Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #31  
Vechi 20.09.2006, 13:04:36
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locaţie: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Pt Alexandr_Bazil
Eu am practicat yoga mai multi ani si cu ajutorul lui Dumnezeu m-am lasat .Si pot sa-ti zic ca intr-adevar yoga este o practica demonica !Si acest lucru il afirma multi..

O sa dau mai jos un capitol din cartea “MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE” de Dyonysios Farasiotis,care a practicat yoga multi ani,dar a fost si la Parintele Paisie in muntele Athos.

“CE AM DESCOPERIT IN BIBLIOTECA LOR”

”Ashramul din Mongyr dispunea de o biblioteca pentru uzul membrilor sai. Majoritatea cartilor din dotare erau cele ale gurului, traduse in diverse limbi. Existau foarte putini alti autori in afara celor din cercul restrans al gurului. Una dintre exceptii era swami Vivekananda. Nu stiu daca il numarau printre inaintasii lor spirituali sau ii apreciau pur si simplu scrierile.Asadar, acest swami Vivekananda a devenit celebru in Occident, cu precadere in Anglia si America, la inceputul secolului XX. Si-a petrecut viata conferentiind despre hinduism oriunde era solicitat. S-a straduit sa intemeieze si cateva centre hinduse, bucurandu-se de ceva mai mult succes in America. Aceasta misiune i-a fost incredintata ca si datorie a vietii sale de catre maestrul sau, gurul Rama Krishna, un mare „sfant“ al hinduismului. A murit în jurul anului 1930.

Citisem cateva din cartile sale, fapt pentru care mi-a starnit un viu interes testamentul lui, pe care l-am gasit intr-unul din rafturile bibliotecii. O carte cu putine pagini, pe care insa n-o mai vazusem, si nici nu mai auzisem vreodata despre ea. De altfel, n-am mai intalnit-o pana astazi nicaieri altundeva. Am inceput deci sa o citesc. Foarte curand, am ramas stupefiat de continutul ei! ERA MARTURISIREA EXISTENTEI UNUI EFORT SISTEMATIC, CONCERTAT CU PRECIZIE DE-A LUNGUL MAI MULTOR ETAPE, CU SCOPUL SCHIMBĂRII POLITICE SI, IN CELE DIN URMA, A COTROPIRII LUMII OCCIDENTALE CRESTINE DE CATRE CONCEPTIILE ORIENTALE. PUNCTUL TERMINUS AL ACESTUI PLAN ERA DISTRUGEREA DEFINITIVA A CRESTINISMULUI.

VIVEKANANDA vorbea de o riguroasa strategie care fusese initiata cu cateva generatii inainte de el si care se afla deja in curs de aplicare. in stadiul actual, se urmarea pregatirea mentalitatii occidentale pentru asumarea conceptiilor orientale despre lume si Dumnezeu. Planul in sine era conceput de niste fiinte spirituale superioare, in orice caz nu de catre oameni, din cate lasa sa se inteleaga textul. Vivekananda se socotea un umil slujitor al acestui plan, si se plasa pe sine intr-o serie de nume apartinand altor oameni care isi pusesera in trecut viata in slujba aceluiasi scop. Era satisfacut de felul in care se achitase de partea sa de datorie, si parasea aceasta viata „implinit“.

M-a impresionat, pe de o parte, marturisirea fatisa a faptului ca exista o veritabila strategie de cotropire religioasa a lumii occidentale, iar pe de alta parte, caracterul atat de pervers al acestui plan.

Cine ar fi banuit, de exemplu, ca stiinta psihiatrica a fost utilizata in acest scop? Parintele psihiatriei contemporane, Karl Jung, nu face nici o descoperire novatoare, asa cum ar fi multa lume tentata sa creada. El colecteaza pur si simplu toate „revelatiile“ hinduismului despre sufletul omenesc, despre structura si functionarea lui, converteste definitiile sanscrite intr-un limbaj personal, simplu si accesibil, le cosmetizeaza cu o terminologie stiintifica si le prezinta societatii occidentale ca pe niste noi descoperiri. Pe masura ce ele sunt receptate cu entuziasm in medii tot mai largi, Jung elaboreaza lucrari al caror caracter metafizic devine din ce in ce mai explicit, pentru ca la sfarsitul vietii sa-si marturiseasca public atasamentul fată de hinduism. Cata lume a fost avizata asupra farsei jucate de Jung? Un cititor pasionat al cartilor sale este deja influentat, acomodat cu o intreaga suita de conceptii hinduse. Este un exemplu tipic de infiltrare ocultă a unor anumite tipuri de idei...

Demersul acesta continua cu succes in zilele noastre. Imbracarea hinduismului intr-o haina „stiintifica“ il face mai usor digerabil. Nu sunt prea multi oamenii care se intreaba serios ce poate avea stiintific in ea o conceptie incontrolabila prin ratiune si experienta. Cat de stiintific poate fi un sistem care se bazeaza pe teoria karmei, sau pe teoria reincarnarii? Este nimic altceva decat metafizica pura, credinta pura, adica religie.


Totusi, atractia occidentalilor fată de spiritualitatea hindusa este astazi o realitate, in contextul in care CATOLICISMUL SI PROTESTANTISMUL, ACESTE DEVASTATOARE EREZII, au reusit sa distruga in Apus autentica traditie spirituala crestina.Insetand dupa ceva mai profund, oamenii descopera intai yoga, iar apoi sfarsesc prin a deveni hindusi. Exista regiuni, precum nordul Americii, in care yoghinii din ashramuri au fost dusi chiar si la manastiri catolice cu scopul de a-si propovadui „stiinta“. I-au invitat insisi calugarii catolici, care au pus la dispozitie spatiul monastic si toata logistica necesara, au adresat invitatii publicului larg si au sustinut inclusiv financiar „cursurile“ de yoga! De vreme ce L-au pierdut pe Hristos, fireste ca se hranesc acum cu roscove...

Al doilea lucru care m-a impresionat a fost legat de ceea ce am descoperit intr-un alt periodic pe care il tiparea asezamantul. Existau aici relatari despre diverse evenimente din viata gurului (VIVEKANANDA). Iata ce povestea la un moment dat el insusi:

„Cand eram mai tanar, calatoream prin satele Indiei. Intr-un sat oarecare, un om pe care il ajutasem foarte mult s-a oferit sa ma invete cum sa chem spiritele din lumea de jos. [...] Am mers apoi intr-o seara la cimitir cu cativa ucenici de-ai mei, si am aplicat cele pe care le invatasem. Dar cand au venit spiritele, nu le-am putut tine piept, asa incat le-am indreptat asupra uneia dintre discipolele mele, pe care au luat-o in stapanire. A fost chinuita foarte tare si in cele din urma a murit. Pentru a ma purifica de aceasta fapta, am stat trei zile si trei nopti in apele Gangelui“.

Ce ar trebui sa mire pe cineva mai intai in aceasta relatare? Vizita nocturnă la cimitir? Invocarea spiritelor? Dirijarea lor impotriva tinerei fete? Cum se cheama aceasta: spiritism, magie, satanism? Oricum ar sta lucrurile, in nici un caz stiintă! Iar in ce priveste spiritele din lumea de jos, ce altceva puteau fi ele, daca nu demonii despre care ne previne Evanghelia?

La fel de socanta este si calitatea morala a gurului, care pentru a se salva pe sine isi sacrifica discipola care ii încredintase trupul, sufletul, mintea si intreaga ei viata! Apoi individul isi „spala“ calm si imperturbabil crima morala in... apele Gangelui! Apropo, calitatea apei unui rau de a spala constiintele innegrite si vinovate este un fapt dovedit stiintific, sau o conceptie pe de-a-ntregul religioasa? Din cate cunosc, raul Gange este considerat sfant numai de catre hindusi. Nici musulmanii, nici buddhistii, nici taoistii, nici crestinii nu impartasesc o asemenea credinta. Cu atat mai putin oamenii de stiinta. Orice practicant al „stiintei“ yoga se comporta in realitate ca un credincios, ca un hindus.

Ne putem intreba de ce aceste cercuri de oameni de factura lui Vivekananda incearca sa ne submineze credinta in mod indirect si ocult, de ce isi prezinta oferta sub o aparenta stiintifica si de ce nu se incumeta sa ne propuna deschis si onest credinta lor, dandu-ne posibilitatea de a o supune in cunostinta de cauza comparatiei cu credinta crestina. Evident ca oamenii vicleni nu inteleg sa foloseasca decat mijloace de actiune pe masura. RATACIND PE ALTII SI RATACITI FIIND EI INSISI, VOR MERGE DIN RAU IN MAI RĂU..., SPUNE SCRIPTURA (II TIM. 3, 13).”

Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.09.2006, 14:42:40
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Pt antiecumenism
Am auzit si citit despre astea si multe altele, nu imi dam o opinie chiar neinformata, desi am spus ca nu pot stii chiar ce trece prin mintea celor ce conduc masoneria...
Nu era necesar sa postezi tone de text peste care eu sa trec in sub 1 minut
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.09.2006, 21:26:50
claudia claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2005
Mesaje: 6
Implicit

Imi pare tare rau ca s-a inteles asa,Alexandru,nu eu detin adevarul absolut,probabil ca m-am exprimat gresit,sunt o persoana obisnuita,n-am nici un fel de veleitati,din pacate,
dar ceea ce am scris acolo este o bucatica din viata mea,am crezut ca poate este bine sa scriu ,dar n-a fost asa.Imi pare rau.N-am vrut sub nici o forma sa fac rau cuiva.
Sau sa jignesc pe cineva.Iertare tuturor celor care s-au simtit lezati de ceea ce am scris eu.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.09.2006, 22:10:25
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Stai linistita,sora,ca nu ne-ai facut rau,ci dimpotriva.Mie mi-au placut cuvintele tale si sper ca de-acum inainte sa nu mai simti ura pe forum ci numai iubire.

Asa sa ne ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.09.2006, 22:53:12
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Stai linistita,sora,ca nu ne-ai facut rau,ci dimpotriva.Mie mi-au placut cuvintele tale si sper ca de-acum inainte sa nu mai simti ura pe forum ci numai iubire.

Asa sa ne ajute Dumnezeu.
De acord cu tine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.09.2006, 00:52:09
claudia claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2005
Mesaje: 6
Implicit

Sunt emotionata si fericita,nici nu va puteti imagina bucuria pe care mi-ati facut-o spunindu-mi ca nu v-am gresit cu nimic.O imbratisare calda din sufletul meu pt sufletele voastre!Domnul Dumnezeu si Maicuta Lui cea Sfinta sa va aibe de-a pururi in paza Lor !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa continui sau nu relatia... ada03 Nunta 50 14.01.2011 23:08:44
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35
Relatia dintre fotografie si iconografie cod_gabriel Generalitati 15 12.02.2009 12:17:19
Despre holocaust Thesalia Generalitati 4 19.10.2008 18:32:29
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39