Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 10.04.2011, 21:01:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
MariS_ drept ai grait! Doar cei inchistati limitarilor si habotniciei exagerate pot crede ca numai cei din propria lor confesiune s-ar mantui...Pacat ca prin vehementa, plina de ura vizibila uneori, nu realizeaza cat sunt de departe tocmai de...mantuire....
Pai... cam toti sfintii spun ca nu prea exista mantuire in afara Bisericii. Pentru ca harul e esential, credinta si fapte aveau si cei din Vechiul testamtent, dar si noi si catolicii spunem ca nimeni nu s-a mantuit pana la venirea lui Iisus (care i-a botezat in iad si pe cei drepti din Vechiul Testament).
Reply With Quote
  #212  
Vechi 10.04.2011, 21:26:19
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca acea una singura e BO inseamna ca suntem de acord. Am si o nelamurire, pe forumul catolic ati scris ca sunteti catolic, ma bucur ca esti ortodox (daca e asa).
Nu stiu exact daca cei pe care ii numiti sunt farisei si de ce ar trebui sa-i judecam noi. Eu cred ca cine citeaza din sfinti da dovada de smerenie, pentru ca smerenia se arata prin fapte, nu se marturiseste. Cel ce citeaza sfintii spune ca nu e atat de mare ca ei sa isi spuna parerea proprie. Nu spune pararea mea e asta si chiar daca e in contradictie cu sfintii, a mea e mai buna.
Dar, desigur, poate sunt si din cei ce spui si tu.

Draga cata, ai uitat tu, dar poti sa verifici, la religie nu era scris nimic. Toti, insa, banuiau ca sunt ortodox pentru ca scriam Hristos si nu Cristos. Desigur, daca nu mi-au sters contul, ca nu am mai intrat de atunci, poti verifica daca tii la adevar. Cat priveste fariseul, da, nu toti care citeaza sunt farisei, ci aceia care citeaza FARA sa-nteleaga si fara sa faca ei intai ceea ce citeaza. E o mica, mare diferenta. Te-ai simtit vizat si pledezi prodomo. Nu, draga cata, despre tine am parere buna, fii linistit. Ai bun simt, esti elegant in exprimare si cred ca esti si smerit, nu contest.
Har, smerenie si jertfa de sine.

EDIT: am verificat eu, nu mi-au sters contul, la religie scrie crestin. Atat.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

Last edited by MariS_; 10.04.2011 at 21:52:20.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 10.04.2011, 22:22:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga cata, ai uitat tu, dar poti sa verifici, la religie nu era scris nimic. Toti, insa, banuiau ca sunt ortodox pentru ca scriam Hristos si nu Cristos. Desigur, daca nu mi-au sters contul, ca nu am mai intrat de atunci, poti verifica daca tii la adevar. Cat priveste fariseul, da, nu toti care citeaza sunt farisei, ci aceia care citeaza FARA sa-nteleaga si fara sa faca ei intai ceea ce citeaza. E o mica, mare diferenta. Te-ai simtit vizat si pledezi prodomo. Nu, draga cata, despre tine am parere buna, fii linistit. Ai bun simt, esti elegant in exprimare si cred ca esti si smerit, nu contest.
Har, smerenie si jertfa de sine.

EDIT: am verificat eu, nu mi-au sters contul, la religie scrie crestin. Atat.
Da, stiam gresit, tot timpul cat am vorbit acolo am crezut ca sunteti catolic. Stiti ca avem conceptii destul de diferite, dar ne putem intelege si asa.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 10.04.2011, 22:35:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, stiam gresit, tot timpul cat am vorbit acolo am crezut ca sunteti catolic. Stiti ca avem conceptii destul de diferite, dar ne putem intelege si asa.
Da, nu-i nicio problema. Eu zic ca ne-am inteles chiar foarte bine. De-aia am si spus ca te apreciez, in ciuda diferentelor de viziune. Esti un interlocutor valabil si de bun simt. Nu cred ca ai depasit vreodata masura.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 14.04.2011, 01:04:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dupa cum am spus acum un an si ceva. Chiar un preot ortodox mi-a sugerat ca, daca nu este biserica ortodoxa in oras, cazul meu, sa marg la una catolica.
SCHIEDAM

Parohia Sfântul Grigorie Teologul (25 ian)
Pr. Ioan Dură (vezi Amsterdam)
Reply With Quote
  #216  
Vechi 14.04.2011, 01:19:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Anca, eu NU locuiesc in Schiedam. Nici pe aproape. Cea din Amsterdam NU functioneaza, si oricum, nici de Amsterdam nu sunt aproape chiar.

Nu (mai) conteaza, oricum. Mi-am gasit casa spirituala.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #217  
Vechi 14.04.2011, 03:02:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Anca, eu NU locuiesc in Schiedam. Nici pe aproape. Cea din Amsterdam NU functioneaza, si oricum, nici de Amsterdam nu sunt aproape chiar.

Nu (mai) conteaza, oricum. Mi-am gasit casa spirituala.
Amintisei de Schiedam intr-o postare si credeam ca-ti dau o veste buna. Dar daca tu te simti bine la catolici, e treaba ta personala. Atata te rog insa, sa nu mai faci lobby. Lasa-ne in durerea noastra.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 14.04.2011, 12:57:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Amintisei de Schiedam intr-o postare si credeam ca-ti dau o veste buna.

Multumesc. :) Cred ca de asemenea amintisem ca Scheidam e prea departe pentru a face excursii duminicale pana acolo.


Citat:
Dar daca tu te simti bine la catolici, e treaba ta personala.
Sigur. Pe de alta parte suntem pe forum public, deci aici ne putem exprima pareri personale in mediu public.

Citat:
Atata te rog insa, sa nu mai faci lobby.
Nu cred ca am facut lobby prea mare. Si apoi, din nou, suntem pe partea forumului cu titlul "Biserica Catolica." Deci cred ca e okay de a vorbi despre experienta ta in legatura cu BC, nu? Si daca a fost si o experienta buna, de ce nu?

Citat:
Lasa-ne in durerea noastra.
Sigur, sa te rogi de unul singur intre patru pereti ai casei tale intr-o tara straina fara speranta ca situatia sa se schimbe in viitorul apropiat, este o durere. Eu cel putin am ales sa nu stau in durere...si mi-e bine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #219  
Vechi 16.04.2011, 14:20:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Multumesc. :)


Sigur. Pe de alta parte suntem pe forum public, deci aici ne putem exprima pareri personale in mediu public.



Nu cred ca am facut lobby prea mare. Si apoi, din nou, suntem pe partea forumului cu titlul "Biserica Catolica." Deci cred ca e okay de a vorbi despre experienta ta in legatura cu BC, nu? Si daca a fost si o experienta buna, de ce nu?



Sigur, sa te rogi de unul singur intre patru pereti ai casei tale intr-o tara straina fara speranta ca situatia sa se schimbe in viitorul apropiat, este o durere. Eu cel putin am ales sa nu stau in durere...si mi-e bine.
Iti reamintesc, daca mai este necesar acest lucru, ca acest forum public este un forum Crestin-Ortodox, nu doar un forum "public".

Indiferent cat de mare sau mic este lobby-ul facut de tine BC, important este ca nu este eficient, atata timp cat BO este vie si ne invata ceea ce e bine de facut, si ceea ce nu este bine de urmat.

Spre informarea ta, Nordul a infiintat multe parohii cu ocazia infiintarii Episcopiei de la Stockholm. Dar chiar si daca ne rugam intre cei patru pereti impodobiti cu multe icoane ai casei, speranta nu lipseste, caci Speranta noastra este Iisus Hristos si viata de veci; iar acolo unde se roaga doi, este si Domnul prezent, lucru care se simte.
Exista si o durere, dar este de alta natura decat cea pe care o sugerezi. Si la acea durere contribui tu, facand lobby BC pe acest forum.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 16.04.2011, 16:12:57
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Draga Noesisaa, as vrea sa-mi spun si eu parerea si sper din suflet sa nu te supar sau sa te deranjeze vreun cuvant de-al meu.

Sa povestesc un pic din scurta mea experienta cu biserica catolica. Am intrat cam de 5 ori in diferite biserici catolice cu diferite ocazii: o data la nunta unui prieten catolic si de celelalte 4 ori vizitare ca pe un muzeu. Desi am fost doar vizitator sau "spectator" nu m-am simtit deloc in largul meu si nici atrasa de slujba (cununiei catolice) sau de picturile de pe pereti ori de statuete. Simteam doar nevoia sa ies din biserica.

Sper ca aceste cuvinte ale mele sa nu jigneasca pe utilizatorii catolici.
Dar e firesc sa simt asa pentru ca eu sunt ortodoxa, nu catolica si nu ma regasesc deloc in bisericile catolice. Mie imi este foarte draga atmosfera din bisericile si manastirile ortodoxe, acolo este implinit sufletul meu.

De aceea eu nu cred ca-ti este de folos sa te rogi intr-o biserica catolica.
Cred ca ar fi mai bine sa mergi o data pe luna la cea mai apropiata biserica ortodoxa, iar in rest sa te rogi in coltisorul tau cu icoane si candela de acasa.
Daca esti prea departe de cele doua parohii din Olanda, poate gasesti una mai aproape in Belgia sau Germania (unde sunt numeroase).

Te rog sa ma ierti daca am zis vreun cuvant nepotrivit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01