Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 14.01.2013, 20:42:24
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Se poate si varianta sa locuieste impreuna si sa iti pastrezi abstinenta sexuala pana la casatorie!

se poate, dar atunci ispita va fi mult mai mare, decat daca cei doi ar locui separat, pana la casatorie.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 14.01.2013, 21:44:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poti sa vezi cum se comporta un om si dac anu locuiesti in aceiasi casa cu el. Distanta doar nu o fi de sute de km, si in acelasi oras. Poti sa vezi cum reactionazea cand iti cunoaste parintii, poti sa vezi cum se comporta cu proprii parinti si cum se comporta cu ai tai, ce fel de prieteni-e are, cum mananca, daca e harinc/a, cum vorbeste pe strada si in alte situatii etc. Se poate daca se doreste. Nu cred ca asta este problema, ca nu se locuieste impreuna. Daca inainte se putea,acum de ce sa nu se mai poate? Nu cred ca suntem mai cu mot sau mai pampalai. Ci facem lucrurile pe dos. E greu sa te abtii daca locuiesti cu cineva; cu ispita nu te joci. Mai bine te feresti.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 14.01.2013, 22:47:48
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Intradevar, se poate si asa, insa mai e o problema: ca sa cunosti un om cu adevarat, trebuie sa vezi cum se comporta in dverse situatii, sa vezi ce caracter are, cum reactioneaza la situatii dificile, etc. ori treaba asta de la distanta nu cred ca se poate!
Ei bine, poti cunoaste acceptabil un om si fara sa convietuiesti in aceeasi casa. Sa-l cunoasti bine, tinere domn, nu-ti face prea mari iluzii, ca nu degeaba se zice in popor ca "mananci un sac de sare si tot nu stii cu cine traiesti"... Surprize apar cu carul: cand apar copiii sau cand nu apar, cand apar greutati, accidente, boli, cand ai de ingrijit un parinte bolanv sau un copil bolnav, cand unul da de gustul banului, sau cand cade in vreo patima (betie, joc)... viata-i lunga, incercari sunt multe, cativa ani in tinerete cand nu esti bolnav, nu ai griji, nu ai responsabilitati chiar nu spune mare lucru.


Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Se poate si varianta sa locuieste impreuna si sa iti pastrezi abstinenta sexuala pana la casatorie!
Da, se poate, stiu si cazuri reusite (nu ca sa se studieze unul pe altul, a fost mai mult o situatie speciala... plecasera impreuna la studii in strainatate si nu au reusit sa aranjeze nunta in timp util pentru ca plecarea s-a devansat fata de data initiala). Asa ceva, insa, nu se recomanda pentru ca este foarte riscant, asta fireste pentru cei care considera pacatul desfranarii un risc prea mare pentru a fi asumat... Pentru cei care considera doar ca e bine sa-ti pastrezi virginitatea pana la casatorie, dar nu asa de important (ca nu-i nimeni absurd sa-i ceara unei fete sa nu se culce cu barbatul iubit, cum ati spus in alte topicuri), pentru ei e clar ca nu e nimic riscant... daca se poate, bine, daca nu scapam de grija asta pana in dimineata urmatoare.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 16.01.2013, 09:22:09
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit FEtele cuminti nu mai sunt la moda

Ca un fel de concluzie, sunt convins ca doi oameni maturi care se iubesc cu adevarat, vor gasi un mod de a se intelege, de a accepta defectele celuilalt si de a rezolva orice eventuala problema sau neintelegere, care ar aparea, fara a fi nevoie de prea multa "teorie"", iar orice barbat care doreste o relatie serioasa si o casatorie adevarata va cauta o fata care doreste accelasi lucru!
Reply With Quote
  #495  
Vechi 26.01.2013, 21:30:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Fetele cuminti nu mai sunt la moda

Si ca sa nu dezvolt numai "teorie", postez un videoclip care - desi poate fi considerat prea "siropos"- ilustreaza zic eu destul de bine cum o fata poate fi si cuminte, dar si vesela in accelasi timp!

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=YeIZd8cgaDw
Reply With Quote
  #496  
Vechi 03.02.2013, 15:12:16
aurelian86 aurelian86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Constantza
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Nu mai generalizati!!

Frati si surori exista oameni si oameni, cum nici degetele de la o mana nu sunt la fel, cum nici in padure, daca exista un copac uscat, nu sunt toti la fel. Voi va referiti la mediul vostru in care v-ati invartit, ati socializat. Mentalitatea s-a schimbat, ptr ca e un curent in zilele noastre trebuie sa fim deschisi ( a accepta tot) si sa fim in rand cu lumea( turma).
Iar fete cuminti exista si baietii cuminti, conteaza ce intelege fiecare prin cuminte
Reply With Quote
  #497  
Vechi 03.02.2013, 15:41:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelian86 Vezi mesajul
Iar fete cuminti exista si baietii cuminti, conteaza ce intelege fiecare prin cuminte
Fiecare limba are un geniu al ei. Exista, asadar, si un geniu al limbii romane. "Cuminte" inseamna "cu minte".

Contrariul cuminteniei este boala. Nesanatatea. "To be insane". A fi necuminte, adica a fi "fara minte". "Insane". Nebun, pe romaneste.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #498  
Vechi 09.04.2013, 20:37:10
DAdrian DAdrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2013
Mesaje: 1
Implicit

Ma bucur sa gasesc un asemenea subiect, chiar din intamplare ... ma bucur sa vad ca mai preocupa pe cineva NORMALITATEA!
Reply With Quote
  #499  
Vechi 10.04.2013, 22:28:55
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Arrow Pot să zic și eu ceva referitor la acest subiect?

Aș dori să zic și eu ce cred despre această temă de discuție. Da, m-am lovit de aceeași problemă: a fetelor cuminți. Și nu mă refer că nu se păstrează curate (virgine) până la nuntă ci pentru că, am dat peste destule, care, din păcate, văd la băieți defectele ca fiind calități. Cred că reprezintă niște calități dacă poți bea mai mult (până te îmbeți și nu mai știi ce e cu tine), dacă conduci o mașină în stil agresiv, dacă ești pasionat de fotbal (în sensul de pierde vară deși eu aș zice pierde viață) adică să pierzi ore întregi în față la tv în loc să practici tu sportul, și tot așa, dacă știi să dansezi bine, dacă le ai cu vrăjelile prin vorbe, etc.
În schimb mi s-au adus reproșuri de la fete, probabil acest gen de fete, nu am dorit să le cataloghez în vreun fel, care mi-au zis că eu am doar defecte: nu ies în cluburi, nu beau mult (nici nu suport băuturile tari mai ales), nu fumez și nu am nici un viciu; până și jocurile pe pc, le joc doar când am timp și când simt nevoia de a schimba rutina; și nici măcar nu-s violente, ci simulatoare. Nu înjur, nu mă bat, respect oamenii și munca lor pentru că știu că o muncă adevărată nu e ușor de depus. Și totuși cică astea-s defecte. Sunt defecte, din punctul unora de vedere, pentru că dacă nu le cauți sub fustiță în club, atunci degeaba le mai întrebi cum le cheamă.
Singurul lucru care l-as schimba ar fi următorul: atunci când voi întâlni pe una care vede la mine calitățile calități și nu defecte, voi avea grijă să o tratez așa cum trebuie așa încât să fie fericită.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 10.04.2013, 22:46:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@motan25 Poate nu cauti unde trebuie?! Este vorba de fetele din Biserica cu basma pe cap aici? Sau te uiti numai dupa un anumit tip de fete, de toate zic acelasi lucru?
Stii de ce zic, caci multi se plang ca nu gasesc ce vor, dar nici nu cauta unde trebuie, multi punand mare accent pe fizic sau mai stiu eu ce si nu cauta fata sa aiba calitati ortodoxe sa zic asa.
Nu este un defect sa nu iesi in cluburi si sa te imbeti, chiar daca asa e moda acum. Daca asta inteleg tinerii prin distractie.
Cu siguranta sunt fete care nu se dau in vant dupa cluburi si betii, insa trebuie sa le cauti unde fetele cuminti isi petrec timpul.

In ziua de azi oricum e greu sa gasesti oameni de calitate. S-a racit mult dragostea dintre frati, iar bunele maniere sunt ceva demodat.

Rabdare si rugaciune.O sa te ajute Domnul pana la urma sa gasesti pe cineva, daca ai incredere in El. Insa, ai grija ca nu cumva sa pierzi prea multe trenuri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 09:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 19:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19