Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2009, 09:09:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu

[COLOR=black]John Lennon[COLOR=#3333FF] (Cântăreț):[/COLOR]
  • Cu câțiva ani înainte de a muri, într-un interviu pentru o revistă americană, el a declarat: “Creștinătatea va lua sfârșit, va dispărea. Nu este nevoie să îmi susțin această idee. Sunt sigur. Nu am ce spune despre Iisus, însă cei ce-L urmau erau oameni prea simpli, astăzi noi suntem mai cunoscuți decât El” (1966). Lennon, după ce a declarat că membrii formației Beatles erau mai cunoscuți decât Iisus Christos, a fost împușcat de șase ori.
Tancredo Neves[COLOR=#3366FF] (Președinte al Braziliei): [/COLOR]
  • În timpul campaniei prezidențiale, acesta a declarat că, dacă ar obține 500.000 de voturi din partea partidului său, nici Dumnezeu nu l-ar mai putea îndepărta de la Președinție. Bineînteles, a obițnut voturile, însă s-a îmbolnăvit cu o zi înainte de a deveni președinte, apoi a murit.
Cazuza[COLOR=#3366FF] (Compozitor, cântăreț și poet bi-sexual):[/COLOR]
  • În timpul unui spectacol în Canecio (Rio de Janeiro), în timp ce își fuma țigarea, a pufăit fumul în aer și a spus: “Doamne, asta e pentru Tine.” A murit la vârsta de 32 de ani, de CANCER pulmonar, într-un fel groaznic.
[COLOR=#3366FF]Cel care a construit Vasul Titanic[/COLOR]
  • După ce s-a încheiat construirea Vasului Titanic, un reporter l-a întrebat cât de sigur era Vasul. El a răspuns cu un ton ironic: “Nici chiar Dumnezeu nu îl poate scufunda”. Cred că știți cu toții ce a urmat.
[COLOR=#3366FF]Marilyn Monroe (Actriță) [/COLOR]
  • A fost vizitată de Billy Graham, în timpul unei reprezentații a unui spectacol. Acesta a declarat că Spiritul Lui Dumnezeu l-a trimis să îi predice. Dupa ce a ascultat ceea ce a avea de spus predicatorul, ea a replicat: “N-am nevoie de Iisus al tău”. O săptămână mai târziu, a fost găsită moartă, în apartamentul ei.
[COLOR=#3366FF]Bon Scott (Cântăreț) [/COLOR]
  • Fostul vocalist al formației AC/DC. Într-un cântec din 1979, el spunea: “Nu mă opriți: mă îndrept pe drumul meu, pe drumul care duce în infern”. Pe 19 februarie 1980, Bon Scott a fost găsit mort, înecat cu propria vomă.
[COLOR=#3366FF]Campinas (in 2005) [/COLOR]
  • În Campinas, Brazilia, un grup de prieteni, beți, au luat, în drum, o altă prietenă... . Mama a însoțit-o până la mașină și, îngrijorată de starea în care se aflau prietenii ei, i-a spus, ținând-o de mână pe fata care se așezase în masină: “Fiica mea, mergi cu Dumnezeu și fie ca El să te apere.” Aceasta a răspuns: “Poate doar dacă El (Dumnezeu) merge în portbagaj, pentru că aici, înăuntru,.... e deja plin.”
    Peste câteva ore, a sosit vestea că tinerii au fost implicați într-un accident mortal, toți au murit, mașina era de nerecunoscut, nu se mai putea spune ce tip de mașină fusese, însă, în mod surprinzător, portbagajul era intact. Poliția a declarat că nu vedea în ce mod a putut rămâne intact portbagajul. Spre surprinderea lor, în portbagaj au găsit un carton de ouă, iar ouăle erau toate întregi.
Christine Hewitt[COLOR=#3366FF] (ziaristă și redactoră de emisiuni de divertisment din Jamaica ) [/COLOR]
  • Ea a declarat că Biblia (Cuvântul lui Dumnezeu) este cea mai proastă carte scrisă vreodată. În iunie 2006 a fost găsită arsă în mașina proprie.
Mulți alți oameni importanți au uitat că nu există nici un alt nume căruia să i se fi acordat atâta autoritate, precum numele Domnului Nostru Iisus Hristos.
Mulți dintre aceștia au murit, numai Domnul Nostru Iisus Hristos a murit și a înviat și este viu.
[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2009, 11:16:33
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deja mi-e frica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2009, 11:54:56
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mare e nebunia oamenilor...
Dupa ce ca mintea omulu e asa limitata si abia deosebeste ziua de noapte si nimic bun nu a facut omul in toata existenta lui , mai are indraznirea sa-l ispiteasca pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2009, 12:17:31
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Mare e nebunia oamenilor....
Eu nu i-as judeca atat de aspru. Acestea sunt parerile unor oameni care nu L-au cunoscut indeajuns pe dumnezeu, nu au inteles puterea Sa. E vorba mai mult de o ignoranta religioasa decat de rea-vointa. Oare cate cunostinte de religie avea cel care a zis despre Titanic ca ,, Nici chiar Dumnezeu nu îl poate scufunda". Sau ce te-ai fi asteptat sa spuna Marilyn Monroe?
Eu as zice totusi precum Hristos ,, Iarta-le Doamne, ca nu stiu - nu au stiut- ce fac"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2009, 12:28:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le nu Dumnezeu a scufundat Titanicul sau vreun inger bun ca Dumnezeu nu e suparacios sa ii pedepseasca pe cei care zic nu stiu cum de El.
Astea sunt aiureli.

Cititi "Cele doua imparatii" de parintele Dumitru Staniloae un articol foarte interesant.

Ca doar Domnul nostru Iisus Hristos ne-a zis "Sa nu ucizi" si El cat a petrecut pe aci pe pamant nu a ucis pe cineva.
Cand s-a vrut sa fie aruncat in prapastie a trecut printre cei care vroiau sa il arunce fara ca aceia sa ii faca nimic dar nu a ucis pe vreunul din ei.
A aratat ca daca vrea poate sa ia viata care o da precum vedeti ca a uscat smochinul. Dar nu voieste.
De ce credeti ca Dumnezeu face ceva diferit acum daca s-a inaltat la ceruri cu trupul?
Adica daca nu putem sa intelegem mai bine sa acceptam ca sunt taine si sa nu il hulim pe Dumnezeu si sa ii atribuim faptele Satanei si ale ingerilor Satanei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2009, 12:30:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si parintele Serafim Rose a hulit pe Dumnezeu din belsug in tineretea sa si apoi nu se vede caci a ajuns parinte duhovnicesc?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2009, 12:32:31
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e vorba de cunostinte de religie aici, pentru ca nu religia te face sa-ti fie frica de Dumnezeu ci constiinta ta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2009, 13:16:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Renuntam la Dumnezeu nu numai verbal, luand numele Domnului in desert, ci mai ales prin faptele noastre pacatoase. Fiecare pacat savarsit reprezinta in sine o lepadare de El. Sa nu uitam ca Sfantul Petru s-a lepadat de Hristos chiar cu juramant, in timpul patimilor Domnului. Insa dupa inviere, Mantuitorul nu "l-a pedepsit" ci n-a ezitat sa-l intrebe: Ma iubesti tu pe Mine?. Iar Petru a raspuns: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc! Cred ca, in timpul acestei vieti, intre fiecare lepadare a noastra si momentul mortii, Hristos ne adreseaza de nenumarate ori aceeasi intrebare dar nu toti raspundem asemenea lui Petru. Nu putem sa stim ce raspuns au dat, pana in clipa mortii, toti cei amintiti de patinina.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2009, 16:03:40
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este firesc,negandu-l pe Dumnezeu este ca si cum te-ai nega pe tine insuti.
Dumnezeu este iubire,iar iadul se spune ca este insasi lipsa totala a iubirii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2009, 19:51:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Bineinteles ca Dumnezeu e iubire, ai spus bine, Heaven.

Acest topic este infiintat pentru cei care nu accepta ideea ca Dumnezeu exista si il hulesc.

Sint exemple concrete in lume, de unde ar trebui sa invatam cive ceva.

Deci, sa luam aminte si sa ne infricosam!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Ce inseamna "Cu noi este Dumnezeu"? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 17.03.2010 23:29:23
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 12.12.2009 23:33:27
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 12:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 18:32:05