Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.02.2015, 18:11:59
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nenea avocatu': tot agresiv, tot agresiv?
Hai umoristule, lasa-l in pace. Are si el dreptatea lui, si greselile lui, ca noi toti.
Mor de placere cand ma gandesc ce tare o fi cand o intra Catalin2 pe forum si il vede pe Mihai, care pare doar la voi doi din tot forumul agresiv. E doar atent cu argumentele, atata tot, probabil o deformare profesionala. De asta pare incisiv. Am cunoscut avocati la viata mea, si am inteles care e chestia. Asa cum eu ca biolog si linuxar, fac tot soiul de glume, vezi mai sus. Sau mai jos. Pe de alta parte, sa definesti un catolic care este "novus ordo", adica modernist, drept "agresiv", e pocnire a logicii drept in moalele capului. Uita-te la felul in care Papa Bergoglio vorbeste de ortodocsi. Si da, e un Papa modernist. Ti se pare agresiv?

# yum groupremove "Conflicts"

Pace si bine!

Last edited by Barsaumas; 27.02.2015 at 18:33:06.
  #32  
Vechi 27.02.2015, 18:36:39
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nenea avocatu': tot agresiv, tot agresiv?
Da ce-ai vrea, sa fiu sobru ca matale ?

On topic - cu privire la ce l-am intrebat pe dumnealui Emilian/Daniel/Igor, chiar sunt curios.
  #33  
Vechi 27.02.2015, 18:37:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' ce i-am făcut bre?
Și nu, nu numa' mie și lui Catalin i s-a părut agresiv în trecut domnul Mihai.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #34  
Vechi 27.02.2015, 19:05:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asa se intampla mereu cand nu sta fiecare in patratica (forumul) lui.

Sunt sigur ca la el acasa e plin de blandete si substanta duhovniceasca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #35  
Vechi 27.02.2015, 19:34:40
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vorbim despre ereticul Augustin, nu despre iad.
Iertare, frate.
Amice, am înțeles mesajul, Fer. Augustin de Hipona a căzut în unele erezii din neștiință. Însă problema nu se pune ca tine.
Lasă-l pe Fericit să se bucure de fericirea cu care îl cinstește Biserica. Iar tu, de asemenea, ar trebui să te bucuri de fericirea lui, fiindcă așa este creștinește. El a trăit până spre jumătatea secolului al V-lea, deci, nu avea de unde să știe ce aveau să hotărască Sinoadele Ecumenice. E bună lucrarea ta de licența, însă abordarea ta pe subiectul acestui topic lasă de dorit. Eu te sfătuiesc să te limitezi la greșelilor din scrierile sale - acolo unde acestea există - să atragi atenția asupra lor, însă să nu mai ataci persoana Fericitului.
Ce vrei acum să se întrunească un Sinod Ecumenic care să îl condamne pe Fericit și să ajungă în iad? Mama lui, Sfânta Monica, s-a rugat foarte mult pentru el, cu lacrimi și, după cum spunea și Sf. Ioan Iacob Hozevitul: "Fiul lacrimilor fierbinti este cu neputinta sa se piarda". Lasă-l să fie Fericit. Eu zic că este mai bine așa. Tu ocupă-te cu studiul!

Last edited by tot-Laurentiu; 27.02.2015 at 20:19:21.
  #36  
Vechi 27.02.2015, 20:10:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Tu ocupă-te cu studiul!
Pai, dupa rezultatele de pana acum, n-as zice ca e un indemn f. fericit, nu crezi?

Mai bine altceva...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #37  
Vechi 27.02.2015, 20:16:37
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Amice, am înțeles mesajul, Fer. Augustin de Hipona a căzut în unele erezii din neștiință. Însă problema nu se pune ca tine.
Lasă-l pe Fericit să se bucure de fericirea cu care îl cinstește Biserica. Iar tu, de asemenea, ar trebui să te bucuri de fericirea lui, fiindcă așa este creștinește. El a trăit până spre jumătatea secolului al V-lea, deci, nu avea de unde să știe ce aveau să hotărască Sinoadele Ecumenice. E bună lucrarea ta de licența, însă abordarea ta pe subiectul acestui topic lasă de dorit. Eu te sfătuiesc să te limitezi la greșelilor din scrierile sale - acolo unde acestea există - să atragi atenția asupra lor, însă să nu mai ataci persoana Fericitului.
Ce vrei acum să se întrunească un Sinod Ecumenic care să îl condamne pe Fericit ca să ajungă în iad? Mama lui, Sfânta Monica, s-a rugat foarte mult, cu lacrimi, pentru el și, după cum spunea și Sf. Ioan Iacob Hozevitul: “Fiul lacrimilor fierbinti este cu neputinta sa se piarda”. Lasă-l să fie Fericit. Eu zic că este mai bine așa. Tu ocupă-te cu studiul!
Adica daca il condamna un sinod, ajunge in iad?! Inseamna ca de exemplu, Sf. Kiril Loukaris, condamnat initial, a fost in Iad pana la reabilitare?! Sau sfintii ortodocsi din vremea imparatilor arieni, sau monoteliti, sau iconoclasti?
Ce ti-e si cu organizatiile astea si pretentiile lor la putere celesta...
Slava lui Dumnezeu ca El judeca cum vrea El si mijloceste Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, nu cum vor organizatiile, la un moment sau altul din devenirea lor istorica!
  #38  
Vechi 27.02.2015, 20:24:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Ma intreb

De ce li se permite unor asemenea specimene lipsite de bun simt (dar infailibile) sa isi prolifereze ideile pe aici?
Finalitatea va fi aceeasi, la un moment dat va fi banat. Dar pana atunci isi descarca ura, rautatea si "atotstiinta" pe aici. Si dupa de intrebam de ce unii inteleg gresit ortodoxia. A "gresit" confesiunea si momentul. Doamne ce i s-ar mai fi potrivit o dogma favorabila si niste eretici de ars pe rug.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #39  
Vechi 27.02.2015, 21:01:33
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar despre Arsenie Boca ce parere ai ?
Parintele Arsenie e Paisios Aghioritul transilvanean.
  #40  
Vechi 27.02.2015, 21:19:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

De acord cu "Barsaumas".

După Sfânta Înviere.

Post cu belșug duhovnicesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare