Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2006, 16:29:13
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif
Dar tu crezi ca in presa crestina nu lucreaza tot ziaristi? sau oameni?
Din pacate laicii care lucreaza pt Biserica (ziaristi,vanzatori de carti si obiecte religioase,soferi...etc) sunt mai departe de biserica decat restul lumii. De ce? Nu stiu si nu conteaza dar sunt convinsa de ce spun ca nu putini am cunoscut de-a lungul timpului...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2006, 23:50:07
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu stiu ce sa spun! Mie imi este teama de generalizari, pt ca sunt convins ca nu intalnim un numar suficient de oameni care sa ne permita o generalizare! Peste tot sunt oameni, insa nu peste tot oamenii sunt la fel! Mai exista si oameni care sunt asa cum trebuie si aceia sufera cel mai mult....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.12.2006, 14:50:33
elenuntza elenuntza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

merita incercat dar ...nu sh dak la noi ink se poate accepta o persoan corecta.. iti doresc orcum bafta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.12.2006, 21:46:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaCristina
As vrea o parere - de fapt, cit mai multe pareri - despre jurnalisti. Credeti ca poate cineva sa razbata in acest domeniu si fara sa se preteze la compromisuri? Sau sa renunte la aceasta speranta?... Pentru ca stau si ma gindesc: intotdeauna este cineva din conducerea institutiei de presa respectiva care cenzureaza, contorsioneaza lucrurile, te face sa slujesti, vrind-nevrind, unor interese... ma abtin sa le calific.
Asa ca ce parere aveti: lupta in continuare sau reprofilare?
Trebuie sa continui lupta.Nu toata presa este "inregimentata". Un exemplu este ziarul GANDUL, revista MAGAZIN si mai sint.Poti sa-ti gasesti o rubrica sau un domeniu unde ai o independenta mai mare. In general nu numai la noi, presa nu are o independenta totala find legata de anumite grupuri de interese. BAFTA!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.04.2007, 17:39:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Inainte de a-ti da cu parerea trebuie sa cunosti, cel putin un jurnalist.

Asa poti spune si cxa toti preotii sunt iubitori de arginti sau mai stiu eu cum.

Generalizarile nu fac bine.

Topic-ul este "Jurnalistii", nu "Presa". Asa ca ar fi bine sa ne referim la jurnalisti nominal...sau macar la materiale concrete aparute in presa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.04.2008, 23:21:02
jules jules is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.04.2008, 23:24:50
jules jules is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.04.2008, 13:36:21
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaCristina
Credeti ca poate cineva sa razbata in acest domeniu si fara sa se preteze la compromisuri? Sau sa renunte la aceasta speranta?...
Stim ca mare parte din cei ce traiesc in lume iubesc pacatul si ca in general presa adresandu-se unei lumi care in majoritatea ei iubeste pacatul de multe ori tinde sa satisfaca aceste dorinte ale oamenilor. Presa prin faptul ca de multe ori nu il are pe Dumnezeu in ecuatiile ei, tinde de multe ori sa fie lipsita de principii.

Asta nu inseamna ca nu sunt si jurnalisti integri. Sunt multi. Ei trebuie sa faca fata unor presiuni mari.
Reply With Quote
Răspunde