Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2006, 13:11:58
jezisovi_pivo_nelej jezisovi_pivo_nelej is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2006
Mesaje: 5
Implicit

"Cat despre acei vrajmasi ai mei care n-au vrut sa imparatesc peste ei aduceti-i aici si taiati-i inaintea mea"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2006, 19:07:33
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Cei ce nu au vrut sa domneasca peste ei omul cel de neam ales, au fost ucisi inaintea lui.Aceasta au patimit-o cei din sangele lui Israel. Caci ei au tagaduit imparatia lui Hristos, si au cautat nenorocirile cele mai cumplite si rai fiind s-au prapadit ca niste rai.

Sf. Chiril al Alexandriei-Comentar la Sfanta Evanghelie de la Luca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2006, 14:06:25
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

Da, dar faza e ca Iisus este BUN. si iertator. Iisus e cu "intoarce si obrazul celalalt", "da-i si camasa de pe tine". d-aia e destul de ciudat, ce spune acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2006, 12:58:50
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cain
Da, dar faza e ca Iisus este BUN. si iertator. Iisus e cu "intoarce si obrazul celalalt", "da-i si camasa de pe tine". d-aia e destul de ciudat, ce spune acolo.
In primul rand nu trebuie scoasa din context, trebuie citata intreaga pilda. Aceasta pilda parintele meu a explicat-o asa, dupa cate mi-aduc aminte: Slujitorii suntem noi, crestinii, fiecare suntem datori sa inmultim darurile date de Dumnezeu.Dumnezeu este Atotbun, Atotmilostiv, insa este si Drept Judecator. El asteapta intoarcerea pacatosilor pana in ceasul al 11-lea. Cei care nu l-au dorit ca sa-i conduca,si-l reneaga, va venii vremea sa dea socoteala pentru incrancenarea lor. daca citesti Apocalipsa, vei vedea ca chiar satana se va supune lui Dumnezeu. Cu atat mai mult oamenii, care sunt fire de nisip la picioarele Domnului. Sfatul meu este ca noi, sa fim smeriti, sa ne recunoastem greselile, sa-L iubim pe Dumnezeu cu tot sufletul si sa-L acceptam ca Stapan. ,,Iar mie bine imi este a ma lipi de Domnul" (citat aprox. din Sfanta Scriptura). Domnul este intarirea mea si scaparea mea si mangaietorul meu!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2006, 15:50:13
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
"Cat despre acei vrajmasi ai mei care n-au vrut sa imparatesc peste ei aduceti-i aici si taiati-i inaintea mea"
De ce ispitesti? Asa-i ca tu nu marturisesti Crezul?
Ori daca-l marturisesti, cum de nu-l intelegi? De ce la tine nu are efect!

Cert este un singur lucru, ca una dintre cele mai mari ispite, sminteli ale zilelor noastre, este talmacirea Bibliei, a Sfintei Scripturi in afara Bisericii si a Preotului, unica autoritate Care poate talmaci Scriptura-Preotul in Biserica!
In rest......sa fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2006, 23:33:49
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.jezisovi_pivo_nelej

Nu crezi ca pentru un comentariu corect ar fi indicat sa nu scoatem textul din context???
Iar o erminie si o talmacire a oricarui pasaj din Sf.Scriptura nu se poate face de catre orice muritor de rand pt ca acesta priveste si interpreteaza subiectiv...ori asemenea comentariu are alte coordonate si totul trebuie facut sub o indrumare,avand o pregatire in domeniu...etc
Cu alte cuvinte cred ca noi aici nu facem decat sa ne dam cu parerea si ,posibil sa facem si greseli dogmatice din nestiinta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2006, 11:53:47
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Asa-i ca tu nu marturisesti Crezul?
citesc si nu inteleg nimic... parca nu e scris in romana... ce inseamna "sa marturisesti crezul"?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2006, 19:54:54
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

primus
CREZUL sau SIMBOLUL DE CREDINTA este o rugaciune rostita in Bis Ort si Catolica(aici cu o modificare)...iar termenul "marturisesti"se refera la a spune,a rosti aceasta rugaciune care odata "marturisita" inseamna ca recunosti adevarul cuprins in ea...recunosti existenta si lucrarea Sf.Treimi in lume.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2006, 11:39:31
mihaiporubin mihaiporubin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
"Cat despre acei vrajmasi ai mei care n-au vrut sa imparatesc peste ei aduceti-i aici si taiati-i inaintea mea"
De ce ispitesti? Asa-i ca tu nu marturisesti Crezul?
Ori daca-l marturisesti, cum de nu-l intelegi? De ce la tine nu are efect!

Cert este un singur lucru, ca una dintre cele mai mari ispite, sminteli ale zilelor noastre, este talmacirea Bibliei, a Sfintei Scripturi in afara Bisericii si a Preotului, unica autoritate Care poate talmaci Scriptura-Preotul in Biserica!
In rest......sa fereasca Dumnezeu!
pentru alecsandru: cum crezi ca se ajunge sa fie scrisa Sfanta Scriptura in inima? consideri ca este de ajuns sa asculti odata pe saptamana un text (cantat) citit in Biserica;cum poate fi aparat Cuvantul de pasarile care vin sa ciuguleasca semintele cazute la marginea drumului? cum ajunge inima un pamant bun care sa dea roada deplina? este de ajuns numai vointa si puterea omului in sine? sau a sfaturilor duhovnicului?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2007, 13:20:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Multe sint lucrurile pe care oamenii nu le pot intelege. La care cauta raspunsuri si multe raspunsuri nu satisfac pe cel care intreaba.
Ca sa poti intelege ceva din credinta trebuie sa fi facut primii pasi in credinta, altfel este ca si cum cineva vrea sa citeasca un tratat de medicina cu toate ca-i analfabet.

Pentru cel constient ca exista un Dumnezeu devine la fel de clar ca Dumnezeu poate sa faca orice. Noua nu ne place ca un strain sa se amestece in casa, serviciul, afacerea noastra pentru simplu motiv ca toate acestea "ne apartin". Cind sintem noi cei care ne virim nasul in treburile altora granitele se estompeaza (ce-i al meu si ce nu, ce am voie sa fac si ce nu)iar cind este vorba de Dumnezeu uitam complet ca si El are dreptul sa faca orice, oriunde si cu oricine. Un drept absolut. Noi sintem via Lui cu obligatia de a da roade! Ne place sau nu ...asta-i situatia. Chiar daca incercam noi sa-L incadram pe Dumnezeu in anumite rame cu ce face si ce nu face, cind si cum.....incercarile acestea sint sortite esecului pentru ca nici nu putem intelege Dumnezeirea, iar in plus Dumnezeu nu se lasa incorsetat de pretentiile noastre. ESTE LIBER!
Ca Dumnezeu ne-a cerut sa intoarcem obrazul sa iertam. Ca Dumnezeu bun asteapta la nesfirsit sa venim la credinta, sa ne indreptam , sa facem un oarecare rod. Ca Dumnezeu drept pedepseste pe cei care pina in ultima clipa s-au impotrivit Lui adica pe "acei vrajmasi ai mei care n-au vrut sa imparatesc peste ei"
Mentionez pentru jezisovi_pivo_nelej (pivo=bere????) ca nu ne cere sa facem la fel lui la judecata finala pentru ca noi nu sintem nici Dumnezei si nici nu ne este data noua judecata ci Fiului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului (Luca 1,43) Eugen7 Secte si culte 144 06.09.2012 16:39:04
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 02:21:11
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 23:43:21
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 23:29:47
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 23:28:37