Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2009, 18:25:52
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Inmormantarea la evrei.

Cand un evreu moare,este spalat si imbracat in Tahrihii ,o camasa lunga facuta din panza usoara care ascunde tot trupul inclusiv capul si fata.
Cand moartea a fost in urma unui accident sau razboi,evreul este ingropat imbracat cum a fost in momentul mortii si acoperit de Tahrihii.
Evreii cred ca mortii trebuie sa fiu ingropati cat mai scurt timp de la moarte.Uneori se fac inmormantari in miezul noptii.
La inmormantare se zic cateva rugaciuni antice,in limba Aramica care a fost vorbita inaintea ebraicii.
Cine stie ebraica,intelege Aramica cum un roman intelege Italiana.Cam la fel.
Rugaciunile se fac numai in prezenta unui numar minimal de barbati,zece.Asta se cheama Minian-(Numarati).Si altele rugaciuni la evrei se fac numai in prezenta unui Minian.Numai barbatii se iau in socoteala.
Deoarece mortul este clasificat ca "spurcat",acei evrei care numele lor de familie este Cohen (Preot)
si posibil ca in trecut ,familia lor a facut parte din tribul de preoti care au servit la Marele Templu,nu sunt autorizati sa se apropie de morminte si la cimitir, ei vor merge numai pe trotoare.
Familia decedatului va sezea pe jos o saptamana. Nu se vor spala si nu vor manca dulciuri. Se vor ruga pentru binele decedatului pe lumea aialalta,de trei ori pe zi. La 7 zile,la 40 de zile dupa deces se vor facea rugaciuni in onoarea mortului. Dupa asta,la fiecare an ,dupa calendarul evreu,se va facea langa mormant o raguciune in amintirea decedatului.
Ce am scris cu gen masculin este valabil si la femei,afara de Minian.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2009, 21:37:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit asta n-am prea inteles

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Deoarece mortul este clasificat ca "spurcat", acei evrei care numele lor de familie este Cohen (Preot) si posibil ca in trecut , familia lor a facut parte din tribul de preoti care au servit la Marele Templu, nu sunt autorizati sa se apropie de morminte si la cimitir, ei vor merge numai pe trotoare.
adica cei pe care ii cheama Cohen nu au voie sa se apropie de morminte? de ce, ca sa nu se "spurce"?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2009, 23:26:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cand un evreu moare,este spalat si imbracat in Tahrihii ,o camasa lunga facuta din panza usoara care ascunde tot trupul inclusiv capul si fata.
Cand moartea a fost in urma unui accident sau razboi,evreul este ingropat imbracat cum a fost in momentul mortii si acoperit de Tahrihii.
Evreii cred ca mortii trebuie sa fiu ingropati cat mai scurt timp de la moarte.Uneori se fac inmormantari in miezul noptii.
La inmormantare se zic cateva rugaciuni antice,in limba Aramica care a fost vorbita inaintea ebraicii.
Cine stie ebraica,intelege Aramica cum un roman intelege Italiana.Cam la fel.
Rugaciunile se fac numai in prezenta unui numar minimal de barbati,zece.Asta se cheama Minian-(Numarati).Si altele rugaciuni la evrei se fac numai in prezenta unui Minian.Numai barbatii se iau in socoteala.
Deoarece mortul este clasificat ca "spurcat",acei evrei care numele lor de familie este Cohen (Preot)
si posibil ca in trecut ,familia lor a facut parte din tribul de preoti care au servit la Marele Templu,nu sunt autorizati sa se apropie de morminte si la cimitir, ei vor merge numai pe trotoare.
Familia decedatului va sezea pe jos o saptamana. Nu se vor spala si nu vor manca dulciuri. Se vor ruga pentru binele decedatului pe lumea aialalta,de trei ori pe zi. La 7 zile,la 40 de zile dupa deces se vor facea rugaciuni in onoarea mortului. Dupa asta,la fiecare an ,dupa calendarul evreu,se va facea langa mormant o raguciune in amintirea decedatului.
Ce am scris cu gen masculin este valabil si la femei,afara de Minian.
Cu toate as fi deacord da asta sa dormi pe jos sa nu te speli o saptamina ciudat.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2009, 10:35:42
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Asta este ,cum sunt multe in

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
adica cei pe care ii cheama Cohen nu au voie sa se apropie de morminte? de ce, ca sa nu se "spurce"?
religii, traditii.
In cele 12 triburi a poporului evreu a ffost un trib care nu a avut teritoriu si a fost dedicat sa serveasca la Marele Templu. Cohen pe ebraica se traduce preot.Marele Templu era un loc sacru unde se pastrau tablele celor 10 porunci care au fost date de Dumnezeu lui Moise.Deoarece mortii erau socotiti ca murdari/spurcati,la cine trebuia sa lucreze in loc sfant era oprit sa se apropie de morti si cadavre.
Ca sa nu fiu rau inteles: la evrei cultul mortilor este foarte important si ca sa dau un exemplu , armata israeliana a eliberat in trecut sute de prizioneri numai pentru a primi 2-3 cadavre de soldati israelieni care s`au gasit in mana dusmanilor.
Cand scriu "spurcat" asta este la fel cum este scris despre femei in perioada menstruatiei.
Nimeni nu dusmaneste pe cine este spurcat. Cred ca ti-am raspuns.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2009, 10:43:20
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Talking Nu-i vorba de acord sau nu..

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cu toate as fi deacord da asta sa dormi pe jos sa nu te speli o saptamina ciudat.
Sunt altii care postul ii ingrozeste sau sa nu manance carne.
De dormit pe jos este mai comfortabil decat a sedea pe jos.Cat despre spalat,in lume sunt mult mai multi care se spala foarte rar decat care se spala zilnic. Si din asta nu se moare (imediat)
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2009, 17:59:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nimeni nu dusmaneste pe cine este spurcat. Cred ca ti-am raspuns.
da multumesc, am inteles ca se foloseste acest cuvant cu sensul de impur. deci, ceva care nu este "perfect" nu se poate atinge de cele sfinte. am citit ca nici barbatii care aveau diverse betesuguri fizice (nemaivorbind de cele psihice) nu puteau sluji lui Dumnezeu ca preoti. si pe preotii nostrii din ziua de azi ii vezi ca sunt bine facuti si inalti ca brazii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.08.2009, 18:13:11
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit 1000 multumiri.

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da multumesc, am inteles ca se foloseste acest cuvant cu sensul de impur. deci, ceva care nu este "perfect" nu se poate atinge de cele sfinte. am citit ca nici barbatii care aveau diverse betesuguri fizice (nemaivorbind de cele psihice) nu puteau sluji lui Dumnezeu ca preoti. si pe preotii nostrii din ziua de azi ii vezi ca sunt bine facuti si inalti ca brazii.
Ai dreptate. Trebuia sa uzez cuvantu " impur" si nu cum am scris dar din pacate i-mi lipsesc multe cuvinte care le-am uitat.
Intarea la Marele Templu era oprita la invalizi si "slabi de minte". Cam barbar...
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.12.2009, 13:23:15
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Din cate stiu eu, prietenii si rudele stau cu cei ramasi din familie, ca sa le aline durerea. Si aduc cu ei mancare, pentru ca nu cumva sa impovareze gazdele, care si asa sufera destul...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.12.2009, 17:22:36
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Din cate stiu eu, prietenii si rudele stau cu cei ramasi din familie, ca sa le aline durerea. Si aduc cu ei mancare, pentru ca nu cumva sa impovareze gazdele, care si asa sufera destul...
Adevarat. Timp de 7 zile dupa inmormantare, familia mortului/ei sad pe jos, nu se spala ,nu muncesc si nu se distreaza . Nu radio, televizie si altele.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.12.2009, 18:44:18
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Adevarat. Timp de 7 zile dupa inmormantare, familia mortului/ei sad pe jos, nu se spala ,nu muncesc si nu se distreaza . Nu radio, televizie si altele.
Nici noi, crestinii, nu ne uitam la televizor, de exemplu dupa ce a murit mama n-am deschis nimic, nici macar radioul si nici macar pentru stiri, timp de 40 de zile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Evrei Darkanian Generalitati 46 30.09.2012 00:43:47
Calculul zilei la evrei culianul Sfintele Pasti - Invierea Domnului 9 17.04.2012 20:49:52
Ritualul inmormântării la evrei cristiboss56 Slujba inmormantarii 5 30.06.2010 16:04:15
Anul Nou la Evrei costel Stiri, actualitati, anunturi 9 25.10.2009 20:52:37
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20