Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2007, 07:13:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Catalina, poti sa ne spui pe scurt despre ce este vorba si ce fel de ajutor astepti de la noi?
Nu de alta, dar cred ca cine intra pe site-ul asta cauta un pic de liniste si nu sta sa citeasca istorii de procese... si sa nu te simti trecuta cu vederea... :|
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2007, 21:06:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca e cazul sa o sprijinim pe Catalina financiar, caci un proces de durata implica multe cheltuieli.
Fiind intr-o perioada de post, cand rugaciunea se imbina cu milostenia, sa facem fiecare cate un gest de omenie.
Catalina, sper ca nu mi-o iei in nume de rau, dar banuiesc ca ai mare nevoie. Te rog sa ne comunici unde sa trimitem, fiecare cat poate. De la noi mai putin, de la Domnul mai mult.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2007, 04:56:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuza-ma, Anca, eu am citit putin pe diagonala postarea Catalinei si nu am vazut sa se zica nimic acolo despre bani... cred ca altfel de ajutor ar fi mai potrivit, sa ne spuna ea care! sau altii care au vreo idee viabila in sensul asta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2007, 08:31:22
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Romanii mi se pare umilitor ca am ajuns in aceasta situatie . Nu imi sta in caracter sa mint sau sa imi bat joc de oameni . Suntem o familie de oameni cinstiti si nu facem rau la nimeni . Cei care ne-au batut pe strada nevinovati sunt niste infractori de cea mai joasa spetea , toti sunt recidivisti . Se ocupa cu fel de fel de infractiuni ,care mai de care mai periculoase . De cazul familiei mele a luat la cunostinta insasi presedintele Romaniei Traian Basescu . I-am trimis o noua petitie in care i-am povestit modul de solutionare a plangerilor mele catre instanta Curti de Apel si despre modul in care a decurs acest proces . Am facut acest lucru pt al informa cinstit si nu sa primeasca informatii nereale . I-am cerut sa ma ajute trimitand o echipa de investigatii ,aici in Petrosani ,sa cerceteze cazul ,ca numai asa poate constata ca acuzele mele sunt fondate si de asemeni i-am cerut sa informeze de acest caz pe d-na ministru al justitiei Monica Macovei ,DIICOT , DGA si DNA . Eu ii iert pe toti pentru tot ce ne-au facut ,dar sa recunoasca ca au gresit si sa lase ca adevarul sa iasa la suprafata . Dar dansii nu o fac ,pt ca este vorba de prestigiul unor persoane importante si a recunoaste ca au gresit , le poate strica reputatia . Eu nu am incotro , trebuie sa parcurg etapele cerute de lege ,pentru a ajunge la Strasbourg ,la Curtea Europeana pt Drepturile Omului ,pt a mi se face dreptate . Noi sa respectam legea ,dar legea noua drepturile noastre de om , nu . Cum sa avem o viata mai buna daca infractionalitatea creste pe strazi , iar cei care trebuie sa ne apere de infractori si sa lupte impotriva acestora ,ii favorizeaza si ii sprijina ? Noi traim dupa urma muncii cinstite si incercam sa ne descurcam ,asa cum oputem . Ajutor financiar am primit de la mama mea ,care imi trimite din putinul ei ,atat cat poate , Este o femeie singura ,bolnava de 71 de ani . Fratii , sora nu au posibilitati de a ma ajuta ,din cauza vietii grele din tara , traiesc si ei asa cum pot ,asa cum traiesc majoritatea romanilor . Dar eu am nevoie financiara pentru a putea parcurge etapele cerute de lege ,pt a ajunge la Strasbourg . Cum as putea sa ma opresc aici ? A ma opri inseamna ca fiul meu sa intre in inchisoare nevinovat si pt acest fapt sunt in stare sa ma umilesc in fata orcui . El este sigura mea bucurie si singurul meu sprijin pe lumea asta . Si daca credeti ca eu am mintit cu ceva cercetati si o sa vedeti ca ceea ce am scris eu este adevarat . Va multumesc pentru intelegere si ca doriti sa ma ajutati . Cu sinceritate Catalina
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2007, 05:27:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catalina, Pentru a te ajuta, fiecare cu cat poate, trebuie sa avem un numar de cont sau numele si adresa.

Fac aici apel la colegii forumisti, de a da folosi aceast ocazie pentru a ajuta un om aflat la anaghie. Poate fi pentru noi o usa ce se deschide pentru mantuire.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2007, 07:05:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalina
Eu nu am incotro , trebuie sa parcurg etapele cerute de lege ,pentru a ajunge la Strasbourg ,la Curtea Europeana pt Drepturile Omului ,pt a mi se face dreptate .
[...]
Dar eu am nevoie financiara pentru a putea parcurge etapele cerute de lege ,pt a ajunge la Strasbourg . Cum as putea sa ma opresc aici ? A ma opri inseamna ca fiul meu sa intre in inchisoare nevinovat si pt acest fapt sunt in stare sa ma umilesc in fata orcui .
Draga Catalina, am avut rabdarea sa citesc in amanunt postarea ta de deschidere a acestui topic, si, iarta-ma ca iti spun asa direct, dar n-am inteles nimic. De unde pana unde fiul tau este condamnat la inchisoare ?!

Acum, cu referire la raspunsul tau vizavi de ajutorul pe care il astepti de la noi: sincer, daca ai fi avut nevoie de bani pentru orice altceva decat pomparea lor in procese cu/fara sorti de izbanda, probabil ca as fi luat in considerare aceasta forma de milostenie, asa cum spune Anca.

Ceea ce cred eu ca ai nevoie de fapt este sa te linistesti, atat tu cat si familia ta, si sa intelegi ca razbunarea/revansa nu te va face mai fericita nici nu va sterge urmele acelei agresiuni. Lasa-i in plata Domnului pe aceia ca fara indoiala va avea El grija sa culeaga ceea ce au semanat.

Dumnezeu sa-ti ajute asa cum stie El mai bine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2007, 12:36:03
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Mirelat ,ceea ce fac eu , nu este rezbunare ci caut sa scot adevarul la suprafata , pt ca astfel unicul meu fiu intra ininchisoare nevinovat . Acum ma intelegi ? Eu nu ma umilesc pentru o viata mai buna ,nu sunt astfel de persoana ,Ma multumesc cu putinul pe care il avem . Ma umilesc pentru fiul meu ,care este un tanar foarte cumninte si nimeni nu are dreptul sa-l priveze de libertate pe nedrept . Citeste povestea familiei mele ,care este putin povestita ,in comparatie cu ceea ce intampinam . Este o poveste de viata adevarate . Eu vreau dreptate si libertatea fiului meu ,iar infractorii vor banii multi . Da , vor bani ca ne-au batut nevinovati pe strada pt a se distra ei . Acest infractor , cu relatii in politie si justitie , vrea bani ,nu noi . A cerut 300 milioane de lei si pensie ,salariul mediu pe economie .Pt ce a cerut atatia bani ? Nu stiu ,ca acel hematon pe care l-a facut in acea seara ,sau poate cine stie cand ,a fost facut in alte imprejurari si nesimtitul l-a pus pe seama loviturii date de fiul meu in aparare . Daca fiul meu l-a lovit asa tare ,cum spune el ,complicii lui la bataia familiei noastre , fratii Geonea si martorii angajati sa minta pt el ,cum a mai fugit el dupa noi , pana la blocul in care locuim ,care este la circa 80 de m de locul incidentului ? Cum a mai avut el puterea ,fiind si beat , sa-l agreseze si pe alt tanar si apoi sa mimeze o criza de epilepsie . Da , a mimat (mai bine zis a jucat teatru) acesta boala o are de mic copil si stie cum se manifesta ,si folosindu-se de aceasta boala ,face pe victima cand intra intr-o belea . Deci , cine este omul rau ? Noi ca vrem dreptate sau ei ca vor bani ? Cati bani iau cei care ii sustin ,nu v-ati gandit si la acest lucru ? In Petrosani , lumea spune ca acest mod de a face rost de bani se practica de mult timp in Romania
.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2007, 12:39:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Catalina,
Am inteles ca vei merge pana la capat cu procesul,fapt care va lasa fara mijloace de existenta. Omul daca munceste, trebuie sa si manance, deci si tu trebuie sa mananci.
Ca mama te inteleg perfect. Orice mama ar face la fel pentru copilul ei.
Te rog, deci posteaza aici pe forum adresa ta, pentru a-ti trimite niste bani, multi, putini, cati am, caci la mine vorba e vorba. Si poate pe langa mine s-o mai gasi o inima buna, care sa te inteleaga. Nu te astepta la sume mari, caci nu-ti trimitem pentru proces, ci pentru mancare.
Ai grija de fiul tau, dar si de stomacul tau bolnav si nu uita sa te rogi caci mila si ajutorul vin de la Dumnezeu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2007, 12:50:31
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Eu stiu ca nu toti gandim la fel si ca fiecare are dreputul ala o gandire proprie ,dar e bine ca inainte sa aruncam cu pietre , sa gandim daca e bine ce facem . Eu nu sunt ipocrita ,spun ceea ce gandesc si nu ma ascund dupa deget . Am credinta in Dumnezeu . Eu cand am intrat pe acest forum am crezut ca am intrat pe taramul credintei si a iubirii de oameni ,dar cu timpul am constatat ca nu este chiar asa cum am crezut eu . Vad si multe rautati ascunse in cuvinte dulci dar vad si bunatate in multe cuvinte . Imi dau seama cu cine am de a face ,dupa modul de gandire al fiecaruia . Citesc zilnic mesajele postate pe acest forum si de aceea spun acest lucru . Eu iert rautatea oamenilor si caut sa-i inteleg ca doar nu suntem toti la fel . Daca doriti sa ma ajutati in lupta cu raul si sa scot adevarul la suprafata adresa mea este :

Mihalcea Catalina , Str Aviatorilor , Bl 66 ,Apart 25 , Etaj 3 , sc 2 ,Loc Petrosani , judetul Hunedoara ,cod 332110
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2007, 16:48:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalina
Eu stiu ca nu toti gandim la fel si ca fiecare are dreputul ala o gandire proprie ,dar e bine ca inainte sa aruncam cu pietre , sa gandim daca e bine ce facem .
Draga Catalina, imi pare rau ca m-ai inteles gresit. Nu am vrut sa arunc cu pietre, nici in tine si nici in altcineva, ci pur si simplu am spus ce am inteles eu din topicul asta.

Acum, fara legatura directa, stii care e meteahna romanilor care se plang in general de orice nu iese cum vor ei ? in general, se pierd in nimicuri si in amanunte, nu se concentreza si nu particularizeaza discursul functie de auditoriul tinta pe care il au, si se cramponeza de "ceva" care nu e "cum trebuie", in loc sa treaca de acel ceva si sa priveasca inainte, cautand solutii variate si efective in loc de variatiuni pe tema "vai, saracul de mine".

Acum, revenind la topic, ca m-ai facut curioasa : cine a deschis acest proces, cine este acuzatul si care este vina care i se aduce. De asemenea, daca exista o hotarare finala in acest proces si de cine este data. Scuza-ma ca te intreb, dar eu nu am reusit sa aflu asta din cele ce ai scris tu mai sus. Si te mai intreb asta pentru ca se intampla sa am un prieten in Romania, avocat f. bun, care cine stie poate te va putea ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor gmariusg Generalitati 39 19.10.2010 14:19:26
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
am nevoie de ajutor romanianblues Nunta 10 07.02.2010 00:52:32
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37