Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2010, 12:12:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Cum va simtiti dupa Sfanta Liturghie?

Pun aceasta intrebare,pentru ca spre surprinderea mea ,am observat ca unii oameni se simt mai rau dupa Liturghie,decat in alte zile obisnuite.Devin mai moroconosi,mai critici,unii chiar mai deznadajduiti.

Eu personal,am tot timpul impresia ca ceva bun s-a petrecut cu mine,am o stare de bine,doar ca ajung acasa putin obosit,si in multe duminici,mai dorm o ora-doua dupaamiaza.

Am avut si momente cand ma gandeam ca ,uite de atatia ani merg la Biserica,si parca nu prea m-am schimbat,dar gandurile astea erau in cursul saptamanii,in rest dupa Liturghie ieseam cel putin cu o minima stare de bucurie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2010, 12:34:40
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pun aceasta intrebare,pentru ca spre surprinderea mea ,am observat ca unii oameni se simt mai rau dupa Liturghie,decat in alte zile obisnuite.Devin mai moroconosi,mai critici,unii chiar mai deznadajduiti.

Eu personal,am tot timpul impresia ca ceva bun s-a petrecut cu mine,am o stare de bine,doar ca ajung acasa putin obosit,si in multe duminici,mai dorm o ora-doua dupaamiaza.

Am avut si momente cand ma gandeam ca ,uite de atatia ani merg la Biserica,si parca nu prea m-am schimbat,dar gandurile astea erau in cursul saptamanii,in rest dupa Liturghie ieseam cel putin cu o minima stare de bucurie.
Cand stai in lumina nu se poate sa nu te luminezi, cat de putin.

Oboseala dupa Liturghie e o oboseala buna si pe mine ma bucura cand imi zic, iata ca m-am obosit si eu pacatosul pentru altceva decat pentru cele lumesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2010, 12:39:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pun aceasta intrebare,pentru ca spre surprinderea mea ,am observat ca unii oameni se simt mai rau dupa Liturghie,decat in alte zile obisnuite.Devin mai moroconosi,mai critici,unii chiar mai deznadajduiti.

Eu personal,am tot timpul impresia ca ceva bun s-a petrecut cu mine,am o stare de bine,doar ca ajung acasa putin obosit,si in multe duminici,mai dorm o ora-doua dupaamiaza.

Am avut si momente cand ma gandeam ca ,uite de atatia ani merg la Biserica,si parca nu prea m-am schimbat,dar gandurile astea erau in cursul saptamanii,in rest dupa Liturghie ieseam cel putin cu o minima stare de bucurie.
Mă simt flămândă! Abia aștept să ajung acasă să stau la masă.Uneori mă doare foarte tare capul.(aceasta e starea fizică)
Se întâmplă să mă simt adeseori excelent,nu am cuvinte să descriu ce trăire am iar când mă și împărtășesc dispare și senzația de foame.
Nu știu de ce nu am această stare mereu.Oricum nu aș sta acasă duminica când se săvârșește Sfânta Liturghie decât dacă nu aș putea să mă deplasez

Împlinită mă simt abia seara,după ce particip la Paraclisul Maicii Domnului care se face în fiecare dupăamiază de duminică la biserica unde merg.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2010, 13:18:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pun aceasta intrebare,pentru ca spre surprinderea mea ,am observat ca unii oameni se simt mai rau dupa Liturghie,decat in alte zile obisnuite.Devin mai moroconosi,mai critici,unii chiar mai deznadajduiti.
Normal ca apar si astfel de persoane si asta pentru ca nu traiesc cu adevarat Liturghia. Sunt persoanele care spun despre post: "daca nu mananc simt ca mor", iar in cazul mentionat de tine "daca stau mai mult de 10 minute, simt ca raman fara rasuflare".

Uneori se intampla sa te simti obosit, dar asa cum spunea si Lavrentiu, este o oboseala care nu tulbura firea, ci o cheama la mai multa liniste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2010, 15:02:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La fiecare intalnire cu Hristos prin Sfanta Impartasanie ni se iarta pacatele si ne inaltam inca un pic spre Imparatia Cerurilor. Macar si pentru un minut ne sunt date cateva momente de sfintenie. Tinta noastra ar fi sa pastram aceste momente de apropiere de Dumnezeu cat putem de mult, sa ramanem macar drepti inaintea Lui pana la urmatoarea Duminica in care iarasi suntem invitati sa ne apropiem cu frica, cu credinta si cu dragoste de Cel care ne aspteapta rabdator sa ne intalnim cu El.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2010, 15:12:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Imi place sa cred ca dupa participarea la Sfanta Liturghie, fiecare dintre noi, intr-o masura mai mare sau mai mica, plecam mai indreptati la casele noastre.

Plecam purtand inlauntrul noastru, daca nu Trupul si Sangele Domnului, macar Chipul Sau dumnezeiesc din icoana si Cuvantul Sau cel Sfant din Evanghelie.

Mai purtam tainic in inimile noastre chipurile celor pe care i-am intalnit in biserica, de care nu ne-am apropiat numai la nivel fizic, situandu-ne in vecinatatea lor, ci ne-am apropiat duhovniceste in rugaciunea comuna. Am chemat astfel impreuna numele Tatalui Ceresc, "cu o gura si cu un duh".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2010, 15:39:01
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa Sfanta Liturghie? Pai cam depinde unde ma prinde timpul. In mod obisnuit merg la biserica de la cealalta periferie a orasului, iar parintele-duhovnic are un har cu totul deosebit. Dar nu este deloc de neglijat harul tanarului dascal, care are o voce ce-ti ajunge direct la inima. Uneori, la anumite momente, am nevoie de... servetele. Probabil sunt eu ceva mai sensibil, desi mi s-a parut ca am mai zarit pe ici - pe colo cate o lacrima la coada ochiului.
Mi-e drag sa merg la biserica si realizez ca am pierdut enorm de mult prin faptul ca nu m-am apropiat de ea atunci cand cineva foarte drag sufletului meu, incerca cu toata fiinta ei sa-mi deschida ochii. Eram orb si surd, eram tanar zburdalnic, eram cu totul aerian!

Daca se intampla sa fiu in alta parte, (la o manastire sau la biserica in alta localitate) incerc sa gasesc sensuri noi, invataminte noi, dar in general simt pace in suflet si nu altceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2010, 20:15:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Depinde.
In general ma simt bine sufleteste, dar sunt obosita si flamanda. La noi este mai departe biserica si daca mai este si pomenire sau altele dupa slujba, se face tarziu. Se aduna cam 4-5 ore slujba si inca drumul...
Daca este bine si pasnic, atunci ma simt bine.
Daca sunt probleme la strana (cam des) si/sau cu preotul, pot ajunge si terminata acasa.
De aia spun: conteaza si preotul, comunitatea, nu numai slujba ca atare.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2010, 22:22:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Foarte frumos subiectul ales!

Cand ma duceam dupa perioade mai lungi la slujba duminicala,aveam stari de rau,de sfarseala,de abia ma puteam tine pe picioare,parca nu-mi ajungea aerul,in fine,era o stare foarte rea...
Dar cu toate acestea,am fost asiduua,am inceput sa ma duc in fiecare duminica(poate cu mici exceptii)si nu-mi venea sa cred cum ma simteam dupa un timp: pur si simplu in timpul slujbei ma simteam dematerializata,usoara-mai precis nu aveam constiinta propriei greutati trupesti-si daca stau sa ma gandesc la acel sentiment sau stare,nu o am alt undeva decat in biserica!
Credeti ca putem sa avem o experienta deosebita in biserica,de exemplu sa simti ca te atinge cineva pe umar,fara ca sa fie nimeni langa tine?E bine, e rau?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.08.2010 at 22:27:26.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2010, 22:24:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

[... ] E ispita
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Cate slujbe speciale se pot face dupa Sf.Liturghie? sophia Sfanta Liturghie 6 17.10.2011 00:49:19
Liturghia de dupa liturghie Marius22 Sfanta Liturghie 23 07.06.2011 10:23:18