Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2009, 12:22:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Totul se trage din [COLOR=darkred]racirea dragostei[/COLOR] si din [COLOR=darkred]cresterea egoismului[/COLOR].
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.07.2009, 19:08:52
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Ca duhuri slujitoare,trimise in ajutorul celor care doresc mantuirea, ingerii vor intampina cu urarea de "buna venire" in ceruri pe cei care s-au straduit sa-si insuseasca invataturile Domnului nostru Iisus Hristos si poruncile Sale si punerea in practica a acestora si sa sadeasca "pe pamant pace intre oameni buna voire".Daca facem voia Domnului, care doreste sa aduca toate neamurile sub milostiva Lui carmuire, este posibil sa fie "pace si intre oameni buna voire".Ceea ce facem noi ca si ortodocsi este ceea ce se vede in jurul nostru.Dumnezeu voieste ca pamantul sa fie plin de bucurie si pace.Oare avem pace in sufletele noastre cand asistam la toata mizeria umana existenta la toate nivelurile societatii in care traim?
Dumnezeu a creat pe om pentru a se bucura si, El voieste sa umple inimile oamenilor cu pacea din cer.Neamurile care L-au primit sau Il vor primi pe Dumnezeu-Cuvantul , El le vrea sa fie un simbol al marii familii ceresti.
Din nefericire pentru noi, oamenii crestini sau de alte religii , care suntem adanc scufundati in pacate, incat am pierdut orice intelegere pentru viata vesnica si, aproape ca nu mai stim daca avem suflet de salvat sau nu avem , care, multi, foarte multi, nu avem credinta in Dumnezeu , nici incredere unii in altii , etc., etc.,...nu vom putea aduce pace pe pamant."Daca vei umbla in caile Mele si de vei pazi poruncile Mele, atunci vei carmui Casa Mea si vei pazi curtile Mele, si Eu iti voi da tie dregatorie printre slujitorii Mei, de aici",(Zah.3,7)adica, printre ingerii din jurul Tronului ceresc.
Ce as mai putea spune?!Va las pe voi , dragi crestini mai tineri, mai instruiti, sa dezbateti , in continuare , aceasta problema.Imi plce sa va citesc postarile.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.07.2009, 22:10:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Totul se trage din [COLOR=darkred]racirea dragostei[/COLOR] si din [COLOR=darkred]cresterea egoismului[/COLOR].
da,asa este!Dar ce este DRAGOSTEA ,IUBIREA!!sau mai bine zis cine este ea,caci iubirea este o persoana .La fintina din SAMARIA ,IISUS HRISTOS sta linga o fintina si spune apostolilor cea el are de mincat o mincare pe care ei [la acea data] nu o stiu.Si ce spune el?ii spune samarinencei ca EL ESTE HRISTOSUL ,despre care ea spera sa vina.Adica ii descopera ADEVARUL ,in legatura cu persoana sa,adica ii descopera ca iubirea este ADEVARUL ,adica o persoana.Deci IUBIREA este mincare,a minca ADEVARUL ,care este Iisus HRISTOSUL.Atunci daca iubirea este a minca pe ADEVAR ,adica pe HRISTOS,cit ,unde si cum se manica ,aceasta iubire care este Hristos?!FINTINA ne semnifica izvorul apei vii ,care il aflam in Biserica .Adica aci in biserica se maninca iubirea ,care este HRISTOS,in SFINTA EUHARISTIE.CUM se manica iubirea?!Pt.a fi cu vrednicie ea se maninca dupa spovedanie prin taina SFINTEI IMPARTASANII.CIT se manica ,..in posturi ,sau cind constiinta incarcata de pacate simte nevoia sa se spovedeasca pentru a putea ...iubi ,caci iubirea este invers proportionala cu pacatul .Iata deci ca iubirea ,dragostea este o persoana ,ADEVARUL INTRUPAT si ea se daruieste noua ;spre a ne bucura de ea,de iubire]in SFINTA EUHARISTIE ,ca mincare,dupa spovedanie si impatasanie.Ei dc e asa atunci stim de ce lumea asta este lipsita de iubire!!pt ca nu este crestina decit cu numele sau nici macar atit!Atunci domina ura ,indiferenta ..si alte pacate si mai rele in societate.Daca vrem sa ne bucuram de iubire lumea ,oamenii ar trebui in numar f.mare sa se intoarca la ORTODOXIA PRACTICANTA ..caci vb.goale nu aduc ..iubirea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.08.2014, 15:08:36
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Intai trebuie sa stabilim ce vrea să însemne termenul "bunavoire" deoarece si-a cam pierdut sensul...
Nu cred că doar este un cuvant care se limteaza la o toleranta tâmpă a răutăților si faradelegilor.

Bunavoire este un cuvant compus din "bună" si "voire", asadar "voire bună" intre oameni.

Cuvinte ca "voie", "voire", "vrere" etc... sunt foarte raspandite in textele duhovnicesti inclusiv in rugaciunea "Tatal nostru". Ar fi foarte util de analizat termenul original din limba greaca pentru redarea unui sens cat mai actual...

"Voire bună" poate avea echivalentul de "dorire bună" sau "intenție bună", "gânduri bune și curate" între oameni, adică din partea oricărui om către alt om. Or, nu putem vorbi de "bunăvoire" între oameni, atâta vreme cât în lume există răutate și gânduri viclene. Atâta timp cât oamenii caută să se fure unii pe alții, să se înșele, să se invidieze etc. nu va fi posibil să existe "bunăvoire", și deci, nici ca frumosul îndemn să fie generalizat... insa, macar de-ar fi aplicat de catre oricare crestin in viata lui s-ar schimba fata intregii omeniri

Last edited by tot-Laurentiu; 02.08.2014 at 15:23:52.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.08.2014, 17:37:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca este normal ca in familie in primul rand si apoi in societate in general, sa promovam o atitudine de buna intelegere, colaborare si respect reciproc.
In general in relatiile inter-umane, mi se pare normal a-i ajuta pe cei care au nevoie - in limita posibilitatilor fiecaruia din noi- si a-i ierta pe cat posibil (exceptand situatiile deoasebit de grave) pe cei care gresesc fata de noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oameni fosforescenti andreicozia Generalitati 9 06.05.2010 21:23:22
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Ma departez de oameni irina1f Generalitati 31 03.12.2008 23:13:08
pe Pamant PACE intru Oameni Bunavoire C-tin Generalitati 10 29.02.2008 12:16:55
iubire de oameni zaharia Umanitare 5 25.09.2007 20:44:09