Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 10.04.2013, 22:46:49
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Aș dori să zic și eu ce cred despre această temă de discuție. Da, m-am lovit de aceeași problemă: a fetelor cuminți. Și nu mă refer că nu se păstrează curate (virgine) până la nuntă ci pentru că, am dat peste destule, care, din păcate, văd la băieți defectele ca fiind calități. Cred că reprezintă niște calități dacă poți bea mai mult (până te îmbeți și nu mai știi ce e cu tine), dacă conduci o mașină în stil agresiv, dacă ești pasionat de fotbal (în sensul de pierde vară deși eu aș zice pierde viață) adică să pierzi ore întregi în față la tv în loc să practici tu sportul, și tot așa, dacă știi să dansezi bine, dacă le ai cu vrăjelile prin vorbe, etc.
În schimb mi s-au adus reproșuri de la fete, probabil acest gen de fete, nu am dorit să le cataloghez în vreun fel, care mi-au zis că eu am doar defecte: nu ies în cluburi, nu beau mult (nici nu suport băuturile tari mai ales), nu fumez și nu am nici un viciu; până și jocurile pe pc, le joc doar când am timp și când simt nevoia de a schimba rutina; și nici măcar nu-s violente, ci simulatoare. Nu înjur, nu mă bat, respect oamenii și munca lor pentru că știu că o muncă adevărată nu e ușor de depus. Și totuși cică astea-s defecte. Sunt defecte, din punctul unora de vedere, pentru că dacă nu le cauți sub fustiță în club, atunci degeaba le mai întrebi cum le cheamă.
Singurul lucru care l-as schimba ar fi următorul: atunci când voi întâlni pe una care vede la mine calitățile calități și nu defecte, voi avea grijă să o tratez așa cum trebuie așa încât să fie fericită.


În popor e o vorbă care n-a ajuns degeaba să fie așa de cunoscută : "mâța blândă zgârie rău". Iar Murphy are o vorbă conformă cu realitatea de pe teren: "Când cineva pare prea perfect ca să fie adevărat, atunci cel mai probabil așa și este "
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 10.04.2013 at 23:23:10.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 11.04.2013, 14:39:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul


În popor e o vorbă care n-a ajuns degeaba să fie așa de cunoscută : "mâța blândă zgârie rău". Iar Murphy are o vorbă conformă cu realitatea de pe teren: "Când cineva pare prea perfect ca să fie adevărat, atunci cel mai probabil așa și este "
Aici ati mentionat mai multe aspecte:

-cu bauturile alcoolice: nimeni nu zice sa nu serveste de exemplu o bere intr-un club sau un pahar de vin la o nunta sau petrecere, etc! Important este sa nu se depaseasca masura- nu stiu ce placere poate fi asta sa te imbeti turta si sa nu mai stii ce-i cu tine! De obicei omu'cand e bucuros se apuca de cantat, de jucat sau de chiuit!

-de dansat evident ca e foarte frumos si este de apreciat un barbat care stie sa danseze!

-fumatul este intradevar un obicei nociv pentru sanatate, dar din ce am discutat si eu cu multi fumatori e foarte greu de lasat, dar nu imposibil!

-cu fotbalul evident ca e mult mai frumos de jucat decat de vizionat la tv sau chiar pe stadion. Acuma orice barbat se mai uita din cand la un meci (ori cand joaca echipa favorita, ori cand nu gasesti vreun film mai bun la tv), insa daca ar fi sa aleg as prefera sa joc o tabla , un sah , un remy sau o partida de carti, decat sa ma uit la un meci de fotbal la tv;

-in relatiile sociale intre barbati si femei acuma e frumos de facut o gluma (dar nu de prost gust sau cu aluzii indecente), un compliment, etc! Pe strada, intr-un local de alimentatie publica sau bar, daca esti cu mai multi prieteni- asa ca intre barbati- evident ca mai intorci capu dupa o femeie frumoasa sau mai faci un comentariu mai picant! Insa, atunci cand esti cu nevasta, iubita sau prietena, asemenea atitudine devine de prost-gust si anormala!
Sunt glume care se spun numai intre barbati si sunt alte glume care pot fi spuse fata de toata lumea!
Reply With Quote
  #503  
Vechi 12.04.2013, 23:46:57
Cipri1 Cipri1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Eu cred ca si moda are partea ei de vina . Sigur s-a mai scris in atatea posturi cate sunt in acest thread . In magazine majoritatea articolelor vestimentare pentru fete sunt mulate !!! Foarte multe se poarta asa . Colantii aia sunt ceva universal printre fetele din ziua de azi .
Reply With Quote
  #504  
Vechi 13.04.2013, 00:11:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cipri1 Vezi mesajul
Eu cred ca si moda are partea ei de vina . Sigur s-a mai scris in atatea posturi cate sunt in acest thread . In magazine majoritatea articolelor vestimentare pentru fete sunt mulate !!! Foarte multe se poarta asa . Colantii aia sunt ceva universal printre fetele din ziua de azi .
Si este o treaba f.enervanta. Nici daca vrei sa gasesti ceva dragut, tineresc dar in acelasi timp si decent, nu prea ai de unde sa iei. Asa ca fetele cumpara ce gasesc.
Reply With Quote
  #505  
Vechi 13.04.2013, 00:20:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aiurea, care chiar vrea ceva decent, gaseste decent.

Sigur, probabil mai sunt unele care isi dau seama ca n-ar trebui sa poarte chiar orice vad pe la fete "de succes" dar tentantia succesului e prea mare, asa ca zic si ele "asta am luat, pentru ca asta am gasit".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #506  
Vechi 13.04.2013, 01:50:06
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Adevarat in ziua de azi e mai greu sa vezi o fata decenta care sa nu fie considerata prea simpla sau sa nu fie ridiculizata de societate intr-un fel sau altul. Am si eu o fata care in curand va implinii 16 ani si povestim mereu de viata sociala. Ca mama crestina trebuie sa fac cum e mai bine cu voia Domnului sa invat copiii ce-i bine, ce-i rau, cum sa se comporte, cum sa faca fata vietii in general. Ca orice parinte se stie nu-i usor ( nici un copil nu vine cu manual de instructiuni).
Dupa cum au mentionat si altii inainte mea, totusi exista si fete si baieti buni, dar depinde unde-i cauti, nicidecum nu ai sa-i gasesti in cluburi. Daca vrei sa intilnesti un crestin, al cauti in biserica, si va asigur ca eu am mers la mai multe biserici ortodoxe ( ca sant departe de mine, si ma duc dupa cum permite circumstantele), si am vazut destule fete si baieti credinciosi. Unii sant mai moderni, altii mai simpli, altii si moderni si simpli. Fetei mele ai place sa se imbrace cu gust, si mereu este la moda, dar niciodata provocatoare (poarta fusta mini, pe dedesupt ia colanti sa nu fie nimic necuvincios la privire, poarta un maiou, peste ia o geaca). Pana ce si la plaja poarta pantaloni scurti peste costumul de baie, si mereu poarta costum de baie intreg. Este atractiva, moderna si totusi decenta. Se poate, dar cum spun mereu fetitei mele: banii nu cumpara stilul ( money can't buy style). Poti sa ai bani si totul la dispozitie si tot poti sa arati imbracat ca de doi bani (faptul ca dai mii de dolari sau lei pe o rochie care e mai scurta decat chilotii, nu te face sa arati decat IEFTIN).
Dar sa nu deviez de la subiect, de acord, nu sant la moda fetele (sau baietii ) cuminti, niciodata nu au fost. Dar daca esti crestin si doresti sa intilnesti pe cineva care are calitati crestine, cauti in Biserica nu in Moda.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #507  
Vechi 13.04.2013, 03:56:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aiurea, care chiar vrea ceva decent, gaseste decent.

Sigur, probabil mai sunt unele care isi dau seama ca n-ar trebui sa poarte chiar orice vad pe la fete "de succes" dar tentantia succesului e prea mare, asa ca zic si ele "asta am luat, pentru ca asta am gasit".
Intra in magazinele ptr. fete tinere si spune-mi ce fel de haine sunt, mai ales pentru vara.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 13.04.2013, 04:49:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Dar sa nu deviez de la subiect, de acord, nu sant la moda fetele (sau baietii ) cuminti, niciodata nu au fost. Dar daca esti crestin si doresti sa intilnesti pe cineva care are calitati crestine, cauti in Biserica nu in Moda.
Ei, inainte fetele cuminti erau norma. De exemplu America de Nord, inainte de revolutia sexuala, era puritana. Ati citit/vizionat Anne of Green Gables ?
Reply With Quote
  #509  
Vechi 13.04.2013, 09:46:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si este o treaba f.enervanta. Nici daca vrei sa gasesti ceva dragut, tineresc dar in acelasi timp si decent, nu prea ai de unde sa iei. Asa ca fetele cumpara ce gasesc.
Lasa magazinele gen boutique(care afiseaza parca numai haine de club),treci la cumparat online :)
Sunt o gramada de haine decente,sa-ti pui si-n cap.
Am sa-ti trimit niste linkuri.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 13.04.2013, 13:03:12
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Lasa magazinele gen boutique(care afiseaza parca numai haine de club),treci la cumparat online :)
Sunt o gramada de haine decente,sa-ti pui si-n cap.
Am sa-ti trimit niste linkuri.
Online, da. Insa e putin diferit cand probezi ceea ce cumperi. Plus ca in mod normal, ar trebui ca fiecare magazin sa aibe haine de toate felurile. Nu zic, mai gasesc si haine dragute, insa majoritatea sunt cu imprieuri, blugii stramti, fustele scurte si stramte etc. Magazinele in sine dicteaza tredurile mai mult decat fetele.

:D Astep sa imi trimiti site-urile. M-ai facut curioasa!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 09:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 19:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19