Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1461  
Vechi 19.03.2013, 21:19:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Aveti dreptate. Adventistii au greseli. Sa se faca referire la acele greseli. Nu este nici o suparare. Dar, sa se renunte la multimea de minciuni.

P.S. Din cate se vede, nici dvs. nu sunteti mai presus. Ati spus multe minciuni despre adventisti. Mintiti si in ultima postare.
a da? Unde spune in Biblie ca arhanghelul Mihail este una si aceeasi persoana cu Iisus Hristos? Poti sa-mi dai versetul biblic?
  #1462  
Vechi 19.03.2013, 21:23:18
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
deci vrei sa spui ca Moise sau Ioan Botezatorul NU s-au inchinat lui Dumnezeu in Duh si Adevar? Din ceea ce ai spus tu acest mod de inchinare (Duh si Adevar) este inchinarea corecta. Ei cum s-au inchinat atunci? Pe timpul lui Moise Dumnezeu NU era tot Duh?
ps: Iosua s-a inchinat gresit atunci cand a ingenuncheat in fata chivotului legii si s-a rugat in fata lui?
Faceti cum vreti. Inchinati-va ca Moise (vedeti sa nu uitati sa taiati si cate un miel). Eu voi practica inchinarea din Biserica Sfintilor Apostoli (fara moaste, fara icoane, fara obiecte de cult, fara inchinare la sfinti sau Maica Domnului).
  #1463  
Vechi 19.03.2013, 21:29:04
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
a da? Unde spune in Biblie ca arhanghelul Mihail este una si aceeasi persoana cu Iisus Hristos? Poti sa-mi dai versetul biblic?
Despre unul din multele atribute ale Domnului Iisus Hristos (acela de Unic Arhanghel - conducatorul ingerilor) s-a discutat mult aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14420

P.S. De retinut faptul ca aceasta interpretare nu reprezinta un punct de doctrina a Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea.
  #1464  
Vechi 19.03.2013, 21:36:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Tot nu mi-ai raspuns la intrebarea mea in ceea ce priveste Scriptura. Ca sa vedem si noi ce va deosebeste pe voi de bisericile care "isi atribuie autoritate asupra Scripturii".
  #1465  
Vechi 19.03.2013, 21:41:40
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tot nu mi-ai raspuns la intrebarea mea in ceea ce priveste Scriptura. Ca sa vedem si noi ce va deosebeste pe voi de bisericile care "isi atribuie autoritate asupra Scripturii".
Crezand ca autoritate asupra Scripturii are numai Autorul, tratam Cuvantul lui Dumnezeu cu maxim respect, fiind singura noastra norma de credinta.

Dar, atunci cand crezi ca biserica ta este superioara Scripturii, lucrurile se schimba. Daca Sfanta Scriptura spune ceva iar biserica spune altceva, faci ce spune biserica, ignorand Cuvantul lui Dumnezeu.
  #1466  
Vechi 19.03.2013, 21:44:59
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Aveti dreptate. Adventistii au greseli. Sa se faca referire la acele greseli. Nu este nici o suparare. Dar, sa se renunte la multimea de minciuni.

P.S. Din cate se vede, nici dvs. nu sunteti mai presus. Ati spus multe minciuni despre adventisti. Mintiti si in ultima postare. O fi vreo epidemie de minciuna. Poate ma contaminez si eu.
Banuiesc ca va referiti la avort. Userul banat a fost intrebat despre asta si nu a spus transant :nu este permis avortul ci a spus (citez din memorie) "avem o atitudine mai aspra fata de ortodocsi cu privire la avort" (nu ma puneti sa caut citatul exact). Un user ortodox a spus ca "in Biserica Ortodoxa nu e permis avortul", iar adventistii nu au venit cu lamuriri suplimentare.

Chiar si pe acest topic ati fost intrebati daca in clinicile dumneavoastra se practica avortul si nimeni n-a raspuns transant: NU.

Verificati-va clinicile adventiste si vedeti singur daca e sau nu minciuna ce s-a discutat pe forum. Dar nu e numai asta. Eu stiu de o familie distrusa datorita adventistilor care racolau membri iar asta e pacat. Deasemenea, stiu ca dumneavoastra credeti ca ortodocsii si catolicii se pot mantui dar nu ezitati sa bateti pe la usile lor sa-i atrageti in secta dumneavoastra, provocand scandaluri si dureri in familii, doar ca sa va mariti numarul de membri. Daca i-ati indemna pe oameni sa fie buni ortodocsi sau catolici v-as considera de buna credinta.

Sau tot trambitati pe drumuri ca aveti legatura directa cu Tatal Ceresc, ca numai Lui si Fiului va rugati voi, ca Duhul Sfant vi se releva personal, ca n-aveti nevoie de preoti pentru spovada, iertarea pacatelor. Pai daca tot credeti toate astea, de ce mai aveti nevie de adunari ca sa vi se descifreze Scripturile? Doar sunteti capabili singuri sa o faceti. Daca ati fi de buna credinta ati sta acasa sa studiati Scriptura si in rugaciune cu Sfanta Treimie. Asa faceti aceleasi lucruri pe care le fac si catolicii sau ortodcsii, mergeti la biserica si ascultati de pastorul dumneavoastra insa va luati liberatatea sa-i acuzati si judecati pe ortodocsi sau catolici care fac acelasi lucru, dar care, de buna credinta, marturisesc deschis ca au nevoie de toate astea. Iar asta e tot o minciuna in care va scaldati. E o ipocrizie sa-i acuzi pe altii ca merg la altii mai invatati sa li se descifreze Scipturile cand faceti acelasi lucru.

Sau, a spune "sola Scriptura" si Isus Hristos si arthanghelul Mihail este una si aceiasi persoana, lucru care nu e scris in Scripturi, denota iarasi minciuna. Ori eliminati NUMAI din credinta dumneavoastra si admiteti ca luati in calcul diverse revelatii/talcuiri ale unora, ori puteti fi considerati micinosi, deoarece credinta dumneavoastra nu se intemeiaza NUMAI pe Scripturi, asa cum sustineti.

etc, etc, etc...
  #1467  
Vechi 19.03.2013, 21:45:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Faceti cum vreti. Inchinati-va ca Moise (vedeti sa nu uitati sa taiati si cate un miel). Eu voi practica inchinarea din Biserica Sfintilor Apostoli (fara moaste, fara icoane, fara obiecte de cult, fara inchinare la sfinti sau Maica Domnului).
amice, NU te eschiva de la raspuns. S-au inchinat CORECT Moise si Ioan Botezatorul ori NU?
  #1468  
Vechi 19.03.2013, 21:49:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Despre unul din multele atribute ale Domnului Iisus Hristos (acela de Unic Arhanghel - conducatorul ingerilor) s-a discutat mult aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14420

P.S. De retinut faptul ca aceasta interpretare nu reprezinta un punct de doctrina a Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea.
...si VERSETUL BIBLIC este colesitor DAR LIPSESTE CU DESAVARSIRE!
ps: unic arhanghel? Glumesti nu? Daniel 10:13 te contrazice amice
  #1469  
Vechi 19.03.2013, 21:49:41
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Faceti cum vreti. Inchinati-va ca Moise (vedeti sa nu uitati sa taiati si cate un miel). Eu voi practica inchinarea din Biserica Sfintilor Apostoli (fara moaste, fara icoane, fara obiecte de cult, fara inchinare la sfinti sau Maica Domnului).
Si aici traiti in visare: va invit sa va vindeti averea, toata, sa va luati sotia si copiii, sau parintii daca sunteti mai tanar si sa puneti tot la picioarele conducatorilor bisericii: averea si familia. Iar ei sa aiba grija de dumneavoastra.

Exact asa s-a intamplat pe vremea apostolilor, este scris in Sfanta Scriptura. Daca nu faceti asa nu va mai laudati ca faceti lucrurile ca pe vremea apostolilor pentru ca veti fi considerat in cel mai bun caz laudaros sau inocent, daca nu de-a dreptul mincinos.
  #1470  
Vechi 19.03.2013, 21:55:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Crezand ca autoritate asupra Scripturii are numai Autorul, tratam Cuvantul lui Dumnezeu cu maxim respect, fiind singura noastra norma de credinta.

Dar, atunci cand crezi ca biserica ta este superioara Scripturii, lucrurile se schimba. Daca Sfanta Scriptura spune ceva iar biserica spune altceva, faci ce spune biserica, ignorand Cuvantul lui Dumnezeu.
Eu te-am intrebat de ce o anumita carte este Scriptura si cealalta nu ? De ce te invarti mereu dupa cires si nu poti raspunde la nici o intrebare ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09