Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.05.2010, 13:02:30
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Nu stiam cum sa abordez problema pe care ati deschis-o dar mi-a deschis mintea o carte pe care o citesc acum, este scrisa de Arhimandrit Serafim Alexiev si se intituleaza Cea mai scurta Cale catre Rai - Nu judeca si nu vei fi judecat, eu cred ca nu ni se cade noua sa judecam ce fac altii, nu trebuie sa ne atribuim noi rolul de judecator ca ce face x e bine sau ba, mai ales cand e vorba de oameni Sfinti, judecator este Unul singur - Bunul Dumnezeu si Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Sfantul Parinte Ioan Gura de Aur daca nu ma insel, spunea ca apele in care se scalda preotii si monahii adica oamenii lui Dumnezeu, sunt cu mult mai involburate decat orice ape, deci in acele ape se scalda daca pot sa spun asa inotatorii profesonisti, nu cei amatori. Deci mai bine purtam de grija sufletului nostru prin rugaciuni decat sa spunem cum trebuie si cum e mai bine sa se procedeze in ceva in care nu suntem inclusi, decat poate unii dintre cei de pe forum. Motto-ul de azi imi este foarte drag. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.05.2010, 13:13:15
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iti multumesc !!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Monahul nu iese din chilie pentru ca se plictiseste, ci pentru a merge la Liturghie ca sa se roage pentru noi. Nu sta in chlie ca sa fie ferit de soare sau de ploaie, ci ca sa inalte rugaciuni catre Dumnezeu pentru noi.

Si cand il intalnesti iti stie viata, ca si cand ar fi stat tot timpul langa tine. Iata un articol in acest sens:
http://www.crestinortodox.ro/diverse/canonizare-intarziata-118609.html
Iti multumesc pentru aceasta postare frumoasa pe care cu tristete recunosc ca nu am citit-o decat acum. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2010, 13:51:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
1. Da, inteleg Dorin, dar asta este strict parerea ta si poate a multor monahi care dupa parerea mea nu inteleg prea bine acest aspect esential a ortodoxiei.
Nu este parerea mea. Daca ar fi a mea, nu as indrazni sa fac pe desteptul. Nu imi sade in fire.
Este o vedere a monahismului asa cum l'au descris marii parinti. Majoritatea marilor parinti s'au pronuntat la fel.
Cauta in cartea "Epistole", de Parintele Paisie Aghioritul, spre a vedea aceasta vedere a lucrurilor acolo, cand vorbeste despre milostenie si asistenta sociala, care este grija celor din lume, iar nu a celor din manastire.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Savatie Bastovoi are o carticica fff buna numita "Nebunul" unde este tratata aceasta latura de baza a sfinteniei: PETRECEREA UNUI SFINT CU ACEI OAMENI DEFAVORIZATI... si mersul (nu numai cu femeile dar cu o prostituata in "drumetii").. si este bazata pe o istorisire adevarata. Par Savatie a prins foarte bine esenta Ortodoxa, o simte si o traieste.
Carte este bazata pe viata Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos.
Este multa imaginatie, pe langa cele cateva marturii pastrate din viata sfantului.
Cat despre "nebunia pentru Hristos", aceasta este un mare dar al Duhului Sfant, si inca unul foarte rar. Aceasta trasatura aparte a crestinului, acest comportament al celui ales spre a fi nebun pentru Hristos, nu caracterizeaza monahismul ca mod de viata, ci anumiti oameni, alesi dupa intelepciunea lui Dumnezeu, spre a fi trimisi in lume, ca nebuni, spre a arata pacatele lumii.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deasemenea ceea ce spui tu, legat de 'ocrotirea' calugarului de interactiuni cu femei , departe de cei defavorizati, ca sa nu-l SMINTEASCA(Doamne Fereste) este de fapt ceea ce a facut evreul bogat care a trecut pe linga ranit spunind ca nu este treaba lui...in Pilda Samariteanului Milostiv.
Oare si cei din Sfantul Munte Athos sunt precum acel "evreu bogat" din pilda ?!

Ai pace, frate Andrei.
Daca nici acum nu ai inteles ce cautam a arata, de la altii, mai mari, iar nu de la mine, asta e.
Stai linistit, nici eu nu pot intelege sau cuprinde altele, momentan. Este insa o vreme pentru toate insa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 21.05.2010 at 13:54:41.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2010, 21:17:26
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cita ipocrizie

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mai omule, chiar te simti atat de bine sa faci acest lucru ? Vad ca intervii doar ca sa arunci cu pietre si atat ! Halal gest crestinesc ! Te rog, vezi-ti de treaba dumitale, sau, macar exprima-ti opinia mai detaliat, nu doar acuzand succint si atat de josnic.
Aceasta este semnatura dumneavoastra ortodoxa ?


ateii am inteles ca ar fi niste fiinte rationale, calculate. ar insemna si mai calme?nu stiu, zi-mi matale.
cum am prezis de ieri, acum pute a vulpe.
am fost mai detaliat?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.05.2010, 05:59:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Multumesc, Petru !
Ai o atitudine din care eu pot invata cum sa dobandesc credinta...
Credinta nu o dobandeste nimeni, ci se primeste de la Dumnezeu.
Un sfat bine intentionat: fii putin mai critica cu tine, ory!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.05.2010, 08:56:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci, inseamna ca trebuie sa astept sa-mi vina credinta de la Dumnezeu, asa, ca cel care asteapta sa-i pice in gura, sau cum ?
Oricum, dumneata ai aceiasi atitudine fata de mine, de multe ori, asa ca nu ma mira afirmatia de mai sus. Este in regula, deja cunoastem " cu cine defilam ".
Nu ar fi mai bine ca, fiecare sa fie critic mai aprig cu sine ? !, nu, doar eu sau celalat...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.05.2010 at 09:43:16.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.05.2010, 13:18:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am zis asa ceva. Straduieste-te si vei primi.
Sigur, fiecare sa fie critic cu sinesi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.05.2010, 11:51:22
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=windorin;251301]Nu este parerea mea. Daca ar fi a mea, nu as indrazni sa fac pe
Cauta in cartea "Epistole", de Parintele Paisie Aghioritul, spre a vedea aceasta vedere a lucrurilor acolo, cand vorbeste despre milostenie si asistenta sociala, care este grija celor din lume, iar nu a celor din manastire.



QUOTE]

Domnule ce au epistolele acestea mai mul decat Sfanta Scriptuta de duci oameni spre ele ?

Sau canonizat cumva ?

Pai scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu si este incercat si plin de putere eliberatoare.

Nu scrie Nr.1 Cercetati scripturile ...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.05.2010, 12:04:01
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Deci, inseamna ca trebuie sa astept sa-mi vina credinta de la Dumnezeu, asa, ca cel care asteapta sa-i pice in gura, sau cum ?
Oricum, dumneata ai aceiasi atitudine fata de mine, de multe ori, asa ca nu ma mira afirmatia de mai sus. Este in regula, deja cunoastem " cu cine defilam ".
Nu ar fi mai bine ca, fiecare sa fie critic mai aprig cu sine ? !, nu, doar eu sau celalat...
Draga nu terbuie sa astepti. Zice asa:

1 Ioan 1
8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.

Iar despre credinta zice:

1. Deci fiind îndreptați din credință, avem pace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Iisus Hristos,
2. Prin Care am avut și apropiere, prin credință, la harul acesta, în care stăm, și ne lăudăm întru nădejdea slavei lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.05.2010, 12:22:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dar ce s-ar fi facut lumea fara vietuitorii din manastiri? Devotament total fata de Hristos si fata de cei aflati in nevoi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre minastirea namiiesti danielatomi Generalitati 3 29.09.2010 18:54:44
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Minastirea Sretensk in colaborare cu Statul andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 0 15.07.2009 00:21:17