Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.09.2010, 09:53:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,de acord,dar si lipsa de iubire,minciuna,fariseismul,vorbele de ocara,trufia,poftirea la femeia/barbatul altuia/alteia,ranchiuna etc,toate sunt contrare crestinismului si multi dintre voi probabil chiar traiti cu ele,insa nu le vad etalate si condamnate de nimeni atat de vehement.
Toate,insa,ni se trag cred dintr-o CREDINTA LIPSITA DE IUBIRE...
Oare suntem noi investiti judecatori de cineva sa cantarim in balanta al cui pacat este mai mare?Oare nu ne-am obisnuit sa vedem paiul din ochiul vecinului si sa uitam de barna din al nostru?Ne simtim mai bine,mai piosi,imaculati,atunci cand aratam cu degetul spre greseala "mai mare" a altui frate?
Mi se pare firesc sa se ia atitudine doar atunci cand actiunile respectivelor persoane pericliteaza siguranta altora: nici eu nu sunt de acord cu paradele gay sau ca sa infieze copii,in rest,insa,ce treaba avem noi cu ce fac ei in viata personala?
Unii dintre voi spuneti ca se condamna pacatul si nu pacatosul...nu va cred!Ce frumos stim sa ambalam uratul in cuvinte frumoase si care suna bine!
Va vad pe unii dintre voi inversunati impotriva acestor oameni in mod direct,dispretuitori la adresa lor,privindu-i de sus mai rau ca pe niste viermi ce ar trebui exterminati si uitati ca fiecare dintre ei este fratele vostru si fiul Lui Dumnezeu,Care asa pacatos cum este acela este iubit de Tatal nespus!
Heaven, ai scris un mare adevar . Toti avem pacate, dar, bine-mersi, nu este nevoie sa facem parada din acestea tocmai pentru ca le realizam la ordinea zilei, insa tare ne pricepem sa aratam cu degetul la ceilalti, sau catre litera din lege, litera aleasa dupa bunul plac ( dovada de ipocrizie ). Caci, in realitate acea litera ne vizeaza pe absolut toti, asa crestini cum ne " simtim "si mai presus de " om " .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #82  
Vechi 23.09.2010, 10:35:18
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

In orice moment este bine venit sa invatam. astazi am citit asta:

Pacate noi, pacate vechi
Scriitor ortodox convertit Danion Vasile

``Cine sunt cei mai mari păcătoși? „Criminalii, hoții, violatorii, homosexualii, ereticii etc.” La această întrebare fiecare răspunde cu ușurință. O caracteristică este comună însă marii majorități a răspunsurilor: cele mai mari păcate sunt cele pe care le fac ceilalți. Bețivii spun că fumatul e un mare păcat, fumătorii îi arată cu degetul pe desfrânați, aceștia îi arată cu degetul pe drogați, drogații îi arată cu degetul pe homosexuali, homosexualii îi arată cu degetul pe oamenii violenți, aceștia îi arată cu degetul pe alții, și tot așa.``

``De ce?
Pur și simplu pentru că omul caută să își ascundă propriile păcate față de sine însuși, omul încearcă să își găsească justificare pentru căderile sale, și una dintre metodele folosite este căutarea unor păcătoși mai mari - față de care el să se simtă curat. Omului nu îi place să se considere cel mai mare păcătos. Vrea să se considere virtuos sau, dacă nu reușește să se mintă singur, să se considere măcar „cel mai mijlociu păcătos”. Trăim într-o societate în care nimeni – în afară de oamenii fățarnici – nu se consideră cel mai mare păcătos. În schimb, rolul de „cel mai bun” și-l asumă mulți, de la oamenii politici care fac acte de filantropie până la ziariștii care pozează în mari iubitori de dreptate.``

``Dacă oamenii iubitori de păcat ar înțelege păcatul ca pe o boală care aduce moartea, nu ar mai căuta să îi judece sau chiar să arunce cu pietre în păcătoșii mai mari decât ei. Ar înțelege că și ei și ceilalți se află pe același drum spre prăpastie.

Cine e cel mai mare păcătos? Fiecare dintre noi ar trebui să își vadă propriile păcate, și nu să se îngrijească de ale altora.

„Dar nu pot crede că sunt cel mai mare păcătos. Oricât m-aș forța, nu mă pot minți. Sunt alții care fac păcate și mai mari.”

Nu trebuie să ne mințim pe noi înșine. E adevărat că puțini ajung la măsura la care să se considere cei mai mari păcătoși. Și, culmea, aceștia sunt chiar sfinții. Adică omul ajuns la sfințenie vede păcatul cu alți ochi. El înțelege că un gând de mândrie îl poate pierde, în timp ce pe un păcătos un gând de pocăință îl poate mântui. Sfinții au înțeles fragilitatea ființei umane. Dacă omul își pune nădejdea în sine și în virtuțile sale, cade în ghearele mândriei. Și mândria îl jertfește pe altarul dracilor. Nevoințele și virtuțile lui își pierd plata. Sfinții, chiar dacă nu au căderi mari ca ale noastre, au căderi foarte mici, de care se pocăiesc mult mai mult decât ne pocăim noi pentru păcate foarte mari. Dacă oamenii se compară întotdeauna cu alți păcătoși, nu își vor da seama de gravitatea propriilor păcate.``

``Să nu ne mai uităm în curțile vecinilor, ci să ne uităm în ale noastre. Dacă vom căuta întotdeauna să găsim păcătoși mai mari decât suntem noi, ne vom afla pe un drum greșit. În iad sunt mulțimi de oameni, cu păcate mai mici sau mai mari. Oare contează chiar atât de mult pentru cineva care este în iad că sunt alții la chinuri mai mari? Nu atât de mult cât contează faptul că el însuși nu se află în lumină.
Dacă vrem să ne aflăm pe drumul cel bun, nu trebuie să judecăm păcatele după măsuri inventate de noi, ci după criteriile pe care le avem predanisite de Sfânta Scriptură și de Sfânta Tradiție. În momentul în care renunțăm la falsele criterii, vom vedea prin alți ochi propria noastră viață. În momentul în care avem curajul să ne recunoaștem greșelile, avem șansa de a ne îndrepta viața. Nu se poate una fără cealaltă. Nu poți mirosi a parfum dacă trăiești într-o groapă cu mizerie.``

http://www.danionvasile.ro/capitol.php?cap=31
Reply With Quote
  #83  
Vechi 23.09.2010, 10:42:09
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Exact dragă soră ory, litera care ucide este defapt:

-superstițul după ''bunul'' plac... un fel de moft aristocratic al limbochiululhulului, e-ști să furi... un veșnic nemulțuhoț ''vrednic'' ce se distrează cu mângâieri trup-e-ști... cu o gAură a cheii prin care bârfește privind încântat și curios de goliciuni la ispispita neagră în care se bagă exact ca un papă lapte îndrăgostit mereu de haremul altuia, căzând din întâmplare ca musca de pe căciulă în laptele și mierea dulce-amărui special ca să fie prins și osândit și astfel ca să se arate nedreptățit... că cică de ce l-ai judecat și acuzat că cică nu era voie... păi sigur că nu e voie... și iată e-ști prins cu ispisisikaa-n sac și ești condamnat prin fapta ta că iar ai furat răzbubunarea de la Dumnezeu și scaunul Lui de judecată pe care șezi ca ''nevinovatul'' căci doar știai că este scris:

''...a Mea este răzbunarea...'' deci dacă e a Lui Dumnezeu, ce caută la tine în dulap sau în cămară sau în garaj sau prin portofel sau ce știu eu pe unde te strădui să o ascunzi?

Căci porunca a 8-a ne spune clar: Să nu furi!... iar prin necredință și să te apuci să ceri mereu probe lacome care să-ți dovedească la nesfârșit cît ești de necredincios și orb și uituc... adică ''vrednic'' înaintea ochilor...

Deci așa este, ai dreptate de la Dumnezeu:

-litera care ucide e aia folosită după superstițul moftului ''bunului'' plac... la adăpostul căreia îți furi căciula singur... deci iată că asta este culmea ipocrizeniei de care e plină și suferă toată România... din păcate... pentru că așa le dictează minteresul prozelitist și aristocraticticticălos dar e frumos ca un câine zdrențăros ce privește ca un critic de artă... ce-artă? Păi cum ce artă, cerată? Nu vezi că E artă marțială... te lupți cu mister: ''vărsarea sîngelui'', și dacă lovești în țepăpușe cum crezi că nu te vei umple de scai și nu-ți vei zdrobi piciorașul?

Și la așa ceva toți suntem meșteri... meșteri mari-tori... mari-tar-tori... înnăscuți.

Last edited by vsovivi; 23.09.2010 at 15:52:31.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.09.2010, 02:02:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins

60000 de catolici masacrati, alungati sau vanduti in sclavie de catre populatia Constantinopolului.
Mi-o placut postarea asta a matale de pe topicul asta, dar incearca sa nu dai dovada de subiectivism si cand postezi o chestie de genul asta e bine sa nu fii ATAT de subiectiv.

Adica, de dragul echilibrului ar mai fi mers pe langa si link -ul asta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_o...ntinople_(1204)

In ceea ce pre cei 60.000 asa cum scrie si acolo nu sunt date exacte, este o estimare.

Si in final, sper ca nu suferi de aceeasi iluzie ca unii ortodocsi ai nostri, cea a societatii crestine.
N-a existat nici atunci, nici acum si nu va fi niciodata pana la Parusie.

Poti fi matale sigur ca cei care au facut asta n-au fost ortodocsi atat timp cat n-ai sa vezi ortodoxia acoperind moral astfel de fapte.

Si daca tot veni vorba, am o curiozitate personala, biserica RC a condamnat existenta si bazele morale/teologice ale Inchizitiei?
Ca in ceea ce priveste faptele banuiesc ca a facut-o deja..

Last edited by AlinB; 26.09.2010 at 02:17:34.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.09.2010, 08:45:26
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dragii mei, dar de ce nu mergeti pe forumul catolic? Acolo se vorbeste f civilizat.
Într-adevăr, când nu ai nimic de apărat, îți permiți să fii extrem de "civilizat" și să fii "deschis" la orice idei, iar cei care au vreo convingere clară și fermă sunt numiți bigoți, fanatici, extremiști.
Mă bucură că mai există astăzi oameni care pot să spună: "sunt împotrivă". Cu atât mai mult cu cât este împotriva păcatului de orice fel.

Și cei care sunt toleranți cu totul și cu toate sunt, cel puțin, niște jalnici ipocriți și fandosiți, care-mi stârnesc o imensă milă.
(Am cunoscut un om extrem de tolerant în convingeri și cu ceilalți, dar nevastă-sa cunoștea periodic "greutatea convingerilor" lui cu argumentul suprem: pumnul).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 26.09.2010, 09:02:57
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Intr-o comunitate restransa ca aceasta ce predica ceea ce predica, vorbele tale nu ar trebui sa se aplice. Si daca tot vrei un exemplu. Nu prea am auzit de budisti sa fie asa agresivi. (intradevar.. nu-i cunosc pe toti.. asa ca nu pot sa zic sigur)

Oricum, cel mai deranjant mi se pare subiectivismul de care se da dovada.

Ipocrizia nu este a domnului colaps, ipocrizia este și a ta, care vrei să convingi "nu știu pe cine" cât de obiectiv ești afirmând pacifismul budistului. "Nu prea am auzit" nu e un argument, crede-mă.

"Subiectivismul de care se dă dovadă"? Numește un singur om obiectiv! Un om care nu are nimic de apărat sau un om care-și permite să fie obiectiv până la capăt.
Creștinismul nu este obiectiv, este subiectiv, este circumscris Fiului lui Dumnezeu, care este o Persoană (deci subiect) și toate valorile umane ca bunătatea, dreptatea, mila etc. afirmate obiectiv de către oricare ateu sau unul care nu este capabil să-și decline vreo anumită credință sau confesiune, nu au nici o importanță "obiectivă". Adică, nu ești creștin în afara afirmării credinței întru Hristos oricât de bun, drept, milos și "obiectiv" ar fi. Findcă Iisus Hristos este Adevărul, Calea și Viața. Și Adevărul este subiectiv, fiindcă este legat de Persoana Dumnezeirii și nu de vreo realitate parțială și arbitrară supusă pierii (chiar universul), așa - zis obiectivă.

Freespirited, ce înțelegi prin nickname-ul tău?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
amenintare, atac, bigotism, ipocrizie, rasism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07