Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2009, 13:25:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit V-ati gandit vreodata...?

Credeti ca este posibil?V-ati gandit vreodata ca in departare deoarece Universul este infinit iar Dumnezeu este inca misterios chiar daca noi incercam nu ne mai fie ,El este si inca foarte misterios,deci,v-ati gandit vreodata ca exista alta planeta locuita exact asa de oameni?Interzice Biblia acest lucru?Ce spune religia?Alta planeta identica ca Terra in departare,Universul este infinit si ar mai putea exista oameni in alta parte,animale etc.Respinde religia aceasta idee?Pot fi mult mai evoluate sau mai putin evoluate.Eu zic ca ar fi egoist sa gandim ca suntem singurii intr-un Univers infinit iar Dumnezeu este foarte misterios,a creat totul eu cred ca nu ne-a lasat numai pe noi in acest mare ,spatios si misterior Univers.Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2009, 13:46:16
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

De unde stii ca Universul este infinit? Eu as zice mai degraba ca Dumnezeu este infinit si universule misterios, si nu invers.

Ar putea exista viata si pe alte planete, dar daca ar fi asa, cred ca si ei ar fi tot creatii ale lui Dumnezeu dotate cu constiinta si capacitate de iubire.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2009, 16:00:47
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biblia nu spune ca am fi singurii in univers. Dar si daca ar mai fi alte civilizatii,noi nu putem intra in legatura cu ele. Fie sunt prea departe,fie apartin unor dimensiuni diferite etc. De aceea Dumnezeu nu ne-a dat nici un indiciu sau informatie desprea aceasta. Cu alte cuvinte,avem lucruri mai bune de facut decat sa ne preocupe viata pe nu stiu ce alta planeta. Sa ne vedem de mantuirea noastra (de care si asa suntem departe),eu zic ca este mai de folos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2009, 17:12:12
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Eu cred ca lucrurile sunt mult mai simple decat credem noi si mai cred in faptul ca El sta chiar in spatele nostru si zambeste cand ne vede ca ne agitam atat si transpiram pentru niste intrebari care....nu prea au niciun impact

La unii mai sta si dupa ureche si le mai da cate o "bucata" zdravana de trezire : ).Cateodata!
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2009, 17:16:12
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Mi-a trecut prin cap. E celebra proprozitiune: "sa crezi ca esti singur in univers e culmea ignorantei".

Imi amintesc ca am si demontat-o stiintific, dar nu mai imi amintesc. Eu am ramas la ideea ce spune Dumnezeu, nu ce spune cartea de fizica.

Universul e infinit datorita timpului, cred eu. Dar tu gresesti cand presupui un Univers cu sisteme solare infinite. Este un nr. finit de stele si planete, care se departeaza unele de altele din cauza expansiunii universului. E ca un balon: desenezi cu markerul puncte pe el si apoi il umfli: punctele se distanteaza in mod egal unele de altele. Dar asta nu inseamna ca stele si planete noi nu se nasc: materia se transforma. In timp. La momentul actual, stiu ca s-au cautat sisteme solare echivalente cu al nostru. Rezultatul a fost descurajator pentru cei ce cred in extraterestri. Dar totusi, sunt, desi sunt la departari uriaaaase. Observatie: e imposibil sa ne fi parvenit vreun OZN de acolo.

Prin urmare, eu dau replica: "sa crezi ca nu esti singur in univers e culmea ignorantei in ce priveste Cuvantul lui Dumnezeu".

Last edited by moshu; 18.07.2009 at 17:26:18.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2009, 17:53:33
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Credeti ca este posibil?V-ati gandit vreodata ca in departare deoarece Universul este infinit iar Dumnezeu este inca misterios chiar daca noi incercam nu ne mai fie ,El este si inca foarte misterios,deci,v-ati gandit vreodata ca exista alta planeta locuita exact asa de oameni?Interzice Biblia acest lucru?Ce spune religia?Alta planeta identica ca Terra in departare,Universul este infinit si ar mai putea exista oameni in alta parte,animale etc.Respinde religia aceasta idee?Pot fi mult mai evoluate sau mai putin evoluate.Eu zic ca ar fi egoist sa gandim ca suntem singurii intr-un Univers infinit iar Dumnezeu este foarte misterios,a creat totul eu cred ca nu ne-a lasat numai pe noi in acest mare ,spatios si misterior Univers.Ce parere aveti?
Mi se pare ca un topic similar mai exista.
Da,cred ca mai sunt si alte lumi,alte universuri si ca Dumnezeu este nemarginit.
Si nu este nimic anormal in a ne intreba,este in firea umana si ma indoiesc ca Dumnezeu doreste sa fim cu ochelari de cal,doar ca trebuie sa cunoastem echilibrul in absolut orice,inclusiv in ceea ce dorim sa aflam.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2009, 19:50:38
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Credeti ca este posibil?V-ati gandit vreodata ca in departare deoarece Universul este infinit iar Dumnezeu este inca misterios chiar daca noi incercam nu ne mai fie ,El este si inca foarte misterios,deci,v-ati gandit vreodata ca exista alta planeta locuita exact asa de oameni?Interzice Biblia acest lucru?Ce spune religia?Alta planeta identica ca Terra in departare,Universul este infinit si ar mai putea exista oameni in alta parte,animale etc.Respinde religia aceasta idee?Pot fi mult mai evoluate sau mai putin evoluate.Eu zic ca ar fi egoist sa gandim ca suntem singurii intr-un Univers infinit iar Dumnezeu este foarte misterios,a creat totul eu cred ca nu ne-a lasat numai pe noi in acest mare ,spatios si misterior Univers.Ce parere aveti?
Universul nu etse nici infinit si nici etern. Si stiinta si Biserica spun aceasta. Stiinta atee spune ca spatiul si timpul au inceput sa existe odata cu Big Bang-ul, Biserica spune ca au inceput sa existe cand le-a facut Dumnezeu, in cele 6 zile ale Creatiei.

Bogdan.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2009, 20:52:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Universul nu etse nici infinit si nici etern. Si stiinta si Biserica spun aceasta. Stiinta atee spune ca spatiul si timpul au inceput sa existe odata cu Big Bang-ul, Biserica spune ca au inceput sa existe cand le-a facut Dumnezeu, in cele 6 zile ale Creatiei.

Bogdan.
Creatia Lui Dumnezeu este indistructibila. Iti poate confirma Parintele Galeriu. :) La venirea a doua toate se vor transfigura si se vor innoi. Universul va fi purificat de raul care l-a contaminat, deci are toate sansele sa fie etern. Nu stiu ce am putea intelege insa din versetul apocaliptic care ne spune ca "timp nu va mai fi".

Dar infinit nu cred nici eu ca este. Exista mai multe teorii, dar pana una-alta se accepta varianta ca este finit si fara margini. As indrazni sa fac o comparatie pe de o parte intre sufletul omului care este creat finit, dar care aspira la inaltarea tot in sus, spre Dumnezeu, fara sfarsit, in eternitate si pe de alta parte cu Universul in care traim, care este tot finit in spatiu-timp, nu are margini in 4D si se mareste in fiecare secunda cu o rata inimaginabila, cu o acceleratie inflationista, tinzand si el asimptotic catre infinit, facandu-se ascultator de Creatorul sau...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2009, 18:29:53
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu stiu ce am putea intelege insa din versetul apocaliptic care ne spune ca "timp nu va mai fi".
Adica nu va mai fi sfarsit la viata de apoi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2009, 18:44:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Adica nu va mai fi sfarsit la viata de apoi.
Ba eu cred ca va fi, dar nu ma refer la o forma de sfarsit care presupune o moarte, din moment ce vor fi mereu noi inceputuri, in vecii vecilor. Cei care se mantuiesc de rau nu vor stagna intr-o stare meritorie de fericire, pentru totdeauna. Va fi o evolutie tot in sus, spre Dumnezeu, dar cum va fi asta nu stim.

Pana si expresia "vecii vecilor" ne spune ca vom trece prin multe perioade sau eoni sau veci sau veacuri, tintind asemanarea cu Dumnezeu, desavarsindu-ne de la bine la mai bine si tot asa... Deocamdata insa asteptam sfarsitul veacului acestuia.

Cei din Iad vor ramane la conditia pe care au ales-o, departe de scopul pentru care i-a creat Hristos, si aceasta stare lipsita de orice devenire in bine, de orice urma de iubire, o stare de inghetare pe loc in singuratate si in intuneric va fi viermele cel neadormit, plangerea disperata si scrasnirea dintilor. Doamne fereste!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati avut vreodata sentimentul... ? bluester Generalitati 77 11.06.2012 01:59:07
sa ne dea de gandit.... victortiti89 Generalitati 0 29.05.2011 17:54:44
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 17:43:47