Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2015, 23:41:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Pariul lui Bill Gates

Mi-a atras atenția un titlu de ziar care m-a trimis la articolul din care citez:

”Here's our bet: The lives of people in poor countries will improve faster in the next 15 years than at any other time in history. We're putting our credibility, time and money behind this bet because we think there has never been a better time to accelerate progress and have a big impact around the world.”

Adică Bill pariază că în următorii 15 ani viețile oamenilor din țările sărace se vor îmbunătăți mai repede decît oricînd în trecut. Ceea ce m-a trimis cu gîndul la una din profețiile citite pe undeva, redată într-unul din saiturile găsite la nimereală:

[COLOR=#0000ff]”La inceput se va arata bland, plin de dragoste, linistit, evlavios, plin de pace, urator al nedreptatii, cu sila de daruri si potrivnic idolatriei. Va spune ca ii face placere sa mediteze asupra Sfintelor Scripturi, ca ii va cinsti pe preoti, va cinsti batranetea, ca nu va accepta desfraul, curvia, ca ii este sila de adulter si nu va da atentie acuzelor (impotriva altora), nu va accep*ta juramintele, va fi iubitor de straini, prietenul celor nevoiasi si milostiv. Va face indemnuri la dragoste si nu va avea in general bogatie.[/COLOR]


Toate aceste le va face ca un viclean si prefacut, voind sa-i insele pe toti pentru a-l face imparatul lor. [COLOR=#ff0000]Cand multimile oamenilor vor vedea atatea virtuti si lucrari uimitoare, vor fi toti de acord intr-un singur glas, sa-l declare imparat, spunandu-si intre ei:[/COLOR] „Mai este cineva in generatia noastra atat de bun si de drept?” El va fì pretuit in special de neamul evreilor, pentru ca se asteapta sa-l vada imparat. Vor veni asadar toti la el pentru a-i spune: Toti vom asculta de tine. Toti avem incredere in tine. Te vom recunoaste ca cel mai drept de pe tot pamantul. Toti nadajduim sa ne mantuim prin tine. Prin tine am acceptat de altfel sa luam niste hotarari drepte de nezdruncinat.”

Nu susțin că Bill e Antihristul. Doar că e interesant de urmărit aspectul în perioada următoare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2015, 00:04:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Episcopul Romei, Grigore al VII-lea (căzut după 1054) e cel care a înființat atotputernicia papalității, în anul 1077, evidențiază prin Dictatus papae, (Ordine papale) voința de stăpânire absolută a lumii, prin următoarele doctrine obligatorii:

- Biserica Romană a fost întemeiată de Însuș™i Dumnezeu.
- Papa este stăpânul absolut al Bisericii Universale. Hirotonește ș™i cateriseș™te episcopi.
- Numai el poate convoca un sinod ecumenic.
- Reprezentanții lui sunt mai presus decât episcopii.
- Numai el foloseș™te însemne împărăteș™ti.
- Principii sunt datori, să-i sărute picioarele.
- El are dreptul să-i destituie pe împăraț›i.
- Nicio carte nu este valabilă fără aprobarea lui.
- Hotărârile lui nu pot fi anulate de nimeni. Numai el poate anula hotărârile celorlalț›i.
- Papa nu poate fi judecat de nimeni.
- Sfințenia lui este asigurată, datorită virtuț›iilor Sfântului Petru.
- Biserica Romană nu greșeș™te ș™i nu poate să greșească niciodată.

Patrologia Latina, J.P. Migne, Paris, 1844-1890, volumul 148, pag. 107. Traducerea grecească: Vlasie I. Fidas, Ekklisiastiki Istoria II (Istoria bisericească, volumul II), Atena, 1994, pag. 336.

Deci... antihristul... e... "papa" de la Roma?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.05.2015 at 00:28:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2015, 01:04:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma, eu inteleg ca ti-e greu sa te abtii, dar cum ti-a mai spus si altcineva, da-ti drumul pe topicul potrivit, nu mai stropi cu obsesiile tale peste tot forumul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.05.2015 at 01:07:00.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2015, 01:05:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ionut, eu as compara profetia cu Apocalipsa. Nu mi se prea par in acelasi ton.
Si nici lumea nu da semne sa mearga spre cine stie ce lumina ci chiar dimpotriva.

Ca sunt unii umanitarieni optimisti foarte, partea a doua.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2015, 01:19:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ce am spus e Adevărul, nu mint; nicidecum obsesiile mele stropite pe forum, stai liniștit. Fă-ți cruce, odihnește-te, ești obosit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2015, 08:15:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce am spus e Adevărul, nu mint; nicidecum obsesiile mele stropite pe forum, stai liniștit. Fă-ți cruce, odihnește-te, ești obosit.
Da, mai sunt niste tipi care zic ca azi incepe apocalipsa.
https://www.youtube.com/watch?v=DaFYhe0t_qM

Saracul papa mai are cativa ani de trait; cat sa suporte singurul lui plaman. Crezi ca are "timp" sa fie antihristul?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2015, 12:57:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ionut, eu as compara profetia cu Apocalipsa. Nu mi se prea par in acelasi ton.
Si nici lumea nu da semne sa mearga spre cine stie ce lumina ci chiar dimpotriva.

Ca sunt unii umanitarieni optimisti foarte, partea a doua.
În Apocalipsă nu sînt prezentate toate evenimentele care se vor derula spre sfîrșit, plus că ce e redat acolo e foarte în ceață. Există și profețiile și interpretările Sfinților, rămîne de văzut cît de credibile sînt și cît de adevărate vor fi.

Scenariul ar fi cam așa: Antihristul va fi întronat avînd acordul lumii întregi, după ce va rezolva niște situații aparent fără soluție, pe plan mondial. Că va aduce o pace temporară după un război total, că va rezolva problema hranei mai ales pentru țările sărace - nu știu. Ce știu însă este că averea primilor cei mai bogați oameni din lume, dacă s-ar împărți la să zicem 5 miliarde de săraci, cred că am putea estima la minim 100.000$ pentru fiecare sărac. Numai familia Rockefeller cică ar avea sute de mii de miliarde de dolari avere estimată mai mult sau mai puțin ascunsă (aur, bani electronici, domenii, castele, companii șamd).

Eu pun în discuție posibilitatea ca acest pariu să poată fi pus în aplicare nu doar de către Bill, ci de toți marii bogătani care mînă de la mînă ar putea cu ușurință rezolva problema sărăciei dacă ar vrea, fără vreun efort. Ceva cum niciodată nu s-a mai făcut. Scopul ar fi de a păcăli tot mapamondul, de a-i face o cale ușoară unui anume ales către un loc undeva foarte sus, cum este prezis.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2015, 13:30:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Prea multă pedală pe problema hranei, a țărilor sărace etc. Asta era, parcă, din agenda politicienilor dintotdeauna, nu-i așa? Pâine și circ și celelalte.
Or, din vremea celor care își așteptau Salvatorul (a se citi omul care să-i scoată din robia romanilor) până azi, Biserica se ocupă cu "pâinea cea spre ființă", iar nu cu amidonul plantelor cerealiere.
Un Eliberator din sărăcie al Terrei ar putea fi atractiv, poate, pentru trupurile celor chinuiți fizicește. Nu, însă, pentru creștinii care, adeseori, aleg tocmai sărăcia și foamea, frigul și arșița ca fermenți ai iubirii lui Dumnezeu.
Care guvern, pledînd pentru rezolvarea crizei economice de aici ori de aiurea, ar avea oarece succes înaintea celui sau celei obișnuiți cu pocăința și Lumina neînserată? Că doar acestea nu vin sub formă de monezi zângănitoare și nici ca butii cu untdelemn ori saci cerești de mălai și făină...
Mă tem că omitem un amănunt din personalitatea antihristului: puterea lui de înșelare duhovnicească, nu numai trupească.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2015, 13:50:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Numai familia Rockefeller cică ar avea sute de mii de miliarde de dolari avere estimată mai mult sau mai puțin ascunsă (aur, bani electronici, domenii, castele, companii șamd).
Sute de mii de miliarde de dolari?

Pai hai sa vedem, estimativ in lume exista vreo 75 de triloane de dolari, adica:
75 . 000 . 000 . 000 . 000 $

Tu ai zis ca Rockefeller au sute de mii de miliarde. Sa zicem ca au "doar" o suta de mii de miliarde:
100 . 000 . 000 . 000 . 000 $

Deci familia Rockerfeller are mai mult decat toti banii din lumea aceasta.
Makes sense.

Last edited by abaaaabbbb63; 03.05.2015 at 13:54:35.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2015, 13:52:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Io-s mai mult pe partea cu potolu', recunosc. Dar ambele vin la pachet, împreună.

Îmi zicea un indian acum vreo 2 ani, că am găsit soluția pentru problema umanității apropo de boli și de lipsa de mîncare suficientă. Post, frate, dar dintr-ăla de care a ținut Hristos prin munți și prin pustii. Și nu ne-ar mai trebui aurul lui Antihrist.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde