Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.12.2014, 20:42:24
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Și ce tot îi dați, în acest caz, cu românii, dacă e vorba de traci?
Ținînd cont că mulțime mare dintre românii de azi sunt din strămoși ruși, greci, bulgari, țigani, unguri etc., ce veți face: harta lumii în preumblările țigănești ca vatră românească?
tigani ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.12.2014, 21:04:19
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
tigani ?
Da, de ce nu? Uite, eu ma trag indirect si din tigani unguri, si sunt mandru de asta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.12.2014, 21:05:22
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apreciez atitudinea de bun-simt a fratelui Ioan Cezar. Prea ne credem buricul Eurasiei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.12.2014, 21:25:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Da, de ce nu? Uite, eu ma trag indirect si din tigani unguri, si sunt mandru de asta.
pai tiganii formeaza o etnie aparte, cu propriile lor traditii.Ei insasi doresc sa nu fie socotiti romani.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.12.2014, 22:26:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Prea ne credem buricul Eurasiei.
Păi tu nu, zici că ești țigan.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.12.2014, 23:48:32
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Filetismul este o erezie in sanul multor Biserici Ortodoxe. Cand se pune natiunea mai presus de Biserica si de Dumnezeu. Biserica Ortodoxa Greaca a acuzat Biserica Ortodoxa Bulgara de filetism, desi filetismul la ei este f.puternic, chiar si in zilele noastre. Sf.Ioan Gura de Aur era latin, fiul lui Secundus. Provenea dintr-o familie latina veche si puternica. Acum, toata lumea stie ca el este grec. Alexandru Macedon, trac, elenizat f.mult din punct de vedere cultural, dar ca etnie era trac. Multi il stiu ca fiind grec. Grecii, in sec.18, cand ii persecutau pe romanii ortodocsi, voriau sa formeze un imperiu grec in balcani. Biserica ortodoxa din Moldova, a primit anatema ptr. ca a indraznit sa tina slujbele in romana.

Imperiul Bizant nu a existat. Numele lui este Imperiul Roman.
N-am auzit asa ceva. Alexandru Macedon trac ? De unde pana unde ? Cat despre stilistul Vladimir Moss, cartea lui "Caderea Angliei ortodoxe" e o manipulare totala. E plina de falsuri. Eu stiu ca istoria poate fi usor manipulata dar nici chiar asa. Citeste istorii serioase ale Bisericii engleze si o sa vezi cate minciuni spune Moss.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.12.2014, 01:00:36
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
tigani ?
Dar cum?
Sau poate vrei să spui să nu zicem nici grași, ci supraponderali, nici bețivi ci sonsumatori abuzivi de alcool, nici chiori ci oameni cu probleme la un ochi, nici orbi ci nevăzători, nici surzi ci persoane cu deficiență auditivă, nici curve ci femei care prestează activități sexuale contra cost, nici hoți ci persoane care își însușesc bunurile altora etc.
În țara noastră, ceea ce azi numim etnie rromă, se numește de sute de ani țigani. La fel sunt numiți și în alte țări (Spania, Italia, Franța etc.). Nu e nimic jignitor în a spune unui țigan că e țigan, după cum a spune unui sârb că e sârb, unui copac că e copac ș.a.m.d. Consultă și tu cărțile, dicționarele și în general vorbirea omului neaoș (autentic, veritabil, adevărat, curat), iar nu a stâlcitorilor de limbă, a pudibonzilor frustrați, a snobilor și afectaților. Care se recomandă, cică, creștini. Români ortodocși, chiar.

P.S. Apropos, România și român nu vin de la rrom, oricât de mult v-ar deranja pe unii dintre voi!

Last edited by Ioan_Cezar; 02.12.2014 at 01:35:12.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2014, 01:29:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Un strop de limbă română

ȚIGÁN, -Ă, țigani, -e, s. m., adj. I. S. m. 1. Persoană care face parte dintr-o populație originară din nord-vestul Indiei, care a migrat începând din sec. V în Persia, Asia Mediteraneeană și în Imperiul Bizantin, în sec. X-XVI în sud-estul și centrul Europei și în nordul Africii, în sec. XV în vestul Europei (în special în Peninsula Iberică), iar în sec. XIX și în cele două Americi și care vorbesc o limbă indo-europeană. ◊ Expr. A arunca moartea în țigani = a arunca vina pe altul. A se muta ca țiganul cu cortul = a se muta foarte des; a fi nestatornic. A se îneca ca țiganul la mal = a nu reuși, a eșua într-o acțiune tocmai când era pe punctul de a o duce la bun sfârșit. Tot țiganul își laudă ciocanul, se spune despre cei care se laudă cu ceea ce le aparține. E învățat ca țiganul cu ciocanul (sau cu scânteia), se spune despre cei deprinși cu nevoile. 2. Epitet dat unei persoane brunete. 3. Epitet dat unei persoane cu apucături rele. II. Adj. (Rar) Țigănesc. – Din sl. ciganinŭ. Cf. rus. țâgan.
http://dexonline.ro/definitie/%C8%9Bigan
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2014, 02:02:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ținînd cont că mulțime mare dintre românii de azi sunt din strămoși ruși, greci, bulgari, țigani, unguri etc., ce veți face: harta lumii în preumblările țigănești ca vatră românească?
Cercetarile genetice arata ca populatia romaneasca nu are gene comune cu rromii. Am vazut un studiu facut in Ungaria, care cuprindea si Romania. Halotipul reprezentativ pentru tigani este M (asemanator cu a locuitorilor dintr-o regiune a Indiei), iar acesta nu se regaseste in structura genetica a romanilor. Desigur, rromii au acest halotip.
E si firesc, daca ne gandim ca rromii au fost robi pana la mijlocul secolului XIX, iar romanii nu intemeiau familii cu acestia, nu se amestecau. Probabil doar in ultimii ani au inceput sa apara si uniri de acest fel.
De asemenea, la populatia maghiara (din Transilvania, dar si din estul Ungariei) s-au gasit asemenari cu populatia romaneasca. E firesc, daca ne gandim ca ungurii au fost un trib (sau mai multe triburi) care s-au stabilit in aceste locuri in care exista deja o populatie, urmasi ai dacilor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2014, 02:12:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
N-am auzit asa ceva. Alexandru Macedon trac ?
Macedonenii erau un amestec intre greci si traci (si partial iliri):
Reply With Quote
Răspunde