Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2016, 22:34:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Ortodoxa....dar sunt nelămurita...Am citit multe cărți nepotrivite cred, de exemplu Osho, în fine.
Ma bucura ca tu insuti spui ca Osho e "lectura nepotrivita".

Osho e un mare pacalici; te atrage cu multe "ganduri inteligente" care te leaga de patimi fara sa-ti dai seama.
Osho spune ca nu e un pacat sa ai bani si intr-adevar nu e, dar asta imi strecoara in minte gandul sa castig bani tot mai multi("ca nu-i pacat"), fara sa-mi dau seama ca L-am rastignit pe Hristos pentru a avea bani mai multi, nu doar pentru a asigura nevoile familiei.

Prima grija a linistii sufletesti ar fi(dpmdv) sa gasesc limitele nevoilor mele; repet, limita nevoilor mele, nu a dorintelor mele.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2016, 22:40:21
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Idee e ca tot ce citim le stocam in inconstient acolo.Si apoi in timpul vietii
noastre(adica peste 5-10 ani) avem un stres postraumatic: sa zicem moartea
unui parinte sau copil.Ei daca atunci cand avem acel stres posttraumatic si
suntem departe de credinta, avand in subconsitent terenul dinainte "arat"
pt sarsaila(prin acest Osho) ghici ce se intampla ?
Se intampla s-o dai in depresie /anxietate paroxistica/etc si apoi va veni
psihiatru cu bomboane ca sa te linisteasca si sa prinzi bulgarii.

De aceea e bine sa renuntam la tampenii d-astea(Osho/Mosho,etc) si sa le spovedim si sa ducem viata cat mai aproape de Hristos astfel incat atunci
cand avem o trauma psihica majora in viata sa n-o dam in alte traume.
Exact!!! Eu n am mai citit din august 2014 osho...și tot simt efectele. Și Cum m am despărțit de prietenul meu nu știu pe unde sa o apuc...aiurea oricum fata de ortodoxie cărțile lui doar te amorțesc, nu simți ca ești viu cu adevărat am mai citit ăsta într un articol și mi am dat seama și eu...
https://ivonaboitan.wordpress.com/20...-sh-doar-nula/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2016, 22:49:57
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ma bucura ca tu insuti spui ca Osho e "lectura nepotrivita".

Osho e un mare pacalici; te atrage cu multe "ganduri inteligente" care te leaga de patimi fara sa-ti dai seama.
Osho spune ca nu e un pacat sa ai bani si intr-adevar nu e, dar asta imi strecoara in minte gandul sa castig bani tot mai multi("ca nu-i pacat"), fara sa-mi dau seama ca L-am rastignit pe Hristos pentru a avea bani mai multi, nu doar pentru a asigura nevoile familiei.

Prima grija a linistii sufletesti ar fi(dpmdv) sa gasesc limitele nevoilor mele; repet, limita nevoilor mele, nu a dorintelor mele.
Așa este...Cea mai fina păcăleală.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.04.2016, 15:33:39
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Exact!!! Eu n am mai citit din august 2014 osho...și tot simt efectele. Și Cum m am despărțit de prietenul meu nu știu pe unde sa o apuc...aiurea oricum fata de ortodoxie cărțile lui doar te amorțesc, nu simți ca ești viu cu adevărat am mai citit ăsta într un articol și mi am dat seama și eu...
https://ivonaboitan.wordpress.com/20...-sh-doar-nula/
Osho e un terorist, escroc periculos, deportat din SUA, daca stiti engleza , cititi viata lui, chiar si pe Wikipedia gasiti informatii minime, dar nu cea in romana, pentru ca este un interes sa aiba imagine buna ca sa faca unii destepti bani de pe vanzarea cartilor!

Romanii sunt prosti, pun botul si ii citesc cartile! Nu luati de buna decat Sfanta Scriptura, ca dovada ca nu ati citit-o, ati ajuns pe cai gresite, este rusinos sa cititi astfel de prostii si sa nu stiti ce contine Biblia.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.04.2016, 23:28:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Osho & Co sunt povestitori pentru fitosi, semi-intelectuali, semi-spirituali.

Ii face sa se simta importanti - exact opusul smereniei din crestinism si in baza acestui sentiment "revigorant" adopta instant orice mizerii cu pretentii spirituale.

Acelasi fenomen se intalneste si la sectele crestine, omul primeste rapid diploma de cunoscator al Bibliei in baza faptului ca adopta rapid o talmacire favorabila sectei si primeste la pachet si iertare instatanta pentru toata pacatele trecut si viitoare.

Desigur, nu si fara o contributie financiara semnificativa, altfel cum ar fi avut Guru Osho 93 Rolls Royce -uri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.04.2016 at 23:34:43.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2016, 10:25:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

"Dumnezeu nu vrea de la tine decât să iubești, să zbori să plutești, să faci sex nonstop (Osho) cu cât mai mulți și diverși, să îți trăiești cu alte cuvinte viața. Ca și când viața trebuie musai trăită cu manele și nu cu Motzart, cu jeg și nu în curățenie."
https://ivonaboitan.wordpress.com/20...-sh-doar-nula/
Am pus citatul asta pentru a sintetiza pe scurt ce zice Osho direct in thread.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2016, 10:34:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Uitandu-ma pe thread si pe ce ai mai zis de fapt eu nu prea vad problema ta ca o problema de linistire sufleteasca ci mai degraba una de debusolare temporara, o perioada de tranzitie in care nu mai stii cine esti, in care ai nevoie de un reper, de un sprijin in mijlocul marii.

Debusolarea o poti alunga daca iti pui putina ordine crestina in viata.
Adica, post, rugaciune zilnica cu un canon, mers la Biserica, impartasit.

Roaga-te lui Dumnezeu sa te ia de mana, sa te ajute pe calea asta pe care mergi si ai sa vezi ca lucrurile or sa capete un sens si o directie foarte buna.

Oarecum sensul vietii nu stiu cat este finalitatea ei, ci mai degraba mersul in sine si parcurgerea ei completa, cu bune si rele, o experienta completa prin care trebuie sa trecem. Tu ce cauti acum de fapt, sa ajungi direct la sfarsitul vietii? Sa nu treci complet prin viata? Sa te asezi si ...? Atunci cauta putina liniste undeva 2 zile si apoi ia-o de la capat.

Trebuie sa mergi inainte, si sa-ti asumi tot ce este in viata. Insa doar prin perspectiva crestina sa stii ca viata are un sens adevarat. De asta iti recomand cu caldura, incepe sa citesti mai multe carti crestine duhovnicesti pentru a invata si tu sensul vietii. Iar cartile duhovnicesti (pateric, vietile sfintilor) iti vor spune ce este viata.

Cred ca este foarte greu pentru tine acum sa vezi de fapt care este sensul vietii tale, sa-l cauti, sa cauti liniste si pace sufleteasca.
Sensul vietii este fericirea, dar o fericire alaturi de Dumnezeu. Doar daca stam langa el, orice lucru capata sens, si necazurile si ispitele.

Si sa stii ca daca intrebi oamenii din Biserica, multi au liniste sufleteasca. Insa au si multe necazuri venite cu care lupta, dar au si multa putere interioara. Ai sa vezi multa bucurie in Biserica, multi oameni fericiti, multi oameni cu viata implinta, cu o viata cu sens.

La fel trebuie sa faci si tu, sa intri in Biserica si sa lasi lucrurile sa capete un sens. Lasa putin lucrurile sa evolueze de la sine, dar fa primul pas, intra in Biserica. Cauti ceva ce va veni singur la timpul lui.

Last edited by gpalama; 12.04.2016 at 10:38:45.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2016, 10:47:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Osho & Co sunt povestitori pentru fitosi, semi-intelectuali, semi-spirituali.

Ii face sa se simta importanti - exact opusul smereniei din crestinism si in baza acestui sentiment "revigorant" adopta instant orice mizerii cu pretentii spirituale.

Acelasi fenomen se intalneste si la sectele crestine, omul primeste rapid diploma de cunoscator al Bibliei in baza faptului ca adopta rapid o talmacire favorabila sectei si primeste la pachet si iertare instatanta pentru toata pacatele trecut si viitoare.

Desigur, nu si fara o contributie financiara semnificativa, altfel cum ar fi avut Guru Osho 93 Rolls Royce -uri.
mai ales ca atunci cand a plecat din India, a plecat sarac lipit pamantului
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.04.2016, 15:35:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune pentru linistirea sufleteasca

Doamne Iisuse Hristoase, Mantuitorule al nostru, protectorule si binefacatorule al intregii omenirii, linisteste sufletele noastre cele zbuciumate si ne indeamna pe toti pe calea mantuirii si a sfintei conlucrari ceresti. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2016, 03:54:18
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Eu de fapt sunt nemulțumită ca el totuși ar încerca să ne împăcăm, dar eu deodată și fix de când a început postul nu mai simt nimic pentru el, îmi vine sa o termin cu el, nu l mai suport. Il urasc, imi amintesc numai relele pe care mi le a facut. Mă sperie ca n am mai simțit niciodată așa pentru el. Am intrat în panica. Mereu îi iertam orice și îl iubeam...nu știu de ce simt numai lucruri urate pt el. Am plâns de multe ori unul după altul, si acum mi se a rupt filmul. Nu îl mai suport nici pe el nici pe prietenii lui. Poate e o ispită ? Nici nu știți cât mă abțin sa nu îi spun ceva urat, ca nu mai simt nimic pentru el, sau sa postez melodii de despărțire pe facebook. De ăsta îl tot evit...

Last edited by Alexandra1andreea; 13.04.2016 at 03:59:18.
Reply With Quote
Răspunde