Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.11.2011, 11:24:12
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

[quote=glykys;410224]Nu e vorba ca in Romanica noastra e saracie si coruptie la orice nivel, ci ca e saracie spirituala, nu mai e credinta, nu mai e intelegere, iar lipsurile interioare
se oglindesc si in aspectele exterioare. Deci sa culegem numai ce e bun si sa adaptam ce se poate![/QUOTE/]
Draga mea, in ultima vreme tot mai multa lume se indreapta spre biserici si credinta.... nu mai ai loc in manastiri, in biserici oamenii se aduna ca furnicile, cel putin asa e la mine in judet..... oamenii stiu ca numai Dumnezeu ii poate ajuta!!!! toate aceste lucruri au fost prezise cu mult timp in urma de catre un calugar, Agatanghel se numea..... asa ca, nadejdea e cea mai importanta.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.11.2011, 20:35:04
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

" Maria si-a ales partea cea buna care nu se v-a lua de la ea", asta am auzit astazi, dar inca nu am invatat pe deplin sensul acestor cuvinte.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.11.2011, 21:19:00
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Astazi am invatat ca pierderea sperantei este mai dureroasa decat credeam . Dar vorba lui Johnnie Walker, mergem mai departe.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.11.2011, 22:30:53
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Astazi am invatat ca pierderea sperantei este mai dureroasa decat credeam . Dar vorba lui Johnnie Walker, mergem mai departe.
păi e o super șansă faptul că ți-ai pierdut speranța :). Ai șansa să faci(silit) ceea ce Pavel și atâția alți sfinți au făcut de bună voie: să te consideri mort pentru tine și să nu cauți să trăiești decât pt Dumnezeu. Dacă crezi că există loc pt un sfat bun spune-ne și nouă despre ce e vorba și poate vine careva cu un asemenea sfat.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.11.2011, 13:59:30
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

O faza interesanta legata de decizia mea. In ziua in care am hotarat sa renunt la rugaciune si speranta intr-o minune cineva apropiat mie m-a visat ca ma duceam sa ma spovedesc fara sa stie sau sa banuiasca macar ce am hotarat eu, fara sa avem sa avem disctutii pe tema religioasa in ultima vreme. Pur si simplu a venit a doua zi dimineata si mi-a zis ce a visat :).
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.11.2011, 15:54:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Niciodata nu trebuie sa renuntam la rugaciune pentru ca atunci ne pierdem mantuirea.
Pana la ultima suflare crestinul nu trebuie sa isi piarda speranta in mantuire .
Deci viata trebuie insotita de rugaciune.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.11.2011, 16:24:44
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
O faza interesanta legata de decizia mea. In ziua in care am hotarat sa renunt la rugaciune si speranta intr-o minune cineva apropiat mie m-a visat ca ma duceam sa ma spovedesc fara sa stie sau sa banuiasca macar ce am hotarat eu, fara sa avem sa avem disctutii pe tema religioasa in ultima vreme. Pur si simplu a venit a doua zi dimineata si mi-a zis ce a visat :).
Si eu sunt in faza asta! Ieri nici la biserica nu m-am dus. Si eu simt ca totul e inutil!
Ceva ma trage in jos ca simt ca nu mai am energie sa ma lupt. La mine ce pot sa-ti spun cu siguranta e ca atacurile astea sunt mult mai puternice in perioada posturilor.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.11.2011, 17:47:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Si eu sunt in faza asta! Ieri nici la biserica nu m-am dus. Si eu simt ca totul e inutil!
Ceva ma trage in jos ca simt ca nu mai am energie sa ma lupt. La mine ce pot sa-ti spun cu siguranta e ca atacurile astea sunt mult mai puternice in perioada posturilor.

Gandurile acestea nu sunt bune si in nici un caz nu sunt de la Dumnezeu! Spovedania deasa la un duhovnic bun, va poate ajuta.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.11.2011, 08:34:07
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Niciodata nu trebuie sa renuntam la rugaciune pentru ca atunci ne pierdem mantuirea.
Pana la ultima suflare crestinul nu trebuie sa isi piarda speranta in mantuire .
Deci viata trebuie insotita de rugaciune.
Imi asum acest risc. Sunt sanse foarte mari ca si la final sa primesc acelasi raspuns ca acum, adica nici un raspuns sau unul negativ.
Ps. Nu vreau sa intru intr-o polemica pe tema mantuirii mai ales ca nimic nu este sigur, sunt doar supozitii.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.11.2011, 09:34:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Imi asum acest risc. Sunt sanse foarte mari ca si la final sa primesc acelasi raspuns ca acum, adica nici un raspuns sau unul negativ.
Ps. Nu vreau sa intru intr-o polemica pe tema mantuirii mai ales ca nimic nu este sigur, sunt doar supozitii.
Daca gandim asa nu suntem crestini ortodocsi.
Iar rugaciunea facuta doar pentru a atinge un scop si apoi abandonata nu prea da rezultate.
Noi trebuie sa ramanem crestini pana la capat in fapte si gandire.
Cum numim pe cei care se folosesc de noi ,ii ajutam intr-o problema si apoi ne uita ?
Ne place cum actioneaza?
Domnul nostru Iisus Hristos a spus "Cautati imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate se vor adauga voua"
Daca eu ma duc la Dumnezeu sa imi indeplineasca o dorinta si nu cu ravna de a lepada pacatele de care ma fac vinovat si pentru care sufar , ce binecuvantari sa mai astept.
Trebuie cunoastere de sine ,apoi pocainta si Dumnezeu va mai indrepta cate ceva din viata noastra.
Apoi nu orice dorinta e spre folosul nostru.
Cu trecerea anilor ne dam seama ca Dumnezeu a pregatit ceva mult mai bun pentru noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 22:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01