Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2013, 15:32:26
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Implicit Vamile Vazduhului.

Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2013, 15:39:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adevărul e că nu știm. Doar Bunul Dumnezeu știe.
D'aia e bine să murim cu buzunarele pline.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2013, 10:17:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?

Pai si ce?Tocmai astazi am aflat de la niste colegi de ai mei de forum,ca si in iad esti tot un valoros suflet de om...asa ca ,care ar fi faza cu iadul?
Eeei,poate un loc mai cald,mai arid asa,si nu foarte luminat sau aerisit...in rest nimic iesit din comun.
Daca esti mai cardiac din fire si nu suporti temperaturile mai inalte,ar fi cazul sa-ti faci oarece probleme,dar asa?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2013, 06:01:51
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?
Nefiind un articol de credință (parte din Crez) și nefăcînd vreodată obiectul vreunei definiții dogmatice din partea Bisericii,
învățătura creștină (ortodoxă) despre Vămile Văzduhului este considerată mai degrabă o teologumenă.
Biserica nu are în această privință o singură tradiție, ci mai multe, pe alocuri diferite (ca aprecieri ale timpului, de pildă, sau ca "traiectorie" pe o cale sau alta) însă unitare în câteva privințe.
Învățătura despre Vămi se cere cugetată, cugetată duhovnicește, iar nu luată ca literă de Evanghelie, spun Părinții.
Sunt lucruri tainice, ele trebuie abordate pe linia simbolismului lor și al îndemnului către adevărul de neclintit că: după despărțirea sufletului de trup, omul dă socoteală de păcatele lui și de patimi, respectiv se bucură de agonisirea virtuților din timpul vieții lui.
Învățătura Vămilor îndeamnă la pocăință.

Studiind cărțile "Tradiția ortodoxă despre viața de după moarte" (L.C.Larchet) și "Sufletul după moarte" (Seraphim Rose) am găsit variante de răspuns la întrebarea ta, după cum sunt prezentate de o tradiție sau alta.

Câteva elemnte comune, unitare, cred că sunt următoarele:
Trecerea prin Vămi face parte din Judecata Particulară.
Deși aceasta e lăsată la îndemâna îngerilor (dumnezeiești, respectiv demonici), Dumnezeu judecă prin mijlocirea lor, El fiind Singurul Judecător.
De dus prin iad, toate sufletele sunt purtate - le este dat să vadă și priveliștea Raiului și Iadul. Până și sufletele sfinților străbat locul de întuneric al iadului, spune Sfântul Andrei Criteanu, cu scopul de a pătrunde taina pogorârii lui Hristos la iad.
De asemenea, toate sufletele primesc pecetea Judecății particulare, de la Hristos Domnul, după 40 zile.

Last edited by cezar_ioan; 11.09.2013 at 06:07:01.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2013, 00:23:19
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nefiind un articol de credință (parte din Crez) și nefăcînd vreodată obiectul vreunei definiții dogmatice din partea Bisericii,
învățătura creștină (ortodoxă) despre Vămile Văzduhului este considerată mai degrabă o teologumenă.
Biserica nu are în această privință o singură tradiție, ci mai multe, pe alocuri diferite (ca aprecieri ale timpului, de pildă, sau ca "traiectorie" pe o cale sau alta) însă unitare în câteva privințe.
Foarte corecta observatia ta.


Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Studiind cărțile "Tradiția ortodoxă despre viața de după moarte" (L.C.Larchet) și "Sufletul după moarte" (Seraphim Rose) am găsit variante de răspuns la întrebarea ta, după cum sunt prezentate de o tradiție sau alta.
Eu as mai recomanda ca lectura o carte care este ca un studiu din scrierile Sfintilor Parinti asupra acestui subiect (pare cu mult mai concisa si mai "la obiect", mai exacta, mai intemeiata pe citate concrete din scrierile Sfintilor Parinti decat cartea pr Serafim Rose), carte scrisa de PS Lazar Puhalo numita "Sufletul, trupul si moartea" (si mai are avantajul ca este si scrisa intr-un limbaj accesibil, mai usor de lecturat pt cei din zilele noastre)

http://www.librariasophia.ro/carti-S...S-so-1598.html
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2013, 09:59:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?
singurul ghid este Biblia. Atunci cand a murit saracul Lazar, NU scrie NICAIERI ca ar fi trecut de niste vami ale vazduhului, atunci cand a ajund in sanul lui Avraam (Luca 16: 19-31).La fel, NICI o epistola NU pomeneste de vreo vama. Asa ca...concluzia o trage si singur
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2013, 10:05:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
singurul ghid este Biblia.
Același lucru îl zic și sectanții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2013, 10:41:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Același lucru îl zic și sectanții.
o invatatura crestina care nu are temei scripturistic, este o invatatura omeneasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2013, 10:47:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Știu concepția ta.
Dar nu înseamnă că e adevărată.
Scriptura face parte din Tradiție.
Sfânta Tradiție e pomul, Sfânta Scriptură sunt roadele. N-are cum să-ți placă roadele dacă ignori sau renegi pomul.

Iar pomul tot de Sfântul Duh este inspirat.

În rest sunt sectarisme.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2013, 11:13:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Eu as mai recomanda ca lectura o carte care este ca un studiu din scrierile Sfintilor Parinti asupra acestui subiect (pare cu mult mai concisa si mai "la obiect", mai exacta, mai intemeiata pe citate concrete din scrierile Sfintilor Parinti decat cartea pr Serafim Rose), carte scrisa de PS Lazar Puhalo numita "Sufletul, trupul si moartea" (si mai are avantajul ca este si scrisa intr-un limbaj accesibil, mai usor de lecturat pt cei din zilele noastre)
http://www.librariasophia.ro/carti-S...S-so-1598.html
Lazar Puhalo este cel ce a avut o disputa cu Parintele Serafim Rose, atat in privinta vamilor vazduhului, cat si in privinta evolutionismului teist (sustinandu-l pe Kalomiros). In acea carte are probabil o invatatura diferita de cea a Parintelui Serafim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare