Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.07.2011, 09:34:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Sinistru cata influenta are acest parinte Boca in privinta unei "evlavii" extremiste... desigur, a avut si parti bune, precum felul in care il privea pe Sfantul Francisc de Assisi, zugravindu-l in biserica, ca pe un sfant ce este. In BC canonizarea NU este o joaca de-a populara prost inteleasa si mai ales prost aplicata... Sorry de off-topic.
Sinistru? "Evlavie" extremista? As vrea sa-mi faci cunoscute partile rele ale acestui parinte Boca? Cat despre canonizare....el este un Sfant (cel putin in sufletul meu)...chiar daca nu este inca canonizat de BC.

Last edited by ovidiu b.; 28.07.2011 at 09:46:34.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 29.07.2011, 19:05:29
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa nu uitam, totusi, un lucru esential: spre deosebire de altii care isi planifica / imagineaza si de altii care citeaza din duhovnici, dupa cum mentioneaza pe alt topic, Sophia a indeplinit ceva, a reusit sa isi pastreze fecioria pana la casatorie, care a avut loc la o varsta inaintata, dupa cum a marturisit candva pe un alt topic. Mie mi se pare un lucru de lauda acesta si un model de urmat, ca in cuvinte si sfaturi cu totii suntem maestri.

Nu ma intelegeti gresit, sunt bune sfaturile duhovnicilor, sunt bune intentiile, dar mai trebuie sa ajungem sa le mai si implinim, ca, altfel, nu ne folosesc nici noua, nici altora...
Chiar daca in cazul meu vorbeste gura pacatosului, Adevarul nu vreau sa-l ascund, chiar daca nu-L implinesc... Domnul lucreaza acolo unde samanta incolteste, dar trebuie sa afle Adevarul mai intai, chiar si din gura unui pacatos si neimplinitor (daca cineva care aude din gura mea pacatoasa implineste, ma ajuta si pe mine pacatoasa sa ma ridic apoi) ... chiar citeam undeva ca rau si urat este a vorbi fara a implini (cazul meu) insa e bine sa vorbesti si sa spui Adevarul chiar si in situatia asta.

Pai pastrezi curatia pana la nunta dar si dupa exista randuiala, exista infranare, asa ar trebui cel putin, macar miercuri si vineri, duminica, sarbatorile mari, despre asta vorbesc eu aici.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #123  
Vechi 29.07.2011, 19:41:25
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu cred ca fiecare trebuie sa procedeze asa cum il sfatuieste duhovnicul.
Iar daca sotii nu ajung la un "acord" in privinta (frecventei) exprimarii fizice a dragostei, atunci primeaza sfatul Apostolului Pavel, asa cum foarte bine a evidentiat Mihnea Dragomir.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 29.07.2011, 20:53:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie procedat cu discernământ în această problemă și nu trebuie trăită căsătoria precum călugăria.

Iată, în legătură cu sexualitatea în familie, o părere la care subscriu, deși e a unui călugăr (Teofil Părăian): Despre căsătorie și călugărie
Reply With Quote
  #125  
Vechi 29.07.2011, 21:32:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Poate deviez de la topic , insa m-am minunat de unele postari. Ce intelegeti voi prin desfrau in casniciei? Cineva spunea ca „ nu e voie sa-mi placa prea tare”(probabil nici lui). Chiar daca scopul relatiilor intime e procreera, aceasta ramane o manifestare de iubire autentica, te daruiesti din dragoste, sincer, sotii isi ofera bucurie reciproca, exprimandu-si sentimentele unul fata de celalalt. ( Apostolul Pavel chiar sublinia necesitatea satisfacerii nevoilor fizice si emotionale) Eu prin „desfrau” inteleg o patima patologica, o dorinta cronica de sex , barbatul (sau femeia) fiind atat de obsedat de sex incat devine o povara pentru partener, deci manifesta sindrom de nimfomanie (femeia) sau satiriazis (barbatul), un „rau diabolic”, o degenerare ce produce un dezechilibru in relatie. Intimitatea unui cuplu nu se rezuma doar la contact fizic,ci si la deschidere si o buna comunicare verbala, deci daca acestea trei sunt intr-o proportie echilibrata, sotii vor avea o casnicie reusita. Abstinenta indelungata si reducerea contactului fizic la o formalitate ("nu trebuie sa-mi placa"), cu greu mentin acea satisfactie si liniste emotionala, din contra, pot provoca frustrare, neliniste interioara, se pierde armonia in cuplu. In fine, fiecare face in functie de ce-i dicteaza propria constiinta, insa nu inteleg de ce unii condamna o relatie normala, ridicand insa la rang de mare virtute frigiditatea, o reminescenta a gandirii medievale. (cel putin asa se deduce)

Last edited by ioanna; 29.07.2011 at 21:48:12.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 29.07.2011, 21:50:03
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Chiar daca in cazul meu vorbeste gura pacatosului, Adevarul nu vreau sa-l ascund, chiar daca nu-L implinesc... Domnul lucreaza acolo unde samanta incolteste, dar trebuie sa afle Adevarul mai intai, chiar si din gura unui pacatos si neimplinitor (daca cineva care aude din gura mea pacatoasa implineste, ma ajuta si pe mine pacatoasa sa ma ridic apoi) ... chiar citeam undeva ca rau si urat este a vorbi fara a implini (cazul meu) insa e bine sa vorbesti si sa spui Adevarul chiar si in situatia asta.

Pai pastrezi curatia pana la nunta dar si dupa exista randuiala, exista infranare, asa ar trebui cel putin, macar miercuri si vineri, duminica, sarbatorile mari, despre asta vorbesc eu aici.
De acord. :)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 30.07.2011, 14:42:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Poate deviez de la topic , insa m-am minunat de unele postari. Ce intelegeti voi prin desfrau in casniciei? Cineva spunea ca „ nu e voie sa-mi placa prea tare”(probabil nici lui). Chiar daca scopul relatiilor intime e procreera, aceasta ramane o manifestare de iubire autentica, te daruiesti din dragoste, sincer, sotii isi ofera bucurie reciproca, exprimandu-si sentimentele unul fata de celalalt. ( Apostolul Pavel chiar sublinia necesitatea satisfacerii nevoilor fizice si emotionale) Eu prin „desfrau” inteleg o patima patologica, o dorinta cronica de sex , barbatul (sau femeia) fiind atat de obsedat de sex incat devine o povara pentru partener, deci manifesta sindrom de nimfomanie (femeia) sau satiriazis (barbatul), un „rau diabolic”, o degenerare ce produce un dezechilibru in relatie. Intimitatea unui cuplu nu se rezuma doar la contact fizic,ci si la deschidere si o buna comunicare verbala, deci daca acestea trei sunt intr-o proportie echilibrata, sotii vor avea o casnicie reusita. Abstinenta indelungata si reducerea contactului fizic la o formalitate ("nu trebuie sa-mi placa"), cu greu mentin acea satisfactie si liniste emotionala, din contra, pot provoca frustrare, neliniste interioara, se pierde armonia in cuplu. In fine, fiecare face in functie de ce-i dicteaza propria constiinta, insa nu inteleg de ce unii condamna o relatie normala, ridicand insa la rang de mare virtute frigiditatea, o reminescenta a gandirii medievale. (cel putin asa se deduce)
Subscriu si intreb si eu la fel.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #128  
Vechi 30.07.2011, 14:53:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Chiar daca in cazul meu vorbeste gura pacatosului, Adevarul nu vreau sa-l ascund, chiar daca nu-L implinesc... Domnul lucreaza acolo unde samanta incolteste, dar trebuie sa afle Adevarul mai intai, chiar si din gura unui pacatos si neimplinitor (daca cineva care aude din gura mea pacatoasa implineste, ma ajuta si pe mine pacatoasa sa ma ridic apoi) ... chiar citeam undeva ca rau si urat este a vorbi fara a implini (cazul meu) insa e bine sa vorbesti si sa spui Adevarul chiar si in situatia asta.

Pai pastrezi curatia pana la nunta dar si dupa exista randuiala, exista infranare, asa ar trebui cel putin, macar miercuri si vineri, duminica, sarbatorile mari, despre asta vorbesc eu aici.
1. Adevarul nu este nici la tine, nici la mine, nici la atlcineva. Este numai la Dumnezeu.

2. Randuiala de la Dumnezeu nu cere infranare si abstinenta, ci cere doar normalitate.

Si intreb din nou: este vorba de anumite zile, sau de numarul lor?
In ce consta desfranarea: ca se intampla intr-o anume zi, ca avem relatii in general, sau ca se inatmpla mai mult de 1 data in luna/saptamana.

As vrea sa explice cineva.

Da, par. Teofil Paraianu imi place. Este impreuna cu par. Galeriu intr-adevar om al lui Dumnezeu.
Monahii extremi nu-mi plac. Chiar este extrem ceea ce cer unii. Nici Dumnezeu nu cere atat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #129  
Vechi 30.07.2011, 18:51:34
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Cuvinte extraordinare ale parintelui Nicolae Steinhardt despre dreapta socoteala: http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...te/#more-30701
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 03.08.2011, 11:18:20
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Adevarul nu este nici la tine, nici la mine, nici la atlcineva. Este numai la Dumnezeu.
Pai si de ce nu ni-l zice si noua sa nu gresim din nestiinta?
Citat:
2. Randuiala de la Dumnezeu nu cere infranare si abstinenta, ci cere doar normalitate.
Lasa-ma sa ghicesc! Normalitate este fix exact identic cum crezi tu!
Citat:
Da, par. Teofil Paraianu imi place. Este impreuna cu par. Galeriu intr-adevar om al lui Dumnezeu.
Monahii extremi nu-mi plac. Chiar este extrem ceea ce cer unii. Nici Dumnezeu nu cere atat.
Indraznesti sa nu placi niste preoti care sunt trimisi de D-zeu??? Nici in iad nu o sa scapam de voi? Si mai esti si femeie pe deasupra! Groaznic!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28