Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.12.2007, 13:56:18
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

e adevarat ca Apostolii "au aparut la vremea lor" Exista insa o diferenta intre ceea ce apare si ceea ce este deja dar nu este descoperit. Virusii au existatat inainte sa fie descoperiti...
  #12  
Vechi 22.12.2007, 14:20:27
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Ory si Calator, în Facere nu scrie nici de Apostoli, dar ei au aparut la vremea lor. Se pare ca trebuie sa fac astfel de precizari fiindca voi veniti cu niste idei atât de rudimentare.


Z.Lidia, nu am zis ca se închina cineva la microbi. Faptul ca crede în existenta lor e pierzator, la fel cum credinta în Nirvana si în tot felul de alte minciuni e pierzatoare, prin efectrele (diferite) pe care astfel de credinte le au asupra sufletului.

De exemplu, credinta în microbi strâmba credinta în Dumnezeu si fara o credinta dreapta în Dumnezeu nu putem nici sa traim drept, ca urmare nici sa primim lucrarile harului si sa ne mântuim.


De ce ar fi creat Dumnezeu microbii si medicina, nu era mai simplu sa nu creeze microbii?
microbii, bacteriile exista, si au fost descoperite dej, si nu vad in ce sens am crede in asa ceva, pt ce?? eu leam vasut la microscop. pe suprafata organismului uman exista flora bacteriana, in special la nivelul orificiilor, si atat timp cat avem grija de sanatatea noastra si nu ne facem diverse leziuni nu patim nimic. fara aceste bacterii ormanismu nostru nar sti sa se apere, asa cum un cum un crestin daca nar fii ispitit de diavoli nar sti sa se fereasca de rau. Si nu are nimic deaface existenta acestor bacterii cu credinta in Dumneseu. Daca vrei sa sty ca fapt divers inainte de caderea omului in neascultare aceste microorganisme aveau un rol benefic pt mediu si nu faceau nici un rau omului, aveau cu totu alt rol , acum insa pot ucide.
  #13  
Vechi 22.12.2007, 14:38:18
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Lidia, ai practicat ioga?

Încearca sa întelegi ca tot ce a descoperit stiinta e fals, ca e o minciuna de la un capat la altul, o lucrare a diavolului prin care îi îndeparteaza pe oameni de Dumnezeu. Tu crezi ca daca ai vazut ceva acel lucru exista, pai esti la fel cu catolicii care cred ca daca li s-a aratat ceva care seamana cu Maica Domnului e chiar Maica Domnului.


Tu nu întelegi ca noi nu trebuie sa credem în Dumnezeu ci sa ajungem sa-L cunoastem si credintele false, inclusiv cea în stiinta/medicina, sunt o piedica.



Daca vrei sa sty ca fapt divers inainte de caderea omului in neascultare aceste microorganisme aveau un rol benefic pt mediu si nu faceau nici un rau omului, aveau cu totu alt rol , acum insa pot ucide.

Si daca vezi la microscop niste omuleti înseamna ca ei exista?


Asculta ce spune Sf. Nil Athonitul (care a trait în secolul 18) despre secolul 20:


[size=1]
Pe la anul 1900, mergand spre jumatatea mileniului al optulea de la facerea lumii, acesta se va schimba si se va face de nerecunoscut.

Cand se va apropia vremea venirii lui Antihrist, se va intuneca mintea omului de toate patimile cele trupesti ale curviei, si foarte mult se va inmulti necredinta si faradelegea.

...

Si toate acestea se vor face pentru ca Antihrist va stapani peste tot, va domni in toata lumea, va face semne si minuni cu inselaciune si va insela pe oameni cu viclenie, ca sa nascoceasca si sa vorbeasca unul cu altul de la un capat al pamantului la celalalt (telefonul, radiotelefonul, televiziunea, n.n.). Atunci vor zbura prin aer ca pasarile (avioanele n.n.) si vor inota prin adancul marii ca si pestii (submarinele n.n.).

Si toate acestea le vor face oamenii, traind in tihna, necunoscand ca acestea sunt inselaciunile lui Antihrist. Si asa de mult va inainta stiinta vicleanului, ca sa insele prin nalucire pe oameni, pentru a nu mai crede in Dumnezeu Cel in Sfanta Treime inchinat.

...

[/size]


http://www.orthodoxphotos.com/readings/profetii/nil.shtml
  #14  
Vechi 22.12.2007, 15:53:13
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nu am practicat yoga si nu am de gand. Am citit despre medicina indiana, medicina chineza, dar nu am de gand sa le practic (alegere personala).
  #15  
Vechi 22.12.2007, 16:17:56
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Deci,tu folosesti mijloacele lui "antichrist"?Ptr ca banuiesc ca la mijloace de comunicare,intra si internetul(si mai ales forumurile sau chat-ul)
  #16  
Vechi 22.12.2007, 16:24:22
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu e vorba de folosirea lor ci de ce crezi.
  #17  
Vechi 22.12.2007, 16:26:07
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

poti sa folosesti ceva si sa crezi ca nu exista? Traditie ai avut experiente nasoale la stiinte in scoala si ai ramas cu sechele?
  #18  
Vechi 22.12.2007, 16:33:13
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Bineînteles ca poti. Ce, tu când folosesti ceva te întrebi întâi "dar oare exista acest lucru?"

Las-o balta cu sechelele (corect era sa zici resentimente), cauta sa observi cu obiectivitate care sunt efectele credintei în stiinta la oamenii contemporani.

Eu vad ca stiinta duce la necredinta, ateism. Raspândirea iluminismului materialist si ateist în Europa, mai ales din secolul 18 încoace, a dus la rasturnarea valorilor societatilor europene: daca pâna atunci erau pretuite virtutile crestine, treptat s-a ajuns ca astazi cu cât este cineva mai necredincios si destrabalat cu atât sa fie apreciat.
  #19  
Vechi 22.12.2007, 16:48:22
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Daca "valorile" crestine in europa insemnau arderile pe rug,implicarea bisericii in politica,asasinate ale filozofilor,artistilor,sau oamenilor de stiinta cu vederi diferite de ale bisericii........atunci,da,miscarile iluministe si umaniste s-au opus aceastora.nu stiinta este cauza principala a ateismului,ci tocmai libertatea de a te declara ateu sau de alta religie.Existau probabil multi atei sau persoane nereligioase in europa dominata de "valorile" crestine,dar intamplarea facea ca daca declarai ca esti altceva decat crestin(si trebuia sa ai grija si ce fel de crestin esti-daca erai protestant intr-un oras catolic,nu prea era minunat),erai imediat judecat ca eretic si omorat........dap,"grozave" timpuri
  #20  
Vechi 22.12.2007, 17:00:06
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Eu am auzit ca inainte bogatii se duceau la biserica si donau averi, iar saracii nu mai aveau ce da la copii sa manance (in timpul foametei din perioada interbelica). Se duceau in biserica, apoi puneau botnite sa nu manance angajatii struguri, cand culegeau.
Am mai auzit de Inchizitie, in trecut. Renasterea se poate sa fi aparut ca reactie la modul unora de a vedea lucrurile pe vremea Inchizitiei!
Stiinta nu are explicate toate lucrurile. Duce la ateism doar pe unii care de fapt nu au crezut cu adevarat in Dumnezeu, dinainte de a afla de stiinta. STIINTA NU ESTE EGAL ATEISM.
Vorbesti de materialism, dar cate averi nu aveau manastirile, bisericile! Si daca cineva le-a luat odata, l-au blamat.
La bunica in sat, cea mai mare si mai aranjata casa a fost si este a preotului. Obisnuiam sa spunem ca are satul multi pacatosi, ca au donat multi pentru averea preotului.
Efectele credintei in stiinta pot fi efectele oamenilor credinciosi. Dar descoperirile stiintei consider ca sunt facute tot cu ajutorul lui Dumnezeu. Am auzit ca Paulescu era credincios. Insa nu stiu de Fleming, de Edison si altii.
Parintele Dumitru Staniloae are o teorie interesanta despre stiinta si religie: ca vor veni vremuri cand acestea se vor pune de acord: adica stiinta va da dreptate celor afirmate de religie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie Eugen7 Teologie si Stiinta 83 09.12.2010 17:58:51
Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta absolutep0wer Generalitati 6 02.08.2010 14:55:21
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29