Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.07.2010, 14:03:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Când Domnul a predat această taină ucenicilor Său, nu a dat-o ca un sfat, ca adică să mănânce Trupul Meu cine vrea și să bea Sângele Meu cine vrea, așa cum a zis că “cine vrea să vină după Mine” și “dacă vrei să fii desăvârșit”, ci a zis poruncitor: “Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu și Beți dintru acesta Toți, acesta este Sângele Meu”; adică neapărat trebue să mâncați Trupul Meu și neapărat trebue să beți Sângele Meu. Si iarăși zice: “Acosta să o face întru pomenirea Mea” (Luca 22,19). Adică, această taină pe care Ei v-o predau, să o săvârșiți nu numai odată, de două sau de trei ori (precum tâlcuește Sf. Ioan Gură de Aur) ci zilnic, întru pomenirea patimilor mele. A morții și a întregei Mele rânduieli.
Iată deci să și aceste cuvinte ale Domnului recomandă limpede cele două lucruri necesare Sfintei Impărtășiri: neapărata ei săvârșire și săvârșirea adeseori. Adică nu numai să ne împărtășim, ci să ne împărtășim și des. De unde înțelegem că drept credinciosul, în orice stare socială s-ar afla, este îndatorat și trebue negreșit să primească și să păzească aceste porunci stăpânești.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.07.2010, 14:08:57
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca nu puteti saptamanal sa va impartasiti,macar sa nu limitati impartasania doar pentru posturi.Sa va indemnati sa nu treaca mai mult de o luna,sau maxim 40 de zile fara sa fiti impartasiti.Si daca o sa va apropiati astfel,veti dori din ce in ce mai mult sa micsorati timpul intre doua Impartasanii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.07.2010, 14:25:39
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Recomand si spovedirea inainte de fiecare impartasanie,deci la o impartasanie saptamanala sa corespunda si o spovedanie saptamanala.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.07.2010, 14:34:51
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool

Vorbiti de Sfanta Impartasanie de parca ati da-o voi ! La mine in parohie (una foarte mare) daca se impartasesc 4-5 copii si cam atat ! Nu stiu pe ce lume traiti voi ! In rest nimeni ! Nici un adult ! Si mai sunt babele care pot merge in fiecare zi la biserica si se pot impartasi des in timpul saptamanii. Iata ca nici macar unuia care frecventeaza des biserica, unui practicant, nu ii este posibil sa se impartaseasca. Voi sunteti darnici oarecum dar preotii sunt foarte zgarciti cand e vorba de cele sfinte ! Pe ce lume traiti voi ?! Asta este realitatea nu idealurile voastre !
A, si am uitat, se mai impartasesc probabil cei apropiati, ai casei, care cunosc toate randuielile si traiesc doar pentru Sfanta Biserica (si asta nu o poate face oricine) ! Tot ei iti rad in nas oridecateori au prilejul si sunt plini de aere depaaaarte de smerenie si tot ei vorbesc in timpul slujbei ca nici nu stii la ce sa fi atent mai-intai (la marile lor personalitati sau la cuvintele frumoase pe care le spun zambind) ?

Macar de n-ar fi asa !

Last edited by Florin Liviu; 01.07.2010 at 14:54:59.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.07.2010, 14:36:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Realitatea o putem schimba,daca fiecare dintre noi s-ar duce mai des la spovedanie si ar vorbi cu duhovnicul in acest sens.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.07.2010, 15:00:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Vorbiti de Sfanta Impartasanie de parca ati da-o voi ! La mine in parohie (una foarte mare) daca se impartasesc 4-5 copii si cam atat ! Nu stiu pe ce lume traiti voi ! In rest nimeni ! Nici un adult ! Si mai sunt babele care pot merge in fiecare zi la biserica si se pot impartasi des in timpul saptamanii. Iata ca nici macar unuia care frecventeaza des biserica, unui practicant, nu ii este posibil sa se impartaseasca. Voi sunteti darnici oarecum dar preotii sunt foarte zgarciti cand e vorba de cele sfinte ! Pe ce lume traiti voi ?! Asta este realitatea nu idealurile voastre !
Sa stii ca sunt multi preoti care citesc pe forum. Daca vor, o sa ia aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.07.2010, 22:48:36
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Datoria mamaei este sa se impartaseasca odata cu copilul!

Datoria mamei este sa se impartaseasca odata cu copilul!

Care este datoria duhovnicească a mamei înainte de împărtășirea copilului?
De câte ori trebuie împărtășit copilul până la 7 ani?
Datoria mamei e să se împărtășească împreună cu copilul! Eu sunt contrariat când vin la împărtășit mamele cu copii în brațe și împărtășesc doar copiii, când are mai multă nevoie de Împărtășanie mama decât copilul! Dar mamei îi e frică să se apropie… Deci să se împărtășească împreună și atunci poate să se împărtășească cât de mult, de câte ori are nevoie.

Noi la fiecare Sfântă Liturghie suntem chemați să ne împărtășim. Sf. Vasile cel Mare răspunde într-o scrisoare la întrebarea cât de des sau cât de rar să se împărtășească creștinul: „Noi ne împărtășim de patru ori pe săptămână: miercurea, vinerea, sâmbăta și duminica.” Adică de câte ori se făcea Sf. Liturghie, și spune: „iar când sunt sărbători și mai des.” Aceasta este rânduiala Sfintei Împărtășanii, pe care oamenii de azi au pierdut-o. Și au pierdut-o pentru că nu mai sunt curați, să se poată împărtăși.

Sa fii curat, pune capăt necurăției; vrei să mergi cu ea până la moarte și să mori tot necurat? Pune capăt necurăției, fii curat și împărtășește-te! Sigur că nu te împărtășești cu vrednicie, nu poți spune că meriți Sfânta Împărtășanie. Împărtășania este un dar, pentru noi, cei păcătoși. Dar cât ne stă în putere să ne curățim viața, simțirile și fiind „ca pruncii”, cum ne vrea Mântuitorul, ne vom putea împărtăși împreună cu pruncii.


Ce folos că împărtășești copilul până la 7 ani și după aceea o ia copilul razna, înjură Sfintele Taine și înjură Biserica, de exemplu? E bine că mamele și tații duc copiii la împărtășit, dar mi se pare că cei care ei înșiși nu se împărtășesc iau asta ca pe ceva magic. Să îi dea copilului ceva așa, care lucrează magic în viața lui. Și asta este foarte greșit! Noi împărtășindu-ne nu facem o practică magică, ci îl primim pe Hristos în viața noastră și e Hristos cu crucea Lui!
Ne hrănim cu darul Crucii și al Învierii Lui și ne facem noi înșine purtători de cruce. Așa trebuie să vină mama cu copilul la împărtășit
, și atunci sigur că este minunat că vin mama și tata și copilul și copiii, toți împreună, și se împărtășesc!

Pr. prof. Vasile Mihoc, în conferința „Copiii, dar al lui Dumnezeu
sursa http://apostolatintarafagarasului.bl...rtaseasca.html



Last edited by eduardd; 03.07.2010 at 22:52:43.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.07.2010, 00:24:20
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Daca vreau sa ma impartasesc saptamanal , ce fac ii propun eu duhovnicului meu? Ca el nu mi-a zis, desi sunt intr-o situatie dificila si as avrea sa ma impartasesc cat mai des.
Sigur ca poti "negocia" daca duhovnicul tau (sau al oricaruia dintre noi) este mai putin "elastic"...
Ma bucur sa descopar ,in ultima vreme,ca chiar preoti care pina mai dauna-zi erau un pic mai "zgirciti" in a permite ucenicilor lor IMPARTASIREA,pt diverse motive,sint acum ,oarecum mai permisivi.Chiar duminica trecuta,la CUVINTUL de FOLOS,tinut la sfirsitul Sf Liturghii,un preot pe care il stiam a fi oarecum "rigid",in a permite IMPARTASIREA deasa,a povatuit credinciosii sa faca ACEASTA cit mai des si chiar la fiecare SF LITURGHIE...Personal n-am avut prea mari probleme caci m-a binecuvintat Dumnezeu cu duhovnic cu inima larga,insa ma durea sufletul sa vad amici de-ai mei,cunostinte ,care abia daca se impartaseau de Paste si /sau de Craciun.Unii erau extrem de bolnavi,si nu se impartaseau,ca vezi Doamne,n-a venit inca Pastele.Adica faci 3 dialize pe saptamina,sau faci Insulina,sau mai stiu-eu-ce necaz ai ,incerci ,te straduiesti ,sa faci si tu fapte de crestin,dupa putere,mergi la Sf Liturghie,Domnul Hristos te invita la CINA (caci ti-a pregatit BUCATE ALESE)si tu refuzi sa CINEZI? Pai cum se simte GAZDA,daca tu nu maninci,cind tocmai ti-a pregatit cea mai DELICIOSA PRAJITURA?...am scris asa ,nu din lipsa de respect pt Sfinta Impartasanie,ci doar ca un aspect,cam cum gindesc eu.Preotul zice asa :"cu FRICA de Dumnezeu,cu CREDINTA si cu Dragoste,sa va apropiati! Iar eu cred ca dac te impartasesti cu oarecare nevrednicie azi,miine te vei impartasi cu mai putina si poimiine si cu mai putina ,si uite-asa ,pina la urma izbindim,si vine ziua cind o vom face si noi :CU VREDNICIE!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.07.2010, 01:14:00
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Vorbiti de Sfanta Impartasanie de parca ati da-o voi ! La mine in parohie (una foarte mare) daca se impartasesc 4-5 copii si cam atat ! Nu stiu pe ce lume traiti voi ! In rest nimeni ! Nici un adult ! Si mai sunt babele care pot merge in fiecare zi la biserica si se pot impartasi des in timpul saptamanii. Iata ca nici macar unuia care frecventeaza des biserica, unui practicant, nu ii este posibil sa se impartaseasca. Voi sunteti darnici oarecum dar preotii sunt foarte zgarciti cand e vorba de cele sfinte ! Pe ce lume traiti voi ?! Asta este realitatea nu idealurile voastre !
A, si am uitat, se mai impartasesc probabil cei apropiati, ai casei, care cunosc toate randuielile si traiesc doar pentru Sfanta Biserica (si asta nu o poate face oricine) ! Tot ei iti rad in nas oridecateori au prilejul si sunt plini de aere depaaaarte de smerenie si tot ei vorbesc in timpul slujbei ca nici nu stii la ce sa fi atent mai-intai (la marile lor personalitati sau la cuvintele frumoase pe care le spun zambind) ?

Macar de n-ar fi asa !
Drag Florin-Flaviu,stiu ca asa este precum spui.Eu ,m-am mai bagat in seama ,pe aici ,pe site-ul asta si anul trecut si am mai postat opinia mea,poate chiar asa ,un pic plastic,sau dur ,ca si tine,deaorece eram extrem de intrigata cind cunostintele mele ,nu indrazneau sa se apropie ,pt a se Impartasi,decit doar la Paste si/sau la Craciun,desi se straduiau ,oarecum ,in cele ale crestinului,pt motivul ca nu le ingaduie duhovnicul.Aveam chiar o amica ,extrem de bolnava ,care facea 3 dialize pe saptamina,si starea ei era atit de grava uneori ca nu mai aveam nadejde ca mai apuca ea Pastele ca sa se Impartaseasca,si-i ziceam ,ii dadeam carti ,ale unor parinti,oameni intelepti,induhovniciti,care erau pentru Impartasanie deasa si cit mai deasa,si mi-era ciuda ca n-o pot lamuri,si asta doar pt ca duhovnicul ei nu-i permite,si tot amina IMpartasania ,pt o vreme cind ea va deveni "mai vrednica",iar eu ii ziceam: NIMENI dintre oameni(mireni ,calugari si/sau preoti) nu-i vrednic!,insa ea imi argumenta cu niste "lozinci" marca "STASS".- Ce fel de duhovnic ai? ,am intrebat-o intr-o zi.Nu vede ca esti bolnava(imi venea sa-i zic:esti pe moarte,ala nu vede,ca nu mai apuci Pastele?)Cautati alt duhovnic!,i-am zis intr-o zi.Apoi am vazut ca ma evita.Si mi-am vazut de viata mea,si de ...IMPARTASANIE cit mai deasa....si daca acest lucru mi l-am dorit,mi-a daruit Domnul Hristos si duhovnic cu inima larga ,si Slava Domnului...
....asa ca ,daca duci lipsa de intelegere,la capitolul despre care vorbim,contact me!(Si nu numai tu,oricine) Stiu si iti recomand(nu numai tie,oricui doreste) un preot,dar si o Biserica ,care te(va) va astepta cu bratele deschise ,si te(va) asigur ca nimeni nu-si va da coate ca te impartasesti(chiar si la fiecare sf Liturghie),si nimeni nu-ti va ride in fata ca s-a impartasit si tu nu.Apoi nu e lume multa deloc.Daca sint ,in cea mai "buna" zi,circa 30 persoane,iar Biserica este "ABSOLUT" SUPERBA,si mai e si cam in buricul Capitalei,poti ajunge repede din orice cartier.N-ai treaba cu nimeni,daca ai chef socializezi cu careva ,daca nu ,nu.Te poti spovedi chiar si duminica ,inainte de IMPARTASANIE,daca n-ai facut-o de simbata(din lipsa de timp).Parintele nu refuza pe nimeni pt spovedanie.Il anuntam la Altar si isi face timp pt oricine doreste sa se spovedeasca in scopul Impartasirii.Dumnezeu sa-ti ajute si tie,dar si altora care doresc sa se impartaseasca,sa descoperiti preoti cu larghete sufleteasca,spre a va IMPARTASI!
Ti-am scris ca sa stii ca nu toti preotii sint rigizi,sau ,ma rog "zgirciti".Stiu ca 98%,si mai stiu ca ai dreptate si ai motive sa fii cinic,dar gindeste-te ca poti profita de acel 2%,doar pt ca eu am intrat asta seara pe net,caci nu o fac prea des.
Cu drag!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.07.2010, 01:50:59
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Când Domnul a predat această taină ucenicilor Său, nu a dat-o ca un sfat, ca adică să mănânce Trupul Meu cine vrea și să bea Sângele Meu cine vrea, așa cum a zis că “cine vrea să vină după Mine” și “dacă vrei să fii desăvârșit”, ci a zis poruncitor: “Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu și Beți dintru acesta Toți, acesta este Sângele Meu”; adică neapărat trebue să mâncați Trupul Meu și neapărat trebue să beți Sângele Meu. Si iarăși zice: “Acosta să o face întru pomenirea Mea” (Luca 22,19). Adică, această taină pe care Ei v-o predau, să o săvârșiți nu numai odată, de două sau de trei ori (precum tâlcuește Sf. Ioan Gură de Aur) ci zilnic, întru pomenirea patimilor mele. A morții și a întregei Mele rânduieli.
Iată deci să și aceste cuvinte ale Domnului recomandă limpede cele două lucruri necesare Sfintei Impărtășiri: neapărata ei săvârșire și săvârșirea adeseori. Adică nu numai să ne împărtășim, ci să ne împărtășim și des. De unde înțelegem că drept credinciosul, în orice stare socială s-ar afla, este îndatorat și trebue negreșit să primească și să păzească aceste porunci stăpânești.
Subscriu. Numai ca va trebui sa listam aceste citate din Sfinta Scriptura si sa le afisam la intrarea in Biserici ca sa le aprofundeze atit credinciosii cit si preotii,caci sarmanii oameni,mirenii nu fac decit ceea ce li se spune,de catre duhovnic ,si arar indrazneste careva sa-l contreze pe preot,dintr-o smerenie interpretata gresit.Si de ce sa nu o spunem,abia vreo 2-3% dintre preoti daca sint de acord cu IMPARTASANIA deasa.
Personal ,am facut,cu ceva vreme in urma, o fapta rea,impotriva convingerilor mele.Evident ca nefacind asta din convingere,mi-a parut rau,si am mers la spovedit,urgent.Duhovnicul meu suparat imi zice: 6 ani te opresc de la IMPARTASANIE! De cea-i facut asta? ...si a disparut in SFINTUL ALTAR,zicindu-mi sa plec. N-am plecat,insa.Am cugetat un pic la atitudinea parintelui,si la fapta mea,dupa care i-am batut in usa si am incercat o clarificare,niste motivatii"intemeiate".L-am mai "inmuiat" apoi am trecut la "negocieri".Desigur ca-mi parea rau pt ceea ce facusem,dar mi s-a parut nedrept sa ma lipsesc de SF IMPARTASANIE atita amar de vreme.Cu toate ca nu prea realizam eu ,la acea vreme,cam ce PUTERE are IMPARTASANIA.Puteam pur si simplu sa plec,insa mi s-a parut sub demnitatea mea -de om-sa fiu expediata fara menajamente,pt un lucru de a carui gravitate,din punct de vedere spiritual, nu eram constienta.Apoi eu tocmai pt ca-l regretam m-am dus la spovedit.Asa ca nadajduiam sa fiu certata ,insa...cu blindete,nu cu OPRIRE DE LA IMPARTASANIE!Si..am obtinut iertarea,si micsorarea perioadei de penitenta,de la 6 ani la ...6 zile.Slava Domnului! _M-ai faci? ,m-a intrebat parintele,peste 6 zile.Nu stiu ,parinte!,nadajduiesc sa nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 02:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16