Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.07.2011, 20:34:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
E atat de simplu: Marti si Joi si tine minte "Mai răruț, că-i mai drăguț". Zilele astea au fost lasate cu un scop ...daca le-am fi avut pe toate ....am fi fost de mult pe cale de disparitie.
Copii aveti?
Dar cine spune ca trebuie sa faceti zilnic?
Si am mai spus: ce facem daca in timpul saptamanii suntem obositi si stresati?
Sau ce sa faca oamenii care lucreaza in schimburi, sau cu delegatii, sau care au probleme de sanatate si nu pot la apasare pe buton (in ziua de, la ora de o facem, daca nu, s-a dus, ca incepe postul)?

Oameni buni, voi in ce lume traiti? Si ce fel de viata duceti? N-aveti probleme, serviciu, stres, oboseala, boli, etc.
Ferice de voi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.07.2011, 20:44:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da este mult pentru oamenii casatoriti si care se iubesc.
Astept sa-mi spui mai multe dupa ce te casatoresti.
Sigur, se poate trai si o viata intreaga fara sex, dar atunci nu ne mai casatorim.
Intrebarea ramane totusi: de ce sa ne casatorim daca nu trebuie /nu avem voie sa traim cu sotul/sotia?
Draga sophia referitor la cele 40 de zile ti-am dat un rapuns mai sus (si sunt casatorit). Acum te rog din suflet abtine-te de a mai sminti oameni cu ideile tale despre soti si iubire. Te rog citeste cu atentie ceea ce Parintele Arsenie Boca ne sfatuieste in privinta casatoriei si a relatiei intime dintre soti. Si nu cred ca este singurul parinte care ne-ar sfatui la fel.

• Viața curată a căsătoriei, după cinstea ei de Taină, este aceasta:
1. Binecuvântată este numai rodirea de copii. Iar tot ce-i în afară de rostul acesta, în privința trupească, este desfrânare și păcat și să nu se mai facă.
2. Vremi îngăduite pentru chemarea copiilor sunt numai zilele între posturi însă numai dacă soții amândoi sunt învoiți la rostul rodirii de copii.
3. Vremi oprite sunt acestea:
a) Cele patru posturi mari
b) Cele trei zile de post pe săptămână (miercuri și vineri, iar luni numai dacă este voință)
c) Sărbătorile și zilele asupra sărbătorilor (inclusiv duminica – ziua Domnului și sâmbăta)
d) Vremea necurăției
e) Vremea de slăbiciune sau de boală a unuia din soți
f) Vremile de tulburări și războaie precum și oarecare vreme după acestea, pentru cei care au luat parte la ele
g) Vremea oprită cu mare asprime este toată vremea sarcinii, precum și vremea alăptării.
4. Cei ce se dovedesc neroditori, să se înțeleagă la petrecerea frățească, evitând păcatul
5. De la încetarea semnelor femeii, încetează și datoria căsătoriei, a chemării de copii.
6. Urmând așa, nu se mai întâmplă :
a) Crime de avort
b) Blestemăția ferelii
c) Fărădelegea desfrânării

"Desfrânarea între soți e pricina pentru care vine vremea de se bat de li se sparge casa. Pentru nepăzirea postului și a sărbătorilor nu se pot înfrăna de la pofta trupească și așa zămislesc copii în zile neîngăduite, peste care nu se află darul lui Dumnezeu, ci pedeapsa lui Dumnezeu. Pentru nepăzirea de pofta trupească pe care au întipărit-o în ei, în vremea celor nouă luni de sarcină, se nasc copii îndărătnici, neascultători și fără frică de Dumnezeu. Aceștia vor cădea în curvie toți și mulțumire în viață nu vor avea.”

"Copiii chemați în sărbători și posturi, toți poartă în ei păcatul părintesc. Așa cum părinții n-au ținut seamă de ziua Domnului, așa nici copiii nu vor ține seama de voia Domnului și de sfatul părinților. Toate patimile slăbesc puterea de împotrivire a sufletului, pustiind și trup și suflet și pierzându-le pe amândouă pentru totdeauna."

PS: iti recomand cu caldura sa citesti Taina Casatoriei - Parintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.07.2011, 20:47:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Copii aveti?
Dar cine spune ca trebuie sa faceti zilnic?
Si am mai spus: ce facem daca in timpul saptamanii suntem obositi si stresati?
Sau ce sa faca oamenii care lucreaza in schimburi, sau cu delegatii, sau care au probleme de sanatate si nu pot la apasare pe buton (in ziua de, la ora de o facem, daca nu, s-a dus, ca incepe postul)?

Oameni buni, voi in ce lume traiti? Si ce fel de viata duceti? N-aveti probleme, serviciu, stres, oboseala, boli, etc.
Ferice de voi.
Nu draga mea ...nu avem copii. Acum ne straduim sa facem curatenie si cand va ingadui Dumnezeu o sa avem si copiii. Dar ti-am dat un exemplu de un om desfanat care daca a vrut, a putut sa tina un post de 40 de zile fara nici un fel de problema. Pot sa iti spun ca m-am simtit chiar foarte bine, am simtit o regenerare a organismului, sa nu mai vorbesc de satisfactia sufleteasca.

Last edited by ovidiu b.; 26.07.2011 at 20:50:21.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.07.2011, 20:51:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Oameni buni, voi in ce lume traiti? Si ce fel de viata duceti? N-aveti probleme, serviciu, stres, oboseala, boli, etc.
Ferice de voi.
• “Poate aici este mâna ascunsă a celor care provpovăduiesc astăzi „drepturile omului”: curvia, homosexualitatea, lesbianismul...că ne e și rușine să le spunem pe celelalte. „Drepturile” pe care le propovăduiesc ei împotriva legilor lui Dumnezeu nu sunt demne de atribuit nici animalelor. Căci zice Duhul Sfânt în Psalmul 48, 12: „Și omul, în cinstea lui Dumnezeu fiind, nu a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor”. Numai că dobitoacele se împreunează doar pentru perpetuarea speciei lor, o dată sau de două ori pe an, deci ele nu calcă legea lui Dumnezeu. Omul, însă prin patima curviei, a precurviei și toate celelalte, a căzut cu mult mai jos decât dobitoacele cele fără de minte, deci a căzut în îndrăcire. Așa că, să ne străduim „să ridicăm căsătoria din desfrânare măcar la rânduiala dobitoacelor” celor fară de minte, deși pentru mântuire nu este de ajuns”.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.07.2011, 21:56:24
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da este mult pentru oamenii casatoriti si care se iubesc.
Astept sa-mi spui mai multe dupa ce te casatoresti.
Sigur, se poate trai si o viata intreaga fara sex, dar atunci nu ne mai casatorim.
Intrebarea ramane totusi: de ce sa ne casatorim daca nu trebuie /nu avem voie sa traim cu sotul/sotia?

Pentru tine, Azurra si alte fete care sustin anumite lucruri:

1. Cred ca la multe fete este mare nevoie de o educatie/pregatire pentru casatorie. Chiar nu stiu ce se intampla, ce le asteapta, cum sa procedeze cu sotul, nu stiu nici macar cum arata si cum functioneaza un barbat etc.
Si cred ca asta creeaza panica si repulsie cumplita si multe fete chiar amana sau in cel mai rau caz refuza casatoria.

2. Cred ca multe dintre persoanele care scriu astfel de mesaje impotriva relatiilor conjugale, nu au cunoscut iubirea, nu au fost/sunt indragostite.
Daca puteti sa vorbiti despre barbat ca de un taur comunal...
Iubirea (adevarata) presupune si trupul. Iubesti un om pentru si cu tot ceea ce este. Eu nu cred in casatoria alba, sau in soti fiecare in manastirea lui.
Ori casatorie, ori manastire.
Si mai cred in familia normala, cu copii.

3. Nu inteleg ce legatura are noaptea nuntii, cu prima data.
Daca sunteti atat de ingrozite de barbat, la fel va fi si dupa o saptamana dupa nunta, daca o faceti prima data.
Adica dupa o saptamana, daca o faci prima data nu mai doare, barbatul este altfel? Si daca o faci in sila, fara iubire si cu frica te doare o viata intreaga. Vorbesc f.serios.

Noaptea nuntii reprezinta implinirea tainei cununiei, a casatoriei.
Ca esti obosit si stresat si de multe ori n-o poti realiza, este adeseori adevarat, dar ca sa astepti mai mult de o saptamana...este exagerat.
Pentru ca sa nu uitam socoteala (tot a voastra):
- nunta sambata, sau duminica
- o saptamana inseamna vinerea viitoare sau sambata, cand...este zi de post.
- apoi : duminica este iar post, luni post, o mai veni si o sarbatoare, iar nimic.
Pai cand ajung oamenii aia sa se iubeasca? Si pe urma miercuri iar post si tot asa.
Atunci nu ne mai casatorim! La ce ne mai trebuie toata complicatia si cheltuiala? La ce ne mai trebuie sot? Chiar nu vad rostul.

Nu va mai casatoriti fetelor! Este oribil, pacat, murdar, necanonic, iar barbatii sunt numai niste monstri.
Buna.


Chiar cred ca ai o relatie apropiata cu sotul tau. Restul, pur si simplu nu ai stiu de unele lucruri, ai crescut cu alte idei si ce stii tu stie si sotul tau. Adica daca ma casatoream pe la 18 ani poate gandeam altfel. Citisem despre asta la Parinte Cleopa, cred, dar nu-i dadeam atentie. Si ma gandeam, cum, de 2 ori pe saptamana? Adica mi se parea ciudat. Adica, sa vorbesti asa cum vorbesti tu despre relatia cu sotu' mi s-ar fi parut foarte frumos, si mi se pare si acum, numai ca poate eu vreau ce ai tu cu niste "reguli" in plus, care oricum presupun efort. Si normal ca oricariu om casatorit i-ar placea sa existe toata viata atractie si comunicare cu sotu'/sotia. Si e destul de greu sa-ti schimbi obiceiurile. Si asta tine de tine si de putere. Adica nu toti ce au casnicii obisnuite ar trebui sa se dea peste cap ca sa faca altfel dupa ce au aflat de "reguli". Adica nu ascultati de noi, ci de Duhovnic ca el va cunoaste puterile. Si niciunul din prietenii mei obisnuiti nu si-au schimbat obiceiurile.

Legat de "taurul comunal" era si o gluma si un adevar. Nu o jignire. Ce poate face un barbat fara experienta, obosit si ametit? Nu prea mai are control. Si cand da prima data de "dulceata", nu stii ce stapanire mai are. Si in buimaceala aia se mai gandeste la nevasta....

Legat de cand, dupa o saptamana, martea. Daca chiar e foarte mult, ceea ce e ciudat,- cum de au rezistat pana acum?- macar sa tina 3 zile, pana Joi. Si oricum, sa vorbeasca cu Duhovnicul. Cred ca am mai scris despre posibilele alegeri.

" 3. Nu inteleg ce legatura are noaptea nuntii, cu prima data.
Daca sunteti atat de ingrozite de barbat, la fel va fi si dupa o saptamana dupa nunta, daca o faceti prima data.
Adica dupa o saptamana, daca o faci prima data nu mai doare, barbatul este altfel? Si daca o faci in sila, fara iubire si cu frica te doare o viata intreaga. Vorbesc f.serios."

Nu zice nimeni de sila, din potriva, sa-si acorde timp, nu ......Pai la ea se presupune ca noaptea nuntii e prima data. Adica, scuza-ma, ce-mi recomanzi, lasand credinta? Noaptea nuntii? Adica in asemenea conditii i-ai recomanda prietenei tale sa-si inceapa viata intima?

Si am mai vazut oameni care recomandau aici noaptea nuntii. Avand in vedere ca nu considerati importante savarsirea a doua Taine, nu vorbiti din punct de vedere religios. Dar din punct de vedere fizic si psihic, vi se pare intemeiata recomandarea? Adica banuiesc ca poate unele/ unii au avut parte de o "prima data" mai speciala, nu..... Sper sa nu jignesc si cred ca merg cam departe, dar cate persoane care au facut astfel de recomandari, au avut, dupa o asemenea petrecere un raport intim, sau daca da, unul de calitate? Si prima data oricum presupune timp si grija si.....Am zis cam multe............
Reply With Quote
  #86  
Vechi 26.07.2011, 23:04:14
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Insa barbatul nu e considerat pervers daca se excita si, ca urmare, poate duce la bun sfarsit un act sexual..?! Instinctul patern nu e pervertit cand barbatul e pregatit pentru un act sexual?
Onania "precoce" e intalnita la toti copiii, asadar deducem ca toate mamele acestora sunt pervertite si supra-senzualizate?

Unii, in "cuviosenia" lor smintesc mai mult decat un ateu care ar posta o poza c-o tipa dezbracata pe forum...
Acesti "unii" sunt parintele Arsenie Boca, nu subsemnata... daca nu va convine faceti ce va place fara sa va indignati. :)
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #87  
Vechi 26.07.2011, 23:13:40
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dada, stiau chiar si paganii chestiile astea, nu degeaba unii practica circumcizia feminina care mai are multe alte avantaje colaterale, de ex. ridicarea femeii mai presus de orice ispita trupeasca.

Korinna, nu te tenteaza?
Comentariile dumneavoastra din ultima perioada nu se deosebesc cu mult de cele ale unui troll.

Pe dumneavoastra nu va tenteaza sa va circumcizati creierul? :) dar poate totusi v-ar fi mai bine sa adaugati ceva, nu sa taiati.... doar o parere :)
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu

Last edited by korinna; 26.07.2011 at 23:16:01.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.07.2011, 23:22:55
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De la o anumita varsta, vine de la sine.. :)
Vorbiti din experienta, sau?
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.07.2011, 23:24:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Uite Ovidiu b. - eu nu smintesc lumea aici.
Poate ca nu sunt in masura sa dau sfaturi, sau nu sunt suficient de credincioasa.
Eu spun anumite lucruri dupa o anumita experienta de viata.
Am citit un pic din parintele Cleopa (iar par. Boca l-a preluat atat de bine, sau invers ca nu stiu care este mai in varsta), si m-a daramat, mi-a facut mult rau.
Eu am vorbit cu parintele meu si altii si fac ceea ce spun preotii de mir.
Calugaria nu este pentru mine.

In schimb tu gresesti aici cu sfaturile tale. Nici nu cunosti lumea si viata altora si vii cu sfaturi de la par. Boca acolo unde se potrivesc ca nuca in perete.
Te rog nu mai jigni oamenii casatoriti. Folosesti niste termeni pe care cred ca nici tu nu-i cunosti (ca semnificatie).
Si te mai rog sa nu mai batjocoresti oamenii, sa-i pui mai prejos ca animalele pentru ca duc o casatorie normala.

Am mai intrebat aici: ce inseamna pentru voi desfranare in casatorie? Definitia.
Eu am pus niste intrebari clare, niste probleme de care se lovesc multi in ziua de azi.
Si preotul meu mi-a spus ce este de facut.
Voi faceti cum vreti voi.

Eu vreau numai sa feresc tineri de suferinte si regrete cand va fi prea tarziu.
Copiii se fac la timpul lor, iar femeile au un ceas biologic.
Doar atat: sa nu regretati pe la 50 ani si mai tarziu ca nu v-ati casatorit, ca n-ati facut copii. Sa nu va dea Dumnezeu sa cunoasteti anumite suferinte.

Am mai spus: nu e nevoie sa necasatorim, sa facem, copii, sa avem familie, sa iubim. Cine nu vrea aceste lucruri este liber sa ramana singur, in feciorie.
Casatoria alba este un pacat.

Desfranare in casatorie inseamna sa ai relatii in mod exagerat ca numar si fel (mai mult de 3-4 ori pe saptamana).
Precurvie, pacat, murdarie inseamna sa-ti inseli sotul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.07.2011, 23:27:40
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, asta e folclorul, de canoane mai la origini asa, are cineva cunostinta?

Nu de alta dar f. usor le invocam dar de cunoscut..
Nu le invoca nimeni, ne spunem iarasi si iarsi ce este bun si placut inaintea Domnului, ca poate poate om si face odata voia Lui, nu pe a dusmanului.

Cautand, citind, intreband aflam voia Domnului.. asa o cunoastem... apoi o punem si inpractica... cat putem ... cine doreste... cine nu, nu se "circumcizeste" se lasa asa ca-i bine-asa :))
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu

Last edited by korinna; 26.07.2011 at 23:44:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28