Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2010, 13:37:22
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit casatorie

Am si eu o intrebare ? Daca refuz sa ma insor si sa-mi petrec viata singur este pacat? sa zicem ca am cu cine sa ma insor dar nu vreau sa fac pasul asta in viata alaturi de nimeni...este pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2010, 14:19:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Depinde din ce motive o faci:vrei sa traiesti un fel de calugarie alba sau pur si simplu nu vrei sa te legi de cineva?
Cu persoana respectiva ai o relatie amoroasa?
PS:Inca un amanunt,daca poti sa raspunzi:ce varsta ai?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2010, 14:37:50
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

am 31 de ani sunt virgin - si nu se pune o problema de viata sexuala niciodata, nici singur nici cu cineva
Asadar ma gandeam sa refuz o casnicie de dragul de a fi casatorit si nimic mai mult ...O singuratate in doi .....sau dragoste cu sila ....

Refuzand taina casatoriei imi fac pacat greu? asta era ideea ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.06.2010, 14:53:38
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Nu faci nici un pacat....atat cat nu desfranezi...important e sa fii sincer cu tine insuti si cu persoana care vrea sa se casatoreasca cu tine....
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2010, 14:58:46
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
am 31 de ani sunt virgin - si nu se pune o problema de viata sexuala niciodata, nici singur nici cu cineva
Asadar ma gandeam sa refuz o casnicie de dragul de a fi casatorit si nimic mai mult ...O singuratate in doi .....sau dragoste cu sila ....

Refuzand taina casatoriei imi fac pacat greu? asta era ideea ...
De ce nu se pune problema?Motivele tale sunt religioase sau de alta natura?
Cine te poate forta sa intri intr-un mariaj daca nu ti-l doresti?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2010, 15:41:21
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si Adam era singur... Si-a vazut Dumnezeu ca nu e bine... Omul este o fiinta faurita sa iubeasca altfel viata n-are sens ! Femeia este un lucru minunat ! Exista niste reguli naturale (ca sa nu mai vorbesc de cele religioase) ! Cine nu le respecta nu face bine !
Si tu esti foarte zgarcit la vorba...

Last edited by Florin Liviu; 29.06.2010 at 15:46:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2010, 15:43:29
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala - nici nu mi-o mai doresc iar ca sa ma casatoresc doar ca sa nu fiu singur nu ma multumeste Eu suport foarte usor ideea de singuratate , De cand eram adolescent mi-a placut sa fiu singur
Am zis ca daca vreodatat Dumnezeu vrea sa ma ajute sa am si eu pe cienva - si eu ma impotrivesc - ce fel de pacat imi fac...? in conditiile in care traiesc curat fizic si sufleteste
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.06.2010, 16:10:53
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool

Recunosc ca si eu iubesc foarte mult singuratatea dar pe majoritatea oamenilor ii sperie ! E frumoasa dorinta ta de a trai in curatenie deplina dar sa nu te astepti ca iti va fi mai usor. Viata mai este si dupa cum si-o face omul. Eu unul n-as fi trait singur si nici nu mi-am dorit vreodata. Sunt chiar si sfinti destui care au trait ca frate si sora cu femeia/barbatul de langa el/ea. Iar in cele din urma este chiar o binecuvantare cand dupa o zi de singuratate stricta intra femeia in casa "injurand" ca nu am facut patul si ca a gasit frimituri pe masa si ma aduce cu picioarele pe pamant. La mine asa este !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.06.2010, 16:52:25
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala
Nu vreau sa fiu rautacios, dar ce intelegi tu prin "Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala"? E ceea ce cred eu ca este? Sau pur si simplu nu te simti atras de femei?

P.S. Nu stiu altii cum sunt, da mie-mi miroase a trolling.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2010, 17:06:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala - nici nu mi-o mai doresc iar ca sa ma casatoresc doar ca sa nu fiu singur nu ma multumeste Eu suport foarte usor ideea de singuratate , De cand eram adolescent mi-a placut sa fiu singur
Am zis ca daca vreodatat Dumnezeu vrea sa ma ajute sa am si eu pe cienva - si eu ma impotrivesc - ce fel de pacat imi fac...? in conditiile in care traiesc curat fizic si sufleteste
Nu inteleg exact despre ce este vorba,doar pot banui,insa din cate imi dau seama ai cam renuntat sa mai speri ca poti avea o relatie normala cu o femeie.
Daca,totusi,exista vreo solutie,lupta pentru ea.Esti inca foarte tanar si poti sa iti faci o familie.
Singuratatea e buna in anumite circumstante,insa nu permanent.Si aici nu vorbesc doar de partea sexuala,ci mai ales de cea de suflet.
Bineinteles ca nu are sens sa te legi de cineva intr-o casatorie atata vreme cat nu ai sentimente visavi de acea persoana,dar,totusi nu pune cruce cu totul la ideea de a avea o familie,poate o solutie se poate gasi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 21:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 21:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 13:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 17:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 23:40:13