Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.10.2013, 01:15:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dati-mi va rog un exemplu din vasta intelepciune taraneasca.
S-or fi transformat bancile universitare in pogoane de arat si treierat si eu nu aflai...Iar cititul cartilor si tratatelor in privitul ierbii,in poiana...
Faptul ca din popor s-au nascut cele mai mari genii romanesti, spune ceva.
Apoi bogatia de proverbe romanesti, folclorul, traditiile din agricultura, legate de observarea semnelor din natura, sunt exemple de intelepciune taraneasca sau populara.

Am intalnit odata, mergand cu trenul, un taran, care facuse ani de inchisoare impreuna cu un profesor universitar. Sa fi vazut la el vocabular! Taranul roman este inteligent. Spre deosebire de cate un orasan, care doar consuma, dar nu produce decat gunoi...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.10.2013, 01:28:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Faptul ca din popor s-au nascut cele mai mari genii romanesti, spune ceva.
Apoi bogatia de proverbe romanesti, folclorul, traditiile din agricultura, legate de observarea semnelor din natura, sunt exemple de intelepciune taraneasca sau populara.

Am intalnit odata, mergand cu trenul, un taran, care facuse ani de inchisoare impreuna cu un profesor universitar. Sa fi vazut la el vocabular! Taranul roman este inteligent. Spre deosebire de cate un orasan, care doar consuma, dar nu produce decat gunoi...
Da,doamna! Exemplele dvs nu fac decat sa intareasca spusele mele:nestiutorii sau clasele de oameni care nu au tangenta cu studiile inalte si alte forme de educatie se pot intelepti/educa ori urmand cursuri ori daca se intovarasesc cu cineva(exact ca in exemplul dat cu taranul si profesorul univesitar).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 11.10.2013, 09:20:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,doamna! Exemplele dvs nu fac decat sa intareasca spusele mele:nestiutorii sau clasele de oameni care nu au tangenta cu studiile inalte si alte forme de educatie se pot intelepti/educa ori urmand cursuri ori daca se intovarasesc cu cineva(exact ca in exemplul dat cu taranul si profesorul univesitar).
Nu neaparat. Educatia nu se rezuma numai la studii universitare sau adunare de cunostiinte. Am intalnit oameni simpli, dar intepelti, care aveau scoala vietii. Apoi, nu toti oamenii au acces la studii si invatatura inalta, dar asta nu ii face mai putin valorosi. Povestile populare, proverbele, arta populara, mestesugurile isi au radacinile in crestinism. De exemplu, in pictura traditionala romaneasca nu exista umbre sau punctul de pe costumul popular este in forma de Cruce. Taranii au un mare talent si inclinatie spre arta. Cati tarani nu fac sculpturi? Cati nu au facut? Sau sculputra nu este ceva de luat in seama, ci numai diplomele? Sa nu confundam taranul roman cu ce avem astazi. Citeste Pr.Staniloae "Ortodoxia si romanismul" ca sa vezi cum erau romanii simpli. Uiti ca si Biserica este un loc de invatatura, iar Biserica se afla si in varf de munte si in bucuresti. Sfaturi in viata poti primi si de la taranii. Nu vor fi sfaturi pline de citate si trimiteri la carti, ci iti vor spune din experienta lor de viata si din ce stiu de la Biserica. (eu cand zic tara, ma gandes la taranul roman crestin-ortodox)

Apoi, cand vine vorba de mantuire nu scoala omeneasca e importanta. Povestea un Parinte de la Man.Oasa cum un cioban, care nu prea mergea des la Biserica ptr. ca era mereu cu oile pe munte, a intrat in Biserica si i-a placut foarte mult icoana Maicii Domnului cu Pruncul. Nu stia el ce sa faca, dar a scos fluierul si i-a cantat asa numai cum ciobaii stiu, iar Domnul Iisus l-a aplaudat din icoana. Sau alt cioban, pe munte, nestiind multe rugaciuni sau cum se fac metaniile, a vrut sa se roage si el cumva. A luat bata aia de cioban, a pus-o jos si sarea peste ea si spunea: una mie, una Tie. Si asta e o forma de ruga.

Last edited by Parascheva16; 11.10.2013 at 09:26:17.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 11.10.2013, 09:34:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, dar se uita faptul ca pt. Cleopa a citit toata biblioteca manastirii. Chiar si in perioada in care era la ascultare cu oile pe camp, s-a ideletnicit cu aceasta lectura si, har Domnului, avea si o memorie foarte buna. Uite aici cate a citit parintele Cleopa, in timp ce pazea oile: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...iei-83003.html
Nu stiam ca taranii nu stiu sa citeasca si ca nu au minte. Dupa cate stiu eu, de citit au invatat mai toti oamenii, in scoli si/sau in Biserica. Scoala se facea si la tara, nu doar la oras. Nu faceau clasele superioare, gen facultate. Prima scoala romaneasca a fost in curtea unei Biserici Ortodoxe, construita in sec. 12.

Eu cand zic om simplu, ma gandesc la un om fara universitati si doctorate. Dar asta nu inseamna ca e prost si nu a citit. Apoi, cei care se duc la Biserica, citesc din Biblie si din cartile ortodoxe, au parte de cea mai buna educatie. Ce vroiam eu zic e ca, nu universitaeta te face om si crestin adevarat, ci trairea in Biserica. Cum spunea un Parine, adevarata Teologie e in Biserica. Sau nu stim de oameni cu mastere si doctorate care spun si fac numai prosti? In fine, eu nu am sa consider om prost sau neintelept doar ptr. ca nu s-a dus la universitate.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 11.10.2013, 13:09:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si deobicei prostii aia au mai multa credinta in Dumnezeu. Pr.Cleopa, un om simplu si fara facultatea de teologie, si ce parinte era! Nu il faceau 100 de pastori prostanti.
Credinta in Dumnezeu le tine mintea intreaga ,au mai putine pacate ,mai multa incredere in ajutorul lui Dumnezeu care nu ne lasa.
Ce sa faci si cu IQ-ul daca ajungi in iad.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 11.10.2013, 13:19:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ar fi extrem de folositor si realist daca nu v-ati mai gandi ca toti cei care nu sunt interesati sa mearga la psiholog, sau nu au o parere buna despre psihologi sunt neaparat niste ignoranti manelisti scuipatori de seminte si sa nu mai luati totul atat de personal.

Trebuie sa invatati sa ii respectati si pe ceilalti, sa nu ii jigniti si sa acceptati faptul ca exista si oameni care nu gandesc ca d-voastra. Nu trebuie sa sariti in sus ca oamenii sunt ignoranti , daca merg doar la preot si nu frecventeaza psihologul si daca o au parere proprie bine intemeiata legata de acest lucru.

Ce incredere se poate avea intr-o stiinta aparuta in secolul 19, la fel ca majoritatea religiilor sectarilor, din care se scot bani frumosi in occident si la care apeleaza dupa cum am vazut vedetele cu bani, fara nici o credinta in Dumnezeu, doar pentru ca e la moda sa ai psihologul tau care te jupoaie de bani!

Romanii normali nu au bani destui pentru psiholog, multi au experiente neplacute, si in fond daca ai preot de ce ai mai avea nevoie de psiholog?

La psiholog sa se duca ateii, pentru ca oricum un crestin ce ar avea de invatat de la un psiholog cu conceptie ateista? Mai mult i-ar strica, daca toti sunt asa de subiectivi ca d-voastra!
Aveti dreptate .Dar in cazul unei persoane care nu e credincioasa sfatul unui psiholog ortodox cred ca ar fi benefic ,in sensul ca ar aduce-o la credinta si ar mai ajuta-o putin.
Preotii recomanda in general sf.maslu pt persoane cu boli de nervi si descurajeaza folosirea calmantelor
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.10.2013, 13:20:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dati-mi va rog un exemplu din vasta intelepciune taraneasca.
S-or fi transformat bancile universitare in pogoane de arat si treierat si eu nu aflai...Iar cititul cartilor si tratatelor in privitul ierbii,in poiana...
Sa nu confundam inteligenta care tine de lucrurile acestei lumi cu intelepciunea.

Un om trebuie sa fie in primul rand moral, intelept si pe urma daca mai e loc, inteligent la modul "diploma de bac" sau "doctorat".

Am avut ocazia sa vad/aud si un om de la tara simplu, cu fara prea multa scoala si profesor universitare cu acte in regula, dar ratat ca si familie, copii.

Desigur, asta nu inseamna ca a fugi de inteligenta este reteta intelepciunii sau ca orice om fara carte este si intelept sau orice om inteligent este si imoral sau mai stiu eu la ce idei stralucite se poate ajunge pentru a argumenta o cauza pierduta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 11.10.2013, 13:23:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Aveti dreptate .Dar in cazul unei persoane care nu e credincioasa sfatul unui psiholog ortodox cred ca ar fi benefic ,in sensul ca ar aduce-o la credinta si ar mai ajuta-o putin.
Preotii recomanda in general sf.maslu pt persoane cu boli de nervi si descurajeaza folosirea calmantelor
Doamne ajuta !
Un psiholog poate, teoretic, ajuta orice fel de om.
Chiar si cei credinciosi au nevoie de indrumare, asistenta sufleteasca, care nu neaparat o pot gasi la orice fel de preot.

Si probabil nu stii dar in "boli de nervi" nu se dau neaparat calmante si nici n-as folosi termenul de "boli de nervi" care dpdv medical este absolut invalid ci m-as referi la "boli psihice" care au un tratament de depaseste notiunea de "calmante" si fara care, in unele cazuri se poate ajunge la agravarea problemelor pana la nivelul la care individul devine o problema de integritate fizica pentru el si pentru cei din jur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 11.10.2013, 13:24:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Credinta in Dumnezeu le tine mintea intreaga ,au mai putine pacate ,mai multa incredere in ajutorul lui Dumnezeu care nu ne lasa.
Ce sa faci si cu IQ-ul daca ajungi in iad.
In Iad poti sa ajungi si cu IQ dar foarte bine si fara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.10.2013, 13:29:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,doamna! Exemplele dvs nu fac decat sa intareasca spusele mele:nestiutorii sau clasele de oameni care nu au tangenta cu studiile inalte si alte forme de educatie se pot intelepti/educa ori urmand cursuri ori daca se intovarasesc cu cineva(exact ca in exemplul dat cu taranul si profesorul univesitar).
Eu n-as paria pe scoala ca mediu de educatie pe partea de intelepciune/morala/comportament.

Mai mult, cat am fost in scoli, nu am observat pe nimeni sa-si schimbe felul de a fi iar ca nivel intelectual cam toti erau in clasa a VIII-a cum erau si in clasa Ia.

Ca au mai asimilat oarece informatie, asta e partea a doua, dar nu are legatura cu ce discutam noi de fapt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde