Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.10.2017, 00:36:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:19:52.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 29.10.2017, 02:08:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:20:42.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 31.10.2017, 11:28:20
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A, ești de la Cluj, am impresia că am onoarea să vorbesc cu grupul de la Cluj pe forumul acesta și că sunteți vreo 10% de acolo printre comentatorii activi.

Uite aici editorial Liviu Alexa(jurnalist de Cluj) ne-am nimerit pe același fond de idei, iată că a simțit și el izul confesional al respectivului director, ba mai mult se detaliază cum ar fi umilit un greco-catolic cu sindrom down care și-a luat bacul.
Il cunosc pe Liviu personal, stiu foarte bine ce "hram" poarta si cum lucreaza. Tot Liviu e cel care a dezvaluit si inclinatiile lui Pomohaci...il vana demult si l-a dovedit. Si mai urmeaza si altii.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Chiar dacă directorul e un manager, nu mi se pare că are dreptul să scoată de la oră un elev să-l alinieze în curte și toate fazele acestea.

Treaba cu interdicția fotografiatului e un incomion profesoral, nu cumva să vă dea cineva prin presă să se vadă cum vă comportați cu elevii unii dintre voi, nu musai tu.
Mai scrie într-un paragraf tot cu privire la folosirea telefonului, acolo s-ar încadra ce ai zis tu cu selfieuri.
Inserarea pe care am prezentat-o e clar o măsură de prevenție de la a fi vădiți și se mai practică și prin alte școli, ați interzice voi orice aparat care înregistrează audio-video numai ca să nu fiți făcuți de rușine pentru cum vă prezentați la clasă, repet unii dintre voi nu musai tu.
Ce-ti mai place sa povestesti discutii bazandu-te doar pe impresii, lelisme si supozitii. Asa se intampla cand iti bazezi ideile doar pe cancanurile oferite de mass-media.
Sunt deja cativa ani de cand in majoritatea scolilor salile de clasa sunt monitorizate video.
Si mai mult, vorbesti de parca un regulamentul scolar nu ar fi facut in baza legii educatiei nationale care are fundament si in Codul Penal si in Codul Civil. Iar tu ca cetatean cu pretentii intelectuale sigur ai citit cel putin Codul Civil si cu siguranta cunosti cum e cu filmatul, cu acordul, cu dreptul la viata privata, drepul la exprimare, etc.




Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ne jucăm de-a hoții și vardiștii ?
Iată că fără elevi v-ați desființa ca unitate de învățământ, ori v-ați comasa și ați fi dați afară unii dintre voi cum s-a întâmplat la unele licee industriale.
Știu eu ce mâncătorie e între voi să atrageți elevi la școală, mai ales la școli generale de cartier ori între liceele producătoare de repetenți la bac.
Iar vorbesti doar sa spui ceva. Pai da, ca in presa nu scrie ce se intampla cu un cadru didactic in situatia unei comasari sau desfiintari. Nici intr-un caz nu e dat afara.


Si nu, nu sunt profesor.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 31.10.2017, 12:34:15
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E la un liceu confesional greco-catolic, dar la o secție laică la științe sociale, n-a optat să fie cadru greco-catolic și să fie followerul papei.
Si tu, cand vizitezi Anglia sofezi pe drumurile lor precum in Romania ca doar esti roman. Iar in Athos ai conduita de orasean ca doar esti mirean...




Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Nu și-o fi dorit ceva confesional, se face sociologie confesională ?
Poate habar n-avea de cerința în privința lungimii părului, din moment ce nu a fost atenționat verbal ori înștiințat înainte să fie scos din clasă, la ora de chimie - prin încălcarea legii educației.
Regulamentul scolii este citit si semnat de elevi si de tutorii legali ai elevilor, treaba care se face anual. Mai mult, intre scoala si tutori se incheie un contract valabil cat timp educabilul e inscris la institutia respectiva. Dar nah, ne place sa repetam papagaliceste doar varianta pe care o cunoastem sau care ne produce placere.

Oare pe diploma lui de studii cum va scrie? nu Liceul greco-catolic?




Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Of ce vremuri, cred că și-n alte țări li se face protecția muncii elevilor, așa că nu s-a inventat mare lucru de către comuniști, dar era bine să arate toți la fel, să fie dezbrăcați de haine și îmbrăcați într-o uniformă a statului, în care se lepădau de ei.
Daca ai fi angajat ai stii ca protectia muncii se face tuturor angajatilor. La fel se face si elevilor.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Că tot ești sophia -filosofii ori savanții au fost toți obsedați de aspect ?
Uită-te la Platon, un bărbos, n-avea loc la Micu Klein.
Rene Descartes- un pletos domnle.
Dar ce comparatie inteligenta. E genial a face comparatie intre un antic, respectiv unul de la 1600 si un elev minor din 2017. Oare Platon cum ar fi fost ca elev in 2017? Dar oare Helgiu cum va avea coama ca adult?

De fapt, si soparlele sunt dinozauri.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 31.10.2017, 20:50:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:21:35.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.11.2017, 19:00:39
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și ce mă interesează pe mine cazul lui Pomohaci, la subiecte dintr-acestea de fapt li se dau ponturi ziariștilor, greu reușesc ei să facă tot și n-ar putea minți dacă un lucru nu s-a întâmplat, televiziunile centrale l-au tocat mai rău decât un ziarist local.
E clar că directorul de la liceul Micu Klein e un om cu apucături abuzive și mai rău e că mulți directori de școli sunt puși politic și li se tolerează astfel de comportamente.



Același lucru îl faci și tu, mai ușor cu afirmațiile pe partea asta.


Ce cancanuri, dau interviu din familia ortodoxă de la un preot ortodox absolvent la greco-catolici, tu spui că nu te interesează ce zice un maghiar, dau o a doua sursă din presa locală, - a că-l știi tu personal pe cutare și cum lucrează.



Care majoritatea, nici nu erau în stare să treacă toate notele în catalogul electronic în cursul anului ce-mi vorbești tu de clase monitorizate video în stilul celor de la bac cu 3 megapixeli care nu prind audio și nici n-au zoom, vechituri dintr-alea.
Pentru tine 2-3 licee de la care nici nu poți vedea live în timp real sunt majoritatea.


Înregistratul audio-video e permis în spațiul public în orice situație când este surprinsă o infracțiune, abatere sau altă încălcare disciplinară, deci regulamentul e întocmit fără să țină cont de asta, dar ce e porcesc e că se prezintă ca și cum ar fi în interesul elevului, care e de fapt interesul profesorului.

De fapt e singurul mijloc prin care pot fi probate la o adică faptele, și s-au tot întâmplat multe mizerii în învățământul românesc, dacă apar în presă zici că e cancan, dacă le dezvăluie unul pe pagina lui de facebook zici că e falsificare, dacă nu are nimic la mână e minciună patologică, dacă vine cu martori apar alții să le dea în cap și să-i acuze că sunt ticăloși și tot așa.

La muncă silnică nu poți supune pe nimeni după decizii CEDO, dar cine se gândește până acolo când face un regulament cu carențe, dacă cineva ar ataca acel regulament pentru că a fost obligat să participe la activități gospodărești sub condiția exmatriculării ar câștiga, nici măcar Legile Organice nu sunt bătute în cuie(dacă intră în conflict cu Drepturile Omului) darămite un regulament școlar.


Dar ce i se întâmplă ?
Mai ales la profesorii din licee submediocre care nu pot da niciun admis la BAC desființate în anii trecuți ?
Tu vrei să-mi spui mie că nu s-au concediat cadre didactice de când cu repetenții de la BAC ?



Probabil ai legătură cu învățământul altfel vorbești și tu ca să te afli în treabă și atunci nu mă mai mustra pe mine privind aspectul acesta.


Regulile de circulație sunt universale, în Athos nu te pune nimeni să-ți tai părul la maxim 5-10 centimetri, barba nici atât.
Altfel ținuta decentă se practică și în companii private, la liceul Micu Klein din Cluj, nici dacă ai avea barbă îngrijită nu ai putea să participi la ore.



Cât timp nu e secție teologică, nu trebuie să li se impună măsuri luate pentru secția teologică, de altfel regulamentul țintea în secția teologică cu acea prevedere să nu se formeze aspiranții la cler prea apropiat de cel tradițional ortodox, dar cum regulamentul se aplică global - s-a ajuns la situația unde dai și unde crapă.


Dacă eram în timpurile de azi Platon n-avea loc în învățământul preuniversitar, deși poate avea o minte peste directorul respectiv.
Am vrut să arăt că nu contează că ești pletos sau bărbos cât timp dai randament școlar și că în general în lumea asta care se ocupă cu studiul nu sunt toți niște obsedați să fie la dunguliță cum ni s-a transmis nouă din comunism.

Dacă mergi în Anglia cum spui tu nimeni nu-ți interzice să participi la ore că ai barbă sau plete la secții laice.

Într-o țară în care se face tamtam pe abandonul școlar un director scoate elevii de la ore și-i amenință că nu se pot prezenta dacă nu-și taie părul și barba, atunci nu vă mai plângeți că situația e cum e, că și profesorii îndepărtează elevul de educație.

Chiar aș vrea să fie legal home schoolingul ca în Statele Unite, să mai dispară o parte din profesorii de azi măcar de la clasele 1-8, prea ați rămas încremeniți pe niște formalisme goale, trist e că se întâmplă și la liceu unde deja vorbim aproape de niște adulți.

Vă dau clasă universitarii, care n-ar face astfel de observații la nicio secție laică, niciun universitar nu ți-ar impune prin regulament poziție de drepți.
Wowww, mii de scuze ca mi-am pus mintea cu tine, la ce replici ai nu cred ca ai mai mult de 18 ani. Voiam sa spun 20 in prima faza dar daca ai fi avut 20 ai fi fost poate la facultate si ai fi stiut care e diferenta intre invatamantul universitar si cel preuniversitar. Iar in invatamantul universitar teologic ortodox, chiar si la sectiile laice, cum le spui tu, la inscriere depui o adeverinta pentru obținerea careia candidatul se duce la Ierarhul de care aparține cu certificatul de botez si recomandare de la preotul paroh sau duhovnic.
La fel, daca ai fi avut mai mult de 18 de ani ai fi inteles ca exemplul cu sofatul in Anglia era o ironie referitoare la cutumele unui loc; si nu mai raspundeai...pentru in Anglia se conduce pe stanga drumului, nu se aplica prioritatea de dreapta, in Anglia masuram in mile, iar 70 de mile nu e egal cu 70 km si multe altele.

Deci, da, imi explic acum si nu mai pierd vremea sa raspund referitor la invatamant.



Later edit: Am zis ca nu mai scriu dar e prea amuzanta replica.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul


Chiar aș vrea să fie legal home schoolingul ca în Statele Unite, să mai dispară o parte din profesorii de azi măcar de la clasele 1-8, prea ați rămas încremeniți pe niște formalisme goale, trist e că se întâmplă și la liceu unde deja vorbim aproape de niște adulți.

[/b]
Atat de traumatizanta a fost experienta scolara pentru tine? Of, saracul. Noroc ca facultatea e optionala. Home schooling poti face si din Romania, si culmea, tot cu profesori.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)

Last edited by oitza ratacita; 01.11.2017 at 19:12:44.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.11.2017, 21:04:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:22:50.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.11.2017, 21:37:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ok, concluzia, după zece pegini de topic, este că nu e bine să avem reguli în școală.

Sau cel puțin nu cu privire la ținută.

Sau, dacă cumva avem reguli, nu e ok să le respectăm.

Sau, dacă nu le respectăm, nu e ok să ni se impute acest lucru.

Dar de ce ? Pentru CĂ PLATON A AVUT BARBĂ !!!!!! LOL !!!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.11.2017, 21:57:29
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Cu sau fără barba lui Platon, eu nu văd o concluzie comună.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.11.2017, 22:15:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ok, concluzia, după zece pegini de topic, este că nu e bine să avem reguli în școală.

Sau cel puțin nu cu privire la ținută.

Sau, dacă cumva avem reguli, nu e ok să le respectăm.

Sau, dacă nu le respectăm, nu e ok să ni se impute acest lucru.

Dar de ce ? Pentru CĂ PLATON A AVUT BARBĂ !!!!!! LOL !!!
Concluziile și le desprinde fiecare, formele exterioare păr, barbă, nu interferează cu nimic procesul gândirii pe care se pune accent într-o instituție de învățământ în secolul 21.
Au tot fost savanți, filosofi, cercetători cu diferite opțiuni pentru look, n-au ajuns la nivelul acela datorită unor impuneri exterioare, ci pentru că au muncit.
Regulile care condiționează pavlovian, care au rol umilirea elevului, care uniformizează personalitatea nu-și au loc acum în secolul acesta, se vor schimba oricum chiar dacă mai trec 10-20 de ani.

Iată că-n societatea lui Platon, a lui Demostene, care au și oferit monumente de cultură și civilizație barba făcea parte din civilizație și în general civilizația răsăriteană și-a afirmat apartenența culturală și prin barbă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.11.2017 at 22:17:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare