Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2009, 00:11:54
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins

Un interviu extrem de interesant, dupa parerea mea, pe care l-am promis unor utilizatori de aici de pe forum si la care am terminat traducerea abia acum.

Sper sa va placa, indiferent ca sunteti ortodocsi, catolici sau atei. Doi oameni inteligenti, un preot catolic si un ateu cunoscut discuta despre evolutie, creationism, cosmogonie si cate si mai cate.

Filmul tine aproximativ o ora si se gaseste aici:

http://video.google.com/videoplay?do...10609337909557
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2009, 11:52:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Foarte interesanta discutia, merita sa petreci o ora ascultandu-i pe cei doi oameni de stiinta.

Si Constantin Galeriu subscrie ideii ca Universul, viata si oamenii s-au creat intr-o lunga perioada evolutiva si ar fi fost foarte interesant sa ascultam un interviu similar intre el si orice om de stiinta din orice domeniu... Imi amintesc cum intr-o conferinta de-a lui a enumerat rapid, in cateva secunde, vreo zece nume mari ale unor fizicieni care s-au ocupat cu cercetarea mecanicii cuantice, ca dovada a puternicului interesului sau pentru descoperirile stiintifice din toate domeniile. Stau si ma gandesc cum ar fi decurs acest interviu intre el si Richard Dawkins.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2009, 13:30:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata cum mintea omeneasca incearca sa se substituie intelepciunii lui Dumnezeu si inspiratiei prin Duhul Sfant.
Acest interviu ne arata imensa diferenta dintre credinta ortodoxa si cea catolica:
- credinta ortodoxa este unitara, caci se bazeaza pe interpretarea bibliei prin Sfintii Parinti, iar acestia au fost inspirati de Duhul Sfant. Orice divergenta de pareri dezvaluie de fapt o erezie.
- credinta catolica inmanuncheaza o diversitate de pareri acceptabile; unitatea nu exista. (IAta de unde a rezultat necesitatea infailibilitatii papale). Chiar si biblia nu mai e considerata o carte sfanta, ci opera poetica a lui Dumnezeu cel iubitor. In geneza nu sunt exprimate adevaruri ci cu ajutorul licentelor poetice, Dumnezeu ne sugereaza anumite lucruri, dar nu intr-o ordine cronologica, ci mai degraba intamplatoare, parca marcat de "oboseala creatiei". Zilele Creatiei nu au fost sase, si in nici un caz nu au avut loc in ordinea respectiva; exemplu: lumina a aparut inaintea soarelui, ceea ce este de neconceput. Dumnezeu nu a dictat Sfanta Scriptura, ci aceasta este mai degraba opera unor oameni.
Noroc ca au aparut oamenii de stiinta, care fac ordine in creatia lui Dumnezeu. Acestea sunt doar inceputul interviului, care uimeste si uimeste...

Multumim pentru acest interviu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2009, 13:33:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand se spune ca vor aparea profetii mincinosi si ca oamenii nu vor mai da ascultare de invataturi sanatoase?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2009, 13:48:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
... Zilele Creatiei nu au fost sase, si in nici un caz nu au avut loc in ordinea respectiva; exemplu: lumina a aparut inaintea Soarelui si a stelelor, ceea ce este de neconceput...
Citeste "Primele 3 minute ale Universului" de Steven Weinberg (premiul Nobel pentru cercetarea in fizica cuantica) si o sa vezi ca in teoria Big Bangului spune cum a fost posibil ca in primele secunde ale Universului a fost intr-adevar lumina pretutindeni. Numai ca dimensiunea Universului era foarte mica (desi fara margini este finit) si atunci a fost o mare lupta intre materie si antimaterie, intre quarci si antiquarci care s-a sfarsit cu triumful materiei, evident.

1 quarc + 1 antiquarc = 1 foton (prin anihilarea reciproca a materiei rezulta energia)

Deci "a fost lumina" si materie si anti-materie peste tot in Universul-copil... Abia dupa ceva timp a aparut intunericul interstelar si cosmosul asa cum il vedem astazi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2009, 17:08:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască." 1 Corinteni 8, 2
"Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." 2 Corinteni 3, 6

Interpretand Biblia "la laba literei" cum a zis candva glumind Parintele Galeriu, Dumnezeu a facut lumea in 6 zile de 24 de ore, a luat lut din pamant si "puf!" a fost creat omul, samd. Eu nu-s de acord cu asa ceva, nu ca n-ar fi posibil, pentru ca orice este posibil la Dumnezeu. Doar ca Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune (dupa chipul lui suntem facuti, nu?) si folosind-o a aparut stiinta (dar de la Dumnezeu, din harul Duhului Sfant) prin cercetarea, observarea fenomenelor naturale, prin descoperirea treptata a tainelor Creatiei...

Dar na, daca unii prefera sa creada ca lumea a fost creata acum vreo 7000 de ani, e treaba lor si credinta lor. Numai sa nu-mi spuna ca e pacat sa cred varianta cealalta, ca o sa incep si eu sa rad impreuna cu Constantin Galeriu.

Morala: intr-o povestire din Patericul egiptean, spune ca au venit cativa calugari la un parinte rugandu-l sa le talcuiasca versetul acela care zice ca nici Cerurile nu sunt curate inaintea lui Dumnezeu (Iov 15, 15). Si le-a raspuns Avva: au lasat fratii pacatele lor si s-au apucat sa talcuiasca Cerul. Dar, ca sa nu plece fara raspuns, le-a explicat ca numai Dumnezeu este cu desavarsire curat, iar nimic din Creatie nu este curat prin comparatie cu Insusi Creatorul.

Deci trebuie mai intai sa ne ocupam de lucrurile cu adevarat importante, adica de pocainta noastra, si cele mai putin importante sa le lasam mai pe urma. Insa incepator in ale credintei fiind, lucrurile astea ma ajuta sa-mi intaresc putina mea credinta, pentru ca:

"Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria." Psalmul 18, 1
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2009, 17:41:51
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum corect a mai sesizat cineva mai sus, la inceputul universului nu existau zile. Ziua este un concept cu care avem de-aface doar pe suprafata unei planete - si nu in toate cazurile - daca acel corp ceresc arata aceeasi fata punctului in jurul caruia revolutioneaza, atunci pe o fata e zi in permanenta, in timp ce pe cealalta este noapte tot timpul. Exact cum e satelitul natural al Pamantului, Luna.

Dar e de inteles cum cei care au scris Geneza nu aveau cunostinta despre acest lucru, nici macar nu stiau ca stau pe suprafata unei planete, unui corp sferic. Din ce stiau ei, era foarte plauzibil ca acest ciclu de zi si noapte sa fi inceput odata cu inceputul lumii. Si cum sa exprimi ca Dumnezeul despre care scrii este atotputernic, altfel decat a-i atribui creerea lumii? Si nu numai ca a creat-o, dar a reusit sa infaptuiasca acest lucru foarte repede, pentru ca e atotputernic. Si cum ii explici unui om din antichitate ca cineva e atotputernic? Vorbind pe limba lui si folosind concepte cu care e familiar:

Vasile construieste din lemn o masa cu scaune in doua saptamani.
Dumnezeu construieste lumea cu tot ce e in ea in sapte zile.


Audienta ramane cu gura cascata. Metafora este gata.

Acum am mai crescut si stim ca ziua si noaptea sunt ceva limitat la bolovanii care se invart in jurul stelelor. Bineinteles, numai daca nu crezi in continuare ca lumea are 6000 de ani si ca nimic din Biblie nu e metaforic.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2009, 16:38:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O zi de-a lui Dumnezeu nu este egala cu o zi de-a omului.
noi nu stim cat dureaza o zi de-a lui Dumnezeu, dar stim ce a facut Dumnezeu intr-o zi.
De fapt stim ce a facut in 6 zile. de-ale Sale.
Oricat de mult s-ar stradui omul, tot nu poate sa-L cuprinda pe Dumnezeu.
Am auzit deunii mai ambitiosi,care au vrut neaparat sa-L vada pe Dumnezeu...si au ars pe loc. Atentie, deci , sa nu intrecem masura.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2009, 22:16:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citeste "Primele 3 minute ale Universului" de Steven Weinberg (premiul Nobel pentru cercetarea in fizica cuantica) si o sa vezi ca in teoria Big Bangului spune cum a fost posibil ca in primele secunde ale Universului a fost intr-adevar lumina pretutindeni. Numai ca dimensiunea Universului era foarte mica (desi fara margini este finit) si atunci a fost o mare lupta intre materie si antimaterie, intre quarci si antiquarci care s-a sfarsit cu triumful materiei, evident.

1 quarc + 1 antiquarc = 1 foton (prin anihilarea reciproca a materiei rezulta energia)

Deci "a fost lumina" si materie si anti-materie peste tot in Universul-copil... Abia dupa ceva timp a aparut intunericul interstelar si cosmosul asa cum il vedem astazi.
La ce vă folosesc toate acestea? Sunteți mai fericiți? Sunteți mai împliniți?
"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
Și nu ucid cu mintea-mi tainele ce le-ntâlnesc" (am citat pe Lucian Blaga din memorie dar ideia contează)
Înainte de-a cunoaște viețile Sfinților și învățătura lor mi se părea că știința dă răsuns la toate.Acum..."știu că nu știu nimic" și nici nu prea mai vreau să știu ce poate ști toată lumea .Eu vreau să știu cum pot avea o relație cât mai personală cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2009, 22:20:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu cred ca mai e cineva care crede ca Dumnezeu a facut lumea ,puf,si a aparut.Sa nu uitam ca Dumnezeu inseamna inteligenta si forta superioara .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creationism-Stiintific Tudor Resurse ortodoxe on-line 17 10.11.2012 13:24:16
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Richard Dawkins bubulyna Generalitati 79 11.06.2010 10:30:44
george becali alexandra28again Generalitati 130 01.06.2010 00:30:00