Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.04.2011, 23:08:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
problema e ca iata, pilda smochinului nu este pe intelesul tuturor.
La tine nu este cazul , căci cine te cunoaște cât de cât și ți-a citit mesajele de pe acest forum își dă seama că ești mult mai pregătit decât mulți creștini practicanți, tu însuți find un creștitin practicant, un fost cum îți place a zice, dar acum joci rolul ateului nedumerit ! Îți cunosc deja capacitatea de înțelegere, așa că rolul ăsta în care joci acum nu este pe măsura valorii tale ! Noapte bună să ai , prietene !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2011, 02:40:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
problema e ca iata, pilda smochinului nu este pe intelesul tuturor.
Dar ce, Abecedarul este?...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2011, 02:56:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar ce, Abecedarul este?...
Cam este pe intelesul tuturor copiilor ca doar asa este conceput:)),
De ce, tu ai probleme sa-l intelegi?

..pe cind pilda smochinului neroditor ne poate duce foarte usor la ideologia fascista unde toti "neroditorii" erau eliminati chiar si prin TAIERE si ARSI IN CUPTOARE.

Deci eu cind spun sa prevenim sarcinile care dau nastere la monstrii inseamna ca sunt a lui Hristos, nu a lui Hitler chiar daca tot cu H incep numele amindurora
you-hooo!
haleluia!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2011, 03:19:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gasesc in pilda smochinului mai ales un prilej pe care Mantuitorul il foloseste pentru a descoperi PUTEREA MESIANICA, cu impact INCLUSIV LA NIVELUL VIETII VAZUTE. Concret. Dincolo de orice indoiala.
Cei din jurul Sau isi faceau tot felul de pareri, nu pricepeau cu adevarat Cine se afla printre ei. Inca bajbaiau, presupuneau, se indoiau...(lucrarea Descoperirii a fost facuta in trepte)

Cred ca Mantuitorul le-a ridicat inca un pic din valul care le acoperea ochii mintii.
Pentru EI a intervenit, in primul rand, in acel moment. Ca sa priceapa inca mai mult mesajul sfintitor : EU SUNT!+


P.S.
Ma intreb uneori, ce as face daca s-ar intampla ca unul sau toti copiii mei sa nu ma mai recunoasca. Sa innebuneasca subit, ca sa zic asa, si sa se uite la mine ca la un strain, cu ochi straini. Si tot ce decurge de aici, de pilda sa nu imi mai urmeze sfatul de a fi atenti la semafor. Sa se mire daca intru in casa lor, sa se mire daca stau cu ei la masa. Si sa creada, vai, ca altcineva le e tatal... Sau ca nu au tata... Sau ca au avut dar i-a parasit...
Ce as putea sa fac?...
E o situatie cumplita... Sfasietoare pentru dragostea mea de parinte.

Cam asa cred ca sunt eu fata de Tatal nostru din Ceruri: sunt un copil nebun, care nu-si mai recunoaste Tatal.
Da, discut despre El, am auzit ca e Tatal meu, am citit DAR EU NU IL RECUNOSC, nu strig din tot sufletul, cu toata iubirea, dincolo de orice indoiala: TATA!!!
Ca nebunia sa fie deplina, iata cum sunt eu: nu numai ca discut, aud despre El ca e Tatal meu, ci mult mai mult - citesc mii de pagini despre El si Dragostea Lui, aprind candele, luminari, aduc laude, cant, plang, ma alatur altora care fac aceleasi lucruri, ma abtin, postesc, ascult, indemn, ma las indemnat s.a.m.d. DAR NU IL RECUNOSC, NU STRIG CATRE EL DIN PREAPLINUL INIMII: TATA!!!

Apoi imi trece... o clipa nebunia imi trece ... un fulger isi face loc prin zidul meu pentru o clipa... Nu apuc sa strig TATA!, dar dupa ce trece clipa ramane in mine, o vreme, dulcele de nespus al strigatului sufletului meu care A SOPTIT: TATA!!!

Ei, cu asa copil bolnav, m-as stradui, cu multa si delicata rabdare, sa ii sporesc clipa rara in care ma recunoaste. As cersi la picioarele lui, daca l-ar ajuta, doar-doar m-ar recunoaste. Spre binele lui, spre mangaierea si odihna mea... As fi, cu adevarat, multumit: copiii mei sunt sanatosi, in sfarsit! Ce poate fi mai frumos pentru un parinte pamantesc?...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2011, 03:32:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
1.Gasesc in pilda smochinului mai ales un prilej pe care Mantuitorul il foloseste pentru a descoperi PUTEREA MESIANICA, cu impact INCLUSIV LA NIVELUL VIETII VAZUTE. Concret. Dincolo de orice indoiala.

2. Ca sa priceapa inca mai mult mesajul sfintitor : EU SUNT!+
Scuza-ma de necunoastere prin felul tau de a cunoaste.
Ce inseamna MAI PRECIS "puterea mesianica", dar fara invaluire si OBLIGATIVITATEA INTELEGERII "tale"
Dincolo de orice indoiala???..:))) esti amuzant, si cum vrei sa scap de indoiala, doar ca ASA vrei tu?

2. Tu daca erai printre ucenici pricepeai ce inseamna acel "sfintitor" EU SUNT???

Tu stii cine asculta in Iudeea pe atunci aceste indemnuri?
CEI MAI DESTEPTI SI PROFUNZI OAMENI POATE DE PE PAMINT LA ORA ACEEA, preoti, carturari, filozofi-teologi cititi invatati, toba de teologie si psihologie umana, administratori comunitari, cu scola care stiau pe de rost VT

SPUNE-MI SINCER!
Ce sa inteleaga ei din "EU SUNT CELA CE SUNT"?
Pai realizezi ca l-au trimis la plimbare deoarece nu pricepeau o iota din ce spunea. El, Hristos a venit cu o noua evanghelie, LEGE, insa care era de neinteles pentru localnici, iar ROMANII pusi pe "curatenie", ordine si disciplina in zona ocupata, Iudeea, l-au legat fara nici o discutie impreuna cu alti anarhisti si tilhari si l-au crucificat
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2011, 03:33:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cam este pe intelesul tuturor copiilor ca doar asa este conceput:)),
De ce, tu ai probleme sa-l intelegi?
Draga Andrei, eu mai am unele probleme, recunosc. Relatia unei fiinte cu un text scris sau cu imagini poate pune mereu unele probleme. Slava Domnului! (certitudinea absoluta e semnul caderii sub vraja, nu-i semnul luciditatii fertile; prefer nestatornicia focului si a vantului, nu agreez conditia pietrei - credinta insasi este o flacara, nu un bocanc inghetat)

Dar, fa-ma sa pricep urmatorul lucru: tu chiar ai inteles Abecedarul SINGUR?

Singur-singurel de la bun inceput?...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.04.2011, 03:39:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar, fa-ma sa pricep urmatorul lucru: tu chiar ai inteles Abecedarul SINGUR?

Singur-singurel de la bun inceput?...
Ma bucur ca m-ai intrebat acest lucru!:))

In cazul meu, momentul "miracolului" citirii PRIMULUI text cap coada, si il tin minte perfect(locul, ora, detaliile din jur) s-a produs pe strada, mai precis pe trotuar, citind din povesti nemuritoare pe care le cumparasem de la libraria din colt!
Pina atunci nu stiu ce a fost..probabil frecus scolar!

Acela insa a fost un moment extraordinar, ca o revelatie divina!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.04.2011, 03:43:14
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
SPUNE-MI SINCER!
Iti spun:
Oricat te zbati in cutia mintii tale, si oricat de frumoasa este ea, nu vei face decat ce au facut acele minti mari de care pomenesti: dai cu capul de pereti.
Ce cauti tu, Andrei, NU SE AFLA IN CUTIE!

Acei oameni nu vedeau decat cu mintea, iar inima lor era IMPIETRITA. De aceea nu recunosteau evidenta. Domnului I-a fost insa mare mila si a incercat sa ii scoata la INTALNIRE.
Hristos a trecut cu harul Sau peste zidurile pietrei inimii UNORA DINTRE EI, acolo unde plangea un copil abandonat de propria minte a carturarilor. A mangaiat copilul, ca sa se linisteasca si l-a eliberat din temnita.
Unii au preferat, insa, sa il lase pe copil in temnita. Pesemne ca le-a murit intre timp... asa patesc toti pruncii neglijati.
Ai mare grija, deci, ca tipa cineva in tine. Il auzi, Andrei? (E departe, desigur, a fugit speriat de mult, dar te cheama. Grabeste-te!, nu mai pierde vremea cu mine pe forum.)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.04.2011, 03:45:14
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ma bucur ca m-ai intrebat acest lucru!:))

In cazul meu, momentul "miracolului" citirii PRIMULUI text cap coada, si il tin minte perfect(locul, ora, detaliile din jur) s-a produs pe strada, mai precis pe trotuar, citind din povesti nemuritoare pe care le cumparasem de la libraria din colt!
Pina atunci nu stiu ce a fost..probabil frecus scolar!

Acela insa a fost un moment extraordinar, ca o revelatie divina!
Superb!
Dar iti dai seama ca a fost rodul unor contacte impreuna cu cineva din jurul tau mai inainte? Sau pur si simplu intelegerea a picat din luna?...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2011, 11:02:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar ce, Abecedarul este?...
Este.
Abecedarul incepe cu cel mai simplu element de scriere: punctul. Continua cu liniutele, iar apoi face un salt extraordinar si trece la bastonase.
Prima litera se invata dupa cateva ore de studiu si multe teme pentru acasa, ce umplu pagini intregi cu puncte, linii si bastonase.
Nu ai sa gasesti nicaieri in Abecedar, mesaje ca: daca nu inveti temeinic o sa ajungi un boschetar, un ratat, un nimeni ce va fi aruncat la marginea societatii ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare