Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2010, 01:24:46
Ecaterina Cojoca Ecaterina Cojoca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Naturaletea este a firii, nu este ceva strain firii, pe cand "artificiile sau accesoriile" sunt straine firii de aceea fac nota discordanta. Am avut surpriza sa ma intalnesc cu o persoana care dimineata nu a avut timp sa se machieze, devenise o persoana fara masca, parca avea o alta "identitate". Cutremurator sa ne ascundem naturaletea sub o asemnea masca.
Totusi si aceste artificii pe care le mentionati tot de societate sunt impuse, o societate din care facem parte noi toti, asa ca poate ar trebui sa ne consideram, cel putin partial, responsabili pentru promovarea unor standarde absurde de frumusete. Sunt absolut de acord ca ne ascundem inutil chipurile sub masti pentru ca mai devreme sau mai tarziu, in functie de imprejurari, adevaratul "sine" sa iasa la iveala. Totusi, real vorbind, cati apreciaza frumusetea neretusata cel putin la o prima cunostinta? Naturaletea devine acceptata cand se atinge un nivel de confort, de incredere in persoanele cu care intram in contact, insa din pacate avem din in ce in ce mai putina incredere unii in altii ca sa ne permitem luxul sa fim 100% sinceri, chiar si in ceea ce priveste vestimentatia sau machiajul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.04.2010, 01:30:46
Ecaterina Cojoca Ecaterina Cojoca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

@ windorin: "Da, am observat si eu asta... cu cat se afla femeia intr'o functie mai inalta sau intr'o clasa sociala mai de renume, cu atat se simte parca "obligata" sa bifeze toate cerintele modei si ale lumii de astazi. Ii si place, ce'i adevarat."
Sunt si barbati la fel de vanitosi, nu numai femeile cad prada acestei "obligatii."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.04.2010, 09:22:39
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit De noi depinde

Citat:
În prealabil postat de Ecaterina Cojoca Vezi mesajul
Totusi si aceste artificii pe care le mentionati tot de societate sunt impuse, o societate din care facem parte noi toti, asa ca poate ar trebui sa ne consideram, cel putin partial, responsabili pentru promovarea unor standarde absurde de frumusete. Sunt absolut de acord ca ne ascundem inutil chipurile sub masti pentru ca mai devreme sau mai tarziu, in functie de imprejurari, adevaratul "sine" sa iasa la iveala. Totusi, real vorbind, cati apreciaza frumusetea neretusata cel putin la o prima cunostinta? Naturaletea devine acceptata cand se atinge un nivel de confort, de incredere in persoanele cu care intram in contact, insa din pacate avem din in ce in ce mai putina incredere unii in altii ca sa ne permitem luxul sa fim 100% sinceri, chiar si in ceea ce priveste vestimentatia sau machiajul.
Aceste artificii sunt impuse de societate... dar de noi depinde sa le acceptam sau nu. Daca noi ajungem sa acceptam sa ni se impuna orice, atunci... da, ajungem sa fim "responsabili pentru promovarea unor standarde absurde de frumusete". Dar daca avem curajul sa NU acceptam?

"Cati apreciaza frumusetea neretusata cel putin la o prima cunostinta?" - pai, depinde despre ce fel de oameni vorbim, depinde ce cauta acei oameni, ce asteapta de la tine.
Daca ajungi sa te fardezi numai ca sa nu pierzi aprecierea celor care te privesc, atunci, ori nu ai suficienta incredere in tine, ori vrei sa "vinzi" doar imaginea, sa iei ochii, cum s-ar zice.

Iar "luxul" de a fi 100% sinceri sta in noi, nu in cei din jurul nostru. Si a fi sincer 100% nu inseamna sa ne confesam tuturor, ci sa avem curajul de a fi noi - indiferent ca e vorba de imbracaminte, de opinii, de gusturi, de credinta etc. Daca nu suntem noi insine indiferent in fata cui stam, atunci avem o problema. Personalitatea cameleon e o problema, pentru ca ne arata ca am cazut din credinta.
Eu sunt asa cum sunt - iar ceilalti ma accepta sau nu. Dar daca eu ma ascund sub o masca impusa de societate, si ceilalti ma accepta doar datorita acestei masti, atunci asta nu-mi aduce fericirea, pentru ca persoana acceptata nu sunt eu, ci un personaj aiurea.
Eu sunt asa cum sunt, si trebuie sa fiu asa cum sunt, ca sa vad cine ma accepta si cine nu. Si atunci, cei care ma accepta devin prietenii mei, apropiatii sufletului meu, iar ceilalti raman doar colegi, vecini, rude, cunostinte, cu care comunic la nivel de "Buna ziua", si atat.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2010, 10:09:25
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O curiozitate: nu credeti ca spalatul la subsuoara va rapeste din mirosul natural (si deci nu mai sinteti cel care sinteti) si ca acesta (spalatul) este impus de societate?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2010, 10:54:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
O curiozitate: nu credeti ca spalatul la subsuoara va rapeste din mirosul natural (si deci nu mai sinteti cel care sinteti) si ca acesta (spalatul) este impus de societate?
Imi place cuvantul care zice cum ca "libertatea mea inceteaza acolo unde incepe libertatea celuilalt".
Prin urmare, trebuie sa impartim faptele in doua categorii.

1. A ma imbraca simplu, a nu ma farda, a nu purta bijuterii fara masura, etc. nu atinge cu nimic pe cel de langa mine.
2. Insa a nu ma spala, a ma imbraca murdar de tot, etc, este ceva ce atinge libertatea si odihna celui de langa noi.
. Vrand-nevrand, el trebuie sa ma miroasa.
. Si a ne da cu prea mult parfum este rau, ba chiar nesimtire, nestiind noi gusturile celui de langa noi.
. Putem crea mari ispite, dandu'ne cu un parfum insuportabil altora.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.04.2010, 11:03:02
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Imi place cuvantul care zice cum ca "libertatea mea inceteaza acolo unde incepe libertatea celuilalt".
Prin urmare, trebuie sa impartim faptele in doua categorii.

1. A ma imbraca simplu, a nu ma farda, a nu purta bijuterii fara masura, etc. nu atinge cu nimic pe cel de langa mine.
2. Insa a nu ma spala, a ma imbraca murdar de tot, etc, este ceva ce atinge libertatea si odihna celui de langa noi.
. Vrand-nevrand, el trebuie sa ma miroasa.
. Si a ne da cu prea mult parfum este rau, ba chiar nesimtire, nestiind noi gusturile celui de langa noi.
. Putem crea mari ispite, dandu'ne cu un parfum insuportabil altora.
Sint de acord cu tine.
Vroiam numai sa subliniez sa nu ducem la absurd naturaletea. Nu mai sintem demult naturali.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.04.2010, 11:06:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
O curiozitate: nu credeti ca spalatul la subsuoara va rapeste din mirosul natural (si deci nu mai sinteti cel care sinteti) si ca acesta (spalatul) este impus de societate?
Maimutelele se spala la subsoara? Hristos a inviat, Topcat!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.04.2010, 11:15:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu mai sintem demult naturali.
Da, asa este, din pacate.
Si de ce nu am redeveni, macar la acele parti bune de odinioara ?!
Sunt lucruri bune, general recunoscute, insa raman moarte in viata noastra de zi cu zi. Nu prea inteleg.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2010, 11:21:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, asa este, din pacate.
Si de ce nu am redeveni, macar la acele parti bune de odinioara ?!
Sunt lucruri bune, general recunoscute, insa raman moarte in viata noastra de zi cu zi. Nu prea inteleg.
Ai intelege daca ai avea un alt mod de gindire
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.04.2010, 11:24:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai intelege daca ai avea un alt mod de gindire.
Asa este, cu gandirea de acum nu pot intelege multe.
Imi doresc un mod de gandire duhovnicesc. Daca'l voi dobandi vreodata, atunci voi intelege toate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotia - piedica de mantuirea a barbatului? Aghioritul Generalitati 12 05.07.2011 15:10:35
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia care se plangea de sot adrian gheorghe Intrebari utilizatori 5 19.03.2010 21:12:05