Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2010, 20:54:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In aceste vremuri sa cautam sa ne mantuim sufletele si ne cam ajunge.

Imi amintesc de o carte citita in care era vorba despre un sfant cu numele Arsenie care a ajuns intr-un lagar din Siberia in perioada comunista. Intr-o noapte, a fost condamnat la carcera impreuna cu un alt detinut, ceea ce insemna in mod normal moarte prin inghetare.

Tovarasul sau s-a speriat, gandindu-se ca a doua zi vor veni alti detinuti cu rangile pentru a-i deprinde de acolo. Dar Sfantul Arsenie a spus cu bucurie: ,,Doamne ce timp binecuvantat pentru rugaciune!" Si a inceput sa se roage, lasandu-se in voia lui Dumnezeu peste a Carui voie nimeni nu poate trece. A doua zi au fost gasiti vii, cu fetele stralucind de bucurie, iar gheata era topita cam un metru in jurul lor.

Asa ca, in aceste vremuri sa nu ne pierdem credinta. In rest, ,,bogatia, de ar curge, nu va lipiti inimile de ea'', se spune undeva.

Daca suntem pagubiti material, sa incercam sa nu ne incarcam sufletele de ura, caci ura are urmari pe plan duhovnicesc. In plus, stresul este prima cauza a cancerului.

Pai, daca eu as avea bani multi, nu stiu daca as fi atat de chibzuita incat sa fac parte suficient de mare si saracului. Asa ca Boc ma scapa de grija asta si-mi mai taie si din ceea ce am ca sa nu-mi mai fac planuri mari de viitor.

Iisus nu S-a inchinat diavolului care-i promisese bogatii. Deci nici eu n-am motive sa ma plang daca nu voi fi prea bogata. Cu noi este Dumnezeu, chiar daca suntem mai saraci, daca pazim poruncile Lui.

Poate ca este o perioada de cernere si fiecare suntem incercati ca argintul, dupa cum spunea un duhovnic. Daca ne lipim inima de cele materiale indiferent ca suntem bogati sau saraci, facem voia diavolului. Chiar si in aceste vremuri putem face voia lui Dumnezeu si sa consideram ca si Sfantul Arsenie ca aceste vremuri, asa cum sunt, pot fi valorificate duhovniceste. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.05.2010, 21:41:01
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In aceste vremuri sa cautam sa ne mantuim sufletele si ne cam ajunge.

Imi amintesc de o carte citita in care era vorba despre un sfant cu numele Arsenie care a ajuns intr-un lagar din Siberia in perioada comunista. Intr-o noapte, a fost condamnat la carcera impreuna cu un alt detinut, ceea ce insemna in mod normal moarte prin inghetare.

Tovarasul sau s-a speriat, gandindu-se ca a doua zi vor veni alti detinuti cu rangile pentru a-i deprinde de acolo. Dar Sfantul Arsenie a spus cu bucurie: ,,Doamne ce timp binecuvantat pentru rugaciune!" Si a inceput sa se roage, lasandu-se in voia lui Dumnezeu peste a Carui voie nimeni nu poate trece. A doua zi au fost gasiti vii, cu fetele stralucind de bucurie, iar gheata era topita cam un metru in jurul lor.

Asa ca, in aceste vremuri sa nu ne pierdem credinta. In rest, ,,bogatia, de ar curge, nu va lipiti inimile de ea'', se spune undeva.

Daca suntem pagubiti material, sa incercam sa nu ne incarcam sufletele de ura, caci ura are urmari pe plan duhovnicesc. In plus, stresul este prima cauza a cancerului.

Pai, daca eu as avea bani multi, nu stiu daca as fi atat de chibzuita incat sa fac parte suficient de mare si saracului. Asa ca Boc ma scapa de grija asta si-mi mai taie si din ceea ce am ca sa nu-mi mai fac planuri mari de viitor.

Iisus nu S-a inchinat diavolului care-i promisese bogatii. Deci nici eu n-am motive sa ma plang daca nu voi fi prea bogata. Cu noi este Dumnezeu, chiar daca suntem mai saraci, daca pazim poruncile Lui.

Poate ca este o perioada de cernere si fiecare suntem incercati ca argintul, dupa cum spunea un duhovnic. Daca ne lipim inima de cele materiale indiferent ca suntem bogati sau saraci, facem voia diavolului. Chiar si in aceste vremuri putem face voia lui Dumnezeu si sa consideram ca si Sfantul Arsenie ca aceste vremuri, asa cum sunt, pot fi valorificate duhovniceste. Doamne ajuta.
"Daca ai avea un gram de credinta in tine, ai putea muta muntii din loc".

Sa ne rugam sa nu ne fie date ispite si suferinte peste putere. Si de va fi sa purcedem pe calea muceniciei, sa ne rugam sa nu fim chinuiti precum au fost legionarii sfinti ai inchisorilor comuniste, care au stat pana si 20 de ani in chinuri, suferinte si batjocoriri groaznice, devenind astfel martiri sfinti intru Hristos.

Sa ne rugam asadar pentru un sfarsit crestinesc dupa voia Sa, insa un sfarsit pe care sa-l putem birui.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.05.2010, 22:00:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Antonia, de incurajare. Asa trebuie sa gandeasca crestinul, caci Dumnezeu nu ii lasa pe ai Lui, orice ar fi.
Romanii au trecut prin vremuri mult mai rele, cand magazinele erau goale, iar pe rafturi doar mustar. Si tot a supravietuit o natiune intreaga.
Si in vest sunt oameni, care s-au indatorat pana peste cap. Pentru acestia TV a facut o emisiune, in care le ia celor datornici, evident la cererea lor, economia la purecat. Analizeaza pe ce se duc banii si stabilesc o stratgie pentru viitor. De obicei se reduc costurile cele mai mari, punandu-se un plafon pentru consumul de lumina, gaz, caldura, telefon, mancare, distracii, etc, plan care trebuie respectat pentru a supravietui. Oamenii acestia sunt sfatuiti sa-si planifice banii, punand in plicuri banii alocati, pe caprarii.
Intr-adevar, cand banii sunt f putini, e greu sa mai faci si economii. Si totusi se poate. Este o cruce, pe care trebuie sa o purtam si care ne mai si smereste pe deasupra.
Pana la aparitia mult dorita a lui Vlad Tepes, se poate face si altceva: incercati, de exemplu, sa nu mai dati si sa nu mai luati spaga. E un inceput...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.05.2010, 22:23:00
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Fir-ar ea democrație,
După care-am tot râvnit,
Uite, acuma o avem,
Și lumea a înnebunit,
Nu mai vrem să mai muncim,
Vrem să fim mai libertini,
Vrem bani, dacă-ar fi cu sacul,
Câștigați doar cu furatul.

Haos, doamne-, i peste tot,
Se agită parlamentul
El vorbește, legi declară,
Dar degeaba, nu-i respectul,
Toată ziua, crime, furturi,
Huligani la drumul mare,
A lăsat tiranul, haos,
Și-acum, haosu-i mai mare.
Uite, doamne, ce-am ajuns!
Un popor dezordonat,
Unde ești tu, Țepeș doamne?
Haide, vino fă curat,
Că mi-e dor de liniște,
De copii râzând în soare,
Nu de hoți de buzunare,
De nebuni și bețivi,
Vino Țepeș pentru noi,
Că ne place omenia,
Și fă ordine în țară,
Altfel toți ne prăpădim.
Că-i vai și-amar de România,
Țara noastră, din străbuni.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.05.2010, 22:43:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
"Daca ai avea un gram de credinta in tine, ai putea muta muntii din loc".

Sa ne rugam sa nu ne fie date ispite si suferinte peste putere. Si de va fi sa purcedem pe calea muceniciei, sa ne rugam sa nu fim chinuiti precum au fost legionarii sfinti ai inchisorilor comuniste, care au stat pana si 20 de ani in chinuri, suferinte si batjocoriri groaznice, devenind astfel martiri sfinti intru Hristos.

Sa ne rugam asadar pentru un sfarsit crestinesc dupa voia Sa, insa un sfarsit pe care sa-l putem birui.
Si eu spun la fel. Puternic este Dumnezeu pentru a ne ajuta ori sa rabdam, ori sa ne ia la El in acele vremuri. Se va ingiji Dumnezeu de asta. Oricum prin fortele noastre nu putem face nimic.

Irod a ucis multi copii, lasand multe mame nemangaiate, dar Dumnzeu astfel a umplut cerul cu ingeri, spunea un sfant. Daca vor exista din nou persecutii ale crestinilor va fi important sa nu ne lepadam de credinta in ultimul moment. Caci mergem direct in iad. Doamne, fereste-ne!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.05.2010, 22:52:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumim, Antonia, de incurajare. Asa trebuie sa gandeasca crestinul, caci Dumnezeu nu ii lasa pe ai Lui, orice ar fi.
Romanii au trecut prin vremuri mult mai rele, cand magazinele erau goale, iar pe rafturi doar mustar. Si tot a supravietuit o natiune intreaga.
Si in vest sunt oameni, care s-au indatorat pana peste cap. Pentru acestia TV a facut o emisiune, in care le ia celor datornici, evident la cererea lor, economia la purecat. Analizeaza pe ce se duc banii si stabilesc o stratgie pentru viitor. De obicei se reduc costurile cele mai mari, punandu-se un plafon pentru consumul de lumina, gaz, caldura, telefon, mancare, distracii, etc, plan care trebuie respectat pentru a supravietui. Oamenii acestia sunt sfatuiti sa-si planifice banii, punand in plicuri banii alocati, pe caprarii.
Intr-adevar, cand banii sunt f putini, e greu sa mai faci si economii. Si totusi se poate. Este o cruce, pe care trebuie sa o purtam si care ne mai si smereste pe deasupra.
Pana la aparitia mult dorita a lui Vlad Tepes, se poate face si altceva: incercati, de exemplu, sa nu mai dati si sa nu mai luati spaga. E un inceput...
Intr-adevar, saracia, daca ne-o asumam crestineste, ne mai si smereste. Daca vom tanji dupa bogatiile de care in zilele noastre se bucura doar unii, inima noastra va fi la bogatiile trecatoare, nu la Dumnezeu, si chiar daca vom fi saraci, aceasta saracie nu ne va ajuta duhovniceste cu nimic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2010, 23:05:00
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit tara mea di dor...

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Romanie, Romanie, ce-ti doresc eu tie, dulci Romanie, tara mea di glorii, tara mea di dor...aici...suspans...iara, suspans...iti doresc din suflet...un nou mari, mari, sh'ntelept conducator...Asa sa ni ajute Dumnezeu !
Am zis.
De atata ,,suspans"am ajuns cu mici probleme cardiace.Circa 20 de ani de orbecait dupa ,,luminita de la capatul tunelului"m-au umplut de cucuie.Sper ca ruga ta sa fie auzita.M-as ruga si eu pt un conducator dar la Revolutie am spus.,imposibil ca de acum sa nu avem un conducator de exceptie".Gandindu-ma la aceste vorbe>mai bine tac chitic :) Bye
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2010, 23:13:31
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=vxy-t...eature=related 8-)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.05.2010, 23:51:03
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ce melodie de odinioara. De pe timpul cand nu eram nici in UE nici in NATO!
Vai ce bine ne mergea atunci...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2010, 16:29:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Aproape ca uitasem aceasta melodie... are ceva adevar in ea... "mare pericol NATO si UE"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a doua romanie....MOARTA.terifiant iulyaan Generalitati 117 28.02.2011 16:46:24
Dulcea Romanie Anca-Miha Generalitati 92 07.03.2009 23:34:21