Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.04.2010, 11:28:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Asa este, cu gandirea de acum nu pot intelege multe.
Imi doresc un mod de gandire duhovnicesc. Daca'l voi dobandi vreodata, atunci voi intelege toate.
M-as mira, dar iti urez succes. Totusi, daca nu merge si nu merge, adu-ti aminte ca topcat ti-a spus ca omul e, intii de toate, un animal.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.04.2010, 13:27:07
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
M-as mira, dar iti urez succes. Totusi, daca nu merge si nu merge, adu-ti aminte ca topcat ti-a spus ca omul e, intii de toate, un animal.
Eu, cand mai am alunecari din credinta, mai citesc un science, un ateism, o cireasa, un standup comedy, un ceva., ca au grija amicii sa imi trimita. In cateva minute imi vine mintea la cap si uneori simt o nevoie acuta de a ma ruga :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 19.04.2010 at 13:29:32.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.04.2010, 13:29:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Eu, cand mai am alunecari din credinta, mai citesc un science, un ateism, o cireasa, un standup, un ceva. In cateva minute imi vine mintea la cap si uneori simt o nevoie acuta de a ma ruga :)
Ai putea sa imi traduci si mie? :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.04.2010, 13:39:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai putea sa imi traduci si mie? :)
Pai sunt inscrisa la wired.com, la slashdot science, eram si la new scientist inainte sa-mi limiteze accesul la doar 7 articole pe luna sau ceva de genul asta. Prietenii pe FB posteaza ocazional articole anti-religie/anti-crestine, cu mistoul aferent.
In mod normal nu citesc partea de mistocareala dar uneori, cand imi simt sufletul "nesimtit", in sensul ca nu simt nevoia sa ma rog, mi-am dat seama ca mai repede ies din starea asta citind totusi chestiile alea anti :) Oricat de indiferenta as fi fost inainte de a-mi cadea ochii pe ele, in scurt timp ma apuca o dezolare cumplita si ma intorc acasa, la Doamne-Doamne :)

mai sunt si ceva bloage de psihiatrie pe care le urmaresc, cu autori declarati atei si care nu au nici o retinere in a-si exprima punctul de vedere printre altele. Aceeasi reactie :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.04.2010, 13:45:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai sunt inscrisa la wired.com, la slashdot science, eram si la new scientist inainte sa-mi limiteze accesul la doar 7 articole pe luna sau ceva de genul asta. Prietenii pe FB posteaza ocazional articole anti-religie/anti-crestine, cu mistoul aferent.
In mod normal nu citesc partea de mistocareala dar uneori, cand imi simt sufletul "nesimtit", in sensul ca nu simt nevoia sa ma rog, mi-am dat seama ca mai repede ies din starea asta citind totusi chestiile alea anti :) Oricat de indiferenta as fi fost inainte de a-mi cadea ochii pe ele, in scurt timp ma apuca o dezolare cumplita si ma intorc acasa, la Doamne-Doamne :)

mai sunt si ceva bloage de psihiatrie pe care le urmaresc, cu autori declarati atei si care nu au nici o retinere in a-si exprima punctul de vedere printre altele. Aceeasi reactie :)
Si legatura cu subiectul e?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.04.2010, 13:56:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si legatura cu subiectul e?
E ca i-ai spus lui windorin ca atunci cand modul duhovnicesc de a vedea lucrurile fails, sa isi aduca aminte ca tu (un ateu declarat) i-ai spus ca omul e un animal.
Ideea ca uneori daca un ateu iti spune o chestie de genul asta, e ca un sut care te propulseaza inainte pe calea spirituala si te face sa vezi lucrurile exact pe dos decat ti le descrie ateul respectiv. Faptul ca asa arata omul in perspectiva unui ateu "omul e un animal inainte de toate" te face sa vezi lumea ateului ca fiind foarte goala si lipsita de sens, iti dai seama ce cadere mare ar fi pentru tine sa ajungi in situatia de a gandi asa, si te culegi de pe jos, te pui in genunchi si reusesti sa faci ceea ce nu reuseai sa faci inainte.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.04.2010, 14:16:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
E ca i-ai spus lui windorin ca atunci cand modul duhovnicesc de a vedea lucrurile fails, sa isi aduca aminte ca tu (un ateu declarat) i-ai spus ca omul e un animal.
Ideea ca uneori daca un ateu iti spune o chestie de genul asta, e ca un sut care te propulseaza inainte pe calea spirituala si te face sa vezi lucrurile exact pe dos decat ti le descrie ateul respectiv. Faptul ca asa arata omul in perspectiva unui ateu "omul e un animal inainte de toate" te face sa vezi lumea ateului ca fiind foarte goala si lipsita de sens, iti dai seama ce cadere mare ar fi pentru tine sa ajungi in situatia de a gandi asa, si te culegi de pe jos, te pui in genunchi si reusesti sa faci ceea ce nu reuseai sa faci inainte.
Dar tu cum iti explici toate chestiunile prin care omul, in detaliu, copiaza lumea animala? De exemplu (poate pentru unii e surprinzator), arta e unul dintre domeniile care, desi considerate de unii foarte spirituala, incearca sa excite exact instinctele noastre animalice (forme sau sunete). Si nu ma refer la ceea ce inteleg unii prin instincte animalice, adica la chestii cu batai sau injuraturi etc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.04.2010, 14:56:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aș avea tare multe de spus în legătură cu tema threndului putând să mă dau pe mine de exemplu (așa cum sunt acum) și să mă mândresc cu aceasta dar,când îmi amintesc ce mă mai împdobeam în tinerețe (când nici nu era nevoie de așa ceva - toți oamenii tineri sunt frumoși) renunț și îmi spun că o femeie împodobită care merge la biserică este mai bună decât una tot împodobită care merge într-un bar!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.04.2010, 15:04:56
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar tu cum iti explici toate chestiunile prin care omul, in detaliu, copiaza lumea animala? De exemplu (poate pentru unii e surprinzator), arta e unul dintre domeniile care, desi considerate de unii foarte spirituala, incearca sa excite exact instinctele noastre animalice (forme sau sunete). Si nu ma refer la ceea ce inteleg unii prin instincte animalice, adica la chestii cu batai sau injuraturi etc.
simplu:INVOLUTIE.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.04.2010, 15:07:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar tu cum iti explici toate chestiunile prin care omul, in detaliu, copiaza lumea animala? De exemplu (poate pentru unii e surprinzator), arta e unul dintre domeniile care, desi considerate de unii foarte spirituala, incearca sa excite exact instinctele noastre animalice (forme sau sunete). Si nu ma refer la ceea ce inteleg unii prin instincte animalice, adica la chestii cu batai sau injuraturi etc.
Ai dreptate, facem asta si uneori cu multa voluptate.
Dar cred ca stii deja cum imi explic: asta este starea noastra cazuta.
Edit: si cum spune carmina: involutie.

Dpdv crestin, desavarsirea omului presupune o existenta diametral opusa lucrurilor pe care le descrii tu, si cam asta e batalia vietii noastre. E un proiect de proportii epice :)) adica-ti stau impotriva propria biologie, societatea, tot. Dar nici nu esti singur. Si se poate. "E unii care poate", deci cred ca putem toti sa nu mai fim animale, ci sa fim ce am fost inainte de toate: chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Oamenii sunt ceva foarte frumos si complicat si au un potential enorm pe axa verticala. Din animale pot iesi doar alte animale. Din noi poate iesi si altceva, deci nu suntem animale :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotia - piedica de mantuirea a barbatului? Aghioritul Generalitati 12 05.07.2011 15:10:35
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia care se plangea de sot adrian gheorghe Intrebari utilizatori 5 19.03.2010 21:12:05