Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.03.2008, 04:54:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Pana si hainele liturgice, desi frumoase, mi se par cateodata exagerate, mai ales cele cu fir de aur si mai stiu eu ce.
mie nu mi se par deloc exagerate, pentru ce sa pastrezi ce-i mai bun?!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.03.2008, 20:32:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Domnule, eu mereu m-am ferit de sarutarea mainii adica a mainii popilor desi ma simtzeam impins de la spate s-o fac... poi n-o fac domnule... iar Arhiereii ori popii sa si le tzina acasa ca daca mi-o intinde la pupat s-ar putea sa ma ia "nebunia" si sa le-o scuip... si asta clar ca nu se cade... mai degraba ar face dincandincand spalatul picioarelor si ar pune "bisericoshii" la pupatul picioarelor... sa-i vedem atunci pe arhierei daca se coboara la a se descaltza ei asha frumos si a ne pune pe noi pacatoshii la aceste taine adevarate... sau cum?
inseamna ca MARE E MINDRIA TA! Tre sa o spovedesti neaparat in postul asta,sa nu te apuce pastele cu asa mindrie!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.03.2008, 20:39:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofian18
EISCOPII sint urmasii lui DUMNEZEU care au har deosebit in functie de curatirea launtrica si acestia sint foarte smeriti


nu e adevarat, episcopii sunt urmasii SFINTILOR APOSTOLI, fiecare episcop in parte e urmasul tuturor apostolilor, iar acestia au fost cinstiti cu batjocura, hula, batai,lovire cu pietre, rastignire si moarte.


Este mai usor sa batjocoresti lumina decit sa luminezi in intuneric
dar APOSTOLII ai cui urmasi sint ,nu ai lui Dumnezeu!!??
Biserica se afla in prigoana si de unde stii tu ca in curind va fi sau nu prigoana si vor fi prigoniti si episcopi si preoti si mireni credinciosi.progonirile nu sint non stop ci cum le rinduieste Domnul pt pacatele noastre!:thumbsup:
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.03.2008, 20:47:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
pt MIREAN; AU SALARII MARI SI ISI PERMIT DESI EI NU ADUNA PT EI CA NU AU URMASI ,NU AU FAMILIE.CEL PUTIN NU LE-AU LUAT DIN BANII CONTRBUABILILOR CA SI POLITICIENII.CI DIN PROPRUIL CISTIG.
Ma indoiesc ca la fiecare sase luni pot strange, din salariu, 40-50 de mii de euro...
Ar fi aproape 10.000 de euro pe luna, cam mult pentru un salariu, nu crezi?
Eu nu zic sa nu aiba....zic sa aiba cu limita. Nu saracie (cum prevede pravila monahala) ci decenta!
Asa gandea si Sf. Efrem Sirul cand l-a intalnit prima data pe Sf. Vasile cel Mare.

Ma intreb acum si eu: de ce sa cerem de la altii ceva, de care noi nu suntem in stare:
sa traiasca in saracie. Dar si saracia e relativa, nu?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.04.2008, 21:08:17
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

arhiereii intradevar sunt urmasii indirecti ai sf. apostoli.Mantuitorul spune k cel mai mare dintre noi va fi cel mai mic si cel mai mic dintre noi va fi cel mai mare.si mie mi se pare k arhiereilor li se acorda o cinste prea exagerata si chiar unii dintre ei profita din plin de acest lucru
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.04.2008, 21:10:46
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

si mie mi se pare prea de tot ce masini au.oare nu puteau sa isi cumpere o masina la 10000 de euro si restul de bani sa ii doneze saracilor?sa nu uitam k arhiereii sunt veniti din randul monahilor,iar unul din voturile monahale este saracia de bunavoie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 14:19:18
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 20:27:14