Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2017, 13:02:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Despre suferința copiilor

Am întîlnit cazuri deosebit de grave de-a lungul timpului.

Copii cu probleme de piele foarte urîte, orice contact este un chin pentru ei.

Copii cu afecțiuni psihice și / sau psihice, cine are tăria poate să-i vadă la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică și la Protecția Copilului. Majoritatea sînt abandonați sau orfani sau smulși de la familiile lor care i-au traumatizat.

Mai este cazul lui Nectarie, unic, lui lipsindu-i o parte din esofag și din trahee - adică nu a mîncat niciodată normal și respiră printr-o canulă înfiptă în gît.

Copii din toată lumea care suferă de foame, de sete, lipsiți, abuzați, care de multe ori nici nu ajung la vîrsta tinereții.

Deci vorbesc doar despre copii aici. De ce atîta suferință pentru ei? Din cauza păcatelor înaintașilor, ale părinților?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2017, 14:07:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ce atîta suferință pentru ei? Din cauza păcatelor înaintașilor, ale părinților?
Personal, cred ca aceasta explicatie este impotriva a tuturor principiilor pe care le-a prezentat Iisus.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2017, 14:42:37
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Personal, cred ca aceasta explicatie este impotriva a tuturor principiilor pe care le-a prezentat Iisus.
Personal,cred ca aceasta explicatie confirma toate principiile pe care le-a prezentat Iisus.

PS:
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2017, 14:52:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Personal,cred ca aceasta explicatie confirma toate principiile pe care le-a prezentat Iisus.

PS:
Adica?

Pilda cu oaia ratacita te contrazice, de exemplu. Pastorul nu s-a dus sa bata creierii din oaie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2017, 15:30:26
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Adica?

Pilda cu oaia ratacita te contrazice, de exemplu. Pastorul nu s-a dus sa bata creierii din oaie.
Creierii din oaie erau batuti inainte sau dupa ce a venit Pastorul? Ce spun studiile?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2017, 14:45:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Toată natura s-a stricat, s-a corupt, s-a îmbolnăvit de moarte în urma păcatului protopărinților. Neascultarea de Dumnezeu a însemnat o depărtare de El și pierderea harului care face viu. Firea întreagă s-a alterat și a început să sufere, alunecând, dureros, spre descompunere.

Deși pare o pedeapsă, eu cred că suferința este doar consecința depărtării de Viață. Restaurarea firii omenești începe cu Hristos, harul îl primim din nou, însă abia la a doua Sa venire va fi cer nou și pământ nou și tot ce va fi mântuit va deveni incoruptibil.

Copiii moștenesc de la părinți un corp stricăcios într-o măsură mai mică sau mai mare, iar pentru asta nu este vinovat nimeni sau suntem vinovați cu toții, pentru că Adam și Eva trăiesc în fiecare dintre noi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2017, 22:26:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Toată natura s-a stricat, s-a corupt, s-a îmbolnăvit de moarte în urma păcatului protopărinților. Neascultarea de Dumnezeu a însemnat o depărtare de El și pierderea harului care face viu. Firea întreagă s-a alterat și a început să sufere, alunecând, dureros, spre descompunere.

Deși pare o pedeapsă, eu cred că suferința este doar consecința depărtării de Viață. Restaurarea firii omenești începe cu Hristos, harul îl primim din nou, însă abia la a doua Sa venire va fi cer nou și pământ nou și tot ce va fi mântuit va deveni incoruptibil.

Copiii moștenesc de la părinți un corp stricăcios într-o măsură mai mică sau mai mare, iar pentru asta nu este vinovat nimeni sau suntem vinovați cu toții, pentru că Adam și Eva trăiesc în fiecare dintre noi.
Serios? Tare frumos le crosetati sa dea bine la socoteala.
si cei sanatosi si frumosinu ies tot din lumea asta stricata?????????????????????????????????????????? ??????????????????
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2017, 11:12:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pentru o mai bună înțelegere a subiectului propus, încercați să empatizați cu următoarele cazuri:

V-ați născut cu o boală al cărei leac nu se cunoaște. Să zicem incurabilă. Aveți dureri zilnice, nu puteți dormi bine noaptea. Nu duceți o viață normală așa cum vedeți la copiii din jur. Eventual ajungeți la vîrsta cînd vă puneți întrebări și căutați să înțelegeți de ce vi se întîmplă așa ceva.

sau

Sînteți părintele unui copil chinuit, suferind încă din momentul nașterii. Sînteți obligat să trăiți dintr-un singur salariu modest și asistați neputincioși la încercările doctorilor de a trata boala copilului. Dar specialiștii nu sînt aproape, ci undeva într-o țară îndepărtată care cere eforturi financiare, psihice și nu numai - suprafirești - din partea ambilor părinți. Eventual mai sînt și alți frați care completează peisajul, dar să presupunem că sînt sănătoși.

Meditați pentru început la aceste situații, apoi postați concluziile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2017, 12:13:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Uite cineva care a meditat si a ajuns la niste concluzii:

Nick Vujicic's story
https://www.youtube.com/watch?v=2isQjBNiC7c

Sigur, nu toata lumea poate sa ajunga la aceleasi concluzii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2017, 16:37:29
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Pentru o mai bună înțelegere a subiectului propus, încercați să empatizați cu următoarele cazuri:
Pentru o mai buna intelegere sau mai proasta?Tu vrei sa extragi o concluzie logica din emotie?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Alt motiv nu văd pentru care Dumnezeu să îngăduie o suferință cruntă unor copii, eventual pe viață.
Vezi ca colegul florin de la oltenia e dispus sa-ti explice cum stau lucrurile.Asta daca Dumnezeu nu e dispus sa-ti trimita pe email toate dosarele cu gandurile si faptele tuturor oamenilor de la Adam...pana la tine,ca sa poti intelege si tu,ceva ce n-ai nevoie sa intelegi.E doar o ispita.Pe un ateu inteleg sa puna aceasta intrebare,dar cineva care se crede crestin...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare