Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.12.2009, 19:13:53
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Ei macar sa vina pe 1 ianuarie 2013,doar asa sa ne arate ca nimeni nu stie cand vine sfarsitul "nici Fiul,numai Tatal".

Oricum sunt aproape sigur ca se vor folosi de acest an "astia importanti" sa bage spaima si idei false in oameni.Presimt ca vor aparea niste "minuni"(fie ele si stiintifice) care sa ia Biblia la palme.(Mda...ca parca ar fi primii care incearca..).

Si la faza cu soarele...se poate sa se fi antrenat soarele la 100m garduri de poate ajunge in 2-3 ani sa ne sufle in ceafa.
M-am uitat pe site-ul de la Vatican si m-a frapat ca despre a doua
venire a Mantuitorului spun ca "nu se stie ziua si ceasul". Ai sesizat
subtilitatea? Eu cred ca ei stiu data cu o eroare de 1-2 ani, dar nu
o spun. Pentru ca nu au certitudinea ca e perfect adevarata.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.12.2009, 19:30:26
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
M-am uitat pe site-ul de la Vatican si m-a frapat ca despre a doua
venire a Mantuitorului spun ca "nu se stie ziua si ceasul". Ai sesizat
subtilitatea? Eu cred ca ei stiu data cu o eroare de 1-2 ani, dar nu
o spun. Pentru ca nu au certitudinea ca e perfect adevarata.
Iertare.
Nu cred ca stiu ei...doar isi dau cu presupusul.Sfarsitul (cred eu) ca va veni cand sufletul omului va fi intr-o nesimtire continua.(cred ca de la mine va pleca sfarsitul).Depinde de noi acuma....ca de se va intampla in 2012...ar fi plauzibil...ca daca acuma abia ne mai deosebim de draci...dar mai peste cativa ani "cand se vor fi legalizat prostitutia si drogurile"

Ar fi timpul sa rostim rugaciunile la plural...ca nu mai tine cu "Doamne ajuta-ma"....mai trebuie un "-ne" acolo...

Doamne ajuta-ne sa deosebim cele de sus de cele e jos...intr-adevar,mare dar e asta
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.12.2009, 01:23:56
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit din cate stiu

din cate stiu in 2012 se va produce o aliniere a plenetelor,dupa calendarul maya.Operatiunea se pare ca a inceput la 1992 iar in 2011 se va produce maximul solar(o tormenta solara ce va intrerupe inclusiv comunicatiile radio) darin realitate totul termina la 22 dec.2012 cand soarele se aliniaza din nou cu centrul galaxiei.Este vorba de un ciclu de 20 de ani solari,dupa acelasi calendar.Nu se specifica nimic dramatic,ci o urcare pe treapta creatiei.Calendarul maya este se pare cel mai exact dintre toate calendarele cunoscute.Ceva asemanator am citit prin 2005 intr-o strire.Rezulta ca un pasionat al Cabalei ar fi reusit sa aplice un cod pe scrierile VT si a obtinut rezultate uimitoare inclusiv despre criza financiara,dar si ceva in legatura cu 2012.Sincer sa fiu imi doresc venirea Domnului,asa poate se termina cu circul asta mondial.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.12.2009, 01:51:24
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

Nu stim anii in care se vor implini profetiile din Apocalipsa, si e mai bine sa nu stim daca va fi 2012 sau 2013. Noi trebuie sa ne rugam, ca Maica Domnului, mult poate, inclusiv sa obtina "prelungiri" pentru noi pacatosii, sa avem timp de pocainta, daca ii cerem asta.

Cat despre calendarul Mayasilor, care erau idolatri, este inspirat de demoni. La fel, si "oamenii de stiinta" cam au acelasi tata, respectiv tatal minciunii. Probabil pentru acei ani diavolul planuieste ceva rau, dar nu e de capul lui! Doar daca ii ingaduie Dumnezeu poate face ceva!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.12.2009, 02:17:15
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
M-am uitat pe site-ul de la Vatican si m-a frapat ca despre a doua
venire a Mantuitorului spun ca "nu se stie ziua si ceasul". Ai sesizat
subtilitatea? Eu cred ca ei stiu data cu o eroare de 1-2 ani, dar nu
o spun. Pentru ca nu au certitudinea ca e perfect adevarata.
Iertare.
Despre ziua aceea și despre ceasul acela, nu știe nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.Cum s-a întâmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întâmpla și la venirea Fiului omului.In adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, când mâncau și beau, se însurau și se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie,și n-au știut nimic, până când a venit potopul și i-a luat pe toți, tot așa va fi și la venirea Fiului omului." (Matei 24,36-39)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.12.2009, 15:48:04
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eucred Vezi mesajul
Nu stim anii in care se vor implini profetiile din Apocalipsa, si e mai bine sa nu stim daca va fi 2012 sau 2013. Noi trebuie sa ne rugam, ca Maica Domnului, mult poate, inclusiv sa obtina "prelungiri" pentru noi pacatosii, sa avem timp de pocainta, daca ii cerem asta.

Cat despre calendarul Mayasilor, care erau idolatri, este inspirat de demoni. La fel, si "oamenii de stiinta" cam au acelasi tata, respectiv tatal minciunii. Probabil pentru acei ani diavolul planuieste ceva rau, dar nu e de capul lui! Doar daca ii ingaduie Dumnezeu poate face ceva!
Hai sa nu fim duri cu oamenii de stiinta,multi sunt foarte credinciosi.Cand esti bolnav mergi la medic?Mergi cu masina?Uite ca putem dialoga multumita stiintei.Nu totul e rau.Cat despre mayasi nu uita ca locuiau pe alt continent iar cand au fost crestinati au acceptat fara lupta,deoarece preotul lor ii pregatise ca vor veni trimisii unui Domn Adevarat.Citeste cate ceva si vei ramane surprins.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 00:23:38
Apocalipsa in 2012? alinnasser2010 Generalitati 3 21.03.2010 18:59:08
Filmul 2012 dumitrucelmare2000 Resurse ortodoxe on-line 11 14.01.2010 12:17:00
misterul-2012 AngelSmile Generalitati 20 26.06.2007 12:05:51