Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.09.2013, 20:56:38
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Necunscute sunt caile Domnului

Am deschis acest topic la categoria Dogmatica (poate in mod eronat) pentru ca de prea multe ori am auzit aceasta expresie in sanul comunitatii crestine, si pare sa fie parte din dogmatica ortodoxa, sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Dar, mai important, as dori sa discutam despre sensul acestor cuvinte, pentru ca mie mi se pare un pic contradictoriu.

Daca expresia se refera la modul in care Dumnezeu a creat si continua sa sustina Universul, atunci da, caile ne sunt necunoscute.

Daca se refera asa cum suntem obisnuiti, la motivul producerii unor nenorociri neasteptate si inexplicabile, atunci problematica nu mai e asa de clara.

De exemplu, un om nevinovat, sau un copil moare intr-un accident stupid. Parintii isi ridica privirea la cer si striga "Dumnezeule, de ce m-i l-ai luat ?!". duhovnicul vine repede si spune, "asta a fost voia Domnului", iar vecinii susotesc intre ei "necunoscute sunt caile Domnului".

Daca un criminal moare intr-un accident similar, toata lumea spune la unison: "Dumnezeu nu doarme".

Desigur, nu pun prea mare pret pe ce zice multimea, important este cum ne relationam noi cu divinitatea in aceste doua cazuri.

Este Dumnezeu bun, drept, iertator, atotputernic ?
Daca da, de ce lasa sa se intample atatea faradelegi si nedreptati ? Intr-un fel, prin Biblie, Dumnezeu n-i s-a revelat ca un dumnezeu al binelui, deci ar trebui sa stim care sunt caile Lui, nu-i asa? E calea binelui. Cand un talhar iti ia viata nu e calea binelui. Veti zice ca de unde stiu eu daca nu cumva cel omarat nu ar fi ajuns un criminal mai mare in viitor, ca asta e principala tema pe care se merge.

Raspunsul e simplu: omul are liber arbitru, altfel mantuirea nu ar avea sens. Daca nu am avea liber arbitru atunci toata lumea ar fi catalogata de la inceput in Rai sau in Iad.

Daca omul are liber arbitru, atunci motivul ca cel omorat ar fi ajuns in viitor un criminal nu sta in picioare.

Deci ce credeti, sunt cunoscute sau necunoscute caile Domnului ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2013, 14:47:20
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citeste de aici

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou26.htm

Asa de curiozitate, ce religie esti? mie imi pari cam ateu sau agnostic poate ma insel :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2013, 22:34:11
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Citeste de aici

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou26.htm

Asa de curiozitate, ce religie esti? mie imi pari cam ateu sau agnostic poate ma insel :)
Tocmai de la astfel de povestiri am plecat. Citisem acea pilda sau povestire a lui Cleopa mai de mult, si inca cateva pe aceeasi tema, dar mie mi se par praf in ochi. Față de multitudinea de nedreptati care se intampla permanent in lume, cateva exemple pot in cel mai bun caz sa constituie o exceptie, sau cazuri statistic posibile.

Necunoscute sunt caile Domnului este echivalent cu "Orice este posibil".

Nu pot sa afirm ca apartin de nici o religie. Imi place invatatura morala a ortodoxismului, imi par interesante teoriile stiintifice ateiste, chiar si viziunea Kabalei asupra Universului pare interesanta.

Intrebarea ta seamana cu intrebarea "Ce fel de muzica îți place ?" Raspunsul e simplu : muzica de calitate.

P.S. Oamenii se masturbeaza ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2013, 22:42:46
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Normal ca o fac, in ziua de azi aproape nimeni nu e scapat de ciuma asta
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.09.2013, 23:10:26
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Normal ca o fac, in ziua de azi aproape nimeni nu e scapat de ciuma asta
Asta stiu, ideea era ca e un mod interesant de a incepe o semnatura aici pe forumul asta. Sa stii ca nu multi citesc toata semnatura ta, din cauza ca e prea lunga, iar primele cuvinte sunt mult mai socante decat restul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.09.2013, 23:21:33
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Asta stiu, ideea era ca e un mod interesant de a incepe o semnatura aici pe forumul asta. Sa stii ca nu multi citesc toata semnatura ta, din cauza ca e prea lunga, iar primele cuvinte sunt mult mai socante decat restul.
Na fiecare cum stie, eu cel putin m-am regasit foarte mult si am pus semnatura gandidu-ma ca poate mai este si altcuiva de folos :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 24.09.2013 at 23:25:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.09.2013, 23:30:24
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Si statusul tau este interesant, si am sa-ti propun ceva, daca nu crezi deloc sau te indoiesti, nu-i bai, insa „Caută-L pe Dumnezeu cu orice preț — cu incapațânare și tenacitate!” :D mi-a placut aceasta vorba, este luata dintr-un interviu. Si eu sunt de parere ca un om cinstit si sincer daca il va cauta pe Dumnezeu pana la sfarsitul vietii sale, ma indoiesc ca nu-l va gasi! Pentru ca daca noi facem un pas El va face 1000 catre noi :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.09.2013, 23:45:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Incearca sa te desprinzi putin de materialism si sa intelegi ca viata asta nu-i adevarata viata. Apoi vei vedea ca totul se leaga, indiferent daca acum vezi numai nedreptate in jur. Mantuirea este un dar iar Dumnezeu are dreptul de a face ceea ce vrea El cu creatia Sa. Cand spunem ca "necunoscute sant caile Domnului" spunem ca El lucreaza tot timpul in folosul nostru, pentru a ne ajuta sa devenim mai buni, sa ne amintim ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa.

De exemplu un copil se naste cu un handicap grav, sa spunem ca este o leguma. Asta ar fi o drama pentru familia respectiva. Dar "leguma" aia poate trezi bucatica de suflet din noi, daca a mai ramas ceva de trezit. La nivel macro, cand te gandesti ca "leguma" va trai o eternitate alaturi de Creatorul sau, suferinta de aici nu inseamna nimic. Mai tot ce se intampla in viata noastra nu inseamna nimic, decat in masura in care ne apropie de Dumnezeu.

Acum incearca sa-ti imaginezi alternativa. Sa spunem ca nu exista Dumnezeu. Ce i-ai spune " legumei " ? Ca o sa moara si o sa-l manance viermii ? Ca asa e viata, nedreapta ? Ca tu o sa traiesti 100 de ani si o sa faci tot ce-ti trece prin cap dupa care o sa mori si tu si viata ta o sa aiba exact aceeasi valoare cu viata "legumei " adica 0 ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.09.2013, 00:18:43
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Incearca sa te desprinzi putin de materialism si sa intelegi ca viata asta nu-i adevarata viata. Apoi vei vedea ca totul se leaga, indiferent daca acum vezi numai nedreptate in jur. Mantuirea este un dar iar Dumnezeu are dreptul de a face ceea ce vrea El cu creatia Sa. Cand spunem ca "necunoscute sant caile Domnului" spunem ca El lucreaza tot timpul in folosul nostru, pentru a ne ajuta sa devenim mai buni, sa ne amintim ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa.

De exemplu un copil se naste cu un handicap grav, sa spunem ca este o leguma. Asta ar fi o drama pentru familia respectiva. Dar "leguma" aia poate trezi bucatica de suflet din noi, daca a mai ramas ceva de trezit. La nivel macro, cand te gandesti ca "leguma" va trai o eternitate alaturi de Creatorul sau, suferinta de aici nu inseamna nimic. Mai tot ce se intampla in viata noastra nu inseamna nimic, decat in masura in care ne apropie de Dumnezeu.

Acum incearca sa-ti imaginezi alternativa. Sa spunem ca nu exista Dumnezeu. Ce i-ai spune " legumei " ? Ca o sa moara si o sa-l manance viermii ? Ca asa e viata, nedreapta ? Ca tu o sa traiesti 100 de ani si o sa faci tot ce-ti trece prin cap dupa care o sa mori si tu si viata ta o sa aiba exact aceeasi valoare cu viata "legumei " adica 0 ?

Ce propui ? Sa-i spun copilului sa nu fie trist ca il asteapta vremuri mai bune dupa moarte ?
Pare sadic.

De ce oamenii vor neaparat sa creada ca exista viata dupa moarte ? Eu sunt foarte linistit la gandul ca nu exista nimic in afara de viermi. E doar psihologie la mijloc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.09.2013, 00:38:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ce propui ? Sa-i spun copilului sa nu fie trist ca il asteapta vremuri mai bune dupa moarte ?
Pare sadic.

De ce oamenii vor neaparat sa creada ca exista viata dupa moarte ? Eu sunt foarte linistit la gandul ca nu exista nimic in afara de viermi. E doar psihologie la mijloc.
Urmareste documentarul ala despre Parintele Jar din Ucraina si poate o sa intelegi ce am vrut sa spun.
Iar in legatura cu a doua concluzie, nu inteleg de ce-ti pierzi timpul pe forum si de ce iti pierzi timpul in general. Daca nu exista nimic dupa moarte atunci orice ai face nu are nici un sens. Daca or sa ne manance viermii, atunci ne mananca orice am crede, deci de ce nu-ti vezi de treaba, oricare ar fi treaba ta ? De ce sa pierzi timpul incercand sa-i determini pe niste incuiati sa renunte la credinta lor ?
Nu e doar psihologie la mijloc, in cazul ateilor este si foarte multa superficialitate in gandire si indoctrinare. Dar asta te las sa descoperi singur...daca nu esti superficial.
Reply With Quote
Răspunde