Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 27.03.2012, 22:02:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Ce ati zice de o ascultare de pret in fata Domnului? "Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni", spune Sfantul Apostol Petru - Fapte 5:29. In acest caz, va recomand sa cititi, mai intai, Cuvantul lui Dumnezeu. A fost scris pentru dvs. Sunt consemnate invataturi date norodului (oamenilor simplii) de insusi Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli.
si de unde stii tu ca doamna NU a citit Cuvantul lui Dumnezeu?
  #282  
Vechi 27.03.2012, 22:14:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si de unde stii tu ca doamna NU a citit Cuvantul lui Dumnezeu?
Stefane, nu am vrut sa continui discutia.

Intrebarea este alta: de ce sa ascult ""recomandarile"" dumnealui si nu indrumarile parintelui meu?
  #283  
Vechi 28.03.2012, 14:48:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Iar Legea Nouă când a fost instituită și când a fost ratificată, îmi poți spune? De ce evangheliștii, apostolii și Apocalipsa nu suflă o vorbuliță despre "poruncirea ținerii duminicii" la 30-40-50-60 de ani de la data instituirii/ratificării Legii Noi? E normal lucrul acesta?
Am ajuns cu raspunsul la mesajul acesta, imi aminteam ca am vazut ceva dar nu mai gaseam mesajul. E si greu, tu de exemplu numai ieri ai scris 46 de mesaje, ca am cautat mesajul asta si le-am numarat.
Nu au scris amanuntit un capitol despre acest lucru si pentru adventisti pentru ca cel mai probabil nu stiau ca in secolul XIX va apare in SUA un mic cultulet care va vorbi tot timpul despre ziua de odihna. Probabil ar fi putut avea o revelatie ca va apare, dar fiind un cult atat de mic si neinsemnat nu a fost nevoie. Nici macar nu stiau ca exista America. La fel nu au scris despre nicio erezie aparuta de-a lungul timpului, ci doar in general: http://ro.orthodoxwiki.org/Eretic
Dar au scris cate ceva cum ai vazut in Epistola catre Evrei, pentru ca atunci crestinii oricum se intalneau in prima zi a saptamanii, ce rost mai avea sa scrie. De asemenea vedem ca in Biblie porunca cu ziua de odihna nu are aceeasi insemnatate supradimensionata pe care o dau adventistii care isi bazeaza aproape toata invatatura lor pe tinerea sabatului. Chiar si in Vechiul Testament era data ca o zi de odihna, zi in care il slaveau si pe Dumnezeu. La fel si crestinii de azi au o zi de odihna in care il slavesc in mod special pe Dumnezeu.
Pe de alta parte ti-am ami scris ca Noul Testament nu are aceeasi descreire amanuntita ca Vechiul Testament, pentru ca practica exista inainte de a se scrie prima Evanghelie, totul s-a dat la inceput prin viu grai, nu in scris. Abia apoi au fost scrise Evangheliile.
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și cu ne-evreii o făceau tot în sabat:
"Și ieșind ei din sinagoga iudeilor, îi rugau neamurile ca sâmbăta viitoare să li se grăiască cuvintele acestea." (Fapte 13,42 - versiunea Sinodală Nepăcălicioasă)
E un citat scos din contextul dat. Chiar in pasaj scrie ca Apostolii fusesera in sinagoga si vorbisera evreilor, iar dupa ce au iesit cei din cetate i-au rugat sa le spuna si lor data viitoare propovaduirea. Pentru ca scrie ca ei intrau sa le vorbeasca doar iudeilor in sinagoga, iar asta o faceau sambata cand ii gaseau pe toti la sinagoga. De asemenea, cei ce aveau comunitati evreeiesti si sinagogi in cetatile lor stiau ca evreii se intalnesc sambata in sinagogi. Asadar nu are nicio relevanta pasajul asta.
Citat:
Cu exemplul frângerii pâinii ne-am lămurit (o frângeau zilnic, nu doar duminica), exemplul cu donațiile nu e cu donațiile*, iar exemplul cu "etc."... urmează să se facă săpături...
Am aratat ca nu reiese din acel pasaj ca se tinea in fiecare zi.
Exemplul cu donatiile este destul de clar: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni"
E evident ca spune de comunitati, deci ei se intalneau duminica, pentru ca in primul verset scrie: "precum am rânduit pentru Bisericile Galatiei, așa să faceți și voi." In plus nu ar fi avut niciun sens sa spuna ca sa adune in prima zi, de parca era o zi speciala de strans, puteau sa o faca in orice zi. Deci nu e ce ai sugerat tu, ca in prima zi se apucau de cautat prin case, iar la asfintitul soarelui probabil se opreau. Asadar atunci le colectau intr-un loc.
Si doar acest pasaj este mai mult decat lamuritor pentru oricine, chiar daca n-am mai exista nimic in rest. Trebuie doar ca un adventist sa elimine sablonul ce i-a fost bagat in cap de cult si sa vada adevarul, ceea ce e extrem de greu.
  #284  
Vechi 28.03.2012, 15:00:48
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exemplul cu donatiile este destul de clar: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni"
destul de clar???
dar nu este evident ca daca Duminica (ziua intai) ar fi fost o zi inchinata Domnului in care crestinul trebuia sa-si ia gandurile de la lucrurile materiale si sa si le indrepte catre Creator, atunci in mod sigur nu duminica trebuia ca fiecare crestin sa-si faca monetarul !!! treburile materiale se fac in alte zile, nu in ziua inchinata Domnului !
  #285  
Vechi 28.03.2012, 15:03:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Deci ne faci nouă proces de intenție, iar traducătorul ortodox nu are nicio vină în cazul acesta? Vezi că tu însuți îți înjosești vechea (de fapt "vechile", căci e vorba de toate edițiile mai puțin cea actuală) Scriptură ortodoxă făcând-o "eronată", cerând banarea noastră că înjosim ortodoxia?
Prima parte vad ca ai inteles-o ca traducerea veche nu era chiar exacta. Desi nu avea nicio importanta pentru credinciosi ca au scris peste tot "sambata", doar pentru adventisti are.
Acum sper sa intelegi si partea a doua, ce vina au traducerile vechi ca adventistii citeaza din ele? Exista acum explicatii si Sfanta Scriptura tradusa mai corect, dar intentionat se citeaza acele pasaje vechi, pentru a crea confuzie si sa se potriveasca mai bine conceptiei adventiste. Intr-un cuvant pentru ametirea unui credincios.
Si toate astea pentru ca altfel nu exista nici cel mai mic argument pentru inavatura adventista, decat astfel de interpretari gresite partizane, ba o traducere cu "sambata", ba o virgula schimbata, ba scoateri din context, ba pasaje interpretate dupa cum nu scrie. Asadar doar acestea sunt argumentele si e si normal, pentru ca nu exista altele.
In concluzie, nu exista nici cel mai mic argument pentru dogma adventista, atat cu privire la sabat cat si la alte invataturi adventiste. La fel ca si al alte culte care au neadevaruri toate sunt interpretari eronate, unele chiar inventii (ca de exemplu ca ziua de odihna s-a tinut si pana la Moise, desi nimic nu scrie in Sfanta Scriptura). Oricat va straduiti tot nimic rezulta.
  #286  
Vechi 28.03.2012, 15:15:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Jalnica si paguboasa justificare, a falsificarii grosolane a Cuvantului lui Dumnezeu.
Pana acum am discutat ca adventistii folosesc in mod intentionat o traducere mai veche a Bibliei nu a transcris "sabat" in context si tot esti indignat si folosesti cuvinte dure. Mai mult, explicatia ta la acel pasaj este tot cu citate din vechea traducere. Nu stiu care e traducerea exacta, nu cunosc limbile latina si greaca, doar daca traduc pe net, in schimb am gasit versiunea King James "9. There remaineth therefore a rest to the people of God."
In al doilea rand cred ca unii au uitat ca sunt pe un forum ortodox, nu unul adventist sau general. Din pacate adminul a scris degeaba ultimul punct din regulament, ca sa fie o justificare ca se numeste forum ortodox.
  #287  
Vechi 28.03.2012, 15:17:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
destul de clar???
dar nu este evident ca daca Duminica (ziua intai) ar fi fost o zi inchinata Domnului in care crestinul trebuia sa-si ia gandurile de la lucrurile materiale si sa si le indrepte catre Creator, atunci in mod sigur nu duminica trebuia ca fiecare crestin sa-si faca monetarul !!! treburile materiale se fac in alte zile, nu in ziua inchinata Domnului !
Nu ai inteles ce am scris, nu era vorba de facut monetarul, ci de centralizarea ajutoarelor. In case isi puteau cauta in toate zilele, doar nu era o zi de odihna, o alta zi de cautat, o alta zi de munca. Si puteau strange aceseta atunci cand se adunau impreuna, deci doar duminica.
  #288  
Vechi 28.03.2012, 15:21:36
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ai inteles ce am scris, nu era vorba de facut monetarul, ci de centralizarea ajutoarelor. In case isi puteau cauta in toate zilele, doar nu era o zi de odihna, o alta zi de cautat, o alta zi de munca. Si puteau strange aceseta atunci cand se adunau impreuna, deci doar duminica.

fiecare pentru el trebuia sa puna deoparte, nu era vorba de unificarea tuturor donatiilor:

"În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni"

vezi, e acolo "sa-si" - pronume reflexiv in dativ.

iar cand venea Pavel, toti se adunau si aduceau ce stransesera individual !
  #289  
Vechi 28.03.2012, 15:43:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
fiecare pentru el trebuia sa puna deoparte, nu era vorba de unificarea tuturor donatiilor:

"În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni"

vezi, e acolo "sa-si" - pronume reflexiv in dativ.

iar cand venea Pavel, toti se adunau si aduceau ce stransesera individual !
Eu am scris ca fiecare poate sa inteleaga afara de cel ce e adventist sau are sablonul adventist. Uita-te si tu la logica a ceea ce spui: Apostolul le spune credinciosilor sa adune de prin casa in prima zi neaparat, nu cumva sa stranga in alte zile ca e exclus din Biserica. Are vreo logica sa spuna ca in prima zi sa stranga? Nu era logica sa spuna ca sa adune fiecare, fara sa mai mentioneze prima zi? Le cadeau mainile daca strangeau de prin casa si in alte zile?
Ca sa intelegi mai bine sa vedem conteztul. cui ii adreseaza Sf. Pavel scrisoarea? Bisericilor din Corint. Am scris si primul verset, ca spune ca sa procedeze cum a randuit pentru Bisericile Galatei. Se adreseaza biserilor, nu fiecarui credincios. Nu e nevoie sa ne gandim ca Apostolul nu trecea pe la fiecare pe acasa sa adune ajutoarele, ci la biserica, la locul de intalnire a crestinilor. Asadar in fiecare duminica adunau ajutoarele aduse, adica atunci cand se adunau impreuna.
  #290  
Vechi 28.03.2012, 15:45:41
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am scris ca fiecare poate sa inteleaga afara de cel ce e adventist sau are sablonul adventist. Uita-te si tu la logica a ceea ce spui: Apostolul le spune credinciosilor sa adune de prin casa in prima zi neaparat, nu cumva sa stranga in alte zile ca e exclus din Biserica. Are vreo logica sa spuna ca in prima zi sa stranga? Nu era logica sa spuna ca sa adune fiecare, fara sa mai mentioneze prima zi? Le cadeau mainile daca strangeau de prin casa si in alte zile?
Ca sa intelegi mai bine sa vedem conteztul. cui ii adreseaza Sf. Pavel scrisoarea? Bisericilor din Corint. Am scris si primul verset, ca spune ca sa procedeze cum a randuit pentru Bisericile Galatei. Se adreseaza biserilor, nu fiecarui credincios. Nu e nevoie sa ne gandim ca Apostolul nu trecea pe la fiecare pe acasa sa adune ajutoarele, ci la biserica, la locul de intalnire a crestinilor. Asadar in fiecare duminica adunau ajutoarele aduse, adica atunci cand se adunau impreuna.
retine, te rog, ca desi le spune sa stranga ajutoarele in prima zi, totusi nu numeste aceasta "intaia zi" ca fiind "ziua Domnului", "zi dedicata", "zi de odihna",etc., ; de ce oare???
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 19:22:06
S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? Marius22 Generalitati 11 12.08.2010 17:06:14
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul Ioan_Ciobota Generalitati 2 20.04.2008 18:14:32
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05