Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.08.2009, 21:34:29
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Nu am citit decit inceputul si sfirsitul acestui fir de mesaje, imi cer scuze daca repet ceva.

Poate am pus cap la cap gresit citatele de mai jos, dar mie mi-a iesit ca menstruatia nu e pacat:

Levetic, 15, 20-33, rezumat: femeile din Legea Veche, aflate la menstruatie erau considerate ca pacatoase si spurcate din cauza firii lor, de altfel tot ce lua contact cu o femeie în acea perioada este spurcat, iar singura modalitate de ispasire este aducerea de turturele/pui de porumbel la usa cortului marturiei.

Daca femeia ar fi considerata spurcata si astayi probabil ar trebui sa aduca porumbei la biserica si sa i se citeasca vreo rugaciune special conceputa pentru aceasta problema

O serie de lucruri sunt considerate spurcate in Vechiul Testament, în Noul Testament nu mai sunt considerate astfel.

In Noul Testament problema apare in Matei 9, 20-26: Iisus nu a mustrat-o pe femeia cu curgere de sînge de 12 ani ca s-a atins de El, si deci potrivit Legii Vechi L-ar fi spurcat, El nu considera ca s-a spurcat si ca trebuie sa astepte pina seara si continua imediat sa faca minuni, tot in sensul ca nu era vreo problema de spurcare este folosirea cuvîntului „indrazneste” adesat femeii din versetul 22 (a se vedea și Marcu 5, 25-43 și Luca 8, 43-56).

Dacă cineva ar considera păcat al părții femeiești perioada de menstruație, ar trebui reconsiderate unele lucruri de bază ale ortodoxiei, de pildă:
„Nu în trup este sursa răului, ci în libertatea de a alege a omului.”, Ignatie Monahul, Lexicon Filocalic, ed. Cavallioti, 2005, p.289

In textul de mai jos nu este vorba de femei, ci de calugari care fara sa faca ceva in acest sens, cad in necuratie, oare nu se poate generaliza si pentru femei?
Sfîntului Atanasie cel Mare:
„Toate fapturile lui Dumnezeu sint bune și curate; fiindca Cuvintul lui Dumnezeu n-a facut nimic netrebnic și necurat; caci, după Apostol, ai lui Hristos buna mireasma suntem intre cei ce se mintuiesc’ (IICor.2,15). Dar fiindcă sagețile diavolului sint diferite si de multe feluri, si pe cei mai curați la minte se nevoieste a-i tulbura, [...] Caci spune-mi mie, iubite și preacucernice, ce pacat sau necuratie are o scurgere firească. Aceasta ar fi tot asa ca si cum cineva ar voi sa aduca invinuire pentru secretia ce se elimina prin nari si pentru scuipatul ce se elimina prin gura; dar avem sa spunem inca mai multe si despre curgerile din pintece, care sint necesare celui viu pentru viată. Și apoi daca credem ca omul este faptura miinilor lui Dumnezeu, dupa dumnezeiestile Scripturi, cum se putea face din puterea curată un lucru spurcat? ‚Daca suntem neam al lui Dumnezeu’ dupa Faptele dumnezeiești ale Apostolilor (17, 28-29), ‚apoi nimic necurat nu avem în noi’; fiindca numai atunci ne spurcam cind faptuim pacatul cel prea puturos. Iar cind se intimplă vreo scurgere fireasca involuntara, atunci necesitatea firei, precum am spus, pe linga celelalte o suferim si pe aceasta.” Floca, Ioan N., Canoanele Bisericii Ortodoxe. Note și comentarii, Sibiu, 2005, ed. a III-a, pp. 368-371

„[...] în toată Grecia toate femeile intră în această perioadă în biserică [...]” si
„Parinti greci considera că textele din Levetic care vorbesc de necurata femeii in aceasta perioada s-au referit doar la femeile de sub Legea Vechiului Testament. Iar textul Sfintului Dionisie al Alexandriei care opreste intrarea femeii in biserica e considerat ca avind o justificare care tine de igienă, nu de argumente teologice”
Vasile, Danion, Tinerii și sexualitatea. Întrebări și răspunsuri, București, ed. Lucman, 2006, pp. 76-77

In incheiere dau citat urmatorul canon al Sfintilor Apostoli:
„Daca vreun episcop sau presbiter sau diacon, sau oricine din catalogul (cinul) preotesc, se tine departe (s-ar abtine) de nunta, si de carnuri si de vin, nu pentru înfrinare, ci din scirba, trecind cu vederea (uitind) ca toate sint foarte bune si ca barbat si femeie l-a făcut Dumnezeu pe om, ci hulind, ar cleveti faptura, ori sa se indrepte, ori să se cateriseasca si sa se îndepărteze din Biserica (să se afuriseasca). Asemenea si laicul.” Floca, Ioan N., Canoanele Bisericii Ortodoxe. Note și comentarii, Sibiu, 2005, ed. a III-a, p. 38
Reply With Quote
  #112  
Vechi 04.08.2009, 11:46:02
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adi5224 Vezi mesajul
„[...] în toată Grecia toate femeile intră în această perioadă în biserică [...]”
Legat de citatul de mai sus pentru a nu fi vreo problema trebuie sa il prelungesc, l-am scurtat sa nu scriu mult, dar e important si detaliul sarit:
"[...] in toata Grecia toate femeile intra in aceasta perioadă în biserica, doar ca nu se impartasesc - si asta nu pentru ca ar fi considerate necurate, ci doar pentru ca nici bolnavii care au rani ce singereaza nu se impartasesc."
Reply With Quote
  #113  
Vechi 04.08.2009, 13:19:35
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta Vezi mesajul
A propos de idei preconcepute legate de o stare fireasca fiziologica... se crede ca femeia e necurata timp de 40 de zile dupa nastere si femeia merge la biserica sa o " curateasca" preotul. Mi se pare aberant , jignitor si mai mult decat prosteasca si ilogica aceasta atitudine. Sa-mi explice si mie cineva care o femeie se mantuie prin nastere de prunci si daca moare in timpul nasterii este socotita martira, prin ce se necurateste dupa nastere!??
Stiti la ce a dus aceasta atitudine?! sunt comunitati de oameni simpli, unde femeia care este in travaliu este scoasa din casa pana la sosirea ambulantei, pentru a nu necurati casa in caz ca naste pana atunci.
Pentru protectia femeii a fost creat acest obicei... pentru ca femeia este vulnerabila la infectii, atat in timpul menstrei si dupa nastere,in cazul unui contact sexual... asa barbatul stie ca nu are incotro si trebuie sa se abtina. Si mai cred ca mai necurat este sa te atingi cu buzele de ruj de o icoana decat o femeie aflata la menstruatie, care se roaga cu cuget curat. Oare nu s-a atins de Mantuitorul o femeie cu curgere de sange?!
eu am o alta parere despre acest subiect. De dragul argumentelor "stiintifice".... apropo de perioada menstruala si de cea la lauzie si n-am observat pana acum sa mai fie mentionata de cineva... tulburarea gandurilor in aceasta perioada...
cred ca toate femeile veti fi de acord cu mine (daca nu sunteti inseamna ca va ascundeti dupa deget si nu vrei sa recunoasteti) ca in aceasta perioada suntem mai sensibile din punct de vedere emotional... si nu vorbesc de sindromul pre menstrual ci si de acea perioada. multe avem dureri si hormonii care se "tubura" in noi ne influenteaza si starea spirituala... nu mai vorbesc de cele 40 de zile de dupa nastere.. cred ca ati auzit cel putin odata vorbindu-se de "furia laptelui"... tot hormonii bata-i vina...
eu sunt femeie si nu-mi e rusine sa recunosc ca de multe ori imi simt "inferioritatea" din acest punct de vedere si imi e greu in acea perioada sa ma gandesc la cele sfinte asa cum ar trebui... imi accept conditia de pacatoasa. eu nu am citit nicaieri ca pacatul Evei a fost "sters" de catre Fecioara Preacurata... (daca gresesc va rog indrumati-ma, vreau si eu sa citesc)...
in loc sa o vad ca pe o "sanctiune" faptul ca nu am voie in Biserica in acea perioada si dupa, sau ca nu pot deveni preot dimpotriva ma gandesc ca acest lucru ma ajuta sa ma smeresc mai tare... (si a nu se intelege prin asta ca am cazut in pacatul mandriei, ca daca sunt femeie ma nevoiesc mai tare decat barbatii)...
lucrurile nu cred ca trebuie "interpretate" dupa capul nostru... oare de la cine ne vin atatea ganduri de "revolta" impotriva canoanelor? Oare de la cine ne vine aceasta dorinta de a "moderniza" canoanele si traditiile?
As vrea sa citesc raspunsuri...
Imi cer iertare daca am suparat pe cineva cu aceste randuri... este doar parerea mea..
Dumnezeu sa ne lumineze sa intelegem voia Sa pentru ca de aceea ne-a dat minte..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.08.2009, 13:27:39
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
:D
:dozingoff:

Atatea secole femeile au respectat aceasta regula, iar noi vrem cu orice pret sa facem innoiri. Oare femeile de astazi sunt mai sfinte decat cele din secolele trecute? ???

Nu cumva aceasta dorinta de a intra oricand in biserica este strecurata de cel viclean? Nu cumva este la mijloc iubirea de sine si mandria? Poate ca acesta perioada lunara ii aduce mai mult castig duhovnicesc femeii daca asculta si se smereste decat daca incalca niste reguli cu nonsalanta.
imi cer scuze ca nu vazusem inainte sa scriu acest post al antoniei... este aceeasi parere ca cea exprimata de mine.. desi eu am mai adaugat si alta opinie legata de subiect
n-am vrut sa ma repet, dar poate ca va va fi de folos o "subliniere" a acestui aspect.. recititi mesajul Antoniei..
Dumnezeu sa va lumineze!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #115  
Vechi 04.08.2009, 17:47:57
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Nu e asa simplu. De exemplu si barbatii pot fi necurati daca au avut scurgere noaptea, asa ca femeile de ce nu ar fi? Meditati putin si asupra acestui lucru!
Textul din Sfintul Atanasie cel Mare tocmai la cazul barbatilor cu scurgere noaptea fara desfriu se referea.

Mai doau doua citate despre cazul lor din aceeasi carte:

Fericitul Dionisie, arhiepiscop al Alexandriei
"Iar celor ce li se intimpla scurgeri noaprea fara voie, acestia inca sa urmeze propriei lor constiinte; si sa se cerceteze pe sine ori de au indoiala pentru aceasta, ori nu; caci intocmai ca si la mincari, zice Apostolul: "cel ce se indoieste, de va minca, este osindit" (Rom. 14,23); astfel, si in privinta aceasta, tot cel ce se apropie de Dumnezeu sa fie cu buna cunostinta si sa aprecieze dupa propria convingere." p.354

Sfintul Timotei al Alexandriei:
"Intrebare. Daca mireanul care a visat va intreba pe clerici, se cuvine a-i da voie lui sa se impartaseasca sau nu? Raspuns. De este supus poftei de femei, nu se cuvine; iar daca satana il ispiteste pe dinsul, ca sub motivul acesta sa-l instraineze de la impartasirea cu dumnezeiestile Taine, se cuvine a-l impartasi, fiindca ispititorul nu va inceta in timpul acela, cind se cuvine a-l impartasi, de a navali asupra lui."
Reply With Quote
  #116  
Vechi 04.08.2009, 18:39:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Nu ma pricep la problemele barbatilor, deci nu pot comenta. Separe insa ca preotii nu au asemenea probleme (nici cei fara sotie?!) si pot merge in biserica, se pot si impartasi mereu.
Sau cum este la ei?

2. Ceea ce spune maria32 - da, eu stiu asta. Sunt femei care se simt f.rau in anumite zile ale lunii si nu mai spun de la o anumita varsta in sus.
Si m-am bucurat adesea sa nu merg la biserica in astfel de zile.
Si ma intreb de ce li se cere totusi acelorasi femei sa mearga la munca in astfel de situatii, cand le este atat de rau? De ce nu le da liber atunci.
Exista de fapt aici mai multe discutii:

1. intrarea femeior in biserica in anumite zile ne-curate.
2. este si lauzia ne-curata? Dupa ce ai nascut copil? Este alaptatul ne-curat?
3. considerarea femeii in general ca fiind ne-curata, si in restul zilelor cand este curata trupeste.
Si aici este discutia cu hirotonia femeii siparticiparea ei la anumite activitati in biserica.

Daca ma gandesc bine maria si ceilalti, eu consider femeia care sufera toate aceste probleme trupesti, nu inferioara ci superioara barbatului. Cu toata suferinat ei (dureri, hormoni, stari de rau, scurgeri etc.), femeia se duce la lucru, isi asuma lucrari mari (la serviciu si acasa, munci grele chiar, sau de raspundere). Si atunci de ce sa n-aibe voie sa mearga la biserica?
De ce sa n-aibe voie sa citeasca si sa cante in biserica, si sa faca alte lucruri?
Dupa mine, eu as sta acasa in anumite zile ale lunii si asa am facut-o multi ani, pana cand m-a invatat...preotul meu exact contrariul, adica sa vin.
Pe mine ma deranjeaza ideea de ne-curatie in general, de stampila aplicata femeii.

Si tot la ceea ce spune Maria - si femeile la menopauza sufera mult, multe din ele, si astea ani de zile. Sa nu mai mearga la biserica? Ba eu zic sa nu mai mearga la serviciu, sa fie lasate acasa, sau la pensie si sa revina eventual dupa ce se mai rezolva situatia.

Si daca vorbim de femei si barbati ne-curati - atunci ce sa faca lumea casatorita? Si ei sunt adesea...ne-curati! Chiar si preotii de mir!!!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 04.08.2009, 19:09:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca mai multa "furie" si sensibilitate emotionala provoaca o durere de cap sau de masea decat menstruatia femeilor sau crampele. Cred ca depinde de la caz la caz, nu toate femeile devin irascibile si de neinteles o data pe luna. Si chiar si asa, asta nu poate sa fie un motiv pentru a le tine departe de biserica. Mai curand poate fi la latitudinea fiecareia. Sunt femei care au dureri foarte mari incat lipsesc de la scoala/serviciu. Nu poti sa le obligi sa mearga nicaieri si cel mai bine le este daca stau in pat la caldut. Si sunt femei care nu au nimic sau mai nimic.

Citat:
eu sunt femeie si nu-mi e rusine sa recunosc ca de multe ori imi simt "inferioritatea" din acest punct de vedere si imi e greu in acea perioada sa ma gandesc la cele sfinte asa cum ar trebui... imi accept conditia de pacatoasa. eu nu am citit nicaieri ca pacatul Evei a fost "sters" de catre Fecioara Preacurata..
Ne este greau sa ne gandim la cele sfinte de multe ori din diferite motive, si totusi sfatul in general nu este sa te indepartezi in acele momente de cele sfinte, ci sa incerci sa te apropii cat mai mult. Pacatul Evei, cat si a lui Adam, a fost sters de Mantuitorul pe cruce, nu de Sf Fecioara Maria.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 04.08.2009, 19:18:20
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Va spun ce mi-a zis preotul.Si mie imi era neclara situatia si am intrebat daca pot intra in biserica.Si mi-a zis ca asta se intampla inainte cand nu existau tot felul de produse ,pentru a nu se murdari podeaua.Nu mi-a interzis de nici-un fel intrarea in biserica.Mi-a zis doar sa nu ma spovedesc sau apropii prea mult de altar.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.08.2009, 20:13:11
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adi5224 Vezi mesajul
Textul din Sfintul Atanasie cel Mare tocmai la cazul barbatilor cu scurgere noaptea fara desfriu se referea.

Mai doau doua citate despre cazul lor din aceeasi carte:

Fericitul Dionisie, arhiepiscop al Alexandriei
"Iar celor ce li se intimpla scurgeri noaprea fara voie, acestia inca sa urmeze propriei lor constiinte; si sa se cerceteze pe sine ori de au indoiala pentru aceasta, ori nu; caci intocmai ca si la mincari, zice Apostolul: "cel ce se indoieste, de va minca, este osindit" (Rom. 14,23); astfel, si in privinta aceasta, tot cel ce se apropie de Dumnezeu sa fie cu buna cunostinta si sa aprecieze dupa propria convingere." p.354

Sfintul Timotei al Alexandriei:
"Intrebare. Daca mireanul care a visat va intreba pe clerici, se cuvine a-i da voie lui sa se impartaseasca sau nu? Raspuns. De este supus poftei de femei, nu se cuvine; iar daca satana il ispiteste pe dinsul, ca sub motivul acesta sa-l instraineze de la impartasirea cu dumnezeiestile Taine, se cuvine a-l impartasi, fiindca ispititorul nu va inceta in timpul acela, cind se cuvine a-l impartasi, de a navali asupra lui."
De exemplu in situatia asta barbatii dimineata nu pot lua anafura,agheasma. Asta o stiu de la un calugar. Si stiu (am citit) ca nu pot intra in biserica fara sa faca 50 de metanii mari.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.08.2009, 13:57:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si preotii ce fac in astfel de situatii? Se pot impartasi? Intra si in altar (?).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15