Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.02.2013, 15:08:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si de unde ati tras concluzia ca soarele nu s-a miscat si ca doar li s-a parut martorilor acest lucru? Pentru ca nu a fost inregistrat de observatorul astronomic, iar de aici concluzia PERONALA a dumneavoastra: minune falsa.

Sa inteleg ca minunea la care a asistat Pavel, cand i-a aparut Lumina orbitoare, iar Pavel vorbea cu cineva si insotitorii lui nu auzeau nimic e una falsa? Ca doar nu se putea ca Pavel sa auda, iar insotitorii lui nu. Sau Pavel sa orbeasca, iar insotitorii lui nu, ca doar le-a aparut aceiasi Lumina.

Ati mai postat interpretarea dumnevoastra cu privire la "minuniea falsa de la Fatima". Nu mi-ati spus totusi, unde in Sfanta Scriptura, gasiti ca un diavol ii reda (sau ii poate reda) sanatatea unui om bolnav.
Iarasi confuzie mentala grava, in cazul lui Pavel, era un fenomen personal, subiectiv, interior.

In cazul acelor oameni, era voba de un fenomen care se vroia material, obiectiv, fiind vorba de Soare si nu de o lumina oarecare, si daca ar fi fost asa, trebuia sa fie observat de mult mai multi oameni, inclusiv cei care nu erau in zona, faptul ca nu s-a intamplat asa arata ca a fost mai degraba un fenoment subiectiv, mental si fara continut duhovnicesc dar care s-a vrut material, obiectiv si prin asta impresionat in sine.

De aceea cred ca mai degraba tine de paranormal, hipnoza, "impresionism" decat de un fenomen duhovnicesc cu scop duhovnicesc.

Acum daca aveti alte argumente mai solide..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.02.2013 at 15:17:45.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.02.2013, 15:14:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
. Credinciosii catolici, inclusiv eu, daca ar vedea sfintenie in Biserica Ortodoxa s-ar converti imediat, pentru ca oamenii, in adancul sufletului, Il cauta pe Dumnezeu, nu o Biserica.
Interesant, amuzant, surprinzator sa gasesti asa gandire neoprotestanta la o romano-catolica convinsa.
Poate ca o fi catolicismul mai apropiat de neoprotestantism decat de ortodoxie..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.02.2013, 15:24:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul

Referitor la cautarea sfinteniei: cu adevarat foarte bine punctat. Eu cred ca sfintenia trebuie sa o cautam si sa o cladim in noi insine. Preotii, calugarii ne pot indruma, ghida, insa noi nu vom da socoteala la sfarsitul vietii noastre daca am gasit sau nu sfintenia, ci vom da socoteala pentru cat de sfinti am devenit noi.
Sfintenia nu e la indemana oricui
Daca vreti sa mergeti pe calea sfinteniei care e si calea lui Dumnezeu(In sfintenie e calea Ta ,Doamne-psalmi) trebuie sa va ganditi ca sfintii au fost si ei oameni dar au dus o viata ascetica
Ei au avut la indemana mijloacele oferite de biserica ortodoxa ,adica sfintele Taine-Spovedanie ,impartasanie ,preotie ,au tinut post .
In biserica Romano-catolica postul e ceva foarte superficial.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.02.2013, 15:28:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Credinciosii catolici, inclusiv eu, daca ar vedea sfintenie in Biserica Ortodoxa s-ar converti imediat, pentru ca oamenii, in adancul sufletului, Il cauta pe Dumnezeu, nu o Biserica.
In ortodoxie ,repet ,gasiti mijloacele pentru a ajunge la sfintenie
Daca va impartasiti dupa o pregatire corespunzatoare(post+marturisire) ati facut deja un pas catre sfintenie.
Catolicismul e mai caldicel .
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.02.2013, 15:49:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Catolicismul e mai caldicel .
Asta e parerea dumneavoastra pe care eu nu o impartasesc.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.02.2013, 16:00:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iarasi confuzie mentala grava, in cazul lui Pavel, era un fenomen personal, subiectiv, interior.
Si in cazul lui Pavel putem observa ca experienta lui Pavel nu a insemnat nimic pentru ceilalti, chiar daca erau de fata. Biblia ne spune ca toti au fost invaluiti de o lumina orbitoare, insotitorii lui Pavel au auzit glas dar nu au vazut pe nimeni. Toate astea au fost cat se poate de exterioare.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In cazul acelor oameni, era voba de un fenomen care se vroia material, obiectiv, fiind vorba de Soare si nu de o lumina oarecare, si daca ar fi fost asa, trebuia sa fie observat de mult mai multi oameni, inclusiv cei care nu erau in zona, faptul ca nu s-a intamplat asa arata ca a fost mai degraba un fenoment subiectiv, mental si fara continut duhovnicesc dar care s-a vrut material, obiectiv si prin asta impresionat in sine.

De aceea cred ca mai degraba tine de paranormal, hipnoza, "impresionism" decat de un fenomen duhovnicesc cu scop duhovnicesc.
NU stiu cine i-a hipnotizat pe cei 70000 mii oameni de au marturisit cu totii aceleasi lucruri. Oricum, urmarile aparitiilor de la Fatima sunt fara continut duhovnicesc doar pentru cei care nu cred. Darzenia acelor copii care au refuzat sa faca marturisiri autoritatilor comuniste de la acea vreme, convertirile si minunile ulterioare sunt relevante pentru noi, chiar daca nu pentru dumneavoastra.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.02.2013, 16:09:09
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Interesant, amuzant, surprinzator sa gasesti asa gandire neoprotestanta la o romano-catolica convinsa.
Poate ca o fi catolicismul mai apropiat de neoprotestantism decat de ortodoxie..?
Nu stiu ce protestant a marturisit vreodata ceea ce am spus eu si nici nu cred ca va spune vreodata. Adventistii sunt setati pe carne de porc si sambata, penticostalii pe iubirea pe care numai ei o inteleg etc. DIn puctul meu de vedere numai catolicii sunt invatati sa Il vada pe Isus Hristos in tot si toate. Si pentru ca am fost invatati asa suntem deschisi si la alternativa ca e posibil ca noi sa gresim (atitudine pe care n-am intalnit-o la nimeni, cam toti declara despre ei insisi ca sunt perfecti, cu mici scapari, scaparile fiind datorate oamenilor, nu Bisericii/cultului de care apartin).
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.02.2013, 16:31:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asta e parerea dumneavoastra pe care eu nu o impartasesc.
Daca nu erau caldicei nu pierdeau atatia adepti
Au facut prea multe concesii .
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.02.2013, 16:56:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si in cazul lui Pavel putem observa ca experienta lui Pavel nu a insemnat nimic pentru ceilalti, chiar daca erau de fata. Biblia ne spune ca toti au fost invaluiti de o lumina orbitoare, insotitorii lui Pavel au auzit glas dar nu au vazut pe nimeni. Toate astea au fost cat se poate de exterioare.
Da, dar nu facea soarele tumbe pe cer.
Nu te-ai obosit sa citesti nici macar un rand din argumentare, nu faci decat sa repeti aceeasi ineptie.

Citat:
NU stiu cine i-a hipnotizat pe cei 70000 mii oameni de au marturisit cu totii aceleasi lucruri. Oricum, urmarile aparitiilor de la Fatima sunt fara continut duhovnicesc doar pentru cei care nu cred. Darzenia acelor copii care au refuzat sa faca marturisiri autoritatilor comuniste de la acea vreme, convertirile si minunile ulterioare sunt relevante pentru noi, chiar daca nu pentru dumneavoastra.
catalin2 a dat deja niste indicii despre cine putea face asta.
Fenomenul respectiv in sine (soarele buclucas), nu avea nici un continut sau scop duhovnicesc.
Despre restul, iarasi, a vorbit catalin2.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.02.2013, 17:00:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu stiu ce protestant a marturisit vreodata ceea ce am spus eu si nici nu cred ca va spune vreodata. Adventistii sunt setati pe carne de porc si sambata, penticostalii pe iubirea pe care numai ei o inteleg etc.
Unul din conceptele NP este ca "biserica e acolo unde este sfintenia" si prin "este sfintenia" ei inteleg o apreciere personala, subiectiva, omeneasca, asupra sfinteniei, adica exact ce ati enuntat si dvs.

Citat:
DIn puctul meu de vedere numai catolicii sunt invatati sa Il vada pe Isus Hristos in tot si toate. Si pentru ca am fost invatati asa suntem deschisi si la alternativa
Ma indoiesc ca domnul Mihnea ar confirma acest lucru.

Citat:
ca e posibil ca noi sa gresim (atitudine pe care n-am intalnit-o la nimeni, cam toti declara despre ei insisi ca sunt perfecti, cu mici scapari, scaparile fiind datorate oamenilor, nu Bisericii/cultului de care apartin).
Fraza asta pur si simplu nu are sens.
Ati stat sa meditati putin cand ati scris-o?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde