Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2010, 20:16:44
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Categoric, da; incurajarea femeii sa mearga la serviciu si absenta completa a religiei din viata publica, precum si descurajarea sistematica si "luarea in ras" a credintei- sunt argumente suficiente. Alaturi de acesta- actiunile in forta asupra unor prelati si asupra unor biserici- ma refer nu la culte, ci la lacasuri sfinte, alaturate la toata societatea dominata de teroare- acestea aveau un extraordinar impact de intimidare. Nu in ultimul rand, ultimele generatii de copii crescute in vremea comunistilor nu au avut de unde invata religie, iar dupa aceea, in cautarilor lor au gasit si bune si rele (si la rele includ inflorirea New Age la inceputul anilor '90).
Si inca ceva: daca lui Ceausescu ii dadea prin minte ca avortul este si impotriva perceptelor crestine- ooo! era in stare sa faca la fel ca in China! De fapt interzicerea avortului a fost una din cele mai subtile metode de "apasare" asupra femeilor si familiilor, alaturi de descurajarea oricaror metode de planning; iar majoritatea femeilor nu voiau mai multi copii pentru ca oricum si pe cei pe care ii aveau acasa ii infometau si ii cresteau in crese si camine!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2010, 20:51:58
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

In mediul rural a avut loc acea colectivizare, s-au pus bazele distrugerii familiei traditionale atunci?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2010, 22:08:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul

Nu idealizez acea perioada, insa nu-mi explic cum in acele vremuri de asuprire exista totusi mai mult bun simt, chiar si ceva mai multa frica de Dumnezeu as putea sa spun, decat acum cand este democratie si atata libertate.
Frică de Dumnezeu ? Să fim serioși ! Ateismul era în floare printre colegii mei de liceu și de facultate de atunci ! Frică era, dar nu de Dumnezeu. Ci de partid. Ăsta era dumnezeul oamenilor în vremea comunismului: Partidul. Lui i se închinau, de la el așteptau salvarea, în el căutau să ocupe loc, dacă se poate mai în față, cea mai bună metodă fiind turnarea și lucrătura pe la spate. La el se duceau acatiste: acatist pentru un televizor "Cromatic", acatist pentru un Trabant de handicapați, acatist pentru o repartiție mai aproape de județul în care muncea soția. Îngerul gardian era securistul, iar sfânt era secretarul de partid pe întreprindere (sau activistul ASC, în cazul tineretului studios al patriei). Preot era Responsabilul, iar diacon era Gestionarul: ei te hrăneau, lor trebuia să le aduci obol ca să te miluiască cu ceva.

Eu nu vorbesc aici de excepții: au fost oameni prin care credința a supraviețuit. Aceștia au fost excepțiile: au fost excepții atunci, sunt excepții și azi. În deplin anonimat: răul urlă și e strălucitor, binele e anonim. Să nu ne facem iluzii. Prințul acestei lumi domnește încă, deși împărăția lui e surpată. La a doua ispită, el îi oferă lui Cristos toate împărățiile lumii. Are ce să-I ofere, fiindcă sunt ale lui.

Mersul istoriei în țara aceasta și în toate țările a cunoscut suișuri și coborâșuri: dar, în linii mari, istoria e un șir de oscilații pe sumație coborâtoare. Țara asta, ca și toate țările din Răsărit și din Apus, e cenușa spirituală a ceea ce a fost. Să terminăm odată cu iluzia progresului: mersul omenirii e un coborâș continuu, care a început în Paradisul terestru și se va termina cu Armagheddonul văzut. Optimismul creștinului nu e legat de lume, e un optimism metafizic. Suntem conștienți că suntem pelerini și că ne vom întoarce, odată, în adevărata noastră Patrie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2010, 22:16:58
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Frică de Dumnezeu ? Să fim serioși ! Ateismul era în floare printre colegii mei de liceu și de facultate de atunci ! Frică era, dar nu de Dumnezeu. Ci de partid. Ăsta era dumnezeul oamenilor în vremea comunismului: Partidul. Lui i se închinau, de la el așteptau salvarea, în el căutau să ocupe loc, dacă se poate mai în față, cea mai bună metodă fiind turnarea și lucrătura pe la spate. La el se duceau acatiste: acatist pentru un televizor "Cromatic", acatist pentru un Trabant de handicapați, acatist pentru o repartiție mai aproape de județul în care muncea soția. Îngerul gardian era securistul, iar sfânt era secretarul de partid pe întreprindere (sau activistul ASC, în cazul tineretului studios al patriei). Preot era Responsabilul, iar diacon era Gestionarul: ei te hrăneau, lor trebuia să le aduci obol ca să te miluiască cu ceva.
.
Poate, insa adevarul este ca se simte o degradare atat spirituala cat si intelectuala in comparatie cu vremurile de atunci. Comunismul nu a fost mai bun, dar cu siguranta ceva s-a intamplat in perioada aceasta de tranzitie ca noi am devenit mai rai.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2010, 22:24:52
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Noi eram rai, dar acum avem posibilitatea de a ne manifesta, dar si de a ne indrepta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2010, 22:33:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu eram mica atunci.. conteaza si opinia mea?

Imi amintesc ca din cauza ca nu existatu programe tv (decat seara, nimic de vazut), din cauza ca in general nu prea aveai ce face (ba se mai lua si curentul).. parintii mei petreceau mult timp cu noi in fiecare seara. Faceam temele impreuna (acum am si eu copil, ma mir cata rabdare aveau cu temele noastre). Si cand nu faceau teme cu noi, in general citeau.

Nu ma pricep, dar cred ca totusi in comunism familia nu era lasata de izbeliste. Primeai casa, primeai serviciu, existau programe de ingrijirea copiilor (eu am fost o vreme intr-un program care ar fi echivalentul "after-school" modern). Ma indoiesc foarte mult ca erau adevarate lucrurile pe care le pretind unii: ca femeile erau "obligate" sa faca copii (dar care o fi menirea lor?!), si nu aveau cu ce sa-i hraneasca. Povesti.. cred ca era vorba de femei "emancipate" (dar cu educatie indoielnica) care s-au trezit "doamne" la oras.. vroiau cariera, birou, socializare.. nu copii.

(Acum chiriile apartamentelor sunt astronomice, serviciul nu este stabil, oamenii sunt descurajati in a avea copii etc... nu vad sprijin acordat familiei.)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2010, 22:40:59
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Noi eram rai, dar acum avem posibilitatea de a ne manifesta, dar si de a ne indrepta.
Adevarul este ca democratia a facut ceva ce nu prea a reusit comunismul. Cum ar fi de exemplu miile de femei romance care au plecat in afara ca sa se prostitueze ca nu mai aveau posibilitati, miile de femei si barbati care i-au lasat acasa pe cei dragi, plecand de multe ori si barbatul si femeia de acasa ca sa munceasca in strainatate lasandu-si copii in seama unor oameni mai putin interesati de educatia spirituala sau de educatia propiuzisa a acestora. Ce sa mai spun de cei care s-au dus dea dreptul la furat.

Toate acestea s-au intamplat in urma unor framantari intense, ca sa nu mai spun ca si cei care au ramas in tara trebuie sa faca zi de zi fata unui sistem indobitocit la toate nivelele, medicina, sistemul jusridic, pana si pe femeia de serviciu astazi trebuie sa o mituiesti ca sa vina sa-si faca datoria. Grijile, stresul, nebunia au luat amploare prin urmare si calitatea vietii spirtuale s-a cam deteriorat.

Pai mai demult daca intrebai un pusti despre credinta, despre Dumnezeu, se vedea ca are ceva evlavie in el, acuma iti rade in fata ca si cum de ce il ei tocmai pe el buricul targului cu chestii dintr-astea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2010, 22:43:58
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu eram mica atunci.. conteaza si opinia mea?
)
Eu aveam numai 6 ani cand a cazut regimul comunist, dar imi aduc aminte foarte bine multe lucruri, pana si ce se mai dadea la TV din cand in cand. Plus ca de-a lungul celor 20 de ani ce au urmat dupa am avut ocazia sa discut cu foarte multi oameni despre acea perioada.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.03.2010, 22:52:02
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

..si nu aveau cu ce sa-i hraneasca. Povesti.. cred ca era vorba de femei "emancipate" (dar cu educatie indoielnica) care s-au trezit "doamne" la oras.. vroiau cariera, birou, socializare.. nu copii.

chiar ca erai mica, sau provii dintr-o clasa sociala (politica) pentru care procurarea mancarii nu era o problema!

Last edited by arwein; 14.03.2010 at 22:55:05.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.03.2010, 22:57:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
..chiar ca erai mica, sau provii dintr-o clasa sociala (politica) pentru care procuarea mancarii nu era o problema!
Tatal inginer, mama economista.. nu stiu daca aceasta este clasa care manca.. (copii de tarani - origine sanatoasa, deci).
Dar interesant ca cel instarit din familie era fratele mamei care muncea la tara: muncea pamantul, avea vie (producea si vindea vin), avea stupi, chiar multi (vindea miere), avea vaci, oi etc... Satul era partial gol: oamenii mergeau la oras, unde nu scoteau apa cu galeata si unde rabdau foame, se pare.

arwein, eu cred ca se pot intampla lucruri mai rele decat sa nu ai mancare pt copii: sa-i avortezi. Cand eram mica petreceam vacantele la bunici si mancam mamaliga cu lapte (mi se parea un lucru ff bun si nu ma infometasera parintii niciodata). Mama are 12 veri (toti din aceeasi mama): nu au murit de foame in timpul comunismului, ci cred ca este cea mai frumoasa familie pe care am vazut-o.
Daca valorile iti sunt dictate de tv, evident ca si un copil este prea mult.

Last edited by anna21; 14.03.2010 at 23:03:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
5 ore pe zi cu familia Ionelaangel Generalitati 2 02.02.2007 17:59:09
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 17:09:42