Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2011, 16:48:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Ritualul 2011

Ce parere aveti despre filmul "The Rite" 2011?
http://www.imdb.com/title/tt1161864/
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rite_%282011_film%29

L-am vizionat ieri si consider ca este un film elocvent pentru prezentarea acestei realitati. Cei care au asistat la suljbe de exorcizare in cadrul Bisericii Ortdoxe, stiu multe din situatii sunt similare cu cele din film.

Cei interesati pot studia in realitate situatii similare cu cele din film, si recomand pragmatismul si scepticismul "preotului roamno-catolic Mihai" (presonajul principal) si al jurnalistei in acest studiu.

Last edited by Eugen7; 29.04.2011 at 16:56:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2011, 17:59:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ca film mi s-a părut foarte slab. Nu am rezistat să-l văd pînă la urmă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2011, 19:07:17
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre filmul "The Rite" 2011?
http://www.imdb.com/title/tt1161864/
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rite_%282011_film%29

L-am vizionat ieri si consider ca este un film elocvent pentru prezentarea acestei realitati. Cei care au asistat la suljbe de exorcizare in cadrul Bisericii Ortdoxe, stiu multe din situatii sunt similare cu cele din film.

Cei interesati pot studia in realitate situatii similare cu cele din film, si recomand pragmatismul si scepticismul "preotului roamno-catolic Mihai" (presonajul principal) si al jurnalistei in acest studiu.
Am vazut si eu filmul, mi se pare interesant , mi-a placut
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2011, 19:32:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu ma feresc sa vad filme cu demonizati,demoni si alte subiecte de groaza;ce scop au aceste filme?Am facut imprudenta sa vad cateva filme de groaza,apoi am suferit de atacuri de atacuri de panica,cosmaruri si insomnie!
Sa ma iertati dar eu nu vad partea benefica,constructiva a acestor filme...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.04.2011, 08:34:14
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
L-am vizionat ieri si consider ca este un film elocvent pentru prezentarea acestei realitati.
Confunzi fictiunea cu realitatea ?

Ce am inteles io din film: instantaneu, in momentul in care crezi in dracu' , fatza ti se face rosie-neagra si-ti dai ochii peste cap :)) .... asa ca mai bine iti vezi dracu' de treaba :)) .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2011, 13:10:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Un film slab, salvat partial de Anthony Hopkins.

Actorul din rolul principal mi s-a parut o alegere proasta, nu era nicaieri aproape de Hopkins.

Cat despre subiect, il consider fictiune.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2011, 13:46:29
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Nu poate decât să te întristeze aducerea în discuție a unei asemenea fantasmagorii dăunătoare sufletului.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2011, 14:09:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
Nu poate decât să te întristeze aducerea în discuție a unei asemenea fantasmagorii dăunătoare sufletului.
Daunatoare sufletului sunt patimile si pacatele, partasia cu cel rau si ingerii lui cazuti.

De parintele Ilarion Argatu nu ati auzit?! Nu ati auzit/paritcipat la slujbe de exorcizare facute de catre acesta dupa randuiala ortodoxa crestina? Nu ati citit nici o carte scrisa de parinte?

Multe din minunile Mantuitorului au fost alungarea demonilor din oameni. Hristos a dat putere preotilor din Sfanta Sa Biserica sa "lege" si demonii, si sa dezlege pe oamenii legati de catre demoni in robia patimilor si a pacatelor.

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2011, 16:18:07
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Daunatoare sufletului sunt patimile si pacatele, partasia cu cel rau si ingerii lui cazuti.

De parintele Ilarion Argatu nu ati auzit?! Nu ati auzit/paritcipat la slujbe de exorcizare facute de catre acesta dupa randuiala ortodoxa crestina? Nu ati citit nici o carte scrisa de parinte?

Multe din minunile Mantuitorului au fost alungarea demonilor din oameni. Hristos a dat putere preotilor din Sfanta Sa Biserica sa "lege" si demonii, si sa dezlege pe oamenii legati de catre demoni in robia patimilor si a pacatelor.

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta.
Aveți dreptate, însă vizionarea acestui film nu duce decât la rătăcire. Faptul că se bazează pe ceva real, nu însemnă că este și adevărat. Nu numai că nu tragi folos văzând acest film, ba îți mai încarci și subconștientul cu urâciuni din astea. Este o lipsă de cumpătare și judecată dreaptă vizionarea acestei producții. Este făcut de niște oameni obișnuiți care nu am nimic în legătură cu ortodoxia. Dar nu vreau să vă impun părerea mea, doar mi-am expus-o și atât.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2011, 16:38:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
...Este o lipsă de cumpătare și judecată dreaptă vizionarea acestei producții. Este făcut de niște oameni obișnuiți care nu am nimic în legătură cu ortodoxia. Dar nu vreau să vă impun părerea mea, doar mi-am expus-o și atât.
Parerea dvs se bazeaza pe ceva concret? Spre exemplu aveti experienta ca preot in slujbe de exorcizare?

Eu va intreb sincer, nu este vorba de "impunere" ci doresc sa va inteleg punctul de vedere.

Afirmatiile mele se bazeaza atat pe scrieri dogmatice, pe scrieri ale preotilor ortodocsi cu exeperinenta in exorcizari (molitfele Sfantului Vasile cel mare etc.) cat si pe evenimente reale (practice) de la slujbele de exorcizare din Biserica Ortodoxa.

Desi filmul este facut de romano-catolici prezentand cazuri de exorcizare din Biserica Romano-catolica, manifestarile celui rau sunt similare slujbelor de exorcizare din Biserica Ortodoxa. (Bineinteles ca aceasta nu minimizeaza diferentele dogmatice intre ortodoxie si catolicism.)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ritualul redus la inmormantarea sinucigasilor costel Slujba inmormantarii 10 23.05.2011 21:44:49
1 Aprilie 2011 andreicozia Generalitati 1 14.01.2011 00:30:06
Ritualul inmormântării la evrei cristiboss56 Slujba inmormantarii 5 30.06.2010 17:04:15
Ritualul impartasirii - Trupul si Sangele Domnului deodata? georgeval Impartasania (Taina Euharistiei) 14 12.08.2009 17:24:52