Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.10.2013, 06:41:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ma refeream doar la faptul, ca iti lipseste experienta acelor ani de dinainte de 1989, ca sa intelegi pe deplin cum era atunci.
.
Hai, lăsați.
Ca să nu fii lichea trebuia doar să vrei.

Ca și acum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 17.10.2013, 12:19:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ma refeream doar la faptul, ca iti lipseste experienta acelor ani de dinainte de 1989, ca sa intelegi pe deplin cum era atunci.
Nu era în discuție experința, ci lipsa de consecvență în idei care îți lipsește.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ceea ce ai scris tu este corect, dar nu are legatura cu cele scrise de mine.
Din păcate ceea ce am anticipat s-a adeverit.
Să fii binecuvântată!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 17.10.2013, 14:01:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ma refeream doar la faptul, ca iti lipseste experienta acelor ani de dinainte de 1989, ca sa intelegi pe deplin cum era atunci.
Depinde, ca nu toti au trait la fel atunci.
Mai era o venerabila bunicuta pe aici, care se ajunsese binisor de pe urma traiului comunist, o mai lucrat cativa anisori dupa '89 si s-o scos cu o pensie dragutza si ceva bunuri, si ii dadea cu "vai ce aiurea era atunci", ea traind bine mersi acum de pe urma a ce "naspa" era atunci, nefiind in situatia unui tanar de acum, care mai degraba trebuie sa se gandeasca la emigratie daca vrea sa traiasca decent.

Deci asta nu e un argument si la o adica, ce a marcat a fost o lipsa de consecventa de pozitie vs comunism care n-are nici o legatura cu "lipsa de experienta" a traiului de atunci.

Dar probabil ambele pozitii ar fi conciliabile daca ai renunta la folosirea atributului de "comunist" intr-un ses invectiv si ai recunoaste deschis ca desi comunismul a ingradit libertatea, asta a mai avut si conotatii pozitive, pentru ca pana la urma, se pare ca omul isi administreaza destul de dificil aceasta libertate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 17.10.2013, 18:39:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu era în discuție experința, ci lipsa de consecvență în idei care îți lipsește.



Din păcate ceea ce am anticipat s-a adeverit.
Să fii binecuvântată!
Ba despre faptul ca nu ai trait in anii comunismului e vorba, caci la asta m-am referit eu, lucru care te-a deranjat! ... dar chelul isi pune mana in cap, cum se spune!
Lipsa mea de consecventa, intr-adevar o am, caci am tot zis ca nu mai raspund la asa mesaje puerile, si vad ca tot o fac... Trebuie sa ma indrept, caci imi cam pierd timp pretios pentru a raspunde la mesaje de nici doi bani.
In privinta anticipatiei: vad ca ai o idee si aia fixa, iubitule (ca sa il citez pe Sf. Ap. Pavel)!
Asa ca eu ma opresc aici. Timpul meu e mult prea pretios si am prea multe de facut. Si apoi vom da socoteala pentru tot: pentru cuvintele folosite, pentru timpul irosit. Mea culpa!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 17.10.2013, 18:44:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hai, lăsați.
Ca să nu fii lichea trebuia doar să vrei.

Ca și acum.
Afirmatia ta duce discutia in alta directie. Nu despre asta era vorba. Nu ca ar fi neinteresant ce spui tu, dar nu despre asta era vorba, ci despre trairea acelor vremuri, pentru a le intelege atat partile bune cat si pe cele rele.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 17.10.2013, 19:11:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din păcate, am trăit acele vremuri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #117  
Vechi 17.10.2013, 22:22:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ba despre faptul ca nu ai trait in anii comunismului e vorba, caci la asta m-am referit eu, lucru care te-a deranjat! ... dar chelul isi pune mana in cap, cum se spune!
Spre surprinderea ta am trăit acele vremuri ale comunismului, iar în revoluție am pierdut pe cineva drag din familie. E suficient? Sau numai experința frăției tale e binevenită?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Asa ca eu ma opresc aici!
Să fii binecuvântată!

Last edited by ovidiu b.; 17.10.2013 at 22:25:15.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 17.10.2013, 23:14:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Doamna Miha-Anca, de ce nu incercati sa ne povestiti experienta dvs din comunism, ca sa ne convingeti pe noi, astia mai tineri, mici si prosti, ca nu stim nimic din comunism?! Cativa dintre noi au si facut-o mai sus.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 18.10.2013, 11:36:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Doamna Miha-Anca, de ce nu incercati sa ne povestiti experienta dvs din comunism, ca sa ne convingeti pe noi, astia mai tineri, mici si prosti, ca nu stim nimic din comunism?! Cativa dintre noi au si facut-o mai sus.
Anca a spus un lucru ,faptul ca in comunism s-au intamplat si lucruri bune.
Eu cred ca fenomenul gazelor de sist sau Rosia Montana nu s-ar fi manifestat acum.
Televiziunile la noi sunt de cea mai proasta calitate si manipulate politic.
Tinerii au modele de viata persoane mediocre care au reusit prin furtisaguri sau prin prostitutie ,la televiziuni sunt promovati prezentatori inculti care nu vorbesc corect ,nu au dictie ,limbaj adecvat ,etc
Reply With Quote
  #120  
Vechi 20.10.2013, 00:04:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Doamna Miha-Anca, de ce nu incercati sa ne povestiti experienta dvs din comunism, ca sa ne convingeti pe noi, astia mai tineri, mici si prosti, ca nu stim nimic din comunism?! Cativa dintre noi au si facut-o mai sus.
Conform experientei mea din vremea comunismului din Romania, prostia nu are legatura cu inteligenta, ci cu gresita alegere in ceea ce priveste faptele sau cuvintele noastre. Atentie deci la ele, caci acestea ne reprezinta.
Reply With Quote
Răspunde