Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2010, 00:47:06
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit O dovada incredibila de ipocrizie

As vrea in primul rand sa adresez aceasta intrebare administratorilor, dar si tuturor celor ce se simt vizati:
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....

drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."

... iar in acelasi timp, oricine sau orice ar putea periclita integritatea opiniilor ortodoxe este atacat si amenintat cu bannarea?
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2010, 00:53:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."
Si eu sunt impotriva celor enumerate mai sus. Vreo problema??

Si stai linistit,sunt atatia pe forum care nu impartasesc credinta crestin-ortodoxa si nu au fost banati fara motiv.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2010, 01:00:48
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit Nu pot sa 'stau linistita'

Cum ramane cu acceptarea, cu bunatatea pe care o predicati?

ah, si uitasem sau adaug sexism.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2010, 01:42:16
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Nu intelege iubirea intr-un mod superficial.

Tu daca iubesti oameni te culci cu betivul din coltul blocului, ca sa se bucure si el? Sau te culci cu colegii si colega ca sa ii faci fericiti ca asta isi doresc?
Iubire se manifesta nu intr-un mod superficial ci intr-un mod responsabil.


Copilul zice: mami vreau la fiecare masa 4 ciocolati. Dar mama nu ii va da ciocolata pentru ca la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu asta il va inbolnavii. Chiar daca e dulce, pedeapsa iresponsabilitatii e amara si plina de durere. Iar in cazul copilului parinti sunt cei responsabili.

Asa este Biserica, ca un parinte, iti zice ce trebuie sa faci daca vrei sa iti fie bine. Daca nu vrei atunci vei suporta consecintele, pentru ca nu mai poti zice ca esti copil, ca nu ai avut libertate, sau ca nu ti-a spus nimeni.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2010, 14:49:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Cum ramane cu acceptarea, cu bunatatea pe care o predicati?
ah, si uitasem sau adaug sexism.
homosexualitate, lesbianism, zoofilie, perversiuni sexuale... sunt incompatibile cu voia lui Dumnezeu (aratata clar in Sfanta Scriptura) si deci cu crestinismul ortodox.
noi nu avem nimic impotriva individului care practica acestea... ci doar impotriva pacatului.

deci cel ce doreste sa se vindece este binevenit in Biserica si este incojurat cu toata dragostea... insa cel ce nu vrea sa se vindece ci doar sa faca Biserica Ortodoxa sa "accepte" ca normale aceste devieri de la activitatea sexuala fireasca atunci va fi intampinat cu toata opozitia de catre Biserica Ortodoxa.

sunt destui care "inteleg" Sfanta Scriptura dupa bunul lor plac, care si-au facut "cultul lor"... si care considera normale si homosexualitatea, lesbianismul.

Iata ce spune Dumnezeu (nu omul)?

"SĂ NU TE CULCI CU BĂRBAT, CA ȘI CU FEMEIE; ACEASTA ESTE SPURCĂCIUNE. CU NICI UN DOBITOC SĂ NU TE CULCI, CA SĂ-ȚI VERȘI SĂMÂNȚA ȘI SĂ TE SPURCI CU EL; NICI FEMEIA SĂ NU STEA LA DOBITOC, CA SĂ SE SPURCE CU EL; ACEASTA E URÂCIUNE.... CĂ TOT CEL CE VA FACE TICĂLOȘIILE ACESTEA, SUFLETUL CARE VA FACE ACESTEA SE VA STÂRPI DIN POPORUL SĂU. " LEVITIC 18,22-23,29

iata ce spune Sfanta Scriptura (si bineinteles Credinta Ortodoxa):
"Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu." I Corinteni 6,9-10

" De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei,
Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!
Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii;
Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. ...
Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac. " Romani 1,24-32


si iata ce inseamna sodomie (explicit relatii sexuale cu persoane de acelasi sex, sex in grup...):
" Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,
Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"
Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,
A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.
Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!" " Facerea 19,4-8.


"A cunoaste" in sensul limbajului biblic: a avea legaturi trupesti ("După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, și ea, zămislind, a născut... " Facerea 4,1). Pacatul impotriva naturii practicat de locuitorii Sodomei si relatat in acest episod a dat nastere termenilor de "sodomie" si "sodomit"; viciul este aspru condamnat de morala crestina.

vai de oamenii care aleg sa fie asemenea animalelor (si sa aiba un comportament sexual asemenea animalelor).
"Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor. " Psalmul 48,12,21[/quote]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2010, 16:28:42
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Colaps are prorpiul set de valori morale.Deschizatorul topicului probabil nu are si atunci vrea sa se asigure ca nici cei de langa nu vor avea.

Omul in asta crede,daca se inseala plateste.

Cand te indoiesti de tine,te iei de altu ca sa-ti creezi un confort mental.

Deja forumul e plin de neghine si tot mai multi se indoiesc de propria credinta.Toate polemicile dintre noi au loc din pricina indoielii,ca daca nu ne-am indoi ,nu am simti nevoia de polemica.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2010, 16:35:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Sa pastram calea de mijloc!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.09.2010, 09:48:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
homosexualitate, lesbianism, zoofilie, perversiuni sexuale... sunt incompatibile cu voia lui Dumnezeu (aratata clar in Sfanta Scriptura) si deci cu crestinismul ortodox.
Da,de acord,dar si lipsa de iubire,minciuna,fariseismul,vorbele de ocara,trufia,poftirea la femeia/barbatul altuia/alteia,ranchiuna etc,toate sunt contrare crestinismului si multi dintre voi probabil chiar traiti cu ele,insa nu le vad etalate si condamnate de nimeni atat de vehement.
Toate,insa,ni se trag cred dintr-o CREDINTA LIPSITA DE IUBIRE...
Oare suntem noi investiti judecatori de cineva sa cantarim in balanta al cui pacat este mai mare?Oare nu ne-am obisnuit sa vedem paiul din ochiul vecinului si sa uitam de barna din al nostru?Ne simtim mai bine,mai piosi,imaculati,atunci cand aratam cu degetul spre greseala "mai mare" a altui frate?
Mi se pare firesc sa se ia atitudine doar atunci cand actiunile respectivelor persoane pericliteaza siguranta altora: nici eu nu sunt de acord cu paradele gay sau ca sa infieze copii,in rest,insa,ce treaba avem noi cu ce fac ei in viata personala?
Unii dintre voi spuneti ca se condamna pacatul si nu pacatosul...nu va cred!Ce frumos stim sa ambalam uratul in cuvinte frumoase si care suna bine!
Va vad pe unii dintre voi inversunati impotriva acestor oameni in mod direct,dispretuitori la adresa lor,privindu-i de sus mai rau ca pe niste viermi ce ar trebui exterminati si uitati ca fiecare dintre ei este fratele vostru si fiul Lui Dumnezeu,care asa pacatos cum este acela este iubit de Tatal nespus!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 23.09.2010 at 09:53:05.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2010, 09:53:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,de acord,dar si lipsa de iubire,minciuna,fariseismul,vorbele de ocara,trufia,poftirea la femeia/barbatul altuia/alteia,ranchiuna etc,toate sunt contrare crestinismului si multi dintre voi probabil chiar traiti cu ele,insa nu le vad etalate si condamnate de nimeni atat de vehement.
Toate,insa,ni se trag cred dintr-o CREDINTA LIPSITA DE IUBIRE...
Oare suntem noi investiti judecatori de cineva sa cantarim in balanta al cui pacat este mai mare?Oare nu ne-am obisnuit sa vedem paiul din ochiul vecinului si sa uitam de barna din al nostru?Ne simtim mai bine,mai piosi,imaculati,atunci cand aratam cu degetul spre greseala "mai mare" a altui frate?
Mi se pare firesc sa se ia atitudine doar atunci cand actiunile respectivelor persoane pericliteaza siguranta altora: nici eu nu sunt de acord cu paradele gay sau ca sa infieze copii,in rest,insa,ce treaba avem noi cu ce fac ei in viata personala?
Unii dintre voi spuneti ca se condamna pacatul si nu pacatosul...nu va cred!Ce frumos stim sa ambalam uratul in cuvinte frumoase si care suna bine!
Va vad pe unii dintre voi inversunati impotriva acestor oameni in mod direct,dispretuitori la adresa lor,privindu-i de sus mai rau ca pe niste viermi ce ar trebui exterminati si uitati ca fiecare dintre ei este fratele vostru si fiul Lui Dumnezeu,Care asa pacatos cum este acela este iubit de Tatal nespus!
Heaven, ai scris un mare adevar . Toti avem pacate, dar, bine-mersi, nu este nevoie sa facem parada din acestea tocmai pentru ca le realizam la ordinea zilei, insa tare ne pricepem sa aratam cu degetul la ceilalti, sau catre litera din lege, litera aleasa dupa bunul plac ( dovada de ipocrizie ). Caci, in realitate acea litera ne vizeaza pe absolut toti, asa crestini cum ne " simtim "si mai presus de " om " .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.08.2010, 01:54:44
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....
Asta este lumea in care traiesti draga mea, nu este restransa la acest grup al acestei comunitati...lumea in care tu traiesti este o jungla marcata de tot ce spui tu....indiferent de comunitatea din care face parte...tu cum esti? Povesteste-ne, invata-ne...
Daca nu am dreptate combate-ma cu argumente....ce comunitate cunosti si care nu este rasista/ bigota/ nationalist-extremista...si mai cum vrei tu?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
amenintare, atac, bigotism, ipocrizie, rasism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07