Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2008, 23:09:52
AlwaysAndForever AlwaysAndForever is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2008
Mesaje: 6
Implicit

bun.... buna ziua. va rog sa ascultati inainte sa aruncati pietrele !
Am intalnit la viata mea destui fanatici care m-au insultat pt. o alegere personala.
sa va dau un exemplu concret : la scoala port tricou negru.nu stiam ce fel de persoane exista acolo,ca altfel nu l-as fi purtat, sincer.trivou cu un desenpasnic ,simbolic chiar : era ceva de genul lumina vs intuneric bla....
o dna profesoara,fara vreo subtilitate,ma face in fata inttregii scoli satanista, ma povatuieste sa ma duc cat vreau prin cimitir cu rockerii mei, dar dupa ore etc.si eu sunt un suflet sensibil. amplans la dirigentie,si toti cei care ma cunosc pot sa ma descrie :loiala, prietenoasa, neori ganditoare, mi-e mila dsa omor si o musca,filosofia mea e ca orice fiinta are la fel de mult drept de a trai ca si mine, ca si orice om.
cu profa a fost ce a fost, socul a trecut.nu aia era problema,ci ca manelistii scolii ( proportie de 89% ) au prins ideea. Am ajuns sa fiu strigata pe holuri cu un anumit apelativ, sa scap de scuipaturile lor doar printr-o neasemuita agilitate,sa mi se puna piedica de cad lata in curte ,sa fiu urmarita si trasa de par pe strada..... pe scurt. distinsa doamna mi-a distrus viata in primul an la acea scoala , cand trebuia sa socializez si eu, sa cunosc oameni noi. m-am inchis in cochilie ca un melc.... devenind mai singura, ca o umbra gri in mijlocul umbrelor albe.
si va intreb eu pe voi : ce a fost sfant prin faptul ca mi-a distrus viata ? cam-a izolat de restul lumii?ca m-a jignit, ranit? ce merite poate avea in fata Domnului?
acum cateva detalii... bunicul meu a fost preot. de mica am fost o credincioasa sincera. si acum sunt . nu merg prea mult la biserica, nu ascult doar muzica religioasa. dar cred.
si muzica mea ce are a face cu asta? numi-a..... devorat sufletul sau cine stie ce. metalul simfonic care e genul meu preferat m-a ajutat in mai multe privinte. m-a facut mai inteleapta,mi-a definit stilul literar si m-a ajutat sa interpretez lucrurile mai adanc. ce rau e in asta?
asa ca va rog dati-va cu parerea dupa ce am spus....
scuzati de greseli,nu am timp sa editez, ma duc la masa:D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2008, 23:39:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ai venit. Sincer, nu mi-a palcut nici cum ai inceput, nici cum ai sfarsit. In primul rand te anunt ca nu facem parte din cei care te urmaresc sa-ti faca rau, asa ca stai linistita, mainile noastre sunt pentru alte maini si nu pentru pietre. Referitor la final, mi-a parut rau ca ai facut precizarea "nu am timp sa editez, ma duc la masa". Pai, cand ai o astfel de problema uiti de masa, stai cu sufletul la gura sa vezi cine iti vine in intampinare.
Acum sa fim seriosi, din ce ne descrii tu, cu siguranta nu ai fi socializat cu manelistii. Daca da, poate mai tarziu. Asa ca nu ai pierdut oamenii.
Spui ca ai credinta, dar nu mergi la Biserica. Vor veni multi sa te intrebe de ce crezi. Si vei fi in postura celui care doreste sa arate un fulger. N-ai timp pentru asta. Pana sa ridici degetul, ceea ce voiai sa arati a disparut.
Mergi la Biserica si vei vedea, ca ai putere sa porti si alt tricou, dar sa asculti in continuare muzica placuta, sa zambesti manelistilor, fara a le impartasi muzica, sa te rogi pentru profesoara in cauza... Si toate astea pentru ca vrei ca totul sa fie umplut de bucuria de a trai.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2008, 00:03:05
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Inteleg ca problema ta este ca din cauza oamenilor te-ai retras in tine. Te inteleg perfect, pt ca mi s-a intamplat la fel, tot din cauza unor atitudini violente si absurde ale unor oameni, si chiar din cei apropiati. Dar ce putem face..? Nu putem decat invata sa traim cu cele care par ca ne depasesc atat psihic cat si sufleteste... Dar sa traim mai mult cu Domnul, pentru ca numai asa vom birui, si nu vom mai fi coplesiti de sentimentele si atitudinea celorlalti, si vom reusi, in timp, sa ne recapatam si increderea in noi insine... De fapt, cu cat ne apropiem mai mult de Domnul, o sa aflam mult mai multe beneficii decat daca "nu s-ar fi intamplat", cum obisnuim sa spunem in astfel de situatii... Eu te sfatuiesc sa mergi mai des la Biserica, sa te spovedesti si impartasesti, si sa inveti sa iti vindeci ranile sufletului, incercand sa nu te arunci in "refugii" ca sa iti ascunzi de tine suferinta. Si sa te rogi, ca sa-ti dea Dumnezeu putere si pentru a ierta celor care te-au ranit atat de mult.
Si eu ascult uneori rock sau metal, si la fel, muzica "de calitate"... Dar sa stii ca mai bine ma simt cand ascult muzica religioasa... Daca te observi un pic, o sa iti dai seama de acelasi lucru... :rolleyes:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2008, 00:21:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iubita sora daca itzi place acel gen de metal poate o sa vrei sa ascultzi si muzica bizantina - cred ca o sa itzi placa foarte mult.
Si mie mi-a placut foarte foarte mult metalul - dar nu ala simfonic ci heavy metalul si acum nu il mai ascult nu pentru ca nu mi-ar mai place - dar consider ca nu imi este de folos (formatzia mea favorita de metal era Judas Priest ).
Ar fi interesant sa ne spui si catzi ani ai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2008, 00:38:07
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
si va intreb eu pe voi : ce a fost sfant prin faptul ca mi-a distrus viata ? cam-a izolat de restul lumii?ca m-a jignit, ranit? ce merite poate avea in fata Domnului?
iarta-ma ca te intreb.. dar pt tine e mai important sa stii ce merite au altii decat sa ai grija de sufletul tau? ???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2008, 10:04:58
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Acuma ca sa parem ca avem pietre in maini intreb si eu, ca vad ca ti se adreseaza foarte multe intrebari pe care le-am gasit justificate. Cum poate metalul simfonic sa te faca inteleapta si toate celelalte. Eventual iti da criza aceea de identitate pe care o vad in randurile tale. Daca metalul, fie el simfonic iti da intelepciune, ma gandesc ce ti-ar fi dat Sfintele Liturghii de la care ai lipsit. O muzica sau un gen de arta trebuie sa-ti defineasca credinta , nu genul literal, altfel, vorba Pr. Noica o sa devenim doar cei mai destepti din cimitir. Si eu am fost rocker si am avut trupa si concerte. Dar sufletul meu nu aia dorea. Oricum faptul ca ai venit aici este incurajator si arata ca sufletul tau doreste ceva mai presus de ceea ce ti se parea normal tie pana acum. Bine ai venit. Te asteptam cu drag sa ne mai scri, mai asezata si mai impacata cu tine insuti. Sper sa nu te superi pe noi. Ia-le de bune si vezi ce e adevarat si ce nu, pentru ca nu te cunoastem bine si poate mai spunem si pe langa realitate.
Dumnezeu sa iti ajute.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2008, 11:28:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stii cum poate sa o faca muzica metalului inteleapta pe Always?Exact cum pe unii slujitori ai altarului,(altar spre care o indemnati cu vehementa)ai fac sa devina tirani,indreptatiti simtindu-se de insasi haina "desavarsirii"pe care o poarta.Crezamantul este unul complex si nu cred ca putem conta pe unul atat de omenesc si concret,cat pe cel din propria fire care ne defineste si asupra caruia ne descoperim identitatea.Pe unii ai caracterizeaza un gen de muzica mai lent,pe altii unul mai alert...insa pe toti,deopotriva muzica si saltul vietii in propria constiinta.
Este foarte multa frustrare in aceasta aparenta,dar si mult adevar imbalsamat de experientele inconjuratoare dintre oameni.Este vag spus sa credem asa si nu altfel,insa prea intensa se dovedeste trairea noastra cu cele exterioare si interioare noua.Nu putem sa ne dovedim exacti,ci mai degraba relativi,fiindca oricum am da-o ne pandeste incertitudinea si confuzia unor realitati atat de diverse.
Nici macar nu exista un raspuns satisfacator pentru Always,inainte de a crede trebuie sa te intelegi pe sine,apoi sa intelegi imprejurul...dar totul depinde de ceea ce te formeaza,de experientele cumulate de-a lungul timpului,fiindca avem o calitate individuala.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2008, 16:13:28
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Vreau sa iti spun un lucru noi nu suntem nimeni sa judecam pe profa ta dar Bunul Dumnezeu ne va rasplati pe fiecare in parte pt faptele noastre.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.06.2008, 17:18:35
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

A&F:
Ce legatura are profesoara cu credinta ta?
Credinta ta te priveste, iar relatia ta cu Dumnezeu si cu tine insuti nu ti-o influenteaza nimeni decat in masura in care tu permiti/ accepti.

Esti inca tanara si pare-mi-se ca esti si sensibila.
Nu te chinui pe tine insuti din pricina rautatilor lumii... In acelasi timp nu iti da singura dreptate, nu te auto-compatimi si nu te considera o victima - este pe cat se poate de daunator.

Credinta te face sa mergi la biserica, nu mersul la biserica te face credincios... Cel care crede vrea sa fie cu Hristos la liturghie, de-aia se duce acolo...Cel care vrea sa creada, asemenea Il cauta pe Hristos - si acela se poate gasi la liturghie.

Ce este important pentru un om nu este -asa cum incearca multi ca convinga azi- a te cunoaste pe tine insuti, pentru ca tu insuti sunt de fapt mai multe ganduri si trairi, niciodata aceleasi si mereu variabile... Important este a putea sa ne punem pe noi in lumina lui Hristos, sa ne lasam adoratia propriei persoane si sa ne punem in relatie cu Dumnezeu.

Cand tu insuti nu te mai afli in centru lumii tale, ci acolo e Hristos, indiferent cat de departe de El esti prin pacate sau caderi, El te miluieste si te intareste.

Eu te sfatuiesc sa nu te superi, sa nu te necajesti din pricina desertaciunilor, ci roaga-te. Roaga-te cand esti abatuta, cand esti incercata, cand esti bucuroasa. Ori de cate ori iti aduci aminte de Dumnezeu, aducandu-ti aminte roaga-te. Roaga-te cum stii tu, dar nu cere lucruri desarte.

Daca stii rugaciunea Domnului(Tatal nostru) spune-o pe aceea cand ai ragaz si liniste. In rest o rugaciune scurta care e usor de tinut minte, de zis si in acelasi timp foarte folositoare este aceasta: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul/ pacatoasa". Spune in gand sau cu voce tare cand poti rugaciunea asta, cat de des poti. Dar spune-o cu inima deschisa.

Dumnezeu ne iubeste pe toti si pe toti ne vrea mantuiti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.06.2008, 17:45:56
AlwaysAndForever AlwaysAndForever is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2008
Mesaje: 6
Implicit

ma scuzati pt. ca am inceput cum am inceput- dar sunt atat de obisnuita ca oamenii sa arate cu degetul, incat ... am crezut ca si aici va fi la fel. poate ca, intr-o anumita masura, a si fost.
scuze si pt. faza cu masa- momentan sunt cu piciorul fracturat, in ghips, si nu pot sa mananc, de exemplu, decat cand e cineva acasa, sa ma ajute.
aici nu am venit sa ma plang,. sau sa cer ajutor, ci cqa sa vad daca toti sunt la fel ca acea d-na profesoara. nu sunt. Am venit si voi ramane.
cum m-a facut metalul mai inteleapta? inteleapta, intr-un anumit sens al cuvantului. m-a invatat sa privesc lucrurile dintr-o alta perspectiva. sa le interpretez.
am invatat sa iubesc ceea ce e simplu. de exemplu, dupa o luna de stat in casa cu ghips peste genunchi, am fost dusa la masina si transportata la spital. si, in masina,imi ziceam ca fiecare raza de soare, fiecare frunza, fiecare nor e un miracol.
am trait sentimente pe care muzica mi le-a deschis. la inceput, le-am privit. apoi ,le-am simtit. sentimente frumoase.
de ce nu merg la biserica? mi-am dezvoltat o filosofie proprie, cu care nu veti fi de acord. Pentru mine, Dumnezeu nu are nevoie de lacasuri aurite si de preoti deseori prefacuti. Dumnezeu e in lucrurile simple, in natura, in viata si in moarte. Si e cu mine si fara ca eu sa intru in bisericile impodobite.
poate suntmai ciudata- am o perceptie asupra vietii si a mortii pe care multi nu o au. multumesc pentru raspunsuri si voi mai sta pe aici...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare