Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2011, 19:50:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai sus ai scris ca "e suficient" "postul fara sex si nicio grasime animala".
De asta am completat.
E suficient din punct de vedere alimentar,la asta se referea omul..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2011, 20:02:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu stiam ca se mananca fara ulei,numai la manastiri-insa se prea poate sa fiu eu prost informata,si in cazul asta am tinut post in tot acest timp,mancand ulei in post.

O alta problema in post era faptul ca eram fumatoare-multumesc lui Dumnezeu ca mi-a asculat rugaciunea si a facut o mica minune,ca sa pot renunta:)

Dupa parerea mea,nu este greu sa tii post de mancare sau de relatii sexuale,cel mai greu este sa tii post de la aroganta,mandrie,superioritate-am realizat ca exact in zilele de post,se gaseste cineva la serviciu sa-mi zgarmane nervii cu diverse rautati...de multe ori am cazut,si veneam trista acasa gandindu-ma cat de temeinic imi facusem planul sa tin post in ziua aceia,imi pregatisem mancare de post insa am cazut in fata altor incercari.

Un alt aspect care este important pentru mine,este si felul in care ma port/imbrac in post,alegand haine decente,mult mai apropiate de starea sufleteasca a postului,decat haine tipatoare,atractive,sexoase.

Daca ma intrebati pe mine,mancarea de post nu este un stres,lipsa sau adaosul uleiului ci atitudinea cu care postesti:iarta-i pe cei care te jignesc sau se poarta in mod suparator cu tine,evita certurile sau situatiile tensionate,gandeste-te daca ai facut o fapta buna in ziua respectiva,poti cumpara o paine sau un sandwich pt un cersetor,poti aduce covrigi si cafea pt toti colegii din birou,poti lucra cateva ore in voluntariat...

Postul fara fapte bune,rugaciuni,smerenie este doar o dieta vegetariana!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 06.02.2011 at 20:08:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2011, 20:16:35
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Având în vedere faptul că suntem studenți, angajați, oameni cu fel de fel de slujbe și ocupații ce necesită energie, nu este obligatoriu să ne abținem de la ulei.

Monahii și cei mai presus de ei țin post fără ulei din pricina unei asceze aspre. Nu degeaba mânca Sfântul Isaac Sirul doar pâine cu sare. Dar noi mai avem până să ajungem la nivelul lor. Ohooo!

Apropo, ungreier, ești căsătorit(ă) ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2011, 20:32:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Daca ma intrebati pe mine,mancarea de post nu este un stres,lipsa sau adaosul uleiului ci atitudinea cu care postesti:iarta-i pe cei care te jignesc sau se poarta in mod suparator cu tine,evita certurile sau situatiile tensionate,gandeste-te daca ai facut o fapta buna in ziua respectiva,poti cumpara o paine sau un sandwich pt un cersetor,poti aduce covrigi si cafea pt toti colegii din birou,poti lucra cateva ore in voluntariat...
Postul fara fapte bune,rugaciuni,smerenie este doar o dieta vegetariana!
Foarte mare dreptate ai.Asa vad si eu postul.Cred ca degeaba nu mananci nimic, chiar doar paine cu apa ,daca scoti pe gura diverse rautati, esti invidios/razbunator/clevetitor,etc.Adevarat este ca e pacat ce scoti din gura, nu ce bagi in gura.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ancah Generalitati 63 16.04.2014 01:39:03
Postul Pastelui ungreier Generalitati 34 21.03.2012 13:26:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 11:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 00:23:38