Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2012, 21:23:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Deci se poate sa ne purtam "ca si cum" am iubi ,chiar daca iubirea deplina nu e in noi.
Caci cred ca e de preferat sa traim incercand sa iubim ,decat sa zicem ca oricum noi suntem prea departe de iubire. Astfel vom avea mereu sufletul indreptat catre ceilalti,caci incercam sa iubim,si in plus si o privire autocritica asupra noastra ,caci stim ca nu iubim inca destul,pentru ca patimile inca ne intuneca
Cred ca ideea pildei este ca lupta, stradania, rabdarea si perseverenta sunt indispensabile pentru viata duhovniceasca, mantuire si, in acest caz, sfintenie.
Si parintele Teofil spunea ca pentru oamenii care nu au credinta (dar ar vrea sa aiba), bine este sa faca faptele credintei, adica sa faca ceea ce face un om credincios, pentru a dobandi credinta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.02.2014, 02:19:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit o poveste

Un om avea trei prieteni. Doi dintre ei i se arătau foarte iubitori, dar al treilea nu-i mărturisise niciodată cât ține la el; deci, pe acesta din urmă, îl prețuia mai puțin decât pe cei doi.

Odată, omul a fost învinuit că a făcut o crimă și a fost adus în fața unor judecători foarte aspri. Pentru a se apăra de învinuirea nedreaptă ce i se aducea, trebuia să dovedească cu martori, că nu e adevărat. Scăparea lui ședea în mâinile celor doi prieteni buni. Va alerga la ei, îi va ruga să vină în fața judecătorilor, să arate viața lui cinstită, atât de cunoscută de ei, și astfel va scăpa. Avea toată încrederea că-l vor ajuta să se facă lumină în această grea acuzare. S-a dus la primul prieten. Acesta i-a răspuns:

-Da. Sunt sigur că ești nevinovat, dar nu pot merge la judecată în acea zi, căci secerișul este în toi și nu pot să-mi las munca.

A mers la al doilea și l-a rugat să-l ajute.

-Vezi, dragă prietene, aș merge cu drag, fiindcă știu adevărul. În noaptea crimei nedovedite, ai fost cu mine la târg. Am dormit împreună la han și nu ne-am despărțit nicio clipă. La judecată însă, nu pot merge, căci tocmai în ziua aceea mă duc în satul vecin să cumpăr niște lemne.

Deznădăjduit, și-a îndreptat pașii spre cel de-al treilea, socotit mai puțin prieten decât ceilalți doi.

-Voi merge, prietene, și voi spune adevărul, i-a răspuns acesta.

În ziua judecății, s-a prezentat în fața judecătorilor, dovedind cu probe că în noaptea crimei prietenul lui nici nu se afla în sat. S-a ținut seamă de această declarație și învinuitul a fost achitat, fiind declarat nevinovat.

Astfel, cel de-al treilea prieten a dovedit cu fapta și cu vorba, că „prietenul adevărat la nevoie se cunoaște.”
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2014, 09:22:00
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Un om avea trei prieteni. Doi dintre ei i se arătau foarte iubitori, dar al treilea nu-i mărturisise niciodată cât ține la el; deci, pe acesta din urmă, îl prețuia mai puțin decât pe cei doi.

Odată, omul a fost învinuit că a făcut o crimă și a fost adus în fața unor judecători foarte aspri. Pentru a se apăra de învinuirea nedreaptă ce i se aducea, trebuia să dovedească cu martori, că nu e adevărat. Scăparea lui ședea în mâinile celor doi prieteni buni. Va alerga la ei, îi va ruga să vină în fața judecătorilor, să arate viața lui cinstită, atât de cunoscută de ei, și astfel va scăpa. Avea toată încrederea că-l vor ajuta să se facă lumină în această grea acuzare. S-a dus la primul prieten. Acesta i-a răspuns:

-Da. Sunt sigur că ești nevinovat, dar nu pot merge la judecată în acea zi, căci secerișul este în toi și nu pot să-mi las munca.

A mers la al doilea și l-a rugat să-l ajute.

-Vezi, dragă prietene, aș merge cu drag, fiindcă știu adevărul. În noaptea crimei nedovedite, ai fost cu mine la târg. Am dormit împreună la han și nu ne-am despărțit nicio clipă. La judecată însă, nu pot merge, căci tocmai în ziua aceea mă duc în satul vecin să cumpăr niște lemne.

Deznădăjduit, și-a îndreptat pașii spre cel de-al treilea, socotit mai puțin prieten decât ceilalți doi.

-Voi merge, prietene, și voi spune adevărul, i-a răspuns acesta.

În ziua judecății, s-a prezentat în fața judecătorilor, dovedind cu probe că în noaptea crimei prietenul lui nici nu se afla în sat. S-a ținut seamă de această declarație și învinuitul a fost achitat, fiind declarat nevinovat.

Astfel, cel de-al treilea prieten a dovedit cu fapta și cu vorba, că „prietenul adevărat la nevoie se cunoaște.”
Frumos... îmi place!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
dusmania aproapelui steliana-steli Generalitati 6 27.09.2011 21:27:07
iubirea aproapelui brindusa Generalitati 13 27.05.2011 11:11:15
Ajutorarea aproapelui cherub Umanitare 0 27.11.2009 22:44:54