Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.04.2012, 18:11:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
depinde ce gen de programe decidem sa urmarim la tv!
televizorul nu este rau in sine, ci cum il folosim.
un parinte spunea o data, cred ca pr Teofil Paraian, ca daca ap. Pavel ar fi avut la dispozitie televiziunea, sr fi folosit-o din plin pentru propovaduirea evangheliei.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.04.2012, 18:28:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Apropo ? Asa te-a sfatuit duhovnicul tau ca "televizorul" este "balaurul" din apocalipsa ? Deci alta data cand spui altuia sa se duca la duhovnic te sfatuiesc cu caldura si bucurie sa te duci la duhovnicul din parohia ta ...
Pace si Adevarat a inviat !
Poate nu m-am facut prea bine inteles:
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Promit sa evit orice conflict cu tine fiindca nu mi se pare corect sa avem vreodata un dialog. Iarta-ma Mihai.
Consider ca un dialog intre noi nu poate avea loc, din pacate. E numai vina mea. Tu poti sa ma intrebi orice, dar eu nu pot sa dau curs dialogului, fiindca nu sunt in stare stapanesc bine situatia si ar putea scapa de sub control.
Inca o data, iarta-ma, te rog.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.07.2012, 11:21:59
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit “Familia ortodoxa”: INTERVIU CU PARINTELE NICOLAE TANASE

- E televizorul acel carbunar langa care nu putem sa inalbim rufele?

- Depinde cum privim. In general, televizorul nu este cu totul rau. Nu toate emisiunile sunt rele. Dar absolut toate sunt pierdere de timp. In trecut am tinut mai multe conferinte, iar una din temele cele mai agreate a fost: „Informatia, Dumnezeul nostru“. Adica, am intrebat pe cineva: „Te uiti la televizor?” si mi-a zis: „Nu, parinte, eu… numai asa, la stiri“. Putem sa zicem ca este pacat sa te uiti la stiri? Nu, nu este pacat sa te uiti la stiri – pacat este ca pierzi timpul. De-a lungul vremii, am incercat cu mai multi, mai ales cei care s-au spovedit la mine, sa-i indemn sa stea in genunchi, la rugaciune, tot atat cat stau si la televizor. Dar nu a mers. Mi-au zis: „Parinte, dar e imposibil!”.

- Adica televizorul ajunge sa fie mai important decat Dumnezeu…

- Și atunci ne vin in minte profetiile Sfantului Cosma Etolianul, care a spus inca din secolul al XVIII-lea ca „va veni o vreme cand diavolul va intra in casele oamenilor intr-o cutie, iar coarnele le va pune pe casa“. Cutia asta va lua locul icoanelor de pe pereti si le va vorbi oamenilor, iar oamenii vor fi foarte ascultatori. Aceste cuvinte au fost spuse cu doua secole inainte de aparitia televiziunii! Atunci nu putem sa nu privim lucrurile si dintr-o asemenea perspectiva.

Daca sunt emisiuni duhovnicesti sau anumite slujbe – care nu pot inlocui slujbele de la biserica – daca sunt anumite dezbateri, sau pelerinaje, sau documentare care arata minunile lui Dumnezeu in lume, sigur ca nu putem spune: „Nu te uita la televizor“. Eu te intreb numai daca te rogi tot atat cat te uiti la televizor…

– Mai poate trai cineva fara televizor in ziua de astazi?

- Am cunoscut un om, fostul ambasador al Poloniei, care era si profesor de teologie, de greaca veche si de Vechiul Testament si lucra, in acelasi timp, in Ministerul de Externe. Avea opt fete, era fiu de preot ortodox. Cea mai mare fata avea 18 ani, iar cea mai mica avea 6 ani. Intr-o imprejurare, am ajuns sa locuiesc cateva zile in casa lui. Și, impreuna cu el, am vizitat o manastire, am mers la biserica, toti s-au impartasit, am slujit cu mitropolitul primat de atunci. Am stat cu ei aproape o saptamana. Sigur ca in vreo trei-patru zile l-am intrebat: „Dar dumneavoastra nu aveti televizor?“. Și raspunsul a fost: „Parinte, oamenii seriosi nu au televizor“. „Bine, dar sunteti diplomat si trebuie sa fiti ultra-informat!”. Și mi-a zis: „Informatiile imi vin pe masa. Cele de care am eu nevoie“. „Dar copiii…?“, am mai intrebat. „O sa vedeti dupa-amiaza“, imi raspunde.

Intr-adevar, duminica dupa-amiaza ne-am odihnit putin, am mers in parc, am mancat o prajitura si pe urma ne-am dus la cinematograf. Aici am vazut un film de vis, „A opta zi”1, un film despre un tanar cu Sindromul Down. Se numeste „A opta zi” pentru ca, atunci cand i s-a citit in povestirea despre Creatie: „A saptea zi, Dumnezeu s-a odihnit“, el a spus: „Iar in a opta zi, m-a facut pe mine“. Adica „pe mine care n-am mama, care sunt bolnav, care sunt internat la centru…“. Și foarte interesanta a fost aceasta duminica, asa cum am petrecut-o cu ei, fara televizor…

Bineinteles ca ambasadorul avea grija sa le duca pe fete si la manastiri, sa le ofere o viata culturala, pentru ca e foarte important sa aiba ce povesti copilul cand se afla in compania colegilor lui. Sa poata spune, fiecare dupa cum il duce buzunarul, ca a fost la Meteore, ca a fost in Sfantul Munte, ca a citit douazeci de carti sau ca a fost in tabara la Durau… De curand, am citit ca elevii finlandezi citesc o carte pe zi, obligatoriu. Probabil nici ei nu se uita la televizor, altfel n-ar avea cand s-o citeasca…
Reply With Quote
  #94  
Vechi 23.07.2012, 20:17:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Acum, nu stiu din cati scriu aici respecta in totalitate unele "invataturi " ! Important , cred , este dreapta socoteala , chibzuinta , cumpatarea , etc . Nu tot ce-i Tv. e rau , precum nu tot ce-i net e bun ! Nici sacul in cap sa nu ni-l punem , dar nici timpul sa nu-l irosim la Tv. sau Net .
Am cazut in "ispita " si urmaresc din cand in cand : Nature si Animale Planet ! Mai imi scapa ochiul la concurenta ortodoxa , Tv. Speranta , ca sa vad ce-i de capul lor , la Trinitas Tv. . si rar , foarte rar la Realitatea , cand "arde tara " sau U.E , in rest pauza totala ! Deci arunc pe fereastra 33 de lei lunar , donati RDS-ului !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.07.2012, 20:52:56
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Offff televizorul asta... unde am locuit inainte nu aveam tv dar m-am mutat la oras si stau cu chirie si am un telembizor si nu reusesc sa scap de el, partea proasta e ca am cablu gratuit am cerut sa-mi tai cablu acum cateva luni si..... nimic stiu eu sunt de vina ca ma uit, sper sa-i vin eu de hac.....

Cel mai bine este sa nu ai tv ca daca ai ....stai cu ispita in casa
Reply With Quote
  #96  
Vechi 24.07.2012, 09:14:15
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Offff televizorul asta... unde am locuit inainte nu aveam tv dar m-am mutat la oras si stau cu chirie si am un telembizor si nu reusesc sa scap de el, partea proasta e ca am cablu gratuit am cerut sa-mi tai cablu acum cateva luni si..... nimic stiu eu sunt de vina ca ma uit, sper sa-i vin eu de hac.....

Cel mai bine este sa nu ai tv ca daca ai ....stai cu ispita in casa
De ce nu scoti cablul din televizor? sau de ce nu muti televizorul din camera?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.07.2012, 10:32:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Excesul e intotdeauna daunator. Daca petreci o zi intreaga in fata televizorului e firesc ca ziua sa treaca pe langa tine cu bucuriile ei. Si exista riscul ca tot hranindu-te cu certuri, sa ajungi sa te certi din orice.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 27.07.2012, 20:32:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
De ce nu scoti cablul din televizor? sau de ce nu muti televizorul din camera?
Oricum , ispita exista ! Atata timp cat cablul , televizorul sunt prin preajma , nu-i decat un mic pas de a cadea in ispita . Dar cred ca fratele Costel are dreptate : Orice exces este daunator . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.07.2012, 12:16:34
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
De ce nu scoti cablul din televizor? sau de ce nu muti televizorul din camera?
Asta am si facut, dar am tras de el pana l-am stricat.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.07.2012, 15:42:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Televizorul a ajuns "de dulce", fie vreme de post, fie de dezlegare. Astfel, fiecare trebuie sa se nevoiasca in a'l tine inchis.
Chiar daca nu este post acum, totusi... ajung sa ii inteleg pe cei care nu mai tin deloc TV in casa.
La noi s-a pus problema să scăpăm de el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 18:56:31
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 21:24:59
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57