Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2013, 21:18:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Patriarhii catolici

IPS Louis Sako a fost intronizat, cu paza militara, patriarh al Bisericii Caldeene, cu scaunul la Bagdad. El ii succede Preafericitului Emanuel al III-lea, care a implinit varsta retragerii.

Sursa: http://www.theprovince.com/news/new-...070/story.html

Numarul catolicilor din Mesopotamia a scazut dramatic in ultimul timp datorita numeroaselor asasinate pe care adepti ai "religiei pacii" din aceasta tara le-au comis din ura fata de Cristos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2013, 12:49:42
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit PF Gregorios III

Despre PF Gregorios III am mai auzit că e tot din rândul bisericii greco-catolice grecești iar referitor la monahismul greco-catolic călugării sunt melkiți.Nu știu ce înseamnă acest rit melkit, și la noi s-a vrut ca PF Lucian Mureșan să fie un fel de patriarh nu știu legătura dintre patriarh și cardinal ținând cont că vorba de ritul catolic bizantin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2013, 13:51:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sincer nu stiu.Exista patriarhi catolici?Credeam ca doar papa.El este ''bossul''!Care e diferenta intre un patriarh catolic si un papa?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2013, 13:53:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Nu știu ce înseamnă acest rit melkit,
Un rit rasaritean din familia greco-catolica (bizantina). Nu toate riturile rasaritene sunt neaparat din aceasta familie, ci numai acelea care sunt centrate pe Liturghia Sf Ioan Gura de Aur si a Sf Vasile cel Mare. Alte rituri rasaritene au alt punct de referinta liturgic, spre exemplu Liturghia Sf Iacob in cazul siriacilor. Altfel spus, catolicii siriaci sunt rasariteni fara a fi greco-catolici. Ci "arabo-catolici", daca se poate spune astfel.

Citat:
și la noi s-a vrut ca PF Lucian Mureșan să fie un fel de patriarh nu știu legătura dintre patriarh și cardinal ținând cont că vorba de ritul catolic bizantin.
Bisericile Particulare cu drept canonic si rit propriu pot avea urmatoarele ranguri de jos in sus: eparhii, mitropolii, arhiepiscopate majore si patriarhii. La carma lor se afla, respectiv: un episcop, un mitropolit, un arhiepiscop major sau un patriarh. Rangul corespunde unui anumit grad de maturitate si autonomie fata de Biserica Universala, din ce in ce mai larg dinspre episcopie inspre patriarhie. Spre exemplu, un episcop este numit de Roma, pe cand un patriarh este ales de Sf Sinod al Bisericii Particulare respective.

PF Lucian Muresan conduce o Biserica Particulara cu rang de arhiepiscopie majora, in urma ridicarii rangului canonic al BRU de la mitropolie la arhiepiscopie majora de catre Papa Benedict.

Cardinalii sunt sfetnicii Papei si, in caz de vacanta a Scaunului Apostolic, desemneaza un nou Papa. Toti patriarhii sunt, automat, inclusi in Colegiul Cardinalilor, fiindca, in ierarhia Bisericii, patriarhii au precedenta fata de cardinali.

Dar nu toti arhiepiscopii majori, nici toti mitropolitii sunt cardinali. Numarul lor ar fi prea mare si Colegiul ar deveni inoperant pentru scopul sau, care tine de conducerea operativa a Bisericii Universale. Ca sa fac o paralela, in Biserica Luptatoare toti generalii sunt automat inclusi in Marele Stat Major, dar nu toti coloneii, nici toti maiorii, fiindca nu s-ar putea lucra cu un asemenea Stat Major.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2013, 14:00:43
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Am înțeles că papa Ioan Paul II ar fi vrut să înființeze o patriarhie greco-catolică în Ucraina pentru că acolo nu există nici patriarhie ortodoxă însă nu mai știu care au fost cauzele pentru care n-a mai putut realiza acest lucru.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2013, 14:10:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adică un fel de sarmale de viță-n foi de varză.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2013, 14:29:48
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Ceva cam de genul ăsta... PF Gregorios III este și el ridicat la rangul de cardinal sau e doar patriarh greco-catolic melkit?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2013, 14:58:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Am înțeles că papa Ioan Paul II ar fi vrut să înființeze o patriarhie greco-catolică în Ucraina pentru că acolo nu există nici patriarhie ortodoxă însă nu mai știu care au fost cauzele pentru care n-a mai putut realiza acest lucru.
De fapt, ucrainienii au cerut ridicarea in rang pentru a fi patriarhie, dar Papa le-a promis acest lucru pentru momentul cand vor avea cinci milioane de credinciosi. Este o conditie pentru a se infiinta patriarhii noi. Trebuie sa mai creasca. Au noroc catolicii ucrainieni cu foarte tanarul lor conducator, PF Sviatoslav, un arhiereu cu mult zel in Cristos, nu m-ar mira sa treaca de stacheta de cinci milioane in urmatorii ani.

@tigerAvalo9: Papa conduce Biserica Universala, patriarhii conduc Bisericile Particulare conferite lor. Este, asadar, o diferenta de jurisdictie: universala in cazul Papei, locala (sau regionala) pentru patriarhii catolici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.03.2013 at 15:05:50.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.05.2013, 19:44:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Portugalia are un nou patriarh in persoana Mons. Macário do Nascimento, care succede patriarhului Policarpo, care a indeplinit varsta canonica a retragerii.

Noul Patriarh al Lisabonei a condus pana de curand a doua episcopie ca importanta a tarii, fiind arhiepiscop de Porto. Este in varsta de 64 de ani si este apreciat pentru vasta si solida sa cultura. Mai indoielnice sunt calitatile lui de administrator, Preafericirea Sa lasand finantele Arhidiecezei de Porto in deficit.

Provincia lusitana are 21 de episcopii si trei membri in Sfantul Colegiu al Cardinalilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2017, 11:49:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Episcopii melkiti, reuniti in sinod au ales, la 21 iunie 2017, un nou patriarh in locul Beatitudinii Sale Grigorie al III-lea Laham, a carui demisie din motive de varsta a fost primita de Papa Francisc pe 6 mai.
Noul patriarh melkit este Beatitudinea Sa Yussuf Absi. Nascut in 20 iunie 1946, a fost hirotonit ieromonah in 1973. A studiat teologia la Harissa, in Liban si a urmat un doctorat in...muzica si imnografie bizantina la Universitatea Sfantului Spirit, tot in Liban. El a predat filosofia, limba greaca si muzicologia la aceleasi universitati care l'au format. In 2001 a fost ridicat la treapta deplinei preotii, primind titlul de arhiepiscop de Tars al grecilor melkiti si a lucrat la Curia Patriarhala din Damasc.

A doua zi dupa ce a fost ales de Sf Sinod a primit, potrivit obiceiului, comuniunea ecleziala a Sfantului Parinte. Iata scrisoarea de comuniune:

Beatitudinii Sale Yussuf, patriarhul Antiohiei al Grecilor Melkiti,

Cu bucurie mare am primit scrisoarea prin care ma informati de alegerea dv ca Patriarh al Antiohiei al Greco-melkitilor, de catre Sinodul Episcopilor, cerandu-mi Ecclesiastica Communio.


Tin sa va felicit si sa va asigur inca de acum de rugaciunea mea pentru ca Domnul Cristos, Bunul Pastor, sa va sustina spre indeplinirea misiunii pe care v-a incredintat-o si pentru slujirea care va este ceruta.

Alegerea Beatitudinii Voastre survine intr-o situatie delicata pentru venerabila Biserica Greco-Melkita si la un moment in care multe comunitati crestine din Orientul Mijlociu sunt chemate sa marturiseasca intr-un fel special credinta lor in Cristos mort si inviat. In acest timp foarte dificil, pastorii sunt chemati sa manifeste comuniune, unitate, apropiere, solidaritate si transparenta inaintea Poporului lui Dumnezeu care sufera.

Sunt sigur ca Beatitudinea Voastra, in armonie fraternala cu toti Parintii Sinodali va sti, cu intelepciune evanghelica, sa fie nu doar "Pater et Caput" in slujba credinciosilor Bisericii greco-melkite, dar si un marturistor fidel si autentic al Inviatului.

Din aceste motive, ca succesor al lui Petru, chemat de Isus spre a conserva unitatea in unica Sa Biserica, va acord cu multa bucurie Comuniunea Ecleziala solicitata, in conformitate cu Codul Canoanelor Bisericilor Rasaritene.

Incredintandu-va protectiei maternale a Preasfintei Maici a Domnului, va acord bucuros binecuvantarea apostolica pe care o extind asupra episcopilor, preotilor, monahilor si monahiilor, ca si asupra tuturor credinciosilor Bisericii greco-melkite.


Din Vatican, 22 iunie 2017
Francisc.


Succes pastoral si tarie noului Patriarh al multincercatei Biserici acesteia, din care placutu-i-a Domnului sa acorde atatea cununi de mucenici astazi, ca si in veacurile trecute!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde