Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 04.07.2012, 23:26:51
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu e o contradictie ireconciliabila decat daca aplicam logica umana. Hristos a zis "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea", dar Dumnezeu este drept si nu va judeca si condamna un om care nu s-a nascut ortodox si nu a cunoscut niciodata evanghelia lui Hristos. Deci, desi Hristos spune ca mantuirea nu este decat in Biserica (Biserica este cea care urmeaza invataturile lui Hristos), prin mila, in ratiunea Lui mai presus de logica umana, ii primeste la Sine si pe altii.
Corect. Mai rămâne să spunem că, atâta cât ne este dat, trebuie să susținem și să credem că orice mântuire se poate întâmpla doar prin Cristos și prin Biserică.
  #462  
Vechi 05.07.2012, 06:22:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Serios, atunci de ce-mi puneti intrebarea (una din sutele):
Pentru că vreți să dați aparența că nu scrie în Biblie nimic despre lucrurile pe care le acuzați la neoprotestanți. Uite de exemplu mai jos:

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
"serviciul divin" si organizarea adventista sint facute dupa ureche si nu are baze scripturistice
Am spus clar că rugăciunea predica și cântarea se regăsesc în serviciile divine ale adventiștilor, la fel ca în viața Bisericii Primare. În schimb lipsesc toate formele legate de oficierea preoției sacramentale. Din ambele.
Iar aceasta nu e o acuză, e o constatare a unei evidențe pe care nici dvs. nu o puteți nega.

P.S. Oare nu și din această cauză pleacă oamenii din Bisericile Istorice?

Last edited by osutafaraunu; 05.07.2012 at 06:32:36. Motiv: de aia
  #463  
Vechi 05.07.2012, 07:11:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pentru că vreți să dați aparența că nu scrie în Biblie nimic despre lucrurile pe care le acuzați la neoprotestanți.
Domnule, mutati-va la Ploiesti! Ati spus ca slujba lalaita nu are dovada scripturistica. Eu v-am aratat ca nici despre "serviciul divin adventist" nu scrie nimic in Biblie, lucru pe care l-ati recunoscut si dumneavoastra. Atunci, de ce aruncati cu pietre in catolici/orotocsi pentru ca sfinta Liturghie nu ar avea baze scripturistice?

Pe principiul de mai sus, dupa ce ati acuzat orodocsii/catolicii despre "lalaiala", acum o intoarceti si spuneti ca eu as fi acuzat! Ar trebui sa ne mutam la "despre viclenia sectantilor" pentru ca asta e viclenie curata.
  #464  
Vechi 05.07.2012, 07:15:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Domnule, mutati-va la Ploiesti! Ati spus ca slujba lalaita nu are dovada scripturistica. Eu v-am aratat ca nici despre "serviciul divin adventist" nu scrie nimic in Biblie, lucru pe care l-ati recunoscut si dumneavoastra.
Ce anume am recunoscut? Că primii creștini nu se rugau, nu cântau și nu predicau în cadrul serviciului lor de închinare? Vă înșelați! Tocmai asta vă spun: aveau toate aceste elemente (la fel cum se regăsesc și în cadrul serviciului divin adventist)! În schimb nu găsim lălăială, ca să mă exprim brut și direct. Corect?
  #465  
Vechi 05.07.2012, 07:38:55
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce anume am recunoscut? Că primii creștini nu se rugau, nu cântau și nu predicau în cadrul serviciului lor de închinare? Vă înșelați! Tocmai asta vă spun: aveau toate aceste elemente (la fel cum se regăsesc și în cadrul serviciului divin adventist)! În schimb nu găsim lălăială, ca să mă exprim brut și direct. Corect?
Ati recunoscut:
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă înșelați, nu avem nevoie de versete pentru amănuntele organizării unui serviciu divin.
Deci, daca nu aveti baze scripturistice pentru modul in care va organizati adunarile ar fi onorabil sa nu-i acuzati pe altii de acelasi lucru.

Referitor la lalaiala: acum vreo luna, userul Grasu ne-a facut trimitere la "lalaiala" adventista. O gasim si pe you tube cu virf si indesat. Am fost mirata sa aud un mix etno-manelistic in adunarile adventiste. Si in firescul concluziilor pe care le tot trageti, lalaiala advetista e asemenea cintarilor apostolilor, lalaiala ortodoxa/catolica nu are baze scripturistice!
Dupa cum vedeti folositi dubla masura (apropo, nu exista baze scripturistice pentru dubla masura!).

Iar acesta e unul din raspunsurile la intrebarea " de ce pleaca oamenii din Bisericile istorice?" Pentru ca in timp ce in secte dubla masura e admisa si incurajata in Bisericile istorice esti indrumat sa intorci obrazul, chiar daca esti acuzat pe nedrept. Iar a intoarce obrazul nu e tocmai un lucru usor.Dubla masura este unul din principiile cu care sectele isi atrag adeptii.

Last edited by nutucutu; 05.07.2012 at 07:48:41.
  #466  
Vechi 05.07.2012, 08:34:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Avraam nu era sub acea "lege" și totuși dădea zecime. Pe de altă parte -așa cum am mai spus- pe vremea primilor creștini se aducea la Biserică mai mult decât 10%; astfel că ar fi cam "păgubos" să invocați un asemenea model. Mai bine rămâneți la sistemul zecimii. Ori puteți recurge la modelul zgârcitului (0%) și apoi așteptați să vină binecuvântarea lui Dumnezeu precum autobuzul într-o stație desființată.
iata sistemul biblic, pe care il ignorati cu desavarsire:

2 Corinteni 9:7 Să dea fiecare așa cum socotește el cu inima, nu cu părere de rău sau de silă, căci Dumnezeu îl iubește pe cel ce dă cu voie bună.
  #467  
Vechi 05.07.2012, 08:43:53
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce anume am recunoscut? Că primii creștini nu se rugau, nu cântau și nu predicau în cadrul serviciului lor de închinare? Vă înșelați! Tocmai asta vă spun: aveau toate aceste elemente (la fel cum se regăsesc și în cadrul serviciului divin adventist)! În schimb nu găsim lălăială, ca să mă exprim brut și direct. Corect?
De unde stii ca nu exista "lalaiala" in primele secole ale Bisericii ?
Ati vazut voi , adventistii ?
Va dati mari destepti - vorbind despre Biserica primara , cu toate nu exista izvoare istorice (laice) care sa povesteasca despre primele Liturghii. Numai in scrierile patristice ale Sfintilor Pariniti sunt descrise slujbe divine din primele secole ale crestinismului.
Acum , in Biserica Ortodoxa si catolica , exista aproape aceeasi Liturghie care exista si in Biserica primara, numai ca , acum este mai dezvoltata.
Oricum , e o mare diferenta intre muzica de fanfara (+ lautareasca) a adventistilor si Liturghia din primele !
  #468  
Vechi 05.07.2012, 09:19:26
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

De ce pleaca? Simplu: acolo se simt mai bine.
De ce se simt mai bine acolo? La fel de simplu, ca in orice omul se simte bine cu cei care gandesc si simt ca si el.

Domnul a spus ca doar cei care nu sunt cu El sunt impotriva Sa. Nu a aratat ca toti oamenii trebuie sa urmeze calea apostolica, dimpotriva, i-a invatat pe apostoli ca cine il urmeaza pe El fara sa-i urmeze neaparat pe ei, pe apostoli, sunt totusi cu ei atata timp cat nu sunt impotriva lor si deci ii invata ca nu trebuie opriti.

Domnul nu a creat oamenii dupa sabloane sa fie toti la fel, slava Domnului! Unii iubesc Liturghia bizantina, altii pe cea latina, altii pe cea cu sonoritati mai lautaresti, nimic rau. Importanta este credinta in Hristos si faptele omului.

Se face greseala de a crede ca motivul pentru care Domnul ii va respinge pe unii la judecata este faptul de a nu fi urmat biserica traditionala apostoleasca. Insa nicaieri nu face Domnul astfel de afirmatie, ba chiar dimpotriva! Motivul il arata El insusi: aceia nu au faptele cerute de Domnul la judecata, acea mila samariteana. Nu ajunge sa zica "Doamne, Doamne" daca nu si fac ceea ce Doamne, Doamne cere, adica mila samariteana "mergeti si faceti si voi la fel". Si asta indiferent de biserica caruia apartin. Iar daca mai fac si minuni in numele Domnului fara sa aiba pic de mila lucratoare fata de aproapele, vor fi inca si mai mult condamnati dupa cum arata Domnul pentru ca indraznesc a se folosi numele Domnului ignorand complet cele cerute de El, mila samariteana, si astfel ii indeparteaza pe multi de Hristos, indiferent de biserica de care apartin. Si exemple sunt destule de oameni anticlericali si care se tin departe de biserica din cauza comportamentului neadecvat cuvantului propovaduit intalnit la unii slujitori bisericesti. Iar certurile interconfesionale au exact acelasi efect asupra lor. Iar Domnul nici macar nu ii condamna atat pe acesti oameni departati de biserica cat pe cei care au cauzat departarea, El a zis ca vor fi multe caderi dar vai de cel prin care vine caderea...

Multa pace!

Last edited by Adrianna; 05.07.2012 at 09:29:25.
  #469  
Vechi 05.07.2012, 09:29:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Domnul a spus ca doar cei care nu sunt cu El sunt impotriva Sa. Nu a aratat ca toti oamenii trebuie sa urmeze calea apostolica, dimpotriva, i-a invatat pe apostoli ca cine il urmeaza pe El fara sa-i urmeze neaparat pe ei, pe apostoli, sunt totusi cu ei atata timp cat nu sunt impotriva lor si deci ii invata ca nu trebuie opriti.
Ai descoperit în sfârșit și topicul ăsta?
Dar de: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața" ai auzit? Dacă da, vezi că toate sunt la singular, da? Adică nu "căile, adevărurile...". Adică, pe înțelesul tuturor: "Întru-una Sfântă Sobornicească și apostolească Biserică", Biserica Ortodoxă. Q.E.D.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #470  
Vechi 05.07.2012, 10:35:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
De ce pleaca? Simplu: acolo se simt mai bine.
De ce se simt mai bine acolo? La fel de simplu, ca in orice omul se simte bine cu cei care gandesc si simt ca si el.

Daca acolo se simt ei ca oameni mai bine, oare Dumnezeu se simte mai bine in inimile lor? Caci pentru mantuire conteaza in primul rand cum Se simte Dumnezeu in inimile noastre.

Un om care nu intelege bine ce inseamna a trai in Hristos s-ar putea sa judece lumeste: ,, Ha, pai daca se vorbeste tot de Hristos si nu-i atata exigenta, ia sa stau si eu aicea.'' Nu-i cere nimeni sa fie smerit, nu-i cere nimeni sa posteasca. Face si el cateva fapte bune in vazul lumii pentru care oricum isi obtine laudele si se da mare crestin. Mai gaseste vreo doi amatori de prozeliti care confunda Biserica lui Hristos cu un partid politic si gata. Face si el apoi prozeliti pentru secta in care a intrat, conform invataturii primite. Nu-si vede ratacirea si inselarea nici daca ar avea culoare si nu o simte nici daca l-ar musca. E dispus mereu sa gaseasca noi scuze pentru a-si salva ratacirea de la ridicol.

Plecarea de la Ortodoxie se datoreaza caderii umane in general.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09